żyć na kartę rowerową

Czy znana jest etymologia związku frazeologicznego żyć na kartę rowerową? Pozdrawiam!
Wydaje się to żartobliwą modyfikacją zwrotu żyć na kocią łapę i chyba w takim znaczeniu jest używane. Nie bez znaczenia jest oczywiście fakt, że karta rowerowa to dokument – by tak rzec – niższej rangi niż prawo jazdy. To ostatnie upoważnia do jazdy rowerem po ulicach, podczas gdy kierowca samochodu nie może się legitymować kartą rowerową.
Mirosław Bańko