zwierz

Jak brzmi liczba mnoga słowa zwierz? Jak się mówi: dwa zwierza czy dwa zwierze?
Pozdrawiam
Małgorzata Wołc
Zwierz – jak kołnierz – powinien mieć liczbę mnogą na -e: dwa zwierze. Forma dwa zwierza nasuwa się chyba przez analogię do dwa zwierzęta. Jest to jednak, gramatycznie rzecz biorąc, analogia nieuprawniona: zwierz i kołnierz mają rodzaj męski, a zwierzę nijaki.
Mirosław Bańko