Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.
pisownia
-
nt.18.06.2002Czy można używać skrótu nt. zamiast pełnej formy na temat? I czy poprawne jest stawianie wówczas na końcu kropki? Wydaje mi się, że nie, ale często spotykam właśnie taką formę.
Z poważaniem -
top modelka – po raz drugi18.06.2002Który zapis jest poprawny: top modelka czy topmodelka?
-
rada pedagogiczna17.06.2002Proszę o pomoc w rozstrzygnięciu problemu: kiedy należy pisać rada pedagogiczna małymi, a kiedy dużą (bądź dużymi) literami?
-
nie z rzeczownikami14.06.2002Dzień dobry!
Mam podobne pytanie, jak jedna z osób na forum: partykuła nie. Wiem, że nie z rzeczownikami piszemy razem, ale mimo to często mam wątpliwości. Czy w zdaniu: „Bład polegał na niezapaleniu świateł, nieostrzeżeniu nadpływającego statku” użyłam poprawnej formy?
Joanna B. -
dzielenie wyrazów14.06.2002Czy mogliby mi Państwo wyjaśnić, jakimi kryteriami kierowali się twórcy Słownika ortograficznego PWN (pod red. prof. Polańskiego, dzielenie wyrazów Marek Łaziński, rok 2002) przy dzieleniu następujących słów: odes-sać, ale już wy-ssać (s. 877), po-ssać (s. 585)? Podobne wrażenie niejasności odnoszę przy dzieleniu przedrostka anty- (w którym – domyślam się – wyodrębniono stare greckie zaprzeczenie a(n), wikłając dotychczasowe kryteria dzielenia), np. an-tyciało.
Z poważaniem i podziękowaniem
Edward Niespodziewany -
niezaufany?13.06.2002Witam,
Mam wątpliwości w pisowni (razem czy osobno) wyrazu zaufanie jak w następującym przykładzie: „… muszą zostać udostępnione szerokiemu gronu nie zaufanych osób”. Pytanie: nie zaufanych powinno być pisane oddzielnie czy niezaufanych pisane razem?
Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam,
Krzysztof
-
NRD-owiec czy Enerdowiec?13.06.2002Jak poprawnie napisać nazwę mieszkańca NRD: NRD-owiec czy Enerdowiec?
-
nazwy mieszkańców13.06.2002Mieszkaniec współczesnego Gdańska to gdańszczanin, Wolnego Miasta Gdańska – Gdańszczanin. A kilku mieszkańców Gdańska – zarówno przedwojennego, jak i powojennego to Gdańszczanie czy gdańszczanie?
Dlaczego mieszkańców miast piszemy małą literą, skoro mieszkańców regionów, państw, kontynentów piszemy wielką? Rodzi to wiele nieporozumień i co gorsza błędów ortograficznych. Czyż nie są to nazwy własne? Po co ludziom utrudniać życie?! -
sczerpywać11.06.2002Piszemy: sczerpywanie wody czy zczerpywanie wody?
-
kropka po liczebnikach porządkowych10.06.2002Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości, czy w nazwie 2 dywizjon lotniczy lub np. 25 eskadra lotnicza czy 5 brygada pancerna stawia się kropkę po liczebniku? Dlaczego w oficjalnej pieczątce dywizjonu nie ma kropki, a w gazetach np. Polska Zbrojna lub książce Michała Fijałka 27. WOŁYŃSKA DYWIZJA PIECHOTY AK, lub niektórych podpisach w TVP stawia się kropkę? Bardzo proszę o odpowiedź, ponieważ nikt na to pytanie nie potrafi dać mi odpowiedzi zadowalającej.
Z góry serdecznie dziękuję. -
nazwy leków10.06.2002Czy nazwy leków możemy odmieniać przez przypadki i czy nazwy leków powinniśmy pisać z dużej litery? Na przykład: „Pacjent jest leczony Cordaronem”, „Pacjentka żle tolerowała Asparginę” etc.
Łączę wyrazy szacunku
K.Sz. -
Wspólnota Brytyjska10.06.2002Czy kraje brytyjskiej wspólnoty narodów piszemy małymi czy dużymi literami?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
M.K. -
skróty nazw województw6.06.2002Szanowna Poradnio!
Uprzejmie proszę o podanie poprawnych skrótów nazw województw, np.: zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, wielkopolskie, małopolskie, podkarpackie. Chodzi o wpisanie tych nazw w bardzo wąskie rubryki urzędowego pisma.
Pozwolę sobie prosić o możliwie szybką odpowiedź.
Dziękuję – Danuta -
outsider6.06.2002„Nowy słownik ortograficzny PWN”: outsider – zob. autsajder. „Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN”: autsajder – zob. outsider. Rozumiem, że obydwie formy są poprawne. Którego słownika „należy się bardziej słuchać”?
Ukłony i pozdrowienia
Daniel Bożyński, Racibórz -
present perfect6.06.2002Jaką literą należy pisać w polskich tekstach nazwy angielskich czasów gramatycznych? Poważne angielskie gramatyki używają małych liter (present perfect), natomiast polscy autorzy na ogół dużych (Present Perfect).
-
Europa Środkowo-wschodnia4.06.2002Która pisownia jest poprawna: Europa Środkowo-Wschodnia czy Europa Środkowowschodnia?
Dziekuję i pozdrawiam,
Barbara Pudło -
nisko i nisko-4.06.2002Niskoprocentowy piszemy łącznie, a jak napisać nisko oprocentowany?
-
zapis godzin3.06.2002Witam,
Proszę o pomoc: wiem, że niepoprawne jest dopisywanie końcówek fleksyjnych po cyfrach rzymskich czy arabskich. Czy poprawny jest zapis:
1. Będę na miejscu o 15, a wtedy pójdziemy…
2. Wstaję o 5 i idę do… ?
Nie chcę pisać:
1. o GODZINIE 15, a wtedy…
2. o GODZINIE 9 i idę…
Dziękuję, mz -
niestandardowe nazwy własne3.06.2002Witam,
Czy np. w tekscie o Erazmie z Rotterdamu [i in.] można, będąc w niezgodzie z ortografią, zastępując jego imię, pisać Rotterdamczyk, Florentczyk etc.
Dziękuję, mz -
Sowieci3.06.2002Dzień dobry,
Starszy Pan przygotowuje do druku wspomnienia, konsekwentnie pisze sowieci, wyrażając tym swą pogardę etc. Czy mogę Mu tego nie zmieniać? Czy mam żyć w zgodzie z Nim, czy z ortografią? :)
Dziękuję, mz