pisownia

 

Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.

 • grzecznościowa wielka litera
  20.05.2002
  Zadanie szkolne brzmiało: napisać pytania do wywiadu ze znaną (wybraną) osobą. Powiedziałem dziecku, żeby Pan pisało dużą literą („Co Pan sądzi…” itd.). Jednak po powrocie dziecka ze szkoły mogłem w każdym pytaniu obejrzeć poprawione – na czerwono, przez nauczycielkę – Pan na pan.
  Reguły mówią o stosowaniu wielkiej litery w listach. Wywiad to wprawdzie nie list, ale może jednak też powinna być duża? Nie znalazłem wykładni w słownikach. Poszukałem pierwszego lepszego wywiadu w prasie. Pan było dużą.
  A przy okazji chciałem spytać, czy nieużycie wielkiej litery tam, gdzie ze względów grzecznościowych powinno się jej użyć, traktuje się jako błąd ortograficzny?
 • Święto Europy
  17.05.2002
  Szanowni Państwo,
  Czy wyrażenie święto Europy (9 maja) jest nazwą własną, czy może jest to potoczny synonim Dnia Unii Europejskiej? Pytam o to, gdyż często spotykam dwie wersje zapisu, a mianowicie: Święto Europy, święto Europy. Dziękuję za odpowiedź.
  Z poważaniem,
  Jacek Chrabąszcz
 • łycha
  16.05.2002
  Dlaczego duża łyżka to łycha, a nie łyha? Przecież ż powinno wymieniać się na h.
 • autokar 60-osobowy i faktura VAT
  16.05.2002
  Czy zdania: „Prosimy o wynajem autokaru 60-cio osobowego”, „Prosimy o wydanie Faktury vat” są poprawne ortograficznie?

  Dziękuję za odpowiedź,
  Wiesław Majos
 • matka Polka
  15.05.2002
  Bardzo proszę o jak najszybszą odpowiedź na pytanie, która pisownia jest poprawna:
  1. matka Polka
  2. matka-Polka
  (ewntualnie Matka…)

  Serdecznie dziękuję
  Agata Gogołkiewicz
 • credo, kredo
  15.05.2002
  Nowy słownik ortograficzny PWN (1999):
  credo – zob. kredo
  kredo – ndm a. kreda, kredzie
  Nowy słownik poprawnej polszczyzny PWN (2002):
  credo – 1. w katolicyzmie: wyznanie wiary; zbiór głównych zasad wiary 2. przekonania, zasady wyznawane przez kogoś (…)
  Która forma jest poprawna?
  Daniel Bożyński
 • skrócone nazwy instytucji
  15.05.2002
  Jaka jest zasada w używaniu wielkich liter w nazwach instytucji? Np. Dolnośląska Regionalna Kasa Chorych – wszystkie wyrazy piszemy wielką literą. Ale w zdaniu następnym użyć chcę samego zwrotu kasa chorych (czy: Kasa Chorych?). Albo np. Centrum Zdrowia Dziecka. Używając samego słowa centrum, powinnam pisać je małą czy wielką literą?
 • Skarb Państwa
  15.05.2002
  Pan Profesor Mirosław Bańko na pytanie, czy skarb państwa pisać dużymi czy małymi literami, odpowiedział swego czasu: „Ponieważ chodzi o instytucję, która reprezentuje państwo w obrocie prawnym, uzasadniona jest pisownia wielkimi literami. W praktyce spotyka się też użycie małych liter (…)”.
  Uprzejmie proszę o uściślenie. Konstatując fakt „praktycznego użycia małych liter”, nie ujawnił Pan mianowicie swego stosunku do owej praktyki: jest ona słuszna czy nie. Wolno więc pisać i tak, i tak, zależnie od kontekstu? Czy nie dałoby się udzielić odpowiedzi nieco bardziej jednoznacznej?
  Chodzi mi o różne konteksty, a szczególnie o wyrażenie spółka skarbu państwa.
  Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam.
  Krzysztof Szymczyk, Opole
 • klasztor Franiszkanów
  10.05.2002
  Proszę o informację, jaką literą należy zapisywać nazwy zgromadzeń zakonnych w wyrażeniach: klasztor franciszkanów/Franciszkanów, kościół dominikanów/Dominikanów. W przykładach podawanych w „Słowniku języka polskiego” stosowany jest zapis małą literą, podobnie jak w niektórych tekstach zamieszczonych w Korpusie (m.in. klasztor karmelitów bosych w Czernej) i starszych wydaniach Encyklopedii PWN (z lat 70.). W „Encyklopedii multimedialnej” nazwy zakonów zapisywane są w tych wyrażeniach wielką literą. Czy tylko taki zapis jest poprawny?
 • nie z imiesłowami przysłówkowymi
  8.05.2002
  Jakie są najnowsze zasady pisania nie z imiesłowem przysłówkowym?
 • symbol euro
  26.04.2002
  W jakim miejscu należy stawiać symbol € przy kwotach podawanych w euro? Przed kwotą czy po niej?
 • spółka małą literą
  25.04.2002
  Szanowni Państwo.
  Mam pytanie dotyczące pisowni nazwy firmy. Firma nazywa się meiller direct Sp. z o.o. (użyłam tu pisowni stosowanej w firmie). Pisownia z małej litery narzucona została przez właścicieli z Niemiec. Skoro dwa człony nazwy piszemy z małej, to czy skrót sp. powinno się pisać z małej czy dużej litery?
 • zaprzeczone imiesłowy
  19.04.2002
  Zasady pisowni zwrotu „umowa na czas nieokreślony” zostały już przez Państwa wyjaśnione. Jednakże zarówno w kodeksie pracy jak i w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, a także orzecznictwie Sądu Najwyższego oraz komentarzach doktryny występuje zwrot „umowa o pracę na czas nie określony”. Czy to oznacza, że ustawodawca popełnił błąd, który powtarzają inni? Jak zatem należy poprawnie napisać wskazane wyrażenie w piśmie urzędowym, powołując się na kodeks pracy?
 • kupić nie kupić…
  18.04.2002
  Jak zapisać połączenia typu: poker niepoker, komunista niekomunista,
  sąsiad niesąsiad, ciotka nieciotka itp.? Jaka powinna być interpunkcja i jak zapisać drugi człon – razem czy osobno? Proszę o uzasadnienie odpowiedzi.
 • nie z rzeczownikami
  18.04.2002
  Jeden z moich znajomych, powołując się na jakiś słownik ortograficzny, twierdzi, że przeczenie nie w połączeniu z rzeczownikiem zakwalifikowanie i zaimkiem zwrotnym się pisze się osobno. Czy nie podlega to raczej zasadzie, że nie z rzeczownikami (również odczasownikowymi) piszemy łącznie? Oto kontekst: „Niezakwalifikowanie się do drugiego etapu łączy się z…”.
  Bardzo proszę o rozsądzenie naszego sporu.
  Z poważaniem
  Anna Niemiec
 • z powrotem
  17.04.2002
  Witam,
  Czy poprawne jest wyrażenie spowrotem, czy też z powrotem?
  Pozdrowienia
 • pomontażowy
  15.04.2002
  Jak poprawnie pisać przymiotnik po montażowy, np techniczne badania po montażowe, czyli wykonywane po instalacji urzadzenia?
 • euro
  12.04.2002
  Czy euro pisze się wielką, czy małą literą?
 • na raz tylko jeden pkt
  11.04.2002
  Szanowni Państwo,
  Oto moje pierwsze pytanie do Poradni, ale na pewno nie ostatnie. Mam bowiem mnóstwo różnorakich wątpliwości, a słowniki, niestety, nie radzą sobie z ich rozwiązywaniem. Ale zanim zadam to konkretne pytanie, proszę o jedno wstępne wyjaśnienie: dlaczego napisali Państwo powyżej, w „słowie wstępnym": „prosimy pytać tylko o jedną rzecz na raz” – chodzi mi o rozdzielną pisownię wyrażenia na raz. Azaliż nie stoi w słowniku (m.in. NSO PWN!), iż należy je pisać łącznie w znaczeniu 'jednocześnie'? A przecie właśnie taki sens ma tu owo wyrażenie. Uprzejmie proszę o pilną odpowiedź i – chyba – korektę.
  Pora na pytanie właściwe:
  Czy wyraz punkt należy uznać za pojęcie matematyczno-fizyczne i wobec tego jego skrót pkt w przypadkach zależnych pisać bez kropki, czy raczej traktować jak „zwykły” rzeczownik i stawiać kropkę w dopełniaczu itd., jak w skrótach mgr, dr, bp itp. Wydaje mi się, że słuszna, no i znacznie prostsza, jest ta pierwsza interpretacja. Tylko dlaczego słowniki (przeszukałem ich kilkanaście!) robią unik i podają hasło pkt wyłącznie w mianowniku? A może się mylę, może w którymś ze słowników określono ten „szczegół"?
  Serdecznie pozdrawiam Redaktorów Poradni, dziękując za tę cenną inicjatywę, jaką jest doradzanie via internet (Internet?).
  Krzysztof Szymczyk, Opole
 • średnio twardy
  10.04.2002
  Jak napisać poprawnie:
  1/ owoc średnio twardy?
  2/ owoc średniotwardy?
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego