• Niepoliczalne dowody i rozstrzygnięcia Rady Języka Polskiego
  16.02.2016
  Szanowna Pani Profesor,
  czy aby na pewno istnieje możliwość, w której dowody będą niepoliczalne? Wydaje mi się, że czym by te dowody nie były, zawsze je policzymy. Co do rozstrzygnięć liczba ilość to słyszałem, że RJP orzekła niedawno, że to rozróżnienie jest zbyteczne. Czy to prawda?
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Liczba a ilość
  15.02.2016
  Szanowna Redakcjo,
  napiszemy: zebrać dużą ilość obciążających go dowodów czy dużą liczbę dowodów? Dziękuję za pomoc.

  Z poważaniem
  Katarzyna C.
 • Obselitofobia
  9.02.2016
  Słowa kończące się na -fobia zwykle mają początek z greki albo łaciny i wszystkie (arachno-, neo-, helio-, piro- itd.) dają się łatwo zidentyfikować, wyjaśnić i odnaleźć w szeregu innych wyrazów obcych.
  A co oznacza i skąd się wzięła cząstka obselito-, obecna w słowie obselitofobia rejestrowanym przez Obserwatorium Językowe UW ?
 • Offowa energia
  9.02.2016
  zanowni Państwo,
  w notatce prasowej zetknąłem się ze sformułowaniem zrobiony z offową energią dokument. Co właściwie miałoby to znaczyć? Że ów film dokumentalny został zrealizowany z energią właściwą nurtowi offowemu?
  Nie wiem, jak dla Państwa, ale dla mnie to mało zręczna wypowiedź. Tak jakby ktoś chciał koniecznie sięgnąć po atrakcyjne słowo, nie zastanowiwszy się, czy ma to sens.
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Kogo uważasz?
  2.02.2016
  Szanowna Poradnio,
  bardzo proszę o wyjaśnienie znaczenia archaicznego (?) użycia czasownika uważać (np. w zwrocie Kogo uważasz?). Czy jest to rusycyzm?
  Łączę pozdrowienia
  D.
 • Kotlet sojowy , tatar wegetariański
  31.01.2016
  Często spotykam się z krytyką nazw takich jak kotlet sojowy, pasztet z soczewicy, tatar wegański itd. – a więc nazw potraw wegetariańskich, które odwołują się do ich mięsnych odpowiedników czy pierwowzorów. Zazwyczaj jest to umotywowane tym, że są one niezgodne ze zwyczajowymi definicjami wyrazów, które zawierają, a więc rzekomo niepoprawne. Czy moglibyście Państwo się do tego odnieść?
  Z poważaniem
  Czytelnik
 • Podły
  31.01.2016
  Interesuje mnie pochodzenie i prawidłowe, pierwotne znaczenie słowa podły. Dziś wydaje się być w użyciu jako synonim zły, wredny, bez współczucia. Często jednak mówi się o podłym (zepsutym) jedzeniu czy upodleniu jako ‘pozbawieniu godności’.
  Znaczenia synonimów są więc generalnie negatywne, jednak różnią się w dokładniejszym znaczeniu.
  Proszę o odpowiedź i pozdrawiam.
 • Niespecyficzny
  31.01.2016
  Jak można zdefiniować przymiotnik: niespecyficzny, zwłaszcza jako określenie używane przez medyków? Przykłady: niespecyficzny ból w klatce piersiowej, niespecyficzny guzek itp.
 • Osoba odpowiedzialna za kontakty
  31.01.2016
  Kłaniam się!
  Jakie jest w języku polskim najbardziej adekwatne określenia stanowiska, które można określić mianem łącznika (w ogólnym znaczeniu, a nie wyłącznie żołnierskim czy piłkarskim), w pewien sposób harmonizującego działalność dwóch urzędów, instytucji, biur? Przykładowo: łącznik samorządu z biblioteką, łącznik (fundacji) z ministerstwem itd.
 • Patriarchatpatriarcha; matriarchat – …?
  30.01.2016
  Jak nazywa się głowę rodziny, jeśli jest kobietą? Reżim to matriarchat, ale osoba? Matriarcha? (skoro w patriarchacie jest patriarcha). Jeśli takie słowo nie istnieje, to jak określić kobietę, która sprawuje w rodzinie rządy autorytarne?
  Pozdrawiam serdecznie
  Dorota
 • Przesyłka pobraniowa
  30.01.2016
  Czy forma przesyłka pobraniowa, używana także przez Pocztę Polską, jest poprawna? Czy też można tylko mówić o przesyłce za pobraniem?
  Pozdrawiam
  Marcin
 • Cena – tylko niższa lub wyższa
  30.01.2016
  Czy cena może być mniejsza?
  Ostatnio w pewnej notatce prasowej (gdyż nazwanie tego artykułem byłoby nadużyciem) przeczytałam:
  Im większa grupa, tym mniejsza cena
  i od razu pomyślałam, że cena przecież może być niska (niższa/najniższa ), a nie mała (mniejsza/najmniejsza).
  Będę wdzięczna za potwierdzenie.
  Pozdrawiam
 • Beka, współkoordynowanie
  24.01.2016
  Ad vocem do beki – czy to nie jest po prostu skojarzenie z odgłosem ironicznego śmiechu, albo z tym, że ze śmiechu można się popłakać, pobeczeć?

  Ad vocem do współkoordynowania – czy to nie jest pleonazm posiadający dwa morfemy (polski i łaciński) o tej samej funkcji?

  Z poważaniem
  Łukasz
 • Zwierzę – co czy kto?
  24.01.2016
  Moje dziecko (klasa pierwsza SP) w zeszycie do języka polskiego miało za zadanie utworzyć pytania do podanego zdania: Ala karmi ptaki.
  Syn napisał: Kto karmi ptaki? i Co karmi Ala? drugie pytanie zostało poprawione przez nauczycielkę na: Kogo karmi Ala?
  W książce jest analogiczne zadanie: Sarna lubi sól. PYTANIE: Kto lubi sól? Wg mnie kto i kogo dotyczą ludzi, a pytania z ćwiczeń powinny zaczynać się co.
  Jak i dlaczego powinno być postawione pytanie?
 • Zdobyć mistrzostwo
  24.01.2016
  Czy sformułowanie zwyciężyć mistrzostwo jest poprawne? Spotkałem się z tym w jednym z tekstów w internecie, ale wydaje mi się, że zwyciężyć można kogoś lub z kimś, a mistrzostwo można zdobyć, a nie zwyciężyć.
  Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.
 • Podwójne przeczenie
  24.01.2016
  Podwójne zaprzeczenia: nic nie powiedział, nie ma niczego – czemu je stosujemy? Z punktu logiki są to podwójne zaprzeczenia, czyli wynikiem logicznym jest prawda. Mówiąc nie ma niczego z punktu logiki mówimy, że jest wszystko. Czemu te formy występują w naszym języku i nie uważamy ich za błędne?
 • Poznam a będę znał
  24.01.2016
  Czy zdanie Jak poznam kod pocztowy, to napiszę do Ciebie list jest prawidłowe? Ktoś mi powiedział że zrobiłem błąd, ponieważ kodu się nie poznaje, tylko dowiaduje się jaki jest. Proszę o wyjaśnienie i dziękuję za odpowiedź.
 • Podszlifować
  24.01.2016
  Chciałabym zapytać o kwalifikację słowa podszlifować, czy jest ono traktowane jako potoczne, czy też można go swobodnie używać w różnego typu tekstach, które z założenia dyskwalifikują używanie słownictwa potocznego?
 • Interpunkcyjnie
  24.01.2016
  Szanowni Państwo,
  zastanawiam się, dlaczego słowniki nie notują przysłówka interpunkcyjnie (nawet teraz podkreśliła mi go przeglądarka). Przecież jest to słowo poprawnie zbudowane i użyteczne.
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Splądrować, rozszabrować
  24.01.2016
  Szanowni Państwo,
  Ostatnio natknęłam się na artykuł dotyczący byłego prezydenta RP. Dotyczył on willi prezydenckiej, którą splądrowano. Jak można zanalizować to słowo? Na stronie PWN znalazłam jedynie krótką definicję.
  W ostatnim zdaniu lidu pojawia się wyraz rozszabrować. Proszę o wyjaśnienie znaczenia tych dwóch słów. Czy są one poprawnie użyte?
  Z wyrazami szacunku
  Anna Świątek
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego