słownictwo

 
 • Komisja a komitet

  2.01.2021

  Szanowni Państwo,

  według SJP PWN, komisja to:

  1. «zespół osób powołanych do wykonania określonych zadań; też: posiedzenie takiego zespołu»,

  a komitet to:

  1. «zespół osób powołanych do wykonania określonych, zwykle doraźnych, zadań»,

  co właściwie czyni te słowa synonimami. Często jednak te jednostki oznaczają dwie różne rzeczy, np. komisja wyborcza i komitet wyborczy. Czy można określić różnice między tymi dwiema jednostkami w izolacji?


  Serdecznie dziękuję i pozdrawiam,

  J.S.

 • Szeroki wybór

  27.12.2020

  Witam, zastanawiam się nad pewnym sformułowaniem otóż, skąd wzięło się sformułowanie szeroki wybór produktów i czy biorąc pod uwagę na przykład zbiornik wodny z wieloma gatunkami ryb, można zastosować zdanie głęboki wybór ryb. Pozdrawiam

 • Jak nazwać męża brata?

  25.12.2020

  Dzień dobry!

  Mąż brata to bratowy czy szwagier?

 • Heteryk, heteryczny

  22.12.2020

  Tłumaczę tekst o aktywistach LGBT, w którym często pojawia się przymiotnik straight. Czy Sz. Poradnia ma jakiś pomysł, jak go przełożyć? Heteroseksualny jest długie i formalne, chodzi mi o odpowiednik homo/gejowski/lesbijski. Heteryczny? Heterowy? (np. styl ubioru).

  Z góry dziękuję

  D.

 • Odpowiednik angielskiego surrogate

  22.12.2020

  Czy w języku polskim występuje odpowiednik angielskiego rzeczownika surrogate w znaczeniu 'osoba zastępująca inną osobę w określonej roli lub urzędzie'?

 • Zapomnieć 

  19.12.2020

  Dzień dobry,


  czy w zdaniu Jeśli zapomnisz numer PIN  słowo numer powinno być w dopełniaczu czy bierniku?


  Pozdrawiam

  Agnieszka

 • 13 stycznia

  17.12.2020

  Szanowni Państwo,

  pracuję w kancelarii notarialnej i od jakiegoś czasu mamy z koleżanką wątpliwości dot. pisania dat w umowach. Koleżanka jest zdania, że nie powinno się pisać " w dniu 13 stycznia", a "13 stycznia". Rejent natomiast uważa, że jeśli przed datą nie jest wpisane "w dniu" czy też "dnia" to czegoś brakuje. Proszę o odpowiedź na to nurtujące mnie i niedające spokojnie pracować pytanie :)

 • Kłopotliwy Murzyn

  16.12.2020

  Wprawdzie bardzo stary nie jestem (nieco ponad 30 lat), więc może zabrzmieć to trochę dziwnie, ale w czasach mojej młodości nie było niczego złego w określeniu Murzyn. Obecnie poprawność polityczna każe mówić Afroamerykanin lub osoba czarnoskóra, a Murzyn stał się określeniem obraźliwym.

  Proszę wyjaśnić genezę Murzyna, a także dlaczego obecnie to określenie jest „na cenzurowanym”, z czego wynika ta zmiana jego postrzegania.

 • Osoba grająca na rożku angielskim

  15.12.2020

  Szanowni Państwo,

  jak należy nazwać instrumentalistę grającego na rożku angielskim? Dla oboju byłby to oboista, dla skrzypiec – skrzypek, tymczasem jak dla rożka angielskiego?

  Z poważaniem,

  Jan Poręba

 • Ład i porządek 

  12.12.2020

  Dzień dobry,

  czy poprawne jest wyrażenie zestawione ze słów ład i porządek, skoro to synonimy, np. W kraju zapanował ład i porządek...?


  Pozdrawiam

  Agnieszka

 • Mesjański a mesjanistyczny 

  11.12.2020

  Witam. Jaka jest różnica pomiędzy (Żydzi) mesjański a mesjanistyczny ? Pozdr.

 • Formuła pożegnalna (Życzę) miłego dnia

  9.12.2020

  Dzień dobry,

  chciałabym zakończyć e-maila słowami „miłego dnia”. Odbiorcą wiadomości będzie np. klient, z którym od jakiegoś czasu prowadzę korespondencję. Nie jestem pewna czy mogę użyć na końcu wykrzyknika czy lepiej nie stosować żadnego znaku interpunkcyjnego? Która forma będzie poprawna?


  Miłego dnia

  Kasia


  Miłego dnia,

  Kasia


  Miłego dnia!

  Kasia

 • Santoryn i Thira

  3.12.2020

  Jaka jest poprawna polska nazwa greckiej wyspy (a w zasadzie grupy wysp) Santorini (Thira), w szczególności czy poprawna jest nazwa "Santoryn", którą usłyszałem w filmie dokumentalnym o Grecji emitowanym przez Planete+. Przez kilka lat mieszkałem w Grecji, ale nigdy nie słyszałem nazwy "Santoryn". Zarówno Grecy, jak i cudzoziemcy używają wyłącznie nazwy Santorini lub Thira.

  Dziękuję za odpowiedź.

 • Autorstwo nieznane

  3.12.2020

  Dzień dobry. Właśnie przeczytałem sformułowanie autorstwo nieznane. Bardzo mi się nie podoba. Do tej pory spotykałem autorów nieznanych, ale autorstwo wygląda bardzo źle w tym zestawieniu. Czy możecie Państwo rozstrzygnąć, czy to jest poprawne?

 • Rustykalna tekstura 

  30.11.2020

  Tłumaczę z angielskiego książkę kucharską, której autor często rozwodzi się nad [dosłownie] rustykalną teksturą potraw (np. klusek z mąki razowej). Na polskich blogach kulinarnych te słowa są już wszechobecne, ale mnie zawsze rażą jako kalki. Jak zgrabniej wyrazić to, że kluska jest rodem z wiejskiej chaty? Czym zastąpić teksturę i rustykalność?

 • Protest poparcia

  17.11.2020

  Dzień dobry, czy wyrażenie protest poparcia jest poprawne? Jest ono obecne na wielu stronach np. gazet, TVP.

 • Wziąć przerywany oddech

  17.11.2020

  Szanowni Państwo,

  czy zwrot wziąć przerywany / drżący oddech jest poprawny? Pojawia się on często w tekstach tłumaczonych z języka angielskiego. Jeśli nie, to jak wyrazić to, że ktoś bierze oddech i jest on poszarpany, przerywany, bo dana osoba jest zdenerwowana np. płaczące dziecko.


  Dziękuję za pomoc,

  G. Rejs

 • Zdjęcie ich dwóch

  11.11.2020

  Zdjęcie przedstawia dwie kobiety – w jaki sposób to powiedzieć? Jest to zdjęcie ich dwójki? Jaka powinna być poprawna forma tego wyrażenia?

 • Rzecz – czy potrzebna?

  8.11.2020

  Szanowna Poradnio,

  Czy dopuszczalne są sformułowania typu: jest rzeczą oczywistą, jest rzeczą zrozumiałą? Wiem że lepiej powiedzieć jest oczywiste, jest zrozumiałe, ale czy pierwsza forma także jest poprawna czy należy ją zmienić.

  Małgorzata

 • Debata publiczna 

  4.11.2020

  Zgodnie z definicją debata to: 'publiczna dyskusja mająca na celu rozstrzygnięcie jakiejś ważnej kwestii, przyznanie racji jednemu ze stanowisk, dysputa, obrady' lub 'publiczna dyskusja, w której przedstawione zostają różne poglądy dotyczące zagadnień politycznych i problemów społecznych'.


  Czy w takim razie wyrażenie debata publiczna można uznać za pleonazm?

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego