• Słowa w słowniku a słowa w języku
  31.01.2017
  Mam pytanie odnośnie słowa dokrzewane (np. owoce sztucznie dojrzewane gazem specjalnym gazem w dojrzewalniach).
  Generalnie słowo w obiegu, ale nie znajduje się ono w słowniku języka polskiego, dlaczego?
  To samo tyczy się słowa grzebane – zwłoki winny być grzebane w odpowiedni sposób jak mamy zapisy w ustawie o chowaniu zmarłych.
  Słowo w obiegu, a też nie występuje w SJP.
  Odpowiedniki tego słowa jak np. dogrzewane już znajdziemy.

  Pozdrawiam
  Marcin
 • Oferta
  31.01.2017
  Szanowni Państwo,
  pracuję w małej firmie prowadzącej sprzedaż internetową, gdzie nikt nie jest pewien odpowiedzi na następujące pytanie: czy wysyłając do klienta wiadomość z ceną produktu, to wysyłam ofertę sprzedaży produktu, czy ofertę zakupu produktu?
 • Cichy hałas
  31.01.2017
  Czy określenie cichy hałas jest oksymoronem?

  Łączę pozdrowienia
  Dorota
 • Implementacja
  18.01.2017
  Szanowna Redakcjo,
  czy użycie słowa implementacja w tekście dla nieprawników, zwykłych użytkowników języka, jest poprawne? Jeśli nie, jakim słowem można ją zastąpić?

  Z poważaniem
  Kasia
 • Za tydzień
  15.01.2017
  Czy określenie za tydzień zawsze oznacza za siedem dni? Czy określenie to może oznaczać: ‘po tygodniu, który już trwa’?(niepełne siedem dni)

  Dziękuję
 • Jakby
  15.01.2017
  Szanowna Poradnio,
  w książce J. Bralczyka, A. Markowskiego i J. Miodka Trzy po 33 znalazłem fragment Znów mamy więc do czynienia z tą – JAKBY (podkr. P.S.) powiedział profesor Miodek – cudowną właściwością polszczyzny [...] (felieton o wyrazie obczaić, s. 102).

  Czy na pewno tak?

  Z poważaniem
  P.S.
 • Kim jest dyktator?
  14.01.2017
  Szanowni Państwo,
  spotkałem się z opinią, że słowa dyktator można użyć jedynie w odniesieniu do osoby, która przejęła władzę nielegalnie, wbrew zastanemu systemowi. W związku z tym nie nazwie się dyktatorem Hitlera, Stalina czy np. przywódcę Korei Północnej. Kwerenda słownikowa nie potwierdza takiego zawężenia znaczenia tego słowa. Prosiłbym o komentarz.

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Nieudana metafora portret miasta w zwierciadle
  14.01.2017
  Szanowni Państwo,
  przeczytałam właśnie antologię Warszawa Antoniego Słonimskiego. Portret miasta w zwierciadle literatury. Nie daje mi spokoju ten podtytuł. Czy portret w zwierciadle to poprawne wyrażenie? Wydaje mi się, że brzmi to jednak bardzo źle.

  Z pozdrowieniami
  wdzięczna Czytelniczka
 • Dokonać
  29.12.2016
  Chciałbym zapytać, czy słowo dokonać może odnosić się tylko do względnie wielkich czynów, czy może stanowić alternatywę dla słowa wykonać w pospolitych zdarzeniach? Czy poprawne jest zatem: dokonać analizy wiersza, dokonać wyboru ubrania, dokonać przelewu bankowego, dokonać interpretacji przepisu?
 • Perijovum?
  27.12.2016
  Czy istnieje poprawny polski odpowiednik słowa perijove (punkt orbity okołojowiszowej najbliższy od środka Jowisza?). Po czesku jest perijovum, tego samego słowa użyto w polskim tłumaczeniu "Lotu na Amalteę" Strugackich, ale nigdzie poza tym go nie spotkałem.

  Z wyrazami uszanowania
  P.K.
 • Bentoniczny czy bentosowy?
  26.12.2016
  Chciałabym się dowiedzieć, którego z tych przymiotników powinnam używać: bentoniczny czy bentosowy? Studiuję na Wydziale Geologii UW i spór w tej sprawie od lat pozostaje nierozstrzygnięty. Wyróżniamy plankton, nekton i bentos; tzn. organizmy planktoniczne, nektoniczne i...?

  Z góry dziękuję za odpowiedź
 • Persiana i kuku
  26.12.2016
  Jak utworzyć rzeczownik typu mickiewicziana od słowa Persja? Persjana? Persiana?
  Jaki rodzaj nadać użytemu w tekście słowu obcemu? Perska zapiekanka kuku to będzie to kuku czy ta kuku (bo zapiekanka).

  Będę wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrawiam serdecznie
  Dorota
 • Doroczny a coroczny
  26.12.2016
  Szanowni Państwo!
  Chciałam zapytać, jaka jest różnica w użyciu słów doroczny i coroczny. Czy odbywający się każdego roku spektakl baletowy jest coroczny, czy doroczny?
  Czy nazwiska baletnic np. Makarova należy zapisywać w transkrypcji angielskiej (bo artystka tańczyła w Stanach) czy spolszczać przez "w"?

  Pozdrawiam serdecznie
  Dorota
 • Wpływ dokumentu
  25.12.2016
  Pracuję w korporacji, w której powszechnie używa się sformułowań typu data wpływu dokumentu, 30 dni od wpływu ostatniego dokumentu itp. Czy to forma poprawna?
  Moim zdaniem poprawny jest zwrot data wpłynięcia, a powyższe to jakiś rodzaj nowomowy.
 • Insert
  23.12.2016
  Ostatnio zauważyłem produkt określony mianem drewnianego insertu do gry planszowej. Chodzi tutaj o drewnianą „wkładkę” porządkująca karty i elementy gry. Sprawdziłem i słowo insert istotnie pojawia się na stronie PWN, co mnie trochę zdziwiło, bo bardziej bym się go spodziewał w słowniku wyrazów obcych. Pytanie, kiedy to słowo weszło do słownika. Mam wrażenie że to jest jakaś forma amerykanizowania się na siłę jak ze szkołą dezajningu zamiast ze szkołą projektowania.
 • Umalować rysunek?
  21.12.2016
  Szanowni Państwo,
  czy można umalować rysunek? Tak napisać?

  Pozdrawiam
  Czytelniczka
 • Kurcz a skurcz
  16.12.2016
  Szanowni Państwo,
  kiedy używamy słowa kurcz, a kiedy skurcz?

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Astronauta a kosmonauta
  16.12.2016
  Szanowni Państwo,
  chciałem zapytać o rozróżnienie między słowami astronauta i kosmonauta. Całkiem niedawno dowiedziałem się, że pierwsze odnosi się do amerykańskich lotników kosmicznych, a drugie do rosyjskich. Trudno to jednak zweryfikować. Domyślam się, że taki podział był bardziej na czasie w okresie zimnej wojny i aktywnej konkurencji na tym polu między dwoma mocarstwami. A jak to jest dzisiaj? I jak w takim razie mówić o wysłannikach innej niż wymienione narodowości?

  Czytelnik
 • Prowidnyk
  16.12.2016
  Szanowni Państwo,
  chciałem prosić o objaśnienie znaczenia i pochodzenia słowa prowidnyk, którego nie notują słowniki.

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Wyklęte przykładowo
  5.12.2016
  Szanowni Państwo,
  kilka razy spotkałem się z opinią redaktorów, że słowo przykładowo powinno się zastępować wyrażeniem na przykład. Tymczasem ani w słowniku języka polskiego, ani w słowniku ortograficznym, ani też w słowniku synonimów PWN nie opatrzono go żadnym kwalifikatorem, co moim zdaniem oznacza, że oba są równoważne. Czy z przykładowo jest jakiś problem, który pozostaje dla mnie tajemnicą?
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego