pragmatyka

 
To skarbnica informacji o tym, których wyrazów i wyrażeń używać w określonych sytuacjach, jaki wpływ na znaczenie lub rozumienie tekstu ma sytuacja, kontekst, nadawca lub odbiorca. Dowiesz się tu: jak zwracać się do określonej osoby; kiedy stosować wielką literę w zwrotach grzecznościowych; jak pisać tytuły naukowe lub stanowiska w formach adresatywnych; czy można napisać ?Witam? w e-mailu; kiedy zrozumiały jest zwrot ?Jestem samochodem?.
 • daty
  4.04.2002
  Jak prawidłowo powinno pisać się datę? Po czym stawiać kropki (np. 4.04.2002), jak to jest, gdy piszemy nazwy miesięcy (4 kwiecień/ kwietnia 2002). Co w jakiej kolejności? Jak to jest z listami, dokumentami, pismami urzędowymi? A co z datami, które proponuje komputer (program tekstowy Word)?
  Proszę o szybką odpowiedź. Nie chciałabym błędnie napisać jednego bardzo powiażnego dokumentu. Z góry dziękuję.
 • Jego Magnificencja...
  3.04.2002
  Mam problem: czy do Rektora zwracamy się Jego Magnificencjo czy Wasza Magnificencjo i dlaczego?
 • dyrektor generalna?
  3.04.2002
  Która forma jest poprawna w odniesieniu do kobiety: dyrektor generalna czy dyrektor generalny?
 • -że emfatyczne
  3.04.2002
  Czy poniżej podane zdanie (chodzi głównie o partykułę -że) jest poprawne? Jeśli tak, to w jakich tekstach literackich można jej użyć?
  "Jestem przekonany o prawdziwości tejże konstatacji".
 • Pani Lidio...
  6.03.2002
  Chciałabym prosić o wyjaśnienie formy:
  Pani .......
  Panie......
  i tu następuje imię (Pani Zosiu, Panie Darku itd.). Forma ta używana jest zarówno w mowie, jak i w piśmie. Moje wątpliwości biorą się z tego, że Pan/Pani to forma oficjalna, a użycie imienia to przecież forma nieoficjalna. Czy nie występuje tu niezgodność form?

  Z góry dziękuję
  Lidka
 • tytuły
  22.02.2002
  Czy tytułem naukowym jest, pisane po nazwisku, wyrażenie prof. UW lub prof. PK [Politechniki Krakowskiej]? Czy można uznać, że tytułem naukowym danej osoby jest profesor, jeśli podpisuje się ona [dane niezgodne z prawdą]: dr hab. Marek Kowalski (prof. UW)? Jak należy zapisać tytuły tak podpisującej się osoby?
 • prawdziwy patriota
  1.02.2002
  Czy dopuszczalne jest użycie zwrotu, który jest często spotykany w polskich mediach - prawdziwy patriota i jakie są najlepsze określenia tego słowa?
 • proszę księdza
  11.01.2002
  Szanowni Państwo,
  Zwracam się z prośbą o pomoc w znalezieniu jak najbardziej zręcznej formy, jaką należy stosować zwracając się do osoby duchownej w oficjalnych sytuacjach, pismach. Szczególne trudności napotykam wtedy, gdy osoba duchowna nie pełni ważnych funkcji kościelnych, czyli jest po prostu księdzem, a nie np. proboszczem parafii. Forma: "Wielebny księże" wydaje się być wyjątkowo niezręczna. Byłabym wdzięczna za pomoc i przesłanie propozycji.
  Pozdrawiam,
  Iwona Jezierska
 • na dzień dzisiejszy
  19.12.2001
  Dzień dobry.
  Mam wątpliwości, wręcz prawie pewność, że określenie: na dzień dzisiejszy, jest niewłaściwe. Słyszę je jednak codziennie, zwłaszcza w wypowiedziach do mikrofonu (RiTV). Wówczas odnoszę wrażenie, że to właśnie ten mikrofon powoduje, iż ludzie nieprzywyczajeni doń, nagle zaczynają wstydzić się swojego potocznego języka. I co wtedy robią? Otóż kombinują, jak by upiększyć swą wypowiedź, uczynić ją bardziej mądrą, dostojną. Tak Ja (językoznawca się znalazł) NA DZIEŃ DZISIEJSZY widzę przyczyny powszechnego stosowania powyższego zwrotu. Proszę Szanowną Redakcję o opinię, życząc przy tej okazji wesołych Świąt.
 • znajdziecie Państwo czy znajdą Państwo?
  19.11.2001
  Kochani,
  Czy poniższe wyrażenie jest poprawne: "Wśród naszych propozycji znajdziecie Państwo..."
  Życzę miłego tygodnia
 • życzenia i wyrazy szacunku
  19.11.2001
  Uprzejmie proszę Pana Profesora o odpowiedź na dwa, ważne dla mnie, pytania:
  1. Czy można składać życzenia w imieniu własnym (oraz instytucji)? Jeśli nie, to proszę o podanie właściwej formy grzecznościowej, uwzględniającej oficjalną sytuację składania życzeń od siebie (szefa) i pozostałych pracowników.
  2. W jakich oficjalnych sytuacjach można przekazywać wyrazy szacunku? Czy z punktu widzenia językowego tylko w relacji: młodszy - starszemu (szczególnie zasłużonemu)?
 • na czas Bożego Narodzenia?
  5.11.2001
  Czy poprawne jest sformułowanie: "Radości, spokoju i ciepłej, rodzinnej atmosfery na czas Bożego Narodzenia..."? Spotkałam się z opinią, ze wyrażenie na czas jest rusycyzmem. Bardzo proszę o jak najszybszą odpowiedź.
  Pozdrawiam,

  Beata Rękas
 • zajebać
  5.11.2001
  Chciałbym uzyskać informację na temat pisowni i odmiany słowa zajebać oraz do jakiej grupy językowej możemy zaliczyć takie słownictwo. Dziękuję. Aha,
  TO NIE JEST ŻART!!!!
  Z Poważaniem,
  Sebastian Gościński
 • cabrio złup?
  31.10.2001
  Czy poprawne jest hasło promocyjne: "Chrup i cabrio złup"? Znaczenie: chrup chipsy i wygraj nagrodę główną, czyli samochód typu kabriolet.
 • kurde
  29.10.2001
  Za użycie słowa kurde moje dziecko otrzymało uwagę do dzienniczka. Pomimo iż słowo to jest mi znane, nie sądziłem, że jest to wulgaryzm. Nie zastanawiałem się też nad jego znaczeniem i teraz nie wiem, jak mam postąpić. Proszę o możliwie obszerne wyjaśnienia dotyczące słowa kurde.
 • Witamy! - Witajcie!
  8.10.2001
  Szanowni Państwo,
  W katalogu uniwersytetu w Madison-Wisconsin (USA) chcemy zamieścić parę słów, skierowanych do studentów polskiego pochodzenia. Trwają batalie o tytuł. Czy należy powiedzieć "Witamy", czy "Witajcie"? Czy obie formy sa poprawne?
  Bardzo dziekuję,
  Ewa Miernowska
 • Jak się zwracać do prezydenta?
  30.07.2001
  Czy poprawne sa zwroty:

  Szanowny Panie Prezydencie Aleksandrze Kwasniewski!
  Szanowna Pani Jolanto Kwasniewska!
  Szanowna Pani Prezydentowo!
  Szanowna Pani Premierowo!
  Szanowna Pani Ministrowo!
 • Jak nazwać leki?
  18.07.2001
  Uprzejmie proszę o podanie prawidłowej formy nazywajęcej leki itp.:
  - artykuły farmaceutyczne?
  - produkty farmaceutyczne?
  - farmaceutyki?
  Będę wdzięczna za szybkę odpowiedź.

  Z poważaniem,
  Katarzyna Glibowska
 • pięć po trzeciej czy pięć po piętnastej?
  26.06.2001
  Proszę o informacje na temat podawania aktualnej godziny, np. w radiu. Czy poprawnie jest mówić "Jest pięć minut po piętnastej", czy też "Jest pięć minut po trzeciej" - w przypadku godzin popołudniowych (patrz radio ZET)? Jak ma się system 24-godzinny do 12-godzinnego w Naszym kraju?
 • zajawka
  30.05.2001
  Czy poprawne jest słowo zajawka jako zwiastun czegoś... np. zajawka programu radiowego? Czy na antenie radia mogę używać tego słowa? Dodam, iż drukował je SUPER EXPRES i DZIENNIK RZECZPOSPOLITA, jednak moja słuchaczka była bardzo oburzona, że ja użyłem tego słowa... Proszę o odpowiedź. DZIĘKUJĘ !
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego