• Podszlifować
  24.01.2016
  Chciałabym zapytać o kwalifikację słowa podszlifować, czy jest ono traktowane jako potoczne, czy też można go swobodnie używać w różnego typu tekstach, które z założenia dyskwalifikują używanie słownictwa potocznego?
 • Interpunkcyjnie
  24.01.2016
  Szanowni Państwo,
  zastanawiam się, dlaczego słowniki nie notują przysłówka interpunkcyjnie (nawet teraz podkreśliła mi go przeglądarka). Przecież jest to słowo poprawnie zbudowane i użyteczne.
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Splądrować, rozszabrować
  24.01.2016
  Szanowni Państwo,
  Ostatnio natknęłam się na artykuł dotyczący byłego prezydenta RP. Dotyczył on willi prezydenckiej, którą splądrowano. Jak można zanalizować to słowo? Na stronie PWN znalazłam jedynie krótką definicję.
  W ostatnim zdaniu lidu pojawia się wyraz rozszabrować. Proszę o wyjaśnienie znaczenia tych dwóch słów. Czy są one poprawnie użyte?
  Z wyrazami szacunku
  Anna Świątek
 • Mongoł
  24.01.2016
  Szanowni Państwo,
  miałem kiedyś znajomego pochodzącego z Mongolii, o którym mówiłem (i chyba nie tylko ja), że jest Mongolczykiem. Słowo Mongoł zawsze przywodziło mi na myśl negatywne konotacje i wydaje mi się, że mówiąc: Miałem kiedyś w klasie Mongoła, mógłbym zostać odebrany inaczej, niżbym chciał. Zdziwiłem się, kiedy odkryłem, że słowa Mongolczyk nie notują słowniki ani korpusy. Wydawało mi się zbudowane sensownie (jak Chińczyk) i używane nie tylko przeze mnie.
  Czytelnik
 • Milemiło
  24.01.2016
  Szanowni Państwo,
  zastanawiam się, jak będzie lepiej: w towarzystwie mile/miło dźwięczących budzików.
  Wiem, że w odpowiedzi mogłoby pomóc przejrzenie korpusu pod kątem łączliwości mile i miło (na oko pierwsze wydaje się znacznie rzadsze). Nie wiem natomiast, w jaki sposób użyć Korpusu PWN czy NKJP tak, żeby wyniki nie uwzględniały lm. wyrazu mila, bo głównie takie wyniki są znajdowane.
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Inwentaryzacja
  23.01.2016
  Szanowni Państwo,
  mam kłopot ze słowem inwentaryzacja używanym w kontekście robienia porządków w szafie z ubraniami. Czy dopuszczalne jest użycie sformułowania inwentaryzacja szafy?
  Dziękuję za odpowiedź.
  Z wyrazami szacunku
  AW
 • Wycieczka dwudniowa czy jednodniowa?
  23.01.2016
  Szanowni Państwo,
  proszę wybaczyć odsyłanie do zewnętrznego źródła, ale nie mam jak inaczej o to spytać. Byłbym wdzięczny za przeczytanie krótkiego wątku na forum matematycznym.
  Ciekaw jestem Państwa opinii, bo wydaje mi się, że problem typu co nazywamy wycieczką dwudniową (o który w istocie chodzi pytającej) jest bardziej językowy niż matematyczny.
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Wystąpić na drogę sądową
  20.01.2016
  Szanowna Poradnio,
  chciałbym spytać, które wyrażenie jest poprawne: wstąpić na drogę sądową czy wystąpić na drogę sądową.
  Pierwszy wariant wydaje się logiczniejszy, ale drugi jest znacznie częstszy w Internecie (co nie jest, oczywiście, żadnym wyznacznikiem poprawności językowej). Być może druga forma wzięła się od wyrażenia wystąpić do sądu?

  Dziękuję uprzejmie.

  z poważaniem
  Marcin Wiśniewski
 • Językoznawstwo a piekarnictwo
  12.01.2016
  Mam problem ze zdaniem:
  Na sali siedziała grupa gości, którzy przyszli się raczyć serami, szynką, płatkami i chlebem razowym różnych gatunków.
  Gdyby chleb występował w liczbie mnogiej, różne gatunki tak by mnie nie raziły. Teraz coś mi tu nie gra. Czy zdanie jest poprawnie zbudowane?
 • Epatować empatią
  12.01.2016
  Mam pytanie dotyczące cytatu:
  Kiedyś żyłem z zamiarem bycia dobrym, epatującym empatią, walczącym o zwierzęta, żyjącym dla wyższych idei człowiekiem. Dziś śmieszą mnie wszyscy, którzy próbują ratować świat. On jest już dawno martwy.
  Czy jest to napisane poprawnie? Jeśli nie, to jak to napisać, by brzmiało dobrze? Wydaje mi się, że wydźwięk powyższego cytatu kole w ucho. Jednak proszę o odpowiedź.
  Kłaniam się pięknie
  Michał.
 • Beka
  31.12.2015
  Szanowni Państwo,
  zastanawia mnie, skąd się wzięła tak popularna w środowiskach młodzieżowych beka na określenie czegoś bardzo zabawnego. Czyżby od beczki śmiechu?
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Serce jako ośrodek uczuć
  29.12.2015
  Szanowni Państwo,
  nie jestem pewien, czy jest to właściwe pytanie do językoznawców, ale spróbuję: Skąd właściwie wzięło się symboliczne traktowanie serca ludzkiego jako ośrodka uczuć? Czy jest w ogóle możliwe wskazanie jakichkolwiek źródeł takiego ujęcia? (Pismo Święte?).
  Do namysłu nad tym pytaniem skłonił mnie film „Bogowie”, w którym pewna kobieta obawiała się, czy aby po transplantacji serca u męża jego uczucia wobec niej nie ulegną zmianie.
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Drzwiczki
  27.12.2015
  Czy słowo drzwiczki czyli ‘małe drzwi’ jest poprawnym słowem i czy mogę użyć tego wyrazu przy takim zdaniu: W drzwiczce lewej nie ma otworów?
  Z góry dziękuje za pomoc!
 • Okręt, statek
  23.12.2015
  Grając w grę World Of Warships, gdzie pływa się okrętami (dla mnie jest to okręt ponieważ jest uzbrojony i służy do zatapiania innych graczy), napotkałem się kłótnie dotyczącą okrętów i statków, a mianowicie czy jest poprawne nazewnictwo okrętu statkiem czy też statkiem okrętu.
 • Nuggetsy, nuggety
  23.12.2015
  W Najnowszym Słownictwie Polskim można znaleźć odmianę nugget (M.lp.) – nuggetsy (M.lmn.).
  Angielska końcówka -s dotąd albo przechodziła do liczby pojedynczej w ramach depluralizacji (np. krakers), albo tworzyła liczbę mnogą (np. rookies, marines). Czy nie powinno być zatem:
  nugget (M.lp.) – nuggety (M.lmn.) a. nuggets (M.lp.) – nuggetsy (M.lmn.)?
 • Nadrzędno-podrzędny
  23.12.2015
  Zastanawia mnie przymiotnik nadrzędno-podrzędny, który wystąpił w poradzie Rodzaj żeńsko-rzeczowy. Czy zgodnie z zasadą budowania przymiotników złożonych nie powinien znaczyć ‘zarówno nadrzędny, jak i podrzędny’? Chyba że należałoby uznać, że nie wszystkie przymiotniki złożone trzymają się tej zasady. Wydaje mi się, że nie budziłaby wątpliwości forma z myślnikiem: stosunek nadrzędny – podrzędny, zbudowana na podstawie zasady [408] WSO.
 • Proces adaptacyjny, proces zwinny
  23.12.2015
  Czy adaptacyjny proces to oksymoron? W znaczeniu: proces dostosowujący się do zmian. Z jednej strony mamy tą zdolność adaptacji, ale z drugiej proces, który zakłada pewne zdefiniowane po sobie etapy.
  Czy określenie zwinny proces jest poprawne? Zwinność odnosi się zwykle do ruchów.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam
 • Bitcoin
  23.12.2015
  Szanowni Państwo!
  Moje pytanie dotyczy kryptowaluty: bitcoin. Czy nie powinno się zawsze używać małej litery? Pisownia jest różna, odmiana także. Na przykład: technologia Bitcoin (czy nie bitcoina?), określił Bitcoina, dołącza do świata Bitcoin. Widziałam również tytuł artykułu: Handel bitcoin w Danii (czy nie bitcoinami?), California nadaje Bitcoinowi... .
  Jeśli mogłabym poprosić o wzór odmiany oraz kiedy stosować wielką, a kiedy małą literę.
  Z wyrazami szacunku
  BP
 • Tras
  19.12.2015
  Jak prawidłowo brzmi pisownia wyrazu tras (chodzi o minerał). Piszemy przez s czy ss oraz jak odmieniamy: z trasem czy trassem?
  Dziękuję.
 • Styl, stylisko
  19.12.2015
  Potrzebuję zakupić style drewniane do młotka i siekiery. Czy prawidłowa nazwa to styl czy sztyl?
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego