wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • Szpital jednoimienny
  1.04.2020
  Dzień dobry,
  do walki z koronawirusem organizuje się jednoimienne szpitale zakaźne. Co oznacza to określenie i skąd się wzięło?

  Pozdrawiam,
  Łukasz
 • Powietrze
  1.04.2020
  Szanowni Państwo,
  w pieśni błagalnej „Święty Boże” śpiewamy:

  Od powietrza, głodu, ognia i wojny
  Wybaw nas Panie!.
  Proszę powiedzieć, dlaczego Bóg ma nas uchronić przed powietrzem? Czy znamy inny przekład właściwej suplikacji?

  Z góry dziękuję za odpowiedź i łączę wyrazy szacunku
  Mario Jakub Kiliński
 • Nazwisko Kiliński
  1.04.2020
  Szanowni Państwo,
  wiem, że na stronie tytułowej Poradni jest informacja, że nie udzielają Państwo odpowiedzi na temat pochodzenia nazwisk, jednakże profesorowie Bańko i Grzenia uczynili kilka wyjątków. W związku z czym zwracam się z prośbą o wyłożenie etymologii mojego nazwiska, które nosił także bohater narodowy i pułkownik powstania kościuszkowskiego – Jan Kiliński.

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
  Mario Jakub Kiliński
 • Liczenie czasu, czyli niekończąca się historia
  1.04.2020
  Dzień dobry,
  Chyba nikt mi nie zabroni liczyć czasu od danej chwili, np. powiedzieć za tydzień o 11, jeśli jest już 18, liczę tydzień od godziny 11, nie 18, te 7 dób i podobnie w innych sytuacjach, czy takie znaczenie tego powiedzenia jest ok? Czy tydzień może oznaczać 7 dni nie 7 dób, 7 dni czyli liczba dni nie dób? Proszę o zdanie. Pozdrawiam
 • Foka
  1.04.2020
  Dzień dobry,

  od kiedy w języku polskim występuje słowo foka? Czy istnieje jakiś rodzimy odpowiednik, obecny przez zapożyczeniem z języka łacińskiego?

  Dziękuję i życzę miłego dnia! :)
 • JavaScript
  30.03.2020
  Dzień dobry,

  W jaki sposób powinniśmy prawidłowo odmieniać nazwy języków programowania JavaScript i TypeScript? Zauważyłem, że bardzo powszechna jest różna odmiana tych dwóch podobnych wyrazów:

  • M. JavaScript
  • D. JavaScriptu
  • C. JavaScriptowi
  • B. JavaScript
  • N. JavaScriptem
  • Msc. JavaScripcie
  • W. JavaScripcie!

  • M. TypeScript
  • D. TypeScripta
  • C. TypeScriptowi
  • B. TypeScripta / TypeScript
  • N. TypeScriptem
  • Msc. TypeScripcie
  • W. TypeScripcie!

  Ciekawi mnie głównie dopełniacz i biernik.

  Zadałem to samo pytanie na jednym z forów programistycznych i część osób potwierdziła moją odmianę, ale część uznała, że oba słowa odmienia tak, jak „jogurt“ (a więc dopełniacze TypeScriptu i JavaScriptu).

  Jedna z osób zasugerowała mi, iż różnica w odmianie może wynikać z tego, że końcówka „u“ jest bardziej charakterystyczne dla rzeczowników abstrakcyjnych, a „a“ dla marek, a TypeScript początkowo był kojarzony wyłącznie z jedną firmą i mógłby być uznany za markę.

  https://www.ekorekta24.pl/dopelniacz-liczby-pojedynczej-rzeczownikow-rodzaju-meskiego-koncowka-a-czy-u/

  Czy tak jest w rzeczywistości? Którą z tych odmian należy uznać za bardziej poprawną?
 • Wolę lub bardziej lubię
  30.03.2020
  Szanowni Państwo!
  Uprzejmie proszę o poradę dotyczącej poprawności pytania: Co byś bardziej wolał? względem pytania Co byś wolał?. Córka twierdzi że tylko druga forma jest poprawna.
 • Umieć a znać
  30.03.2020
  Jak mówić poprawnie? Ostatnio ze znajomymi zastawiamy się, czy język można zarówno znać, jak i umieć. Moi znajomi uważają, że język można jedynie znać (na jakimś poziomie), ja natomiast uważam, że (być może jest to mowa potoczna, czyli mówić można, ale pisać w listach oficjalnych niekoniecznie wypada) język można również umieć. Mogę, jadąc do pracy za granicę, powiedzieć umiem niemiecki i oczywiście nie mam na myśli ani, że moje umiejętności są na eksperckim poziomie, ani że moja wiedza językoznawcza jest na takim, tylko że po prostu czuję się swobodnie korzystając z tego języka.
  Czy język można umieć, czy powinno się go tylko znać?
  Moim zdaniem umieć nie niesie ze sobą szerszego znaczenia niż znać, zależy co mówiący ma na myśli.
 • grzech przeciwko ekologii
  30.03.2020
  Szanowni Państwo,
  bardzo proszę o wyjaśnienie wątpliwości w związku z pojęciem "grzech ekologiczny". Papież Franciszek postuluje wprowadzenie tego terminu do Katechizmu Kościoła Katolickiego. Czy nie ma w tym sformułowaniu sprzeczności: grzech, to coś złego, negatywnego, natomiast ekologia konotuje atrybuty pozytywne: coś dobre, pożyteczne, pożądane, czyste, naturalne. Czy zatem jest to pojęcie poprawne? Jak należy je, pod kątem językowym, interpretować? Będę wdzięczna za wyjaśnienie.
 • Nazwisko Jakoktochce
  30.03.2020
  Szanowni Państwo!
  Moi znajomi szykują się do wesela, a co za tym idzie zabierają się za wypisywanie zaproszeń. Jedno z nazwisk gości stało się problematyczne. Mowa o nazwisku Jakoktochce. Znajomi chcą uniknąć trendu pozostawiania nazwisk w mianowniku, dlatego spróbowali zmierzyć się z tym zadaniem.
  Czy zasada dotycząca odmiany nazwisk wg paradygmatu przymiotnika będzie właściwa? Państwo Jakoktochcejowie? W przypadku mężczyzny, dopełniacz: pana Jakoktochcego?
  Małżonka ma dwuczłonowe nazwisko: Ogierman-Jakoktochce. Czy poprawny dopełniacz to Ogierman-Jakoktochcejowej? Narzędnik: Ogierman-Jakochtocejową?
 • indeks osób czy indeks nazwisk
  25.03.2020
  Szanowni Państwo,
  czym różni się indeks osób od indeksu nazwisk?
  Z poważaniem
  Czytelniczka
 • król i władca to wyrazy pospolite
  25.03.2020
  Szanowni Państwo!
  Moje pytanie dotyczy poprawnej formy zapisywania tytulatury władców. Mianowicie, czy pisząc „Król Polski Kazimierz Wielki” w środku zdania, należy każde z tych słów zapisać wielką literą? Mam na myśli sytuację, gdy w kolejnych zdaniach słowo „król” lub „władca” będzie dotyczyło stricte tej samej osoby.
  Serdecznie dziękuję za odpowiedź.
 • Zdanie złożone z podrzędnym dopełnieniowym
  24.03.2020
  Szanowna Pani Profesor,
  mocno się zdziwiłem, kiedy przeczytałem niektóre tytuły rozdziałów w podręczniku do języka polskiego do klasy 7 dotyczące zdań złożonych podrzędnie. Otóż zostały one, moim zdaniem, sformułowane niepoprawnie, ponieważ brzmią następująco (tylko trzy przykłady):

  Zdania złożone z podrzędnym dopełnieniowym
  Zdania złożone z podrzędnym podmiotowym
  Zdania złożone z podrzędnym okolicznikowym.

  nie rozumiem w tej konstrukcji, co to jest „podrzędnym dopełnieniowym” etc. Powinno chyba być „z podrzędnym dopełnieniem” lub „zdanie złożone podrzędnie dopełnieniowe”.

  Serdecznie pozdrawiam
  Michał
 • W gorącej wodzie kąpany
  24.03.2020
  Dlaczego fraza w gorącej wodzie kąpany oznacza osobę niecierpliwą?
  Z góry dziękuję za odpowiedź, XYZ.
 • Kwarantanna
  24.03.2020
  Dzień dobry, mam pytanie odnośnie słowa kwarantanna, a mianowicie tego, czy jeśli ktoś został objęty kwarantanną, to jest na kwarantannie, w kwarantannie, czy może jedno i drugie w zależności od tego, czy mówimy o stanie przymusowego odosobnienia, czy miejscu owego odosobnienia.
 • Stypizowany
  24.03.2020
  W tekstach prawniczych często pojawia się sformułowanie stypizowany, np. Pierwsze z wykroczeń stypizowanych w art. 19 ust. 1 ustawy o informowaniu... lub W razie skazania za przestępstwa stypizowane w art. 65 § 1 i 3.... Czy należy uznać już za poprawne takie fachowe znaczenie, mimo braku w słownikach? I co tak naprawdę znaczy?

  Z poważaniem
 • Nazwisko Kuropatwa
  24.03.2020
  Dzień dobry,
  zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w kwestii odmiany nazwiska na zaproszeniu ślubnym. Moi znajomi mają na nazwisko Kuropatwa, zatem kogo zapraszam? Państwa Kuropatwów?
 • Składnia narodu polskiego
  23.03.2020
  Chciałbym się dowiedzieć czy poniższy tekst jest poprawnie napisany: „Rzeczpospolita Polska aby właściwie służyć dobru wspólnemu i odpowiedzieć na wyzwania współczesności musi stać się nowoczesną republiką. Jej władza winna oprzeć się na solidnym fundamencie,
  którym jest ukształtowany w toku tysiącletniej historii naród polski”.
  Chodzi mi głównie o końcówkę: naród polski – czy nie powinno być narodu polskiego.
 • Epidemiczny a epidemiologiczny
  23.03.2020
  W związku z aktualnymi wydarzeniami dotyczącymi epidemii koronawirusa wielu programach i artykułach padają określenia epidemiczny i epidemiologiczny. Są one stosowane równoznacznie, zamiennie np. w jednym artykule mówi się o stanie lub zagrożeniu epidemicznym, a następnie 2 zdania niżej pojawia się stan (zagrożenie) epidemiologiczne.
  Czy jest to poprawne zastosowanie tego określenia? Czy możemy je stosować zamiennie?
  Pozdrawiam
 • Pełniący obowiązki
  23.03.2020
  Dzień dobry,

  w jakim przypadku powinien być rzeczownik po sformułowaniu pełniący obowiązki, jeśli zapisujemy go skrótem p.o.?

  Pozdrawiam
  Agnieszka
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego