zróżnicowanie regionalne nazwisk

zróżnicowanie regionalne nazwisk
28.10.2004
Dzień dobry, piszę pracę magisterską na temat Zróżnicowanie regionalne nazwisk w Polsce. Jestem ciekawa, czy wcześniej ktoś interesował się tym zagadnieniem. Czy istnieją jakieś publikacje na ten temat? Czy w jakimś ośrodku akademickim jest osoba interesująca się tym tematem?
Dziękuję za każdą informację.
Zasadniczo na takie pytania poradnia nie odpowiada (o czym informujemy na stronie tytułowej). Tym razem jednak na zasadzie wyjątku i skrótowo wyjaśniam, że publikacji na temat nazwisk jest wiele. Na początek polecam Nazwiska polskie Jana Stanisława Bystronia (Lwów 1936) i Nazwiska Polaków Kazimierza Rymuta (Wrocław 1991). Proszę także skorzystać z bibliografii zawartej w książce prof. Rymuta, a następnie z Bibliografii onomastyki polskiej. Ośrodkiem naukowym skupiającym największą liczbę specjalistów z tej dziedziny jest Instytut Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk w Krakowie (http://www.ijp-pan.krakow.pl/).
Szczegółowych informacji udzieli Pani opiekun seminarium magisterskiego.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!