pisownia

 

Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.

 • nt.
  18.06.2002
  Czy można używać skrótu nt. zamiast pełnej formy na temat? I czy poprawne jest stawianie wówczas na końcu kropki? Wydaje mi się, że nie, ale często spotykam właśnie taką formę.
  Z poważaniem
 • top modelka – po raz drugi
  18.06.2002
  Który zapis jest poprawny: top modelka czy topmodelka?
 • rada pedagogiczna
  17.06.2002
  Proszę o pomoc w rozstrzygnięciu problemu: kiedy należy pisać rada pedagogiczna małymi, a kiedy dużą (bądź dużymi) literami?
 • nie z rzeczownikami
  14.06.2002
  Dzień dobry!
  Mam podobne pytanie, jak jedna z osób na forum: partykuła nie. Wiem, że nie z rzeczownikami piszemy razem, ale mimo to często mam wątpliwości. Czy w zdaniu: „Bład polegał na niezapaleniu świateł, nieostrzeżeniu nadpływającego statku” użyłam poprawnej formy?

  Joanna B.
 • dzielenie wyrazów
  14.06.2002
  Czy mogliby mi Państwo wyjaśnić, jakimi kryteriami kierowali się twórcy Słownika ortograficznego PWN (pod red. prof. Polańskiego, dzielenie wyrazów Marek Łaziński, rok 2002) przy dzieleniu następujących słów: odes-sać, ale już wy-ssać (s. 877), po-ssać (s. 585)? Podobne wrażenie niejasności odnoszę przy dzieleniu przedrostka anty- (w którym – domyślam się – wyodrębniono stare greckie zaprzeczenie a(n), wikłając dotychczasowe kryteria dzielenia), np. an-tyciało.

  Z poważaniem i podziękowaniem
  Edward Niespodziewany
 • niezaufany?
  13.06.2002
  Witam,
  Mam wątpliwości w pisowni (razem czy osobno) wyrazu zaufanie jak w następującym przykładzie: „… muszą zostać udostępnione szerokiemu gronu nie zaufanych osób”. Pytanie: nie zaufanych powinno być pisane oddzielnie czy niezaufanych pisane razem?

  Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam,
  Krzysztof
 • NRD-owiec czy Enerdowiec?
  13.06.2002
  Jak poprawnie napisać nazwę mieszkańca NRD: NRD-owiec czy Enerdowiec?
 • nazwy mieszkańców
  13.06.2002
  Mieszkaniec współczesnego Gdańska to gdańszczanin, Wolnego Miasta Gdańska – Gdańszczanin. A kilku mieszkańców Gdańska – zarówno przedwojennego, jak i powojennego to Gdańszczanie czy gdańszczanie?
  Dlaczego mieszkańców miast piszemy małą literą, skoro mieszkańców regionów, państw, kontynentów piszemy wielką? Rodzi to wiele nieporozumień i co gorsza błędów ortograficznych. Czyż nie są to nazwy własne? Po co ludziom utrudniać życie?!
 • sczerpywać
  11.06.2002
  Piszemy: sczerpywanie wody czy zczerpywanie wody?
 • kropka po liczebnikach porządkowych
  10.06.2002
  Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości, czy w nazwie 2 dywizjon lotniczy lub np. 25 eskadra lotnicza czy 5 brygada pancerna stawia się kropkę po liczebniku? Dlaczego w oficjalnej pieczątce dywizjonu nie ma kropki, a w gazetach np. Polska Zbrojna lub książce Michała Fijałka 27. WOŁYŃSKA DYWIZJA PIECHOTY AK, lub niektórych podpisach w TVP stawia się kropkę? Bardzo proszę o odpowiedź, ponieważ nikt na to pytanie nie potrafi dać mi odpowiedzi zadowalającej.
  Z góry serdecznie dziękuję.
 • nazwy leków
  10.06.2002
  Czy nazwy leków możemy odmieniać przez przypadki i czy nazwy leków powinniśmy pisać z dużej litery? Na przykład: „Pacjent jest leczony Cordaronem”, „Pacjentka żle tolerowała Asparginę” etc.
  Łączę wyrazy szacunku
  K.Sz.
 • Wspólnota Brytyjska
  10.06.2002
  Czy kraje brytyjskiej wspólnoty narodów piszemy małymi czy dużymi literami?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  M.K.
 • skróty nazw województw
  6.06.2002
  Szanowna Poradnio!
  Uprzejmie proszę o podanie poprawnych skrótów nazw województw, np.: zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, małopolskie, podkarpackie. Chodzi o wpisanie tych nazw w bardzo wąskie rubryki urzędowego pisma.
  Pozwolę sobie prosić o możliwie szybką odpowiedź.
  Dziękuję – Danuta
 • outsider
  6.06.2002
  „Nowy słownik ortograficzny PWN”: outsider – zob. autsajder. „Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN”: autsajder – zob. outsider. Rozumiem, że obydwie formy są poprawne. Którego słownika „należy się bardziej słuchać”?

  Ukłony i pozdrowienia
  Daniel Bożyński, Racibórz
 • present perfect
  6.06.2002
  Jaką literą należy pisać w polskich tekstach nazwy angielskich czasów gramatycznych? Poważne angielskie gramatyki używają małych liter (present perfect), natomiast polscy autorzy na ogół dużych (Present Perfect).
 • Europa Środkowo-wschodnia
  4.06.2002
  Która pisownia jest poprawna: Europa Środkowo-Wschodnia czy Europa Środkowowschodnia?

  Dziekuję i pozdrawiam,
  Barbara Pudło
 • nisko i nisko-
  4.06.2002
  Niskoprocentowy piszemy łącznie, a jak napisać nisko oprocentowany?
 • zapis godzin
  3.06.2002
  Witam,
  Proszę o pomoc: wiem, że niepoprawne jest dopisywanie końcówek fleksyjnych po cyfrach rzymskich czy arabskich. Czy poprawny jest zapis:
  1. Będę na miejscu o 15, a wtedy pójdziemy…
  2. Wstaję o 5 i idę do… ?
  Nie chcę pisać:
  1. o GODZINIE 15, a wtedy…
  2. o GODZINIE 9 i idę…
  Dziękuję, mz
 • niestandardowe nazwy własne
  3.06.2002
  Witam,
  Czy np. w tekscie o Erazmie z Rotterdamu [i in.] można, będąc w niezgodzie z ortografią, zastępując jego imię, pisać Rotterdamczyk, Florentczyk etc.
  Dziękuję, mz
 • Sowieci
  3.06.2002
  Dzień dobry,
  Starszy Pan przygotowuje do druku wspomnienia, konsekwentnie pisze sowieci, wyrażając tym swą pogardę etc. Czy mogę Mu tego nie zmieniać? Czy mam żyć w zgodzie z Nim, czy z ortografią? :)
  Dziękuję, mz
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego