interpunkcja

 
Tu znajdziesz informacje, w jakich sytuacjach stosować poszczególne znaki przestankowe, jakie mają inne zastosowania poza swoją podstawowa funkcją. Dowiesz się, gdzie postawić przecinek, kiedy lepiej użyć średnika, czy można pominąć kropkę, kiedy konieczny jest cudzysłów, jaką funkcję ma wielokropek. Jeśli chcesz, by twój tekst był właściwie zrozumiany, czytaj odpowiedzi naszych ekspertów.
 • kropka po liczbach
  5.11.2001
  Szanowni Państwo!
  Mam pytanie odnośnie kropek stawianych za liczbami. Czy np. można napisać lato 2002. (z kropka)? W pisaniu umów powinno się pisać: jak zostało to opisane w artykule 3. czy też ...w artykule 3 (bez kropki)?

  Dziękuję!
 • zbieg znaków interpunkcyjnych
  18.10.2001
  "Mam problem."
  Zastanawiam się, czy kropka w powyższym zdaniu powinna znaleźć się za cudzysłowem czy też - jako zamknięcie całości cytowanego zdania - przed. Czy powyższy zapis jest błędem?
 • jeszcze o cudzysłowie
  10.10.2001
  Jak zapisać nazwę Prawo i Spawiedliwość - w cudzysłowie czy bez? Co zrobić z powstałym od tej nazwy skrótowcem PiS - zostawić bez cudzysłowu? Jak zapisać Samoobronę?
  Dziękuję za odpowiedź.
 • drobiazgi interpunkcyjne
  5.10.2001
  Chciałabym zapytać, czy poprawne są zapisy (z góry dziekuję):
  1. Moje dziecko zaczęło mówić: agu, bu, ra. Czy też "słowa" dziecka powinny być w cudzysłowie?
  2. Gra w "a kuku" czy w A kuku, czy gra A kuku?
  3. Gra w "państwa, miasta"? Gra w inteligencję?
  4. I zapytam z uśmiechem: widzieliście go? Czy może po dwukropku: "Widzieliście go?"
 • dlatego (,) że
  19.09.2001
  Czy dopuszczalne jest w jakichś wyjątkowych przypadkach rozdzielanie przecinkiem wyrażenia dlatego że? Słownik interpunkcyjny PWN ("z krukiem") nie wyróżnia pisowni dlatego, że tak często spotykanej w prasie.

  Agata Gogołkiewicz
 • raz a dobrze
  11.06.2001
  Szanowna Redakcjo!

  Chciałabym zapytać o pisownię zwrotu raz a dobrze. Czy przed spójnikiem a powinien być przecinek? Czy postawienie przecinka związane jest z różnicą znaczeniową, np. raz, a dobrze (tzn. raz, ale dobrze), raz a dobrze (tzn. raz i dobrze)?
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego