związanych jest, związane jest

Witam! Proszę o odpowiedź, która forma jest poprawna (i dlaczego): „90 procent gatunków związanych jest z…” czy „90 procent gatunków związane jest z…”.
Dziękuję i pozdrawiam.
Małgorzata
Podmiotem w podanym przykładzie jest wyrażenie 90 procent gatunków; podmiot nie jest męskoosobowy, a w związku z tym można używać obu form. Mając możliwość wyboru, użyłbym konstrukcji „90 procent gatunków związanych jest…”.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski