Tu dowiesz się wszystkiego o pisowni. Poznasz odpowiedzi ekspertów na pytania: czy dane słowo pisze się dużą czy małą literą; jak zapisać nie z innym słowem: razem czy osobno; jaka jest pisownia skrótów; jak zapisać nazwy stanowisk, nazw własnych, tytułów; kiedy stosować zapis łączny, kiedy rozdzielny, a kiedy z łącznikiem; jak dzielić wyrazy na granicy wierszy.
pisownia
-
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej23.03.2001Proszę wyjaśnić zasady pisowni wielką i małą literą wyrazów: dyrektor, zastępca dyrektora, prezes, starosta, prezydent, członek zarządu, premier, kurator itp.
-
Interpunkcja w wyliczeniach9.03.2001Dlaczego na stronie slowniki.pwn po dwukropku i wypunktowaniach pytania rozpoczynają się dużą literą? Generalnie – jak rozpoczynać wyliczenia po dwukropku, wypunktowane, jeżeli:
- sa pojedynczymi słowami?
- sa zdaniami pojedynczymi?
- każdy punkt składa sie z kilu zdań (lub różnie)?
- poszczególne punkty mają na koncu średnik? -
słabo słyszący7.03.2001Które słowo jest poprawne: słabosłyszący czy słabo słyszący?
Z podziękowaniem
Radek Grzegorzewski
-
Pani jest ludożerca!5.03.2001Czy istnieje rodzaj żeński od rzeczownika ludożerca?
Jak morderca – morderczyni?
Dziękuję -
Czy to aby działa?16.02.2001Witam i gratuluję pomysłu na serwis. Czy aby tylko działa?
Coś się znajduje na Boulevard du Raspail, czy słowo Boulevard zapiszemy małą czy dużą literą?
Czy Muzeum Sztuki Współczesnej w Paryżu zapiszemu dużą czy małą literą?
Czy poniższy zapis jest poprawny? Malarstwo Roberta i Soni Delaunay'ów
-
Spółka czy spółka?…30.01.2001Zazwyczaj litera „s” występująca w skrócie „sp.” od słowa „spółka” jest pisana w nazwach firm z dużej litery, np. „OSDW Azymut Sp. z o.o.”, a nie „OSDW Azymut sp. z o.o.”. Jakie jest uzasadnienie dla takiej pisowni ?
-
a kuku16.01.2001Jak pisze się: „akuku” czy „a kuku”?
-
nie z imiesłowami13.12.2000Mam pytanie dotyczące imiesłowów przymiotnikowych. Słyszałam, że od niedawna istnieje regulacja, która mówi, że imiesłowy przymiotnikowe z nie piszemy zawsze łącznie. Czy to prawda? Czy należy się już do tego stosować?
-
Strasznie… mi się podobasz!13.12.2000Czy zdanie „Strasznie się cieszę” jest poprawne? Czy strasznie może się łączyć z wyrazami pozytywnymi?
-
Chicago, ale Rzym, nie Roma13.12.2000Jak byście Państwo skomentowali taką różnicę: pisze się Chicago, a czyta [Szikago]. Miasto leżące w tym samym kraju pisze się Washington, a w polskiej telewizji piszą Waszyngton i czytają [Waszyngton] – przez polskie w i y, czyli źle…
-
kłopotliwe procenty13.12.2000Czy procenty się odmieniają? Redaktorzy w telewizji mówią trzy i pół procent, a według mnie powinno być trzy i pół procenta.