życzą czy życzy?

 
życzą czy życzy?
9.12.2008
Witam serdecznie,
moje pytanie dotyczy nadchodzącego okresu świątecznego i związanej z tym czasem pięknej, polskiej tradycji wysyłania świątecznych życzeń. Takie życzenia przesyłamy także w firmie, a pytanie dotyczy podpisu, mianowicie po treści życzeń poprawną formą powinno być: ŻYCZY Zarząd i Pracownicy czy też ŻYCZĄ Zarząd i Pracownicy?
Życząc Spokojnych i Wesołych Świąt,
pozdrawiam
Piotr
Ze składniowego punktu widzenia zdanie w formie życzy zarząd i pracownicy jest zbudowane poprawnie, ponieważ pierwszy człon tzw. podmiotu szeregowego (tj. zarząd) pozostaje w związku zgody z orzeczeniem (życzy). Zdanie w tej formie komunikuje jednak, że nadawcą życzeń jest przede wszystkim zarząd, pracownicy zaś są mniej ważni, podporządkowani niejako zarządowi. Odzwierciedla to, co prawda, strukturę administracyjną firmy, ale w sytuacji składania życzeń – będącej częścią, jak Pan pisze, pięknej polskiej tradycji – jest to chyba niepotrzebne. Życzenia, szczególnie z okazji świąt Bożego Narodzenia, ludzi jednoczą, czyniąc ich równymi. Lepsza więc z pragmatycznego punktu widzenia byłaby forma liczby mnogiej orzeczenia: życzą. Zwłaszcza że układ graficzny tekstu życzeń wyodrębnia na ogół w osobnym wierszu słowo życzą, które dzięki temu nie stoi w bezpośrednim sąsiedztwie słowa zarząd i nie razi brakiem zgody składniowej.
Obie jednak podane przez Pana formy są dopuszczalne. Potwierdza to ponadto uzus – w internecie można znaleźć zarówno życzenia w formie typu życzą zarząd i pracownicy, jak i w formie typu życzy zarząd i pracownicy.
Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!