zwolennicy Cháveza

zwolennicy Cháveza
7.10.2013
Wkrótce po śmierci Hugo (Hugona?) Chaveza wypowiedział się dla Wiadomości TVP dyrektor pewnego poważnego instytutu, mówiąc: „«Czaweniści» są popularni, jego filozofia jest popularna”. Zastanowiło mnie to czaweniści, bo czy jednak nie powinno być czawezyści? I jak to oddać w pisowni: chavezyści? Chaveniści?
Najlepiej pisać chavezyści, tak będzie najłatwiej poznać, skąd to słowo pochodzi, a zatem co znaczy. Kłopot jednak w tym, że w polszczyźnie nie ma ogólnie znanych wyrazów na -zysta, a bodaj jedyny na -zista, mianowicie nazista, pochodzi od podstawy wymawianej z samogłoską miękką, więc nie może stanowić wzoru. Nieliczne są także przykłady z przyrostkiem -(a)nista dodawanym do uciętej podstawy słowotwórczej, np. konfucj-anista (od Konfucj-usz), trudno więc na ich podstawie z przekonaniem popierać formę chave-nista jako derywat od uciętej podstawy Chave-z. Za chavenistą przemawiają jednak liczne inne rzeczowniki pochodne o zakończeniu -nista – prawda, że większość z nich ma -n w podstawie, np. chopinista, darwinista, platonista, ale analogia w języku działa czasem wbrew takim szczegółom.
Na wszelki wypadek zajrzałem jeszcze na strony WWW. Przykładów ze słowem chavezysta znalazłem co kot napłakał, ze słowem chavenista – dość sporo, ale chyba wszystkie angielskie.
Jeśli chodzi o imię, to jestem zdania, że można Hugona nie odmieniać, jeśli jest cudzoziemcem i ma odmienione nazwisko. A więc Hugona Kołłątaja, ale Hugo Cháveza.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!