pisownia

 
Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.
 • dołączać
  29.10.2001
  Witam,
  Czy to możliwe że słowo dołączam ma dopuszczalną pisownię dołanczam? Ponoć w radiu stwierdzono, że taka forma jest dopuszczalna. Może chodziło o wymowę?
  Pozdrawiam,
  Arek Gałat
  Bydgoszcz
 • Bielsko-Biała, ale Polanica Zdrój
  25.10.2001
  Jaki jest poprawny zapis nazw: Kraków-Balice, Gdańsk-Wrzeszcz czy Kraków Balice, Gdańsk Wrzeszcz?
  Bardzo dziękuję za odpowiedź.
 • top modelka
  24.10.2001
  Jak Państwo oceniacie top modelkę, czyli modelkę, która jest na topie? Pisze się o niej wiele - więc czy łączyć top z modelką, czy pisać oba wyrazy oddzielnie? A jeszcze chętniej pozbyłabym się jej - proszę o propozycje.
  Urszula
 • nie z formami stopnia wyższego i najwyższego
  22.10.2001
  Jak się pisze: nienajlepszy czy nie najlepszy?
 • znowu imiesłowy
  18.10.2001
  W publikacjach zagranicznych dotyczących niezawodności dostaw energii często używa się pojęcia "ENERGY NOT SUPPLIED", czyli energii (czy raczej jej ilości), która na skutek różnych przyczyn nie została dostarczona do odbiorcy pomimo jego zapotrzebowania. Jak należy to pojecie napisać przy tłumaczeniu - czy energia nie dostarczona czy też energia niedostarczona?
 • min. i max.
  18.10.2001
  W jednym ze słowników poświęconych skrótom (Józef Paruch, wyd. Wiedza Powszechna, 1970 r.) znalazłem skrót max (pisany bez kropki). Czy nie zaszła tam drobna pomyłka? W tekstach technicznych skrót ten występuje często obok min. Czy rzeczywiście należy pisać tak niejednolicie: min. i max?
 • nazwy wydarzeń historycznych
  17.10.2001
  Czy dopuszczalna jest jeszcze pisownia nazw powstań (Powstanie Listopadowe) wielką literą?
 • nowo wybudowany, niewybudowany
  9.10.2001
  Szanowni Panstwo!

  Ciekawi mnie, jak się pisze: nowowybudowany, czy nowo wybudowany? Podobno przymiotniki pisze się razem, ale czy np. niewybudowany, czy nie wybudowany?

  Bardzo dziękuję za odpowiedź,
  Agnieszka Posavec
 • nie z imiesłowami
  5.10.2001
  Uprzejma prośba o podanie właściwej zasady pisowni: oddzielnie posłowie nie zrzeszeni czy łącznie posłowie niezrzeszeni?
  Serdecznie dziękuję.
 • Agencja Reutera
  28.09.2001
  Serdecznie dziekuję za dotychczasowe odpowiedzi (...). Tym razem pytanie dotyczy Agencji Reutera. No właśnie, Agencja Reutera (Słownik ortograficzny PWN) czy agencja Reutera (Słownik nazw własnych PWN), a może Reuters (również SNW). Słyszałam w radiu wypowiedź oburzonej słuchaczki, która strofowała dzennikarza, że nie mówi się Reuters tylko A/agencja Reutera albo Reuter (kwalifikator pot. w SNW). Reasumując, które zdania są poprawne:
  1. Jak podaje Reuters...
  2. Jak podaje Reuter...
  3. Jak podaje Agencja Reutera...
  4. Jak podaje agencja Reutera...
  Może istnieje jeszcze inna możliwość?

  Pozdrawiam,
  Agata Gogołkiewicz
 • surfować czy serfować?
  28.09.2001
  Interesuje mnie pisownia wyrazu surfuj (po Internecie). Czy dopuszczalna jest forma zgodna z wymowa - serfuj?
  Urszula
 • pisownia tytułów zawodowych
  26.09.2001
  Jaka jest zasada pisowni [nazw] stanowisk pracy? Czy pisze się np. specjalista w dziale handlowym, czy też Specjalista w Dziale Handlowym, specjalista ds. tłumaczeń, czy może Specjalista ds. Tłumaczeń itd.? Czy pisownia zależy od kontekstu? Jeśli tak, to jak należy pisać nazwy stanowisk w umowach o pracę?

  Z góry dziekuję za odpowiedź i pozdrawiam.
 • z pod i spod
  26.09.2001
  Szanowni Państwo,
  Która z niżej wymienionych form jest poprawna: spod czy z pod? Np. „Samochód ruszył spod (z pod?) budynku ministerstwa”.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • superokazja
  26.09.2001
  Czy superokazja jako hasło reklamowe piszemy razem czy osobno?
  Będę wdzięczna za wyjaśnienie.
 • nazwy lekarstw
  24.09.2001
  Czy nazwy leków pisze się wielką literą, traktując je jako nazwy własne, np. Polopiryna S, Etopiryna, Falvit itd.? Wiem, że słowo aspiryna pisze się małą literą - czy to dlatego, że odnosi sie ono do całej klasy leków?
  Dziekuję za odpowiedź i pozdrawiam.
 • Szkoła Podstawowa nr 7
  24.09.2001
  Jaka jest prawidłowa pisownia nazw własnych, którą powinny stosować np. placówki oświatowe? Powszechnie używa się nazw, w których rzeczownik numer pisany jest z małej litery np. Szkoła Podstawowa nr 7, a przecież w nazwach instytucji tylko spójniki i przyimki piszemy małą literą.
 • niejedyny
  24.09.2001
  Wiadomo, że gdy mówimy: niejeden czytelnik, mówimy o wielu czytelnikach - i tu nie ma wątpliwości dot. ortografii. A jak jest z tym, co nie jest jedyny? - razem czy osobno piszemy wtedy nie?
  Urszula
 • PS lub P.S.
  20.09.2001
  Sz.Państwo,
  Czy skrót od post scriptum piszemy P.S. czy też PS (z kropkami czy też bez)?
  Pozdrawiam,
  B.Paździor
 • pisownia nazw przedmiotów
  19.09.2001
  Jak należy zapisywać w tekście nazwy nauczanych przedmiotów: budowa i eksploatacja sprzętu, topografia wojskowa, podstawy konstrukcji maszyn, elektromechanika i elektronika? Czy wyróżniać je, stosując na przykład wielkie litery, cudzysłowy lub kursywę?
  Danuta
 • nazwy okrętów
  17.09.2001
  Mam pewien problem z pisownią nazw statków i okrętów. W naszej rodzimej literaturze występuje kompletny chaos - każdy autor pisze inaczej: wielkim literami ORP GROM, kursywą ORP Grom, z cudzysłowem ORP „Grom” (z tego, co pamiętam, w piśmie cudzysłów może być zastąpiony kursywą - czy to prawda i czy zawsze można stosować wymiennie cudzysłów i kursywę?) lub normalnie ORP Grom.
  Z tego, co widzę, w literaturze angielskojęzycznej w przypadku okrętów nie stosuje się cudzysłowu (ale tam rządzi się to prawdopodobnie innymi prawami).
  Czy jest jakaś różnica, jeśli piszemy o konkretnej jednostce lub jeśli piszemy o całym typie, np. okręt typu Grom i jednostka ORP „Grom”?
  Moja ogromna prośba - czy moglibyście Państwo rozjaśnić mi ten temat?

  Pozdrawiam
  Michał Kopacz
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego