• Duża litera a wielka litera
  27.04.2016
  Cóż to za niedopatrzenie w definicji słowa wersalik?
  Określenie „czcionka dużej litery alfabetu” jest nieprecyzyjne, a nawet mylne. O ile mi wiadomo, alfabet nie określa rozmiarów liter, a litery w nim zawarte mogą być, co najwyżej, małe lub wielkie.
 • Wyświecić a wyświęcić
  27.04.2016
  Szanowni Państwo,
  z SWTiK dowiedziałem się o błędnym używaniu słowa wyświęcić zamiast wyświecić. Zastanawiam się, co w takim razie z prześwięcić i święcić się (coś się święci).
  Jaka jest etymologia tych słów i czy w tym wypadku nie ma już żadnego błędu w użyciu i oba pochodzą od święcenia? Drugie wygląda tak, jakby chodziło o 'zanoszenie się na coś wyjątkowego', a pierwsze na nawiązanie do 'kropienia wodą'.

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Warunek a kryterium
  25.04.2016
  Czy warunek i kryterium to synonimy?

  Dziękuję za odpowiedź.
  Łukasz
 • Geologia Marsa?
  25.04.2016
  Szanowni Państwo,
  W warunkach ziemskich mówi się, że możemy badać geologię danego regionu, czyli poznawać jego budowę i strukturę wewnętrzną. Czy badając strukturę wewnętrzną Marsa, również badamy jego geologię?
  Analogiczne pytanie można zadać o geofizykę. W trakcie kilku misji Apollo wykonywane były eksperymenty sejsmiczne, które należą do podstawowych metod badawczych geofizyki. Czy uogólniając, można powiedzieć, że na księżycu zostały przeprowadzone badania geofizyczne?
  Z wyrazami szacunku
 • Zagospodarować światło?
  23.04.2016
  Szanowni Państwo,
  czy poprawnie będzie, jeśli napiszę: przykłady złego zagospodarowania światłem, mając na myśli niewłaściwe wykorzystanie oświetlenia miejskiego, ustawienie strumienia światła w złych kierunkach? Czy tylko gospodaruje się światłem, a zagospodarować można teren?

  Pozdrawiam
  Anna K.
 • Wpływowy
  23.04.2016
  Czy poprawne jest użycie słowa wpływowy w znaczeniu ‘mający wpływ na wiele późniejszych zjawisk, osób itd.’? Często spotykam się z takim tłumaczeniem angielskiego słowa influential, gdy odnosi się ono do zespołów muzycznych, co wydaje mi się nie do końca spójne ze słownikową definicją (‘taki, z którym inni się liczą, mający wpływy’).

  Pozdrawiam
  Czytelnik
 • Kłaść warunek w równaniu
  23.04.2016
  Droga Redakcjo,
  czy można położyć warunek w równaniu: Kładąc w równaniu (2) warunek... łatwo można pokazać, że.... To z języka matematyków i fizyków. W sieci znalazłam kilka wystąpień tego połączenia, nie wiem jednak, czy jest poprawne.

  Dziękuję i pozdrawiam
  Dociekliwa czytelniczka
 • Rzeka Wisła
  22.04.2016
  Czy wyrażenie rzeka Wisła jest poprawne? Spotkałam się z opinią, że to pleonazm.
 • Głoskowanie
  22.04.2016
  Szanowna Redakcjo,
  jest takie słowo jak głoskowanie. Co ono oznacza i dlaczego nie pojawia się w słowniku ortograficznym?

  Z poważaniem
  Czytelniczka
 • Tautologie
  18.04.2016
  Serdecznie proszę o rozwianie wątpliwości, czy (opierając się na podanej niżej definicji) stwierdzenia piekielne piekło oraz owych i tych możemy uznać za tautologie?
  Definicja (SJP): „1. wyrażenie złożone z wyrazów o takim samym lub bardzo podobnym znaczeniu, zwykle oceniane jako błąd, np. cofać się w tył; pleonazm, tautologizm”.

  Z wyrazami szacunku
  Alicja Chlebica
 • Kulturalny a kulturowy
  15.04.2016
  Chciałabym zapytać, czemu ONZ stosuje pojęcia dziedzictwo kulturalne oraz dobro kulturalne, podczas gdy powszechnie używa się pojęcia dziedzictwo kulturowe, dobro kulturowe/kultury. Czy oba są poprawne?
 • Tłumacz języka angielskiego
  12.04.2016
  Czy poprawne jest sformułowanie: tłumacz (w znaczeniu osoby) polsko-angielski?
 • Waraha
  11.04.2016
  Szanowni Państwo,
  moje pytanie dotyczy etymologii i znaczenia słowa, którym od lat zamęcza mnie mój Tato. Słowo pochodzi z tradycyjnej piosenki ludowej. Tekst:

  Już słoneczko na zachodzie
  Przegląda się w sinej wodzie.
  Rybaku wiosła złóż
  I na brzeg wracaj już.
  Waraha, waraha, hej.

  Żegnaj, moja miła łódko,
  Rozstajemy się na krótko.
  Zarzucę znowu sieć
  Nim ranek zacznie dnieć.
  Waraha, waraha, hej.

  Pytanie dotyczy słowa waraha. Co ono oznacza, skąd pochodzi i jaka może być jego etymologia?
 • Jednolity a jednorodny
  10.04.2016
  Witam serdecznie,
  mam pytanie, które wiąże się z moją pracą zawodową. Czy jest jakakolwiek różnica pomiędzy znaczeniem słowa jednolity a jednorodny? System komputerowy, a właściwie jego twórca, wyraźnie daje mi do zrozumienia, że jedno słowo wyklucza drugie. Jednocześnie w opisie mam możliwość zaznaczenia różnorodny a nie ma opcji niejednolity. Sprawia mi to kłopoty i dostarcza niepotrzebnych utarczek słownych.

  Proszę o odpowiedź.
  Krzysztof
 • Zoczyli i zobaczyli
  6.04.2016
  Szanowni Państwo,
  chciałbym zapytać o tekst kolędy Północ już była. W trzecim wersie pojawia się sformułowanie którą zoczywszy i zobaczywszy (…). Jeśli dobrze rozumiem, to oba słowa znaczą dokładnie to samo, prawda? Czy środek stylistyczny polegający na zestawieniu słów o takim samym znaczeniu ma jakąś szczególną nazwę?

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Krople wody inkrustowały jego skórę (???)
  6.04.2016
  Interesuje mnie, czy w poniższym zdaniu użycie czasownika inkrustować jest poprawne.
  [...] gdy wyszedł z wody jej krople inkrustowały jego skórę [...].
 • Cybersport czy e-sport?
  6.04.2016
  Szanowni Państwo,
  rośnie popularność sportów elektronicznych, jak określa się profesjonalne rozgrywki w gry komputerowe, a czasem: gry będące przestrzenią zawodów. Nazwa ta bywa kontestowana – wciąż można napotkać konkurencyjne: cybersporty/cyberatletykę (wraz z cybersportowcami/cyberatletami jako synonimem gracza zawodowego), a także skrótowe, przejęte z angielskiego: esporty, e-sporty (oraz e[-]sportowców). Które z tych określeń stosować, których zaś lepiej unikać?
  Z poważaniem
 • Czy starość może zabić?
  6.04.2016
  Czy jak ktoś umarł ze starości (czas. nieprzechodni), to czy można to zdarzenie opisać także za pomocą czasownika przechodniego z podaniem przyczyny (nieosobowy sprawca) w pozycji podmiotu, np. Starość zabiła Janka?
 • Bieganie dla zdrowotności
  6.04.2016
  Czy zdanie Babcia biega dla zdrowotności jest niepoprawne? Chodzi mi o użycie słowa zdrowotność.
 • Labruskowaty
  31.03.2016
  Co oznacza słowo labruskowaty?
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego