zwalić się na plecy

Dzień dobry,

chciałam zapytać, czy poprawne jest takie wyrażenie „zwalić się na plecy”? Chodzi o osobę, która siedzi na łóżku, po czym gwałtownie się na nim kładzie: „Uch, masz większe problemy”, pomyślał, zwalając się na plecy.

Pozdrawiam

Czasownik zwalić się oznacza spadanie, obsuwanie się bądź upadanie na coś całym ciężarem ciała, ciężko, bezwładnie. Zwalić się na plecy można raczej z konia, a nie z pozycji siedzącej na łóżku. A zatem znaczenie tego czasownika nie najlepiej oddaje czynność opisaną w pytaniu. O kimś, kto siedzi na łóżku, po czym gwałtownie się na nim kładzie, powiemy raczej, że opadł (pomyślał, gwałtownie opadając na plecy), rzucił się (pomyślał, gwałtownie rzucając się na plecy), ewentualnie walnął się (pomyślał, gwałtownie waląc się na plecy).

Adam Wolański