wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • Odczytujemy zapis matematyczny
  25.05.2020
  Dzień dobry. Mój syn studiuje matematykę. Ostatnio jeden z profesorów zwrócił mu uwagę, że wyrażenie a≥b czytamy: a jest równe, większe b. O ile przy czytaniu symbolami jest to dla mnie poprawne, to kiedy wstawię cyfrę brzmi śmiesznie: 3 jest równe, większe 5. Uważam, że powinien tam pojawić się przyimek, tylko który: od, niż? A może naprawdę nie trzeba? Dziękuję za wyjaśnienie.
 • Odpowiedź po dwukropku
  25.05.2020
  Czy po skrócie odp: odpowiedź zaczynam z małej czy wielką literą? Chodzi mi o odpowiedź zadania matematycznego. np.
  odp: Razem miały 9 liści. czy razem miały 9 liści.
 • Błąd składu typograficznego
  25.05.2020
  Dzień dobry!
  Czy powtórzenie tego samego wyrazu / jego cząstki / tej samej litery na końcu lub na początku dwóch następujących po sobie wierszy w kolumnie tekstu jest uważane za błąd typograficzny (tzw. lustro)? Jak w przypadku końcówki -nych w poniższym fragmencie:
  były podejmowane zawsze przy współudziale samych zainteresowanych
  i z zastosowaniem odpowiednich środków oraz instrumentów prawnych.
  Jeśli tak, gdzie w literaturze przedmiotu znajdę więcej informacji na ten temat?
  Natalia
 • Zapis wyroku
  25.05.2020
  Szanowna Redakcjo,
  jak prawidłowo zapisać:
  Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia14 stycznia 2020 r. sygn. akt I FSK 685/10?
  Spotykam się z różnymi sposobami zapisu.
  Dziękuję za odpowiedź
 • Online
  22.05.2020
  Dzień dobry.
  W dobie izolacji rozkwita oferta kulturalna dostępna w Internecie. Promują ją między innymi dziennikarze radiowej Dwójki. Jako nieliczni już w tej grupie zawodowej, posługują się oni nienaganną polszczyzną. Chociaż... no właśnie. Pewien szczegół budzi moje wątpliwości. Otóż z żelazną konsekwencją wyrażenie on-line akcentowane jest na pierwszą sylabę. Według mnie akcent powinien padać na drugą zgłoskę.
  Będę wdzięczna za rozstrzygnięcie.
  Pozdrawiam
  Teresa Węgrzyn
 • Kobieta zmienną jest
  22.05.2020
  Drodzy Państwo,
  dlaczego Kobieta zmienną jest, a nie ...zmienna? Wszyscy tak i śpiewają, i piszą. Że tradycja? I co z tego? Jeśli Ordonka śpiewała a w sercu mem, to dziś byłaby ujmą dla Jej pamięci forma mym?
  Zupełnie jak w niegdysiejszej durnowatej reklamie: Czy to nowy szampon Ultra Doux sprawił, że jesteś dziś tak piękną.

  Pozdrawiam
  Karol Siuda
 • Zbędny (a nawet błędny) przecinek
  22.05.2020
  Szanowni Państwo,
  uprzejmie proszę o rozwianie mojej wątpliwości dotyczącej użycia przecinka w przypadku, gdy miałby być poprzedzony przez konstrukcję zawierającą rzeczownik odczasownikowy np. Po wysłuchaniu każdego nagrania (,) zobaczysz zapis rozmowy; albo: Po uzupełnieniu wszystkich zadań na rozumienie ze słuchu (,) zobaczysz także jego polskie tłumaczenie. Konstrukcja ta nie jest zdaniem, choć można zastąpić ją imiesłowem uprzednim (wtedy z przecinkiem).
  Z poważaniem, KK
 • Dwuznaczny śpiący
  22.05.2020
  Czy to prawda, że nie istnieje przymiotnik, którym można określić czyjeś bycie we śnie? Przymiotnikiem śpiący wskazujemy na czyjeś zmęczenie, a śniący mówi o osobie pogrążonej w marzeniach. Najtrafniejszy przykład, który przychodzi mi do głowy to drzemiący, ale drzemanie różni się jednak od spania.
 • Lubelszczyzna jako synonim województwa lubelskiego
  22.05.2020
  Dzień dobry, chciałabym zapytać, czy zamienne stosowanie określeń Lubelszczyzna i województwo lubelskie jest poprawne. Spotkałam się z sytuacjami, w których jako Lubelszczyznę określano cały obszar dzisiejszego województwa lubelskiego, stąd wątpliwości.
 • Rodzaj chili
  21.05.2020
  Czy chili to to chili, czy (ta) papryczka chili?
  Z kulinarnymi pozdrowieniami
  D.
 • Jak posiekać?
  21.05.2020
  Czy (przydatne w książce kucharskiej) określenia posiekać drobno (pleonazm?) i posiekać grubo (oksymoron) bardzo razi?
 • Jaka wołowina?
  21.05.2020
  Zastanawiam się nad szykiem przydawek w wyrażeniach rzeczownikowych. Czy lepiej napisać: chuda mielona wołowina czy chuda wołowina mielona
 • Terminy muzyczne
  21.05.2020
  Dzień dobry!
  Jestem muzykiem i chciałabym się dowiedzieć, czy włoskie określenia notacji muzycznej powinniśmy odmieniać przez przypadki. Przykładowo: „Nie! Tam nie było staccata (staccato?)”, „Tam gdzie masz te glissanda (glissando?) [...]”, „Teraz gramy od allegretta scherzanda/adagia cantabile (allegretto scherzando/adagio cantabile?)”.
 • język niemiecki
  20.05.2020
  Jaka jest poprawna forma? J. Niemieckiego czy J. niemieckiego?
 • W sklepie internetowym
  20.05.2020
  Szanowni Państwo,
  planuję założyć sklep internetowy. Na stronie chciałbym umieścić informacje o sposobach dostawy i płatności. I tu mam wątpliwość: na stronach widzą zamiennie stosowane pojęcia: sposoby dostawy, metody dostawy i formy dostawy i analogicznie sposoby płatności, metody płatności i formy płatności.

  Którą formę uznają Państwo na najbardziej naturalną i odpowiednią? Ja się skłaniam ku sposoby dostawy i sposoby płatności.
 • Podporządkować
  20.05.2020
  Szanowni Państwo,

  chciałbym spytać, czy słowo podporządkować zostało prawidłowo zastosowane w zdaniu: Dziś spróbujemy zapamiętać te wyrazy, których nie można podporządkować pod żadną z powyższych zasad, a nadal piszemy je przez RZ. Czy słowo nadal użyte w tym zdaniu nie powinno być zastąpione przez np. mimo tego?

  Będę wdzięczny za wyjaśnienie powyższych wątpliwości.

  Z poważaniem,
  Jerzy Grabowiecki
 • Brzmi wygodnie
  20.05.2020
  Od dłuższego czasu zastanawia mnie czy brzmi wygodnie (np. Zostań w domu, kupuj z domu! Brzmi wygodnie, prawda?) jest prawidłowym sformułowaniem?
 • Ukrywać się na widoku
  19.05.2020
  Spotkałem się ostatnio z takim sformułowaniem: Ukrywamy się na widoku. Autorowi chodzi o pozostawanie niewidocznym przy jednoczesnym przebywaniu w łatwo dostępnym dla szukających miejscu. Czy takie zdanie jest poprawne? Nigdy nie spotkałem się z takim określeniem i brzmi dla mnie nienaturalnie.

  Maciej
 • Zmiana klimatu
  19.05.2020
  Mam problem z oceną poprawności językowej terminu zmiana klimatu. W języku angielskim funkcjonuje on w liczbie pojedynczej climate change. W Polsce niestety rozwinęła się forma liczby mnogiej: zmiany klimatu, zmiany klimatyczne, która jest wg części specjalistów geografów niepoprawna, ponieważ nie ma wielu zmian – jest jedna, globalna zmiana klimatu. Ale czy w punktu widzenia językowego forma mnoga nie jest poprawna? Czy jest jakieś oficjalne stanowisko w tej kwestii?
  Pozdrawiam.
 • Mem
  19.05.2020
  Chciałbym spytać, jaka jest poprawna odmiana słowa mem (chodzi o internetowy obrazek) w bierniku: Stworzyć Mem czy Mema. Słownik podaje, że wyraz ten jest w bierniku nieodmienny, jednak spotykam się z formą mema.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego