składnia

 

Znajdziesz tu różnorodne informacje o budowie zdania, o wymaganiach jego składników, o szyku wyrazów w zdaniu, o właściwych formach orzeczenia i jego miejscu w zdaniu, o skrótach składniowych, o zapożyczonych konstrukcjach.

 • Z 24 osobami...

  14.05.2021

  Z 24 osobami polski rząd jest obecnie największym w Unii Europejskiej – 

  proszę o opinię na temat poprawności tego zdania, noszącego znamiona kalki z angielskiego. 

 • Używamy dopełniacza

  13.05.2021

  Dzień dobry, chciałam zapytać, dlaczego zdanie Używam długopis uznamy za błędne? Czy chodzi o złe użycie przypadka?


  Z poważaniem

  Patrycja

 • Nazwy kierunków studiów

  12.05.2021

  Niestety, Pan Jan Grzenia z Uniwersytetu Śląskiego nie rozwiał moich wątpliwości, dotyczących nazw kierunków studiów (https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/zapis-nazw-przedmiotow-szkolnych-i-kierunkow-studiow;6429.html). Jak napisać: podręcznik adresowany do studentów kierunku zarządzanie i marketing? Czy po słowie kierunku dwukropek, a potem cudzysłów i nazwa kierunku pisana jak tytuł czasopisma? Dodam jeszcze jeden przykład: czy studia podyplomowe zarządzanie i marketing, czy studia podyplomowe: „zarządzanie i marketing”. Będę wdzięczna za dalsze wyjaśnieni.

 • pół tuzina

  11.05.2021

  Chciałabym prosić o wskazanie prawidłowego sposobu odmiany wyrażenia pół tuzina. Np. jeśli przestępcy uciekają przed sześcioma policjantami, to uciekają przed połową tuzina, czy może przed pół tuzinem policjantów?

  Z góry dziękuję!

 • Poseł na sejm, ale do Parlamentu Europejskiego

  7.05.2021

  Dzień dobry!

  Dlaczego mówimy poseł na Sejm RP, ale: poseł do Parlamentu Europejskiego, poseł do Kongresu Deputowanych? Skąd wzięła się różnica między przyimkami (na / do) i czy można pominąć przyimki?

 • Uprawiam truskawkę

  5.05.2021

  Dzień dobry,


  dziś usłyszałem zwrot uprawiam truskawkę. Miał on oznaczać, że dana osoba ma plantację truskawek, a nie jeden okaz rośliny. Czy zwrot jest poprawny, czy też powinno być uprawiam truskawki?

 • (ten) Kędzierzyn-Koźle

  3.05.2021

  Kędzierzyn-Koźle - jaki to rodzaj?


  Jaki jest rodzaj pełnej nazwy miasta Kędzierzyn-Koźle? Przymiotnikiem w jakim rodzaju można określić nazwę miasta - żeńskim czy męskim? np. duży Kędzierzyn-Koźle czy duże Kędzierzyn-Koźle.

 • Przydawka integralna bez przecinka

  3.05.2021

  Szanowni Państwo!

  Rozważmy następujące zdanie: „Spośród firm biorących udział w ankiecie[,] czterej producenci zauważyli w minionym roku większe zainteresowanie produktami [...]”. Moja wątpliwość dotyczy postawienia (lub nie) przecinka po „ankiecie”. Proszę o informację, jaka reguła może mieć tu zastosowanie oraz w jakich kategoriach językowych o tym myśleć. Z góry dziękuję za pomoc.

 • Mniej o pięć jabłek

  28.04.2021

  Witam,

  która forma jest poprawna: Ania ma o 5 jabłek mniej niż Janek czy Ania ma 5 jabłek mniej niż Janek


  Będę wdzięczna za wyjaśnienie.

 • Nie sposób

  28.04.2021

  Serdecznie pozdrawiam!

  Mam kłopot z poprawną odmianą wyrażenia rozkład statystyczny w zdaniu:  Nie sposób sporządzić rozkładu statystycznego tematów i wątków na mapie uniwersum, utrwalonych przez artystę w jego obrazach. A może  Nie sposób sporządzić rozkład statystyczny...?

  Będę wdzięczna za wyjaśnienie poprawnej formy.

  Dziękuję.

 • Pokonać wynikiem

  27.04.2021

  Czy w zawodach sportowych można pokonać kogoś wynikiem, czy może pokonać kogoś z wynikiem? Poprawnie będzie napisane:  Adam pokonał Kamila wynikiem 3:2 czy może Adam pokonał Kamila z wynikiem 3:2? Czy sprawa ma się analogicznie w przypadku wygrania, triumfowania, zwyciężenia wynikiem/z wynikiem?

 • Wiele uczony

  26.04.2021

  Mam pytanie. Chodzi o zwrot wielce uczona. Znam jego znaczenie. Ale czy poprawne jest użycie zwrotu wiele uczony (uczony wiele)  w znaczeniu 'dużo'? Dziękuję za odpowiedz!!

 • Szyk wyrazów w zdaniu

  22.04.2021

  Co to jest szyk wyrazów w zdaniu?


 • Ze świętami

  18.04.2021

  Dzień dobry,


  Ostatnio spotkałam się z następującymi życzeniami świątecznymi: Wszystkiego najlepszego ze świętami. Zabrzmiało to dla mnie dość nietypowo, nigdy nie spotkałam się z takim zwrotem. Mieszkam na Podlasiu, ale nie słyszałam wcześniej tej frazy. Jaka może być geneza tych pozdrowień, czy to jakieś sformułowanie z gwary lub rusycyzm? Będę wdzięczna za odpowiedź. Czekam z zaciekawieniem.

 • Nadawać

  17.04.2021

  Zastanawiam się nad odpowiednią formą rzeczownika poprzedzanego czasownikiem typu nadać. Wiadome jest, iż powie się On nadaje paczkę, czyli rzeczownik jest w bierniku. Problem pojawia się dla mnie wtedy, kiedy mowa o rzeczownikach abstrakcyjnych, np. Wielokropki nadają dramatyzm w utworze (biernik). Częściej spotykam się jednak z drugą wersją: Wielokropki nadają dramatyzmu w utworze (czyli dopełniacz). Pytanie, która wersja jest poprawna i dlaczego.

  Z uszanowaniem

  Kajetan

 • Składnia USA

  15.04.2021

  Szanowni Państwo,

  zwracam się do Państwa z prośbą o udzielenie odpowiedzi, która z wymienionych niżej form jest poprawna:

  USA wygrało mecz czy USA wygrały mecz


  Z wyrazami szacunku,

  Aneta Szymkiewicz

 • A czy ale?

  10.04.2021

  Dzień dobry,


  czy poprawne jest zdanie:  To nie jest boisko godne mistrzów, a raczej wątpliwej jakości trawnik? Czy użycie  a jest błędem, bo w takich konstrukcjach właściwe jest jedynie  ale?


  Pozdrawiam

  Agnieszka

 • Trochę

  10.04.2021

  Witam.


  Chciałam się zapytać o składnię słowa trochęMożemy powiedzieć: trochę chleba (trochę + dopełniacz). Ale co jest bardziej poprawne :

  znam trochę Polski

  znam trochę język polski

  znam trochę Polskiego

  znam trochę języka polskiego

  oraz dlaczego.


  Z góry dziękuję serdecznie za każdą możliwą odpowiedź.

 • Dojście i pociąg

  9.04.2021

  Windy i perony aby dogodniejsze było dojście na pociąg czy do pociągu?

 • Przy sobocie

  6.04.2021

  Szanowni Państwo,

  ostatnio coraz częściej spotykam się z formą przy środzie, przy weekendzie, ale też np. przy chorobie czy przy przerwie. Brzmi to dla mnie jak jakiś regionalizm, lecz zewsząd docierają do mnie podobne zwroty i zaczęłam się zastanawiać, czy to ja jestem niezaznajomiona z inną poprawną wersją, czy też rozpowszechniła się forma niepoprawna. Jeśli to drugie – czy wiadomo, skąd się to wzięło i z jakiego regionu pochodzi?


  Z poważaniem,

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!