• 8 marca
  6.06.2019
  Które zdanie jest poprawne?
  8 marca to święto wszystkich kobiet.
  czy
  Dzień 8 marca to to święto wszystkich kobiet?
 • Pielgrzymka
  5.06.2019
  Jest pątnik i pątniczka, ale tylko pielgrzym. Jeśli zatem w pielgrzymce idzie wyłącznie płeć piękna, czy mogę, aby to jednoznacznie wyrazić, napisać: pielgrzymi szły? Pielgrzym, przekształcony w żeńską formę, to – pielgrzymka, ale ten wyraz, niestety jest już zajęty.
 • Rok a rok szkolny
  29.05.2019
  Mam takie pytanie. Powiedzieć: Dwa lata więcej chodził do szkoły – dlaczego jest poprawnym, skoro rok szkolny nie trwa 12 miesięcy, a używam określenia 2 lata?
  Serdecznie pozdrawiam
 • Trepki, kapcie i inne
  28.05.2019
  Mam pytanie, czy trepek i kapeć są tak samo poprawne na określenie lekkiego obuwia do chodzenia po domu? Czy któraś z tych form jest bardziej ogólnopolska, a któraś bardziej regionalna?

  Z pozdrowieniami,
  Małgorzata Musiał
 • Utworzyć a stworzyć
  28.05.2019
  Jaka jest różnica między czasownikami utworzyć i stworzyć? Czy można tych słów używać zamiennie?

  Pozdrawiam,
  Jacek Gołębiewski
 • Naszywka
  28.05.2019
  Jestem w trakcie opracowywania prelekcji dotyczącej historii naszywek mundurowych. Praktycznie od początku moich badań na ten temat spotykam się z trudnościami przy nazewnictwie. Mam wrażenie, że specjaliści boją się używać słowa naszywka. Może uważają je za potoczne ? Często używane są terminy: oznaczenie (według mnie mało precyzyjne), emblemat, rzadziej odznaka (raczej błędnie, które bardziej oznacza metalowy element umundurowania) oraz insygnium pewnie od angielskiego SSI.
 • Włącz i wyłącz
  27.05.2019
  Dzień dobry!
  W dużym zakładzie przemysłowym podstawowymi poleceniami wydawanymi obsłudze rozdzielni wysokiego napięcia są włącz i wyłącz. Polecenia te wydawane są najczęściej przez telefon, w warunkach hałasu, ograniczonej słyszalności. Prawidłowe rozróżnienie tych poleceń ma nader wysoki priorytet. Błąd w ich interpretacji może doprowadzić do utraty życia bądź poważnej katastrofy. Tymczasem wyrazy te są bardzo zbliżone w brzmieniu. Jakimi zwrotami zatem można zastąpić te dwa wyrazy?
 • Dziwny start
  27.05.2019
  Szanowni Państwo,
  ostatnio w jednym z artykułów przeczytałam takie zdanie: Jednak te dość proste techniki nie mają startu do tego, w co można zaopatrzyć się teraz. Czy sformułowanie nie mają startu jest poprawne? Czy nie powinno być raczej zastąpione zwrotem nie mają szans? Można nie mieć dobrego/złego startu lub mieć dobry/zły start (w znaczeniu ‘początek’). Nie można chyba nie mieć startu w ogóle?

  Z góry dziękuję za odpowiedź,
  Paulina
 • Zawiłości rodzinne
  24.05.2019
  Witam! Mam pytanie... Mąż mojej cioci to rodzony brat mojej dalszej cioci. Kim są w takim razie dla mnie dzieci tej dalszej cioci?
 • Kto może witać?
  23.05.2019
  Dzień dobry,
  w kilku ostatnio przeczytanych książkach zetknęłam się z czasownikiem witać w takiej oto postaci Przy wjeździe do miasta wita wieża lub Przy wejściu wita wypchana niedźwiedzica. Okrutnie mnie takie zdania rażą; mam wrażenie, że po czasowniku witać powinien występować rzeczownik w bierniku witać kogoś, coś.
  Czy mam rację? Nie daje mi to spokoju.

  Pozdrawiam.
 • Łączliwość sprawy
  10.05.2019
  Szanowni Państwo,
  czy rzeczownik sprawa cywilna może łączyć się z czasownikiem wynikać? Na przykład, czy poprawne jest zdanie: Sprawy cywilne, w odróżnieniu od spraw kryminalnych, wynikają z okoliczności, w których dany podmiot – osoba albo przedsiębiorstwo – uważa, że naruszone zostały jego prawa?

  Z poważaniem
  Anna Pachocka
 • Pomerdało mu się w głowie
  10.05.2019
  Co to znaczy, że komuś się pomerdało w głowie?
 • Braterstwo kobiet?
  9.05.2019
  Czy słowa braterstwo można użyć w odniesieniu do kobiet? Braterstwo dziewcząt? Jakim innym terminem można by je ewentualnie zastąpić?
 • Jeszcze o targu, rynku, bazarze
  18.04.2019
  Odnośnie pytania o rynek, donoszę uprzejmie, że w Poznaniu na małe targowiska mówi się rynek lub ryneczek, a nie bazar czy bazarek, jak w Warszawie i może jeszcze gdzie indziej.

  Z poważaniem,
  Łukasz
 • Brak odpowiedzi jako uzgodnienie?
  17.04.2019
  Szanowni Państwo,
  w pracy otrzymuję do zaopiniowania projekty aktów prawnych. W pismach przewodnich do ww. projektów często spotykam się z formułką Brak odpowiedzi w podanym terminie potraktowany będzie jako uzgodnienie projektu. Zastanawiam się, czy zacytowane przeze mnie zdanie jest poprawnie zbudowane i czy brak uwag do jakiegoś projektu można określać jako jego uzgodnienie.

  Proszę o rozwianie moich wątpliwości.
 • Wniebowstąpić – wniebowstępować
  15.04.2019
  Szanowna Redakcjo,
  czy od rzeczownika wniebowstąpienie można utworzyć czasownik wniebowstąpić? Chyba że lepiej byłoby oddzielnie – w niebo wstąpić. Wydaje mi się jednak, że wówczas narazić się można błąd składniowy (inwersję). Oba te przykłady w Korpusie pojawiają się jednostkowo, więc pewnie najbezpieczniej powiedzieć wstąpić do nieba.
  Z poważaniem.
 • Rynek
  15.04.2019
  Czy rynkiem można nazwać duży plac przeznaczony do handlu różnymi towarami, na straganach i w drobnych sklepach, na nim się znajdujących?
 • Legizm i legiści
  15.04.2019
  Szanowni Państwo,
  Treść mojego pytania dotyczy pojęcia pochodzącego z języka obcego. Chodzi o kwestię tak zwanego legizmu – ideologii funkcjonującej w starożytnych Chinach. W języku chińskim funkcjonuje on jako Fǎjiā.
  W fachowej literaturze, w języku angielskim, określa się go mianem legalism. Niemniej, w polskiej literaturze naukowej, pojęcie legalizm zwyczajowo pojmuje się jako "ścisłe przestrzeganie prawa/państwo prawa/ zasadę praworządności". Chińskie pojęcie określa się raczej jako legizm. Muszę nadmienić jednak, że założenia Fǎjiā w istocie spełniają powyższe kryteria definicji.
  Moje pytanie dotyczy dopuszczalności stosowania słowa "legalizm" właśnie w kontekście Fǎjiā. W literaturze przedmiotu można natknąć się na różnorodne formy, jednakże samemu redagując pracę naukową wolałbym oprzeć się na wykładni Poradni Językowej.
 • Klajdra
  10.04.2019
  Dzień dobry!
  Wczoraj spotkałam się ze znajomymi i jeden z nich powiedział, że ma problem ze znaczeniem i pochodzeniem słowa, którego nigdzie nie może znaleźć. To słowo to klajdra. Znajomy zajmuje się zawodowo gotowaniem i stwierdził, że do tej pory słowo to kojarzyło mu się z „kleksem” np. śmietany. Natomiast po przeszukiwaniu internetu znalazł je tylko w kontekście czegoś, co można określić jako ‘górną warstwę ciasta’. Ja sama nigdzie nie mogłam znaleźć wytłumaczenia tego słowa.

  Pozdrawiam.
 • Posiadać
  8.04.2019
  Słowo posiadać i ulubione w Infoliniach, biedronkach zwroty: Czy posiada pan drugie imię?, Czy posiada pan kartę biedronka itp.? W takich przypadkach posiada czy ma.
  Według mnie oczywiście ma. Ale ja jestem stary ;)

  Michał Włodarski
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego