pisownia

 

Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.

 • os., tys. i podobne
  19.11.2001
  Czy poprawnym skrótem od słowa osiedle jest os. czy oś. (np. Osiedle Mickiewicza)?
 • audyt raz jeszcze
  16.11.2001
  Proszę o rozstrzygnięcie następującego problemu:

  Konsultanci nadzorujący proces zdobywania certyfikatu ISO wymagają, by w dokumentacji stosować zapisy pochodzące z normy wydanej przez PKN. Zapisy te brzmią następująco:

  audit (z i zamiast y),
  auditor (z i zamiast y),
  polityka jakości,
  cele jakości,
  identyfikowalność.

  Czy w takiej sytuacji oryginalne zapisy, których użyto w opisie normy PN-EN ISO 9001, mają przewagę nad tym, co można znaleźć w wydawnictwach poprawnościowych? Czy instytucje lub organy państwowe mogą wymuszać stosowanie pisowni niepoprawnej?
 • sauna
  14.11.2001
  Ogólnie przyjęto stosowanie pisowni SAUNA, czy można stosować „spolszczenie” pisowni SAŁNA? Chyba taka pisownia lepiej oddaje stosowaną wymowę słowa?
 • parafie i zgromadzenia zakonne
  13.11.2001
  Czy każdy wyraz w pełnej nazwie określonej parafii powinno się pisać dużą literą (np. Parafia Rzymskokatolicka pod Wezwaniem św. Michała)? Jak zapisać słowo parafia w niepełnej nazwie (np. proboszcz parafii św. Michała)?
  I podobny problem: nazwy zgromadzeń zakonnych. Pełna nazwa – np. Zgromadzenie Sióstr Rodziny Betańskiej – pewnie wszystko dużymi literami, ale co z krótszą nazwą – niepełną – zgromadzeniem sióstr betanek?
  Dziękuję za odpowiedź.
 • post-Solidarność, postsolidarnościowy
  9.11.2001
  Czy prawidłowa jest pisownia post-"Solidarność” i jak wygląda przymiotnik utworzony od tej nazwy (jeśli nazwę „Solidarność” piszemy w cudzysłowie)?

  Dziękuję,
  Agata Gogołkiewicz
 • Peron – peronowski
  31.10.2001
  Szanowni Państwo!
  Moje pytanie dotyczy pisowni przymiotnika (i jemu podobnych) perónowski (np. Argentyna perónowska), oczywiście od nazwiska polityka Perón. Czy w przymiotniku z – nazwijmy to umownie – polską fleksją taka pisownia z akcentem jest poprawna czy też hiperpoprawna?
  Z poważaniem,
  Iwona Hlebko
 • nie w kontrastywnych zestawieniach
  29.10.2001
  Szanowni Państwo,
  Jak napisać takie połączenie: (budynek) naukowy, nie mieszkalny? Czy po prostu można zastosować się do podstawowych zasad ortografii i napisać: naukowy, niemieszkalny, czy należy (…) uzupełniać, np. podczas korekty, naukowy, ALE/LECZ nie mieszkalny (wtedy widzę uzasadnienie napisania nie z przymiotnikiem rozłącznie)?
  Podobny problem mam przy ocenie sformułowań typu: „Sąsiad nie sąsiad, ja tego zachowania dłużej tolerować nie będę (…)”.
  Z poważaniem,
  Iwona Hlebko
 • dołączać
  29.10.2001
  Witam,
  Czy to możliwe że słowo dołączam ma dopuszczalną pisownię dołanczam? Ponoć w radiu stwierdzono, że taka forma jest dopuszczalna. Może chodziło o wymowę?
  Pozdrawiam,
  Arek Gałat
  Bydgoszcz
 • Bielsko-Biała, ale Polanica Zdrój
  25.10.2001
  Jaki jest poprawny zapis nazw: Kraków-Balice, Gdańsk-Wrzeszcz czy Kraków Balice, Gdańsk Wrzeszcz?
  Bardzo dziękuję za odpowiedź.
 • top modelka
  24.10.2001
  Jak Państwo oceniacie top modelkę, czyli modelkę, która jest na topie? Pisze się o niej wiele – więc czy łączyć top z modelką, czy pisać oba wyrazy oddzielnie? A jeszcze chętniej pozbyłabym się jej – proszę o propozycje.
  Urszula
 • nie z formami stopnia wyższego i najwyższego
  22.10.2001
  Jak się pisze: nienajlepszy czy nie najlepszy?
 • znowu imiesłowy
  18.10.2001
  W publikacjach zagranicznych dotyczących niezawodności dostaw energii często używa się pojęcia „ENERGY NOT SUPPLIED”, czyli energii (czy raczej jej ilości), która na skutek różnych przyczyn nie została dostarczona do odbiorcy pomimo jego zapotrzebowania. Jak należy to pojecie napisać przy tłumaczeniu – czy energia nie dostarczona czy też energia niedostarczona?
 • min. i max.
  18.10.2001
  W jednym ze słowników poświęconych skrótom (Józef Paruch, wyd. Wiedza Powszechna, 1970 r.) znalazłem skrót max (pisany bez kropki). Czy nie zaszła tam drobna pomyłka? W tekstach technicznych skrót ten występuje często obok min. Czy rzeczywiście należy pisać tak niejednolicie: min. i max?
 • nazwy wydarzeń historycznych
  17.10.2001
  Czy dopuszczalna jest jeszcze pisownia nazw powstań (Powstanie Listopadowe) wielką literą?
 • nowo wybudowany, niewybudowany
  9.10.2001
  Szanowni Panstwo!

  Ciekawi mnie, jak się pisze: nowowybudowany, czy nowo wybudowany? Podobno przymiotniki pisze się razem, ale czy np. niewybudowany, czy nie wybudowany?

  Bardzo dziękuję za odpowiedź,
  Agnieszka Posavec
 • nie z imiesłowami
  5.10.2001
  Uprzejma prośba o podanie właściwej zasady pisowni: oddzielnie posłowie nie zrzeszeni czy łącznie posłowie niezrzeszeni?
  Serdecznie dziękuję.
 • maile i SMS-y
  4.10.2001
  Szanowna Redakcjo!
  Ciekawi jesteśmy, czy właśnie wysyłamy maila, czy mail. A w innym przypadku – SMS-a czy SMS?
  Pozdrawiamy
  Młodzi redaktorzy
 • Agencja Reutera
  28.09.2001
  Serdecznie dziekuję za dotychczasowe odpowiedzi (…). Tym razem pytanie dotyczy Agencji Reutera. No właśnie, Agencja Reutera (Słownik ortograficzny PWN) czy agencja Reutera (Słownik nazw własnych PWN), a może Reuters (również SNW). Słyszałam w radiu wypowiedź oburzonej słuchaczki, która strofowała dzennikarza, że nie mówi się Reuters tylko A/agencja Reutera albo Reuter (kwalifikator pot. w SNW). Reasumując, które zdania są poprawne:
  1. Jak podaje Reuters…
  2. Jak podaje Reuter…
  3. Jak podaje Agencja Reutera…
  4. Jak podaje agencja Reutera…
  Może istnieje jeszcze inna możliwość?

  Pozdrawiam,
  Agata Gogołkiewicz
 • surfować czy serfować?
  28.09.2001
  Interesuje mnie pisownia wyrazu surfuj (po Internecie). Czy dopuszczalna jest forma zgodna z wymowa – serfuj?
  Urszula
 • pisownia tytułów zawodowych
  26.09.2001
  Jaka jest zasada pisowni [nazw] stanowisk pracy? Czy pisze się np. specjalista w dziale handlowym, czy też Specjalista w Dziale Handlowym, specjalista ds. tłumaczeń, czy może Specjalista ds. Tłumaczeń itd.? Czy pisownia zależy od kontekstu? Jeśli tak, to jak należy pisać nazwy stanowisk w umowach o pracę?

  Z góry dziekuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego