etymologia

 
Jeśli nie wiesz, z jakiego języka pochodzi dane słowo, jakie było jego pierwotne znaczenie, czy lub jak zmieniło się jego znaczenie w naszym języku, dlaczego ma taką postać - tu dowiesz się wszystkiego o słowach, które pochodzą z innych języków, a zadomowiły się w polszczyźnie.
 • Węgier i Węgry
  23.02.2004
  Uprzejmie proszę o podanie etymologii słów Węgier, Węgry.
  Serdecznie pozdrawiam.
  Krzysztof Cybura
 • na anioł Pański
  20.02.2004
  Skąd wzięły się formy typu Na anioł Pański, na miły Bóg? Dlaczego nie respektuje się w tych wyrażeniach deklinacji, a więc na anioła pańskiego, na miłego Boga, chociaż – o dziwo – istnieje używana powszechnie forma na Boga miłego?
 • pas
  15.01.2004
  Witam! Proszę o wyjaśnienie, jaka jest etymologia słowa pas (zdrobnienie: pasek – jak od spodni).
  Dziękuję,
  Ryszard
 • parrycyda
  12.01.2004
  Nie znalazłem nigdzie informacji o etymologii słowa parrycyda. Słowo to znalazłem tylko u Sienkiewicza (Potop, Ogniem i mieczem). Bardzo proszę o pomoc.
  Z poważaniem
  Marian Ciećko
 • szkop
  2.01.2004
  Nie znalazłem nigdzie informacji o etymologii słowa szkop (pogardliwie o Niemcach, w szczególności o żołnierzach Wehrmachtu). Nazwa ta często wytępuje u Wiecha (np. Café „Pod Minogą”), ale także w Zakazanych piosenkach („po dychu od chłopa na trumnę dla szkopa”). Czy szkop i skop mają wspólne pochodzenie?
 • antydatować i pederasta
  2.01.2004
  1. Skąd słowo antydatować? Dlaczego w istocie zrezygnowano z dobrze umotywowanej formy antedatować (bo ante datum), opatrując ją w słownikach kwalifikatorem przestarzały?
  2. Skąd pederasta w znaczeniu 'homoseksualista'? Z budowy wyrazu wynikałoby, że mógłby to być jedynie synonim pedofila.
 • obrzympała
  17.12.2003
  Dzień dobry!
  Chciałbym się od Państwa dowiedzieć czegoś o etymologii wyrazu obrzympał (może obrzympała?). Spotkałem się z nim w filmie Wniebowzięci z niezapomnianym duetem Himilsbach-Maklakiewicz. Było to w dialogu dwóch dorożkarzy, z których jeden zadaje pytanie: „Na kogo czekasz?” , drugi zaś odpowiada: „Na takich dwóch obrzympałów”.
  Za wszelkie informacje na ten temat z góry serdecznie dziękuję.
  Kamil Jaśkiewicz
 • włoszczyzna
  16.10.2003
  Witam,
  skąd wzięła się nazwa włoszczyzna? Czy to dzięki Królowej Bonie, która przywiozła z Włoch te warzywa? A może, jak utrzymuje moja Teściowa, chodzi tu o kapustę włoską, dodawaną w niektórych regionach kraju do włoszczyzny?
  Pozdrawiam serdecznie,
  Anna
 • zelżywość
  6.10.2003
  Dzień dobry,
  w litanii do Najświetszego Serca Pana Jezusa jest zawołanie: „Serce Jezusa, zelżywoscią napełnione”. Co oznacza rzeczownik zelżywość? Nie znalazłam w słowniku, więc chyba dzisiaj nie jest używany, ale co kiedyś oznaczał i jakie jest pochodzenie tego słowa? Dla mnie brzmi negatywnie, ale przecież musi mieć znaczenie pozytywne. Dziekuję.
  Iwona
 • prącie
  30.09.2003
  Witam.
  Interesuje mnie etymologia słowa prącie. Czy moglibyście mi pomóc?
  Dziękuję.
 • czeski błąd
  30.09.2003
  Skąd powstała nazwa czeskiego błędu na oznaczenie tzw. literówek w piśmie?
  Pozdrawiam i dziękuję za wyjaśnienie.
 • instruktaż i instruktarz
  30.09.2003
  To znowu ja! Dziś chciałabym zapytać o słowo instruktaż. Czy pisze się je właśnie przez ż i dlaczego? Może chodzi o francuskie pochodzenie słowa?
  Bardzo dziękuję.
  Joanna Baumgart
 • piorun sycylijski
  26.09.2003
  Skąd pochodzi wyrażenie piorun sycylijski i od jak dawna funkjonuje w języku polskim? Czy występowało w literaturze?
  Alina Żołnierkiewicz
 • pijany jak bela
  9.07.2003
  Panie Profesorze!
  Czy prawdą jest, że powiedzenie pijany jak bela pochodzi od imienia węgierskiego króla Beli, który lubił intensywnie biesiadować z polskimi „bratankami”? Tak przynajmniej sugerował niedawno felieton w gazecie Metropol.
  Pozostaję z szacunkiem – L.B.
 • żyć na kartę rowerową
  18.06.2003
  Czy znana jest etymologia związku frazeologicznego żyć na kartę rowerową? Pozdrawiam!
 • parówka
  11.06.2003
  Interesuje mnie pochodzenie słowa parówka jako 'kiełbaska'.
  Dziękuję z góry,
  Gajewski
 • szlak czy szlag?
  9.06.2003
  Jak i dlaczego się mówi: szlak ma trafić czy szlag ma trafić?
  Pozdrawiam.
 • inbus, a nie imbus
  5.06.2003
  Mam bardziej odpowiedź niż pytanie, ale myślę, że tą drogą też dojdzie. A więc w dziale etymologia padło pytanie o słowo imbus lub klucz imbusowy. Niestety słowo to jest często przez laików technicznych przekręcane, poprawnie brzmi inbus. Jest to sztucznie utworzone słowo z nazwy firmy która wynalazła tego typu śruby i klucze. Niemieckie Innensechskantschluessel oznacza 'klucz wewnętrzny sześciokątny'. Innen znaczy 'wewnątrz', a firma nazywa się Bauer und Schaurte. Weźmy teraz IN (od początku nazwy klucza) i BuS (z inicjałów firmy) i wyjdzie nam INBUS.
  Słowo inbus jest znakiem towarowym zastrzeżonym firmy Bauer und Schaurte.
  Pozdrawiam
 • kiedyś nawidzieć, teraz nienawidzić
  30.05.2003
  Witam!
  Chciałabym się dowiedzieć, co się stało ze słowem nawidzić? Istnieje słowo nienawidzić, więc logiczne byłoby, gdyby było także słowo nawidzić.
  Pozdrawiam :)
 • prysznic
  26.05.2003
  Dzień dobry,
  bardzo mnie nurtuje pytanie, skąd w języku polskim wzięło się słowo prysznic. Nie ma takiego słowa, oznaczającego to urządzenie w żadnym innym języku. Czy może wzięło się ono od nazwiska osoby, która sprowadziła prysznice do Polski?
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego