składnia

 

Znajdziesz tu różnorodne informacje o budowie zdania, o wymaganiach jego składników, o szyku wyrazów w zdaniu, o właściwych formach orzeczenia i jego miejscu w zdaniu, o skrótach składniowych, o zapożyczonych konstrukcjach.

 • Przechodniość oświadczać i oświadczyć

  1.01.2021

  Czy czasownik oświadczyć jest przechodni? Wikipedia podaje go na liście czasowników przechodnich, ale trudno znaleźć zdanie, w którym miałby on dopełnienie bliższe albo ewentualnie użyć go w stronie biernej.


  W rozmaitych korpusach najczęściej pojawia się składnia oświadczył, że. A zatem jak jest z przechodniością tego czasownika?

 • Liczymy garście 

  31.12.2020

  Szanowni Profesorze,

  uczę się polskiego i niedawno zobaczyłem słowo garść wraz z różnymi liczebnikami. I chciałbym zapytać dlaczego dwie garście, natomiast pięć garści?


  Z wyrazami szacunku

  Denys Fiks

 • niż ten, który

  29.12.2020

  „Klimat grenlandzko-skandynawskiej części północnej Pangei był o wiele cieplejszy niż ten, który dzisiaj panuje na Grenlandii czy w Szwecji” – nie jest dla mnie jasne, czemu od kilkunastu lat (pod ewidentnym wpływem języka angielskiego, w którym istnieje bliźniacza konstrukcja, wymuszona znacznie mniejszą swobodą kształtowania szyku wyrazów w zdaniu niż w języku polskim) stosuje się w takich sytuacjach dodatkowe słowa „ten, który”, zamiast po prostu napisać „był o wiele cieplejszy niż panujący d

 • Składnia wielu

  28.12.2020

  Wielu z nich zaznaczało, że to zrobili  czy:  to zrobiło?

 • To było chyba w 2012 roku, kiedy rodzice...

  28.12.2020

  To było chyba w 2012 r., kiedy rodzice obsadzili winoroślą pół hektara – przeczytałam w gazecie. Czy nie prościej, krócej, logiczniej i bardziej po polsku byłoby napisać: Bodaj w 2012 roku rodzice obsadzili winoroślą pół hektara czy Rodzice obsadzili winoroślą pół hektara chyba w 2012 roku, miast kalkować język angielski?

 • Żwirki - na Żwirkach?

  24.12.2020

  Dzień dobry,

  chciałam zapytać, jak można opisać zjawisko językowe, które występuje w zwyczajowej odmianie nazw typu: rondo Antoniego Matecznego(jadę) na Mateczne, (coś jest) na Matecznym; kładka Ojca Bernatka(spotkajmy się) na Bernatce. Albo dlaczego wyrazy w takiej potocznej odmianie często przybierają liczbę mnogą: akademik przy Żwirki i Wiguryna Żwirkach.

  Z pozdrowieniami,

  Karolina

 • Profil kompetencji czy profil kompetencyjny

  23.12.2020

  Dzień dobry, która forma jest poprawna profil kompetencji  czy profil kompetencyjny?

  Z góry dziękuję

 • Czyli

  23.12.2020

  Dzień dobry,

  zastanawia mnie dokładne znaczenie słowa czyli. Przykładowo w zdaniu Zbrodniarze wojenni, czyli Stalin, Hitler... słowo czyli oznacza sprecyzowanie o których zbrodniarzy konkretnie nam chodzi, ograniczamy się w dalszej wypowiedzi do dwóch wymienionych, czy jednak należy to traktować tylko i wyłącznie jak wymienienie przykładów i w dalszej części nadal mamy na myśli ogół zbrodniarzy?

  Z poważaniem,

  Piotr Nowaczewski

 • Tytuł dokumentu

  20.12.2020

  Proszę o wyjaśnienie, czy poprawnie stylistycznie jest zdanie: Decyzja Prezydenta Miasta Abrakadabra nr 777 z dnia 01.12.2020 roku.

  Mam wątpliwości, gdyż w moim odczuciu nr 777 odnosi się bardziej do Prezydenta Miasta niż do Decyzji. Czy mam rację, że albo powinny być dwa przecinki: Decyzja, Prezydenta Miasta Abrakadabra, nr 777 z dnia 01.12.2020 roku, albo treść powinna być rozbudowana Decyzja nr 777 z dnia 01.12.2020 roku, wydana przez Prezydenta Miasta Abrakadabra.

 • Zapomnieć 

  19.12.2020

  Dzień dobry,


  czy w zdaniu Jeśli zapomnisz numer PIN  słowo numer powinno być w dopełniaczu czy bierniku?


  Pozdrawiam

  Agnieszka

 • Zaproszony to nie rzeczownik

  18.12.2020

  Szanowni Państwo,

  czy sformułowanie twoi zaproszeni jest poprawne w języku polskim, czy raczej powinno się mówić osoby zaproszone przez ciebie?


  Dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

 • Liczymy Orły

  16.12.2020

  Polskie Nagrody Filmowe (rodzimy odpowiednik Oscarów) powszechnie znane są jako Orły. Przyznaje się Orły, nominuje się do Orłów, wyjeżdża się z Orłami. Co jednak zrobić, kiedy trzeba powiedzieć, że film dostał np. dwie takie nagrody? Czytam, że Biografia Mieczysława Kosza została nagrodzona dwoma Orłami  – to byłoby logiczne, gdyby nagrodą był Orzeł, prawda? A więc...  dwoma parami Orłów? Tylko że brzmi to niezbyt zręcznie.

 • gmina miasto Wrocław

  12.12.2020

  Piszę w sprawie odmiany nazwy jednostki samorządu terytorialnego. Czy jak formułuje się gminę jako uczestnika w danym postępowaniu sądowym, to czy powinno się napisać np. Gmina Miasto Wrocław czy Gmina Miasta Wrocławia? Czy jest to nazwa własna i wobec tego nie odmienia się, nawet w treści pisma?

  Pozdrawiam

  Kamila

 • ulubiony

  9.12.2020

  Dzień dobry,


  czy poprawne jest sformułowanie ulubiony przez kogoś, np. bajka ulubiona przez dzieci?


  Pozdrawiam

  Agnieszka

 • Mimo czego

  6.12.2020

  Mimo zaistniałej sytuacji, ograniczenia i utrudnienia w korzystaniu z biblioteki szkolnej zachęcam ...

  czy

  Mimo zaistniałej sytuacji, ograniczeniu i utrudnieniu w korzystaniu z biblioteki szkolnej zachęcam ...

 • Orzeczenie przy podmiocie szeregowym

  2.12.2020

  Szanowni Państwo,

  moje pytanie dotyczy orzeczenia przy podmiocie szeregowym w zdaniach:

  Zasady fizyki, jakim podlega(ją) stal i guma, znajdziesz w podręczniku,

  W domu jest kilka starych książek i wyblakłe plakaty, majtki, koszule i spodnie,

  Bliżej nas miało stanąć kilka drzew i osiedle,

  Moim zdaniem są poprawnie zbudowane. Czy mam rację?

  Z poważaniem

  Czytelniczka

 • Partykuła -li

  29.11.2020

  Dzień dobry, interesuję mnie partykuła -li. Czy jest ona uważana za przestarzałą i odradza się jej stosowania, czy może jest ona wciąż dopuszczalna, aby nadać wypowiedzi trochę patosu?

  Pozdrawiam

 • Poświęcony jest czy jest poświęcony

  27.11.2020

  Dzień dobry, czy poprawnie jest: niniejszy rozdział poświęcony jest... czy niniejszy rozdział jest poświęcony...?

   

  Dziękuję

 • Czemu oraz ale także

  26.11.2020

  Kto jest odpowiedzialny za edukacje w mediach? W Gazecie Wyborczej napisali czemu zamiast dlaczego. Pan Bralczyk mówi: ale także –to też błąd. Po może być wyłącznie warunek lub przeczenie. Powinien powiedzieć: a także

  Proszę o potwierdzenie. 

  Pozdrawiam mk

 • Na Allegro i innych portalach

  24.11.2020

  Dzień dobry,


  chciałbym się dowiedzieć z którym przyimkiem powinniśmy mówić i pisać następujące wyrazy: Netflix, YouTube, Allegro, Facebook. Czy powinniśmy użyć „w” np. Allegro czy „na” Allegro.


  Dziękuję i pozdrawiam,


  Patryk Ośmiałowski

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego