pisownia

 

Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.

 • dwa pałace
  24.01.2002
  Jaką zasadą należy się kierować, pisząc nazwy typu Pałac Staszica, pałac Krasińskich (oba przykłady ze Słownika ortograficznego PWN) (…) ? W słowniku jest zasada, że jeżeli wyraz stojący na początku nazwy wielowyrazowej jest tylko nazwą gatunkową, piszemy go małą literą. Nie rozumiem, dlaczego pałac Krasińskich jest nazwą gatunkową, a Pałac Staszica nie. Będę wdzięczna za wyjaśnienie.
  Agata Gogołkiewicz
 • marki samochodów
  24.01.2002
  Jest przepis mówiący, że (pospolite?) nazwy samochodów konkretnych marek pisze się małymi literami. W związku z tym będziemy mieć forda. Niestety, gdy do tego dochodzą nazwy podmarek, nie za bardzo jestem przekonana, co do poprawności form ford focus czy ford mustang, zwłaszcza jeśli dochodzą do tego jakieś dodatkowe numerki, literki, symbole. Wszędzie (w reklamach, folderach i czasopismach) widzi się raczej: Ford Focus RS WRC. Podumowując: jak pisać nazwy podmarek?
 • 14-dniowy
  18.01.2002
  Jak prawidłowo powinien wyglądać zapis następujący: 14 dniowy czy 14-dniowy, czy 14. dniowy??
 • internauta
  18.01.2002
  Jak powinno się pisać: Internauta czy internauta?
 • maya i Dharmakaja
  16.01.2002
  Uprzejmie proszę o wyjaśnienie pisowni i odmiany słów zapożyczonych z kultury Wschodu:
  1) maya 'ułuda' (w literaturze spotyka się dopełniacz: mayi lub maji),
  2) Dharmakaja 'światło ciała' lub podobnie (widuje się odmianę: dharmakaji i dharmakayi).
  Wyrazy te nie mają dobrych polskich odpowiedników i dlatego są często stosowane w tłumaczonej literaturze. Czy da się tu zastosować jakąś regułę, która ujednolici pisownię i odmianę? Jak powinno być?
  Dziękuję za pomoc,
  D.R.
 • glansować, glancować
  15.01.2002
  Witam.
  Wyrazy glans/glanc można stosować wymiennie, jednak należy mówić (pisać) glansować czy glancować? (Słownik poprawnej polszczyzny PWN za błędny uznaje wyraz glancować, natomiast w Słowniku ortograficznym PWN obie formy są uznane za poprawne – jak to faktycznie zatem jest?).
 • seminarium
  14.01.2002
  Szanowni Państwo!
  Moje pytanie dotyczy pisowni nazw własnych, np. nazwa Wyższe Seminarium Duchowne w Toruniu napisana została od dużych liter. Czy pisząc dalej, używając tylko słowa – seminarium, należy je pisać wielką literą? Te wątpliwości dotyczą wielu nazw kilkuczłonowych, z których poźniej używany jest w tekście tylko jeden człon. Czy te wątpliwości rozwiązuje jakiś słownik?
  Bardzo dziekuje za odpowiedz. Pozdrawiam.
 • Innsbruck
  14.01.2002
  Dobry Wieczór!
  Proszę o podanie prawidłowej odmiany nazwy miasta Innsbruck. Jadę do Innsbrucka czy do Innsbrucku? Dawno nie widziałem Innsbrucka czy Innsbrucku?

  Dziękuję i pozdrawiam
  Anna Eder
 • ruja i porubstwo
  11.01.2002
  1. Dlaczego porubstwo pisze sie przez u, a nie ó? Jak to wytłumaczyć?
  2. Dlaczego rzężenie pisze się przez rz, a nie ż? Jak to wytłumaczyć, opierając się na znajomości gramatyki historycznej naszego języka?
  3. Dlaczego pożępolić pisze sie przez ż, a nie rz? Jak przeprowadzić analizę historyczną w tym wypadku?
 • wielokropek

  11.01.2002

  Proszę o wyjaśnienie w sprawie wielokropka: kiedy poprzedza go spacja, a kiedy ją pomijamy? W Słowniku ortograficznym tak samo wygląda zastąpienie nim liter w słowie d…, jak i „zawieszenie” toku wypowiedzi. A jeśli poprzedzamy nim paradoks? Patrz przykłady z par. 393, 394 Słownika. Dziękuję.

 • biznesplan
  10.01.2002
  Która z tych form jest poprawna: biznesplan, biznes plan czy biznes-plan? Pozdrowienia.
 • ponad dwukrotnie – ponaddwukrotnie
  9.01.2002
  Ponad dwukrotnie czy ponaddwukrotnie?
 • Złoty Pokój
  9.01.2002
  Właściciel dużego domu nadał nazwy niektórym pokojom. Jak powinno się je pisać: Złoty pokój, Złoty Pokój, złoty pokój czy „Złoty pokój” (pierwszy cudzysłów oczywiście dolny, ale komputer nie chce tego zrobić)?

  Będę wdzięczna za pomoc,
  Katarzyna Łopaciuk
 • Sanhedryn i nie-Żyd
  9.01.2002
  1. Jak się powinno pisać słowo sanhedryn, dużą czy małą literą? W Nowym słowniku ortograficznym PWN (Warszawa 1999) pisane jest małą literą. Dużą literą słowo to zaczyna się we wszystkich dostępnych mi materiałach religioznawczych, a mianowicie: Anna Świderkówna – Rozmowy o Biblii, PWN Warszawa 2000; Peter Occhigrosso – Sekty Religie Wyznania, Muza SA Warszawa 1999; Konig Waldenfels – Leksykon Religii, Verbinum Warszawa 1997.

  2. Jak powinno się określać członka innego niż mojżeszowe wyznania?
  a)nie-Żyd
  b)nie-żyd
  c)nieżyd
 • fryzjer-przemytnik
  9.01.2002
  Jeśli w zestawieniu, którego części są równorzędne(np. fryzjer-przemytnik) drugi człon składa się z dwóch wyrazów, a nie z jednego (np. przemytnik złota), to czy między rzeczownikami znajduje się jeszcze łącznik, czy już myślnik?

  Dziękuję za odpowiedź.
 • pan Jan Bąk
  7.01.2002
  Zwracając się do pani lub pana w bezpośrednim wywiadzie – np. Pani Anno lub Panie Janie – piszemy Pani, Pan – wielkimi literami?
  Pisząc o kimś tekst – np. pani Anna Bąk, pan Jan Bąk – piszemy pani, pan małymi literami?
 • łącznik i półpauza
  7.01.2002
  "Sklep czynny w godz. 10-15” – między liczbami jest myślnik, nie łącznik; a czy powinno się oddzielić liczbę i myślnik spacjami?

  Jaki znak należy wstawić w wypadku połączeń: Wschód-Zachód, rozmowy Indie-Pakistan, negocjacje Polska-UE (jeśli trzeba napisać to krótko, a nie można rozwinąć, np. negocjacje między Polską a Unią Europejską)?

  Dziękuję za odpowiedź.
 • niedostosowanie się
  7.01.2002
  Witam serdecznie,
  Czy wyraz niedostosowanie się (do czegoś) piszemy łącznie?
  Dziękuję i pozdrawiam.
  Iza
 • wybiła godzina
  2.01.2002
  Codziennie mogę usłyszeć, głównie w informacjach telewizyjnych, że minęła lub wybiła np. 20 etc. Właściwie zabawne, ale tak naprawdę nie jestem przekonany, która z tych dwóch (minęła i wybiła) form jest poprawna.
  Muszę także przyznać, że bardzo miło zaskoczyła mnie szybkość, z jaką otrzymałem odpowiedź na moje ostatnie pytanie. Dziękuję. Życzę oczywiście szczęścia i wszelkej pomyślności w Nowym Roku.
  Łukasz Łukasiewicz
 • ds.
  31.12.2001
  Jaka jest poprawna pisownia skrótu do spraw, np. specjalista ds. marketingu??
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego