pisownia

 
Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.
 • nie z imiesłowami
  5.10.2001
  Uprzejma prośba o podanie właściwej zasady pisowni: oddzielnie posłowie nie zrzeszeni czy łącznie posłowie niezrzeszeni?
  Serdecznie dziękuję.
 • Agencja Reutera
  28.09.2001
  Serdecznie dziekuję za dotychczasowe odpowiedzi (...). Tym razem pytanie dotyczy Agencji Reutera. No właśnie, Agencja Reutera (Słownik ortograficzny PWN) czy agencja Reutera (Słownik nazw własnych PWN), a może Reuters (również SNW). Słyszałam w radiu wypowiedź oburzonej słuchaczki, która strofowała dzennikarza, że nie mówi się Reuters tylko A/agencja Reutera albo Reuter (kwalifikator pot. w SNW). Reasumując, które zdania są poprawne:
  1. Jak podaje Reuters...
  2. Jak podaje Reuter...
  3. Jak podaje Agencja Reutera...
  4. Jak podaje agencja Reutera...
  Może istnieje jeszcze inna możliwość?

  Pozdrawiam,
  Agata Gogołkiewicz
 • surfować czy serfować?
  28.09.2001
  Interesuje mnie pisownia wyrazu surfuj (po Internecie). Czy dopuszczalna jest forma zgodna z wymowa - serfuj?
  Urszula
 • pisownia tytułów zawodowych
  26.09.2001
  Jaka jest zasada pisowni [nazw] stanowisk pracy? Czy pisze się np. specjalista w dziale handlowym, czy też Specjalista w Dziale Handlowym, specjalista ds. tłumaczeń, czy może Specjalista ds. Tłumaczeń itd.? Czy pisownia zależy od kontekstu? Jeśli tak, to jak należy pisać nazwy stanowisk w umowach o pracę?

  Z góry dziekuję za odpowiedź i pozdrawiam.
 • z pod i spod
  26.09.2001
  Szanowni Państwo,
  Która z niżej wymienionych form jest poprawna: spod czy z pod? Np. „Samochód ruszył spod (z pod?) budynku ministerstwa”.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • superokazja
  26.09.2001
  Czy superokazja jako hasło reklamowe piszemy razem czy osobno?
  Będę wdzięczna za wyjaśnienie.
 • nazwy lekarstw
  24.09.2001
  Czy nazwy leków pisze się wielką literą, traktując je jako nazwy własne, np. Polopiryna S, Etopiryna, Falvit itd.? Wiem, że słowo aspiryna pisze się małą literą - czy to dlatego, że odnosi sie ono do całej klasy leków?
  Dziekuję za odpowiedź i pozdrawiam.
 • Szkoła Podstawowa nr 7
  24.09.2001
  Jaka jest prawidłowa pisownia nazw własnych, którą powinny stosować np. placówki oświatowe? Powszechnie używa się nazw, w których rzeczownik numer pisany jest z małej litery np. Szkoła Podstawowa nr 7, a przecież w nazwach instytucji tylko spójniki i przyimki piszemy małą literą.
 • niejedyny
  24.09.2001
  Wiadomo, że gdy mówimy: niejeden czytelnik, mówimy o wielu czytelnikach - i tu nie ma wątpliwości dot. ortografii. A jak jest z tym, co nie jest jedyny? - razem czy osobno piszemy wtedy nie?
  Urszula
 • PS lub P.S.
  20.09.2001
  Sz.Państwo,
  Czy skrót od post scriptum piszemy P.S. czy też PS (z kropkami czy też bez)?
  Pozdrawiam,
  B.Paździor
 • pisownia nazw przedmiotów
  19.09.2001
  Jak należy zapisywać w tekście nazwy nauczanych przedmiotów: budowa i eksploatacja sprzętu, topografia wojskowa, podstawy konstrukcji maszyn, elektromechanika i elektronika? Czy wyróżniać je, stosując na przykład wielkie litery, cudzysłowy lub kursywę?
  Danuta
 • nazwy okrętów
  17.09.2001
  Mam pewien problem z pisownią nazw statków i okrętów. W naszej rodzimej literaturze występuje kompletny chaos - każdy autor pisze inaczej: wielkim literami ORP GROM, kursywą ORP Grom, z cudzysłowem ORP „Grom” (z tego, co pamiętam, w piśmie cudzysłów może być zastąpiony kursywą - czy to prawda i czy zawsze można stosować wymiennie cudzysłów i kursywę?) lub normalnie ORP Grom.
  Z tego, co widzę, w literaturze angielskojęzycznej w przypadku okrętów nie stosuje się cudzysłowu (ale tam rządzi się to prawdopodobnie innymi prawami).
  Czy jest jakaś różnica, jeśli piszemy o konkretnej jednostce lub jeśli piszemy o całym typie, np. okręt typu Grom i jednostka ORP „Grom”?
  Moja ogromna prośba - czy moglibyście Państwo rozjaśnić mi ten temat?

  Pozdrawiam
  Michał Kopacz
 • komórki organizacyjne
  10.09.2001
  Panie Profesorze, proszę o odpowiedź, jak należy pisać wyrazy składające się na nazwy komórek organizacyjnych firmy (np. Dział Marketingu, Dział Teleinformatyki): wszystkie wyrazy wielką literą czy tylko pierwszy wyraz wielką, pozostałe małą (Dział marketingu, Dział teleinformatyki)? Z góry dziękuję za odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam.

  Kazimierz Kucharski.
 • po raz
  10.09.2001
  Jak sie pisze: poraz czy po raz - razem czy osobno?
  Z pozdrowieniem,
  Jola
 • pisownia nazw obszarów geologicznych
  7.09.2001
  Mam wątpliwości dotyczące pisowni nazw geologicznych, takich jak Płyta Eurazjatycka (duże czy małe litery), Płyta Indoaustralijska (razem czy osobno), Uskok (czy uskok) San Andreas.

  Dziękuję za pomoc.
 • zaprzeczone imiesłowy - jeszcze raz
  7.09.2001
  Chodzi o tekst pieśni religijnej:

  "Boże, w dobroci nigdy nie przebrany,
  Żadnym językiem nie wypowiedziany!"...

  Czy nie ma tu być pisane łącznie z imiesłowami?

  Pozdrowienia GG
 • 3,5-procentowy
  7.09.2001
  Czy zasady dotyczące łączenia liczebników (wyrażonych cyframi) z przymiotnikami (chodzi mi tu o pisownię z łącznikiem, np. 3-majowy) obowiązują także wtedy, gdy mamy do czynienia z ułamkiem, np. 1/3-oktawowy? Jak ten problem należy rozwiązywać w wypadku wyrazów krotność czy krotny? Czy np. forma 2,7-krotność jest poprawna?
 • nie z imiesłowami
  7.09.2001
  Proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie, jak piszemy nie z imiesłowami przymiotnikowymi: razem czy oddzielnie?
 • tytuły
  7.09.2001
  Dlaczego tytuły piszemy wielką literą?
  Sylwia Sikorska
 • skróty nazw kodeksów
  6.09.2001
  Jaki jest skrót: Kodeks karny, Kodeks cywilny i inne kodeksy?
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego