pisownia

 
Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.
 • nazwy świąt
  25.02.2002
  Dlaczego Wielki Czwartek (dużymi literami), ale środa popielcowa (małymi)? Jak zapisać Wielki Post - dużymi czy małymi?
 • Pan, Pani, Państwo - w listach
  22.02.2002
  Czy nastąpiły jakieś zmiany w pisowni form Pan, Pani, Państwo w korespondencji? Czy nadal normą jest użycie wielkich liter, czy coś się zmieniło?
 • po pięćdziesiątce
  22.02.2002
  Mężczyzna po pięćdziesiątce - jak to zapisać za pomocą cyfr?
 • znów nie z imiesłowami
  21.02.2002
  Tłumaczę terminy marketigowe z angielskiego, m.in uncommitted users, przyznam, że trudno było znaleźć zgrabny polski odpowiednik. Zdecydowaliśmy się na klienci nieprzywiązani (do danej marki/produktu itd.). Czy nie/ przywiązani w tym kontekście piszemy razem czy oddzielnie?
 • spacje a inicjały
  15.02.2002
  Czy zasady interpunkcji określają również odstępy między znakami (spacje)? Interesuje mnie zwłaszcza pisanie inicjałów: zapis K.K. Baczyński (brak odstępu między inicjałami imion, za to odstęp przed nazwiskiem) - to postać określona regułami czy po prostu tak wyszło redaktorom książki? Jeśli nazwisko również chcemy zastąpić inicjałem, to napiszemy K.K.B. (bez odstępów) czy K.K. (odstęp) B.? Czy Julian Tuwim to będzie J. (odstęp) T., a Jan Tadeusz (np. Stanisławski) to J.T. (bez odstępu)?

  Serdecznie pozdrawiam,
  Jerzy Buczek
 • ponad i ponad-
  15.02.2002
  Czy wyraz ponaddwuipółmiesięczny (np. "Wróciła z ponaddwuipółmiesięcznej podróży") należy napisać razem? Tak wynika z moich poszukiwań słownikowych, choć słowo wygląda dość dziwnie. A jeśli pisze się je rozdzielnie, bardzo proszę o odpowiedź, dlaczego.
  Pozdrawiam serdecznie,
  Aleksandra Sobieraj
 • tow. tow.
  8.02.2002
  Szanowni eksperci,

  Tym razem piszę jako tropicielka niekonsekwencji. Chodzi o pisownię skrótów typu tow.tow., prof.prof. itd. Nie jestem pewna, czy pisze się je ze spacją czy bez. W "Słowniku skrótów i skrótowców" Jerzego Podrackiego prof. prof. pisane jest ze spacjami, ale w zasadach do tego słownika (str. 21) bez spacji. Z kolei w "[Nowym] Słowniku ortograficznym" PWN (punkt 206) prof. prof. jest ze spacją, ale tow.tow. w słowniku właściwym bez spacji. I co z tym fantem zrobić? Czy są jakieś jednolite zasady pisowni takich skrótów?

  Agata Gogołkiewicz
 • panaadamowy
  8.02.2002
  Szanowni eksperci,
  Jak wygląda przymiotnik utworzony np. od pana Adama (tu akurat chodzi o gazetę Adama Michnika)?
  1. panaadamowa
  2. Panaadamowa
  3. pana-Adamowa
  A może zupełanie inaczej? Nie wiem, czy tego rodzaju przymiotniki pisze się wielką czy małą literą? Proszę również o podpowiedź, gdzie mogłabym znaleźć zasady tworzenia podobnych przymiotników.

  Agata Gogołkiewicz
 • niechżeż
  8.02.2002
  Jak się pisze: niechżeż czy niechżesz?
 • survival
  8.02.2002
  Czy powinnam napisać: survival, survivalowy czy surwiwal, surwiwalowy? Bardzo dziękuję za odpowiedź.
 • wczesnokwitnący
  4.02.2002
  Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie. Jak napisać: wczesnokwitnące drzewa czy wczesno kwitnące drzewa? Z góry dziękuję za odpowiedź i uzasadnienie.
 • mln, mld
  1.02.2002
  Czy po skrótach mln, mld w odmianie stawia się kropki?
 • nazwy wydarzeń cyklicznych
  1.02.2002
  Czy nazwy cyklicznych wydarzeń - wykładów, spotkań, koncertów należy zapisać dużymi literami (np. Spotkania Muzyczne), czy trzeba używać cydzysłowu? A jeśli nazwa jest dłuższa i występuje w niej przyimek (np. Spotkania ze sztuką)?
  Dziekuję za odpowiedź.
 • w Zachodniopomorskiem = w województwie zachodniopomorskim
  29.01.2002
  W naszej firmie powstał spór o to, czy województwo zachodniopomorskie i zachodniopomorskie należy pisać dużą, czy małą literą. Uprzejmie proszę o wyjaśnie tej zasady.
  Z góry serdecznie dziękuję.
 • dwa pałace
  24.01.2002
  Jaką zasadą należy się kierować, pisząc nazwy typu Pałac Staszica, pałac Krasińskich (oba przykłady ze Słownika ortograficznego PWN) (...) ? W słowniku jest zasada, że jeżeli wyraz stojący na początku nazwy wielowyrazowej jest tylko nazwą gatunkową, piszemy go małą literą. Nie rozumiem, dlaczego pałac Krasińskich jest nazwą gatunkową, a Pałac Staszica nie. Będę wdzięczna za wyjaśnienie.

  Agata Gogołkiewicz
 • marki samochodów
  24.01.2002
  Jest przepis mówiący, że (pospolite?) nazwy samochodów konkretnych marek pisze się małymi literami. W związku z tym będziemy mieć forda. Niestety, gdy do tego dochodzą nazwy podmarek, nie za bardzo jestem przekonana, co do poprawności form ford focus czy ford mustang, zwłaszcza jeśli dochodzą do tego jakieś dodatkowe numerki, literki, symbole. Wszędzie (w reklamach, folderach i czasopismach) widzi się raczej: Ford Focus RS WRC. Podumowując: jak pisać nazwy podmarek?
 • 14-dniowy
  18.01.2002
  Jak prawidłowo powinien wyglądać zapis następujący: 14 dniowy czy 14-dniowy, czy 14. dniowy??
 • internauta
  18.01.2002
  Jak powinno się pisać: Internauta czy internauta?
 • maya i Dharmakaja
  16.01.2002
  Uprzejmie proszę o wyjaśnienie pisowni i odmiany słów zapożyczonych z kultury Wschodu:
  1) maya 'ułuda' (w literaturze spotyka się dopełniacz: mayi lub maji),
  2) Dharmakaja 'światło ciała' lub podobnie (widuje się odmianę: dharmakaji i dharmakayi).
  Wyrazy te nie mają dobrych polskich odpowiedników i dlatego są często stosowane w tłumaczonej literaturze. Czy da się tu zastosować jakąś regułę, która ujednolici pisownię i odmianę? Jak powinno być?

  Dziękuję za pomoc,
  D.R.
 • glansować, glancować
  15.01.2002
  Witam.
  Wyrazy glans/glanc można stosować wymiennie, jednak należy mówić (pisać) glansować czy glancować? (Słownik poprawnej polszczyzny PWN za błędny uznaje wyraz glancować, natomiast w Słowniku ortograficznym PWN obie formy są uznane za poprawne - jak to faktycznie zatem jest?).
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego