interpunkcja

 
Tu znajdziesz informacje, w jakich sytuacjach stosować poszczególne znaki przestankowe, jakie mają inne zastosowania poza swoją podstawowa funkcją. Dowiesz się, gdzie postawić przecinek, kiedy lepiej użyć średnika, czy można pominąć kropkę, kiedy konieczny jest cudzysłów, jaką funkcję ma wielokropek. Jeśli chcesz, by twój tekst był właściwie zrozumiany, czytaj odpowiedzi naszych ekspertów.
 • Przydawka a przecinek
  26.12.2016
  Szanowni Państwo!
  Od jakiegoś czasu nurtuje mnie takie zagadnienie: czy w zdaniach typu

  Zgodnie z wyrokiem Sądu Rejonowego w Warszawie z 2 lutego 2016 roku wydanym w sprawie prowadzonej pod sygn. akt I Nc 1/15 za nieprawidłowe uznać należy stanowisko, według którego...
  przed wydanym oraz przed za powinniśmy postawić przecinek, a jeśli tak, to czy przecinek powinien być postawiony również w przypadku, gdy to dookreślenie tego wyroku (wydany w sprawie prowadzonej [...]) kończyłoby zdanie?
 • Interpunkcja po słowem
  26.12.2016
  Mam pytania do zdania: Szkoły podstawowe, średnie i wyższe, słowem, całe szkolnictwo zasługuje na lepsze traktowanie. 1. Interpunkcja. Do takich sytuacji odnosi się reguła [389]. Powyższa wersja jest zgodna z podanymi tam przykładami, jednak ze względu na intonację przy odczytywaniu postawiłbym te przecinki inaczej: po wyrazie szkolnictwo, a nie słowem. A może nawet ująłbym tę część zdania w dwa myślniki, chcąc ją zaakcentować. 2. Czy orzeczenie nie powinno mieć formy liczby mnogiej?
 • Interpunkcja przed czyli
  25.12.2016
  Szanowni Państwo,
  czy po pauzie można użyć słowa czyli jako dodatkowego wytłumaczenia? Ostatnio pokłóciłem się o to z kolegą, który uparcie twierdzi, że jeżeli używam czyli, to powinienem zastosować przecinek, a nie pauzę, lub całkowicie zrezygnować z tego słowa, np. Pijany rzeczownik – czyli bar zrzeszający polonistów.

  Z poważaniem
  Czytelnik
 • Cudzysłów
  25.12.2016
  Szanowni Państwo,
  chciałem zapytać o poprawność użycia cudzysłowu w następujących przykładach:
  1. Ktoś trafił „szóstkę” w Totolotku.
  2. Na przedmiot można się zarejestrować w systemie „kto pierwszy, ten lepszy”
  3. .

  W 1. cudzysłów ma, zdaje się, sygnalizować, że nie chodzi o kulę nr 6, tylko trafne wytypowanie 6 liczb wylosowanych przez maszynę, w 2. zaś chodzi chyba o potoczność sformułowania.

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Cofanie przecinka
  25.12.2016
  Szanowni Państwo,
  ostatnio mieliśmy niemałą dyskusję nt. zasadności przecinka w zdaniach takich jak: omawiane było to(,) co ważne. Moim zdaniem powinien on tam być, jednakże była także podnoszona kwestia „cofania” przecinka (…, to co). Jak to jest w tym przypadku?
  Pozdrawiam serdecznie
  Maria
 • Gdzież są twoje szklane domy? – rozmyślał, brnąc dalej. – Gdzież są twoje szklane domy?
  2.11.2016
  Szanowni Państwo,
  czy w takim przypadku powinien pojawić się przecinek:
  Co ja tu robię?(,) pomyślał.
  Czy zapisanie Co ja tu robię? kursywą coś zmienia?

  Z wyrazami szacunku
  Anna Kubiak

 • Znaki nieliterowe w nazwach firmowych
  2.11.2016
  W piśmie adresowanym do spółki posiadającej nazwę w stylu ABC-COŚTAM, radca prawny zapisał jej nazwę jako ABC - COŚTAM. Miejsca, w których po dywizie umieścił spacje, poprawiłem, na co prawnik się oburzył, bo „jak go uczono w szkole – po myślnikach stawia się spację”. Uważam, że znak użyty w podanym przykładzie nie jest myślnikiem, ale dywizem, więc stosujemy go bez spacji. Podana spółka w KRS ma zapisaną swoją nazwę bez spacji. Kto ma rację?

 • Interpunkcja zdań złożonych podrzędnie z frazeologizmem
  2.11.2016
  Szanowni Państwo,
  mam pytanie w związku z tą poradą. Intuicyjnie odbieram zdanie Wybieraj z czego chcesz jako zbudowane inaczej niż Rób, co chcesz, ale nie potrafię ściśle uzasadnić, w czym pierwsze jest „składniowo gorsze” od drugiego, co prowadzi do kolejnych problemów interpunkcyjnych. Np. Jedźmy, dokąd chcesz, prawda? Ale czy już Zabierz komputer dokądkolwiek chcesz?
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik

 • Różności interpunkcyjne
  2.11.2016
  Szanowni Państwo,
  czy zdania Zrobili(,) co swoje, Robi się to w jakimś celu, zwykle(,) aby osiągnąć cel wymagają przecinka w zaznaczonych miejscach? A jak by było z ewentualnym drugim przecinkiem w zdaniu drugim, gdybyśmy pierwszy zastąpili kropką lub myślnikiem?
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik

 • Bez przecinka między okolicznikiem a orzeczeniem
  31.10.2016
  Szanowni Państwo,
  chciałem zapytać o interpunkcję w zdaniu Nie wiem, jakim sposobem(,) dostała zapalenia płuc i umarła. Czy dobrze mi się wydaje, że może być zarówno z przecinkiem, jak i bez? W wersji bez wypowiadający to zdanie akcentuje zaskoczenie wiadomością o nagłym zapaleniu płuc i śmierci; w drugiej raczej informuje o tym zdarzeniu, mimochodem wspominając, że przyczyny są mu nieznane.

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Przecinek przed mimo
  30.10.2016
  Jeśli chodzi o frazę Ocalić życie mimo strat – przecinek przed mimo. Czy powinien się tam znaleźć, czy jest zbyteczny?
  Szukałam wielu różnych przypadków, ale znajdywałam jako przykłady jedynie zdania złożone, które wskazywały na to, że przecinek powinien tam być. Chociaż osobiście wydaje mi się, że nie.
 • Przecinki
  30.10.2016
  Szanowni Państwo,
  mam pytanie dotyczące interpunkcji. Czy w przypadku poniższych przykładów należy umieścić przecinki? Czy istnieje jakaś zasada?
  1. Dzięki tej korzystnej modzie(,) autorzy książek motywacyjnych i żywieniowych stają się pionierami w sprzedaży książek w naszym kraju.

  2. Dzięki nim(,) wzrasta nie tylko sprawność fizyczna Polaków, lecz również czytelnictwo.

  3. Będąc jeszcze w The Beatles(,) Lennon był znany ze swojego ciętego języka.


  Serdecznie proszę o odpowiedź br />
 • Jednak (,) gdy
  11.10.2016
  Szanowni Państwo,
  kiedy należy stawiać przecinek pomiędzy wyrazami jednak i gdy? Spotkałam się z przykładami zdań, w których oba wyrazy są rozdzielone przecinkiem, i z przykładami, w których nie są.
  Jaka reguła sprawia, że w przykładzie Obecnie matki z dziećmi na ręku za pociechy nie płacą. Jednak, gdy wprowadzają wózek do autobusu lub tramwaju, muszą zapłacić pełen bilet wyrazy jednak i gdy są rozdzielone przecinkiem, a w innych nie są?

  Z poważaniem
  Anna Pachocka

 • Interpunkcja okoliczników jednorodnych współzależnych
  11.10.2016
  Czy w ciągach określających np. dzień tygodnia, datę, godzinę należy oddzielać każdy z członów przecinkiem? Np. Premiera filmu już w poniedziałek, 30 listopada, o 22:00 / Pierwszy odcinek już jutro, o 21:00, na kanale XYZ? To samo tyczy się również umieszczania takich informacji na bilbordach czy w grafikach na stronach internetowych. Z graficznego punktu widzenia lepiej wygląda bez przecinków, jednak czy jest zasada określająca w takich przypadkach interpunkcję? Z góry dziękuję.

 • Nazwy ulic wraz z numeracją budynku i lokalu
  6.10.2016
  Szanowni Państwo,
  mam wątpliwość w związku z tą poradą. Skoro m. odczytujemy jako numer mieszkania, to czy nie powinniśmy właśnie stawiać przed tym skrótem przecinka na mocy reguły [383] WSO? Wydaje mi się, że w sformułowaniu ul. Kwiatowa 20(,) m. 15 mamy do czynienia z dwoma okolicznikami, z których drugi jest określeniem pierwszego.
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik

 • Oznaczenie cytatu w cytacie
  6.10.2016
  Czy jeśli względy techniczne nie pozwalają użyć cudzysłowu niemieckiego w przypadku cytatu w cytacie, można wyodrębnić wewnętrzny cytat kursywą? Zastanawiam się też, czy stosuje się w tym wypadku jeszcze jakiś inny sposób wyróżnienia, gdyby brakowało kursywy.
  Jeszcze jedno pytanie: jeśli w tekście omawiającym inny tekst często się go cytuje i jako konwencję przyjęto cytowanie za pomocą kursywy, to jak zacytować słowo wyróżnione kursywą w oryginale? Antykwą i w zwykłym cudzysłowie?
  Czytelnik

 • Zbieg znaków interpunkcyjnych
  6.10.2016
  Mam dylemat odnośnie zbiegu kropki, wielokropka w nawiasie i cudzysłowu. Jeśli cytuję wypowiedź w cudzysłowie i po ostatnim cytowanym zdaniu chcę zaznaczyć wielokropkiem w nawiasie, że to jedynie fragment wypowiedzi, to kropkę kończącą ostatnie cytowane zdanie powinienem postawić przed wielokropkiem w nawiasie czy po cudzysłowie?

 • Kliknij, by zapisać
  4.10.2016
  Chciałbym zapytać o jedną rzecz, która od jakiegoś czasu nie daje mi spokoju.
  Otóż często w grach i aplikacjach komputerowych widzę takie dwie wersje zdań:
  Kliknij by zapisać.
  Kliknij, by zapisać.

  Z przecinkiem i bez.

  Która z nich jest poprawna i dlaczego?
  Pierwsza – bo to krótki komunikat? (czasownik, spójnik, bezokolicznik)
  Czy druga – bo to zdanie podrzędnie złożone, a przed spójnikami dajemy przecinek? A może jest jeszcze inny powód?
  Będę wdzięczny za odpowiedź.
 • Raczej przecinek…
  28.09.2016
  Szanowni Państwo,
  czy poprawna jest konstrukcja: Wybierasz się do Kasi, racja? czy raczej Wybierasz się do Kasi. Racja? (nie chodzi mi o konkretne słowo, można je zamienić na: Hę? Tak? Serio? itd.). A jeśli obie są możliwe, to w jakich przypadkach się je stosuje?

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Też nie wpływa na stosowanie reguły [374]
  22.09.2016
  Szanowni Państwo,
  zastanawiam się nad interpunkcją zdania Nie udowodniono, że taka funkcja istnieje lub też(,) że nie istnieje. Gdyby nie było też, brak przecinka wynikałby z reguły [374] WSO PWN, ale w tej sytuacji nie jestem pewien.

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego