• Błędy w pracy gimnazjalnej
  17.03.2017
  Bardzo proszę o odpowiedź, czy błędne (pod względem językowym) jest sformułowanie zdania: To niezwykłe miasto zawiera w sobie wiele tajemnic – chodzi o wyraz zawiera. Jest to cytat z pracy konkursowej na poziomie gimnazjum. W tej samej pracy jako błędne potraktowano w opisie postaci sformułowanie: Włosy natomiast mocno splecione w warkocze zakończone kokardą – podkreślono jako błąd językowy mocno oraz zakończone kokardą.
  Bardzo proszę o pilną odpowiedź. Z góry dziękuję.
 • Przedłożyć a przełożyć
  17.03.2017
  Warto PRZEŁOŻYĆ osobiste dobro nad inne sprawy
  czy
  Warto PRZEDŁOŻYĆ osobiste dobro nad inne sprawy?

  Mam na myśli, aby zdanie miało znaczenie, że dobro osobiste jest ważniejsze niż inne sprawy. Która forma jest prawidłowa?
 • Docymastyczny
  15.03.2017
  Szanowni Państwo,
  uprzejmie proszę o udzielenie odpowiedzi na pytanie o znaczenie słowa docymastyczny. Spotkałem się z kilkoma sformułowaniami pochodzącymi z książek i gazet XIX wiecznych, zawierającymi wspomniane określenie (np. mineralogia docymastyczna, próby docymastyczne) – niestety zupełnie nie wiem, jak je tłumaczyć.

  Z poważaniem
  Adam Krzysztoforski
 • Lata dwudzieste, lata trzydzieste…
  15.03.2017
  Jeśli coś wydarzyło się w latach 1940–1949, mówimy, że wydarzyło się w latach czterdziestych, w latach 1950–1959, w latach pięćdziesiątych itd. Jak zatem mówimy o latach 1900–1909? W latach 1900? Czy może należy użyć omówienia np. w pierwszej dekadzie XX wieku?
 • Admonicja
  15.03.2017
  Szanowni Państwo,
  według Słownika wyrazów obcych PWN jednym ze znaczeń wyrazu admonicja jest ‘pouczenie’. Czy zatem poprawne jest wyrażenie: księżowskie admonicje o wykazywaniu silnej woli?
 • Chóralny a chórowy
  15.03.2017
  Szanowni Państwo,
  co jest chórowe, a co chóralne?

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Kminić, obczaić
  13.03.2017
  Szanowni Państwo,
  intrygują mnie słowa kminić i obczaić. Skąd się właściwie wzięły? Pierwsze kojarzy mi się tylko z kminkiem. Drugie ma może coś wspólnego z czajeniem i takimi zwrotami jak czaić bazę. Czy można prosić o więcej informacji odnośnie tych słów, które pojawiły się nie wiadomo skąd i kiedy i naraz zaczęły obsługiwać wiele kontekstów polszczyzny potocznej?

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Ożywczy kolor?
  27.02.2017
  Szanowni Państwo,
  czy można powiedzieć, że kolor jest ożywczy? Czy wyrażenie ożywczy kolor jest poprawne z punktu widzenia zasad języka polskiego?

  Pozdrawiam
  Janka
 • Już czy jeszcze?
  27.02.2017
  Szanowni Państwo,
  czy prawidłowe jest powiedzenie Czuć że zbliża się wiosna. Ostatnio, jak szedłem z pracy o 17, już było jasno. Mam wątpliwości, czy może należałoby powiedzieć: o 17 jeszcze jest jasno. Zaznaczam że chodzi mi o wiosnę i o wydłużanie dnia.

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Całorocznie?
  27.02.2017
  Szanowni Państwo,

  czy jest takie słowo jak całorocznie? Jest ono poprawne?

  Z poważaniem
  Anna K.
 • Partykuły tylko i nawet
  21.02.2017
  Szanowni Państwo,
  mam wątpliwość w związku z poradą http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/tylko-jesli;12893.html. Czy na pewno akcentowanie partykuł jest niewskazane? Wydaje mi się, że zdania: Media mogą funkcjonować tylko, jeśli tworzą je ludzie przyzwoici, Możesz im to zapisać nawet [wtedy], gdy nie są to Twoi bliscy są poprawne i mają dobrą interpunkcję. Proszę o komentarz.

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Ze względu na fakt, iż… – kalka językowa?
  21.02.2017
  W trakcie dyskusji z moją Szefową spotkałam się ze stwierdzeniem, że sformułowanie ze względu na fakt, iż... jest niepoprawne, gdyż jest kalką z języka angielskiego (due to the fact that...). Czy tak jest w istocie? W mojej opinii wspomniana forma jest poprawna, a semantyczna zbieżność jest raczej przypadkowa.

  Z góry dziękuję za rozwianie wątpliwości.
 • Zabójca a morderca
  21.02.2017
  Jakby na to nie spojrzeć – wyjaśnił zając zajączkowi – bocian jest najsympatyczniejszym z morderców.
  Jakby na to nie spojrzeć – wyjaśnił zając zajączkowi – bocian jest najsympatyczniejszym z
  zabójców.

  Mordercą czy zabójcą? Które z tych dwóch zdań ma silniejszą wymowę?

  Dziękuję za odpowiedź.
 • Nazywam się Marek
  14.02.2017
  Chciałem się dowiedzieć, czy można przedstawiać się Nazywam się Marek. Na Waszych stronach wprawdzie jest odpowiedź na to pytanie, lecz nie jest ona jednoznaczna i jest sprzeczna ze Słownikiem poprawnej polszczyzny PWN z 2009 r., który jasno mówi: „nie: nazywam się Ewa”, czyli nie można! Natomiast słyszałem, że coś się zmieniło i teraz ten zwrot jest już poprawny.
  Jak jest naprawdę? Ostatnio bardzo często słyszę w radiu tego typu sformułowania.

  Pozdrawiam
  Marek Wlazło
 • Zagadkowy biwuar
  7.02.2017
  Szanowni Państwo,
  w internecie natknąłem się na produkt o nazwie biwuar będący rodzajem aktówki.

  Czy słowo biwuar jest notowane w słownikach języka polskiego? Co dokładnie oznacza i skąd się wzięło?

  Ze świątecznymi ukłonami
  Stały Czytelnik
 • Kłopotliwy Murzyn
  31.01.2017
  Wprawdzie bardzo stary nie jestem (nieco ponad 30 lat), więc może zabrzmieć to trochę dziwnie, ale w czasach mojej młodości nie było niczego złego w określeniu Murzyn. Obecnie poprawność polityczna każe mówić Afroamerykanin lub osoba czarnoskóra, a Murzyn stał się określeniem obraźliwym.
  Proszę wyjaśnić genezę Murzyna, a także dlaczego obecnie to określenie jest "na cenzurowanym", z czego wynika ta zmiana jego postrzegania.
 • Dyżur
  31.01.2017
  W definicji PWN dyżur oznacza przede wszystkim pełnienie obowiązków. Może być jednak tak, że ktoś (np. dyżurny w szkole) ma dyżur, a nie będzie musiał nic wykonać (bo np. tablica pozostanie niezapisana). W tym wypadku dyżur jest, pracy nie ma. Podobnie w przypadku ostrego dyżuru. Gdyby nie zgłosił się żaden chory, nie są wypełnione obowiązki. Chyba że obowiązkiem była właśnie owa gotowość. Nie jest to jednak zaznaczone w definicji. Proszę o odniesienie się do tych zarzutów.
 • O nazwie jagody goji
  31.01.2017
  Szanowni Państwo,
  popularnym składnikiem spożywczym stały się ostatnio owoce Goji (lub jagody Goji). Mam wątpliwości w związku z pisownią tego wyrażenia, nie notowanego przez słownik. Zazwyczaj spotykam taką formę, jaką podałem. Wydaje mi się, że po pierwsze wyraz goja powinien być pisany od małej litery, po drugie odmieniany jako goi, nie goji. Proszę o rozwianie moich wątpliwości.

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Zachowanie się a zachowanie, zdecydować się a zdecydować
  31.01.2017
  Jaka jest różnica między zachowanie a zachowanie się, zdecydować a zdecydować się?
 • Zabaione
  31.01.2017
  Szanowni Państwo,
  ciekawi mnie słowo zabaglione. Co właściwie oznacza po włosku i co mogło sprawić, że nie doczekało się jakiegoś polskiego odpowiednika? Czyżby deser ten był na tyle jedyny w swoim rodzaju?

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego