życzenia i wyrazy szacunku

Uprzejmie proszę Pana Profesora o odpowiedź na dwa, ważne dla mnie, pytania:
1. Czy można składać życzenia w imieniu własnym (oraz instytucji)? Jeśli nie, to proszę o podanie właściwej formy grzecznościowej, uwzględniającej oficjalną sytuację składania życzeń od siebie (szefa) i pozostałych pracowników.
2. W jakich oficjalnych sytuacjach można przekazywać wyrazy szacunku? Czy z punktu widzenia językowego tylko w relacji: młodszy – starszemu (szczególnie zasłużonemu)?
ad 1. Wydaje się dziwnym składanie życzeń we własnym imieniu. Przecież samo składanie życzeń, jeśli jest dokonywane przez nas, czyni to oczywistym. Czyżby było to zatem nadużycie językowe, jakich wiele, jak np. widzieć na własne oczy, obecne jednak w słowniku i do zaakceptowania? A może nadużycie sytuacyjne, niepotrzebne, zrytualizowane przegadanie, godne potępienia? Broniłbym jednak tej formuły, ale tylko w sytuacji, gdy towarzyszy jej składanie życzeń w imieniu kogoś innego. Może być bowiem tak, że w imieniu kogoś (np. ministra) gratulujemy, a sami się nie dołączamy – czy to ze skromności, czy z braku chęci i dobrych uczuć. Wtedy gratulujemy tylko w imieniu kogoś innego niż my (także grupy, instytucji itp.). Jeśli chcemy się do gratulacji sami dołączyć, możemy wtedy dodać coś od siebie – np. że się właśnie przyłączamy, albo też użyć formuły i w imieniu własnym.
ad 2. Sądzę, że wyrazy szacunku, zarówno nieoficjalne, jak oficjalne, można składać, jeśli czuje się ten szacunek. Częściej, jak się zdaje, szacunek czują wrażliwi i kulturalni młodzi względem zasłużonych starszych – ale nie jest to regułą. Sam znam ludzi zdecydowanie młodszych od siebie, do których żywię szacunek i chętnie go wyrażam, także na piśmie. Nie widziałbym też przeszkód, by wyrazić ten szacunek oficjalnie, jeśli zaszłaby taka potrzeba. Czy ktoś zasługujący na najwiekszy z możliwych szacunków nie mógłby mieć szacunku dla innych? I nie mógłby go wyrażać?
Z wyrazami szacunku –
Jerzy Bralczyk