• Trawestacja
  19.11.2018
  Chciałabym użyć słowa trawestacja w temacie mojego projektu dyplomowego: Trawestacja procesu pozyskiwania nowego klienta w firmie TS.
  Słowo to ma wskazywać, że dokonują się zmiany, doskonalą procesy. Czy to prawidłowe słowo?

  Pozdrawiam
  Mirella Turzyńska
 • Słowiański mistrz
  15.11.2018
  Dzień dobry,
  chcę zapytać, czy istnieje w języku polskim słowo równe znaczeniowo słowu mistrz, ale mające pochodzenie słowiańskie? Mistrz pochodzi bodajże z łaciny, a zależy mi na odnajdywaniu i używaniu jak największej ilości słów słowiańskich. Jeśli takiego słowa nie ma, to jak mogłoby ono wyglądać, jak można by je stworzyć?

  Pozdrawiam,
  Filip Leon Opuk
 • Zaangażowanie
  8.11.2018
  Szanowni Państwo,
  ostatnio podczas dyskusji z moim ojcem narodziła się wątpliwość, pytanie: Czy można być w coś zaangażowanym, a nie wierzyć w skutek swoich działań? Czy angażowanie to tylko poświęcanie czasu lub pieniędzy na jakiś cel, czy wiara ma tu znaczenie?

  Z góry dziękuję za pomoc.
  Adam
 • Młodzieżowe dzban i jego pochodne
  6.11.2018
  Dzień dobry,
  wśród młodzieży popularność zyskuje ostatnio słowo dzban, jako obraźliwe i nieco humorystyczne określenie osoby głupiej. I tutaj rodzi się pewien kłopot z nazwaniem tego. Jeśli ktoś jest głupi, to swoim postępowaniem objawia swoją głupotę, a jeśli ktoś jest dzbanem, to dzbanizm czy dzbaniarstwo? A może jeszcze jakoś inaczej?

  Pozdrawiam,
  Czytelnik
 • Szczęście i nieszczęście
  5.11.2018
  Wiadomo mi, że wyrażenie na całe szczęście (a więc zapewne i na moje, jego, nasze itp.) to niezbyt akceptowalna kontaminacja. Mówię „niezbyt”, bo znane mi słowniki dość autorytatywnie klasyfikują je jako błąd, w przeciwieństwie jednak do niektórych językoznawców. A jak się ma sprawa, kiedy ktoś powie lub napisze na jego (twoje, wasze) nieszczęście? I czy można zacząć wypowiedź od Wasze (twoje, jego, ich) szczęście, że...” (tzn. bez początkowego na)?
 • Dowód małżeńskiej miłości
  2.11.2018
  Szanowni Państwo,
  Sprzeczam się z małżonką, która ma mi za złe jedno stwierdzenie. Poprosiła mnie, abym odwiózł ją do dentysty, na co ja stwierdziłem, iż nie ma problemu i wyświadczę jej tę przysługę.
  Jej zdaniem w rodzinie troszczymy się o siebie, a nie wyświadczamy sobie przysługi.
  Moim zdaniem przysługa bezinteresowna może zostać okazana z miłości i jest to stwierdzenie adekwatne.
  Wszystko skończyło się dobrze, acz z ciekawości pytamy, jakie jest Państwa zdanie.

  Z wyrazami szacunku
  Szymon
 • Komfortujący
  2.11.2018
  Dzień dobry,
  w słowniku języka polskiego nie znalazłem słowa komfortujący, choć często spotykam się z określeniem, że coś jest komfortujące. Czy takie określenie jest poprawne? Czy można go użyć w tekście literackim?

  Z góry dziękuję za odpowiedź,
  Z poważaniem,
  Bartosz Staniszewski.
 • Rzecznik prasowa czy rzecznik prasowy?
  29.10.2018
  Jak powinno się przedstawiać kobietę pełniącą funkcję rzecznika? Czy poprawne jest sformułowanie rzecznik prasowa?
 • Albo dylemat, albo brak pieniędzy
  29.10.2018
  Szanowni Państwo!
  Czy zdanie: Brak siły – to był nasz dylemat ma sens? Moim zdaniem – nie. Brak siły, podobnie jak brak pieniędzy, brak zdrowia, brak humoru itp., to nie są dylematy. Ale może się mylę?

  Z poważaniem – Witold M.
 • Proces rekrutacji v. proces rekrutacyjny
  23.10.2018
  Poprawne zdanie to: Proces rekrutacji odbywa się dwuetapowo czy Proces rekrutacyjny odbywa się dwuetapowo.
 • Minutes of meeting – minutki czy notatka?
  22.10.2018
  Szanowni Państwo,
  czy popularne spolszczenie angielskiego słowa minutes w znaczeniu utrwalonego podsumowania spotkania jako minutki jest w słownikach języka polskiego oficjalnie rozpoznawane, czy też funkcjonuje jako nieformalne tłumaczenie?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Pozdrawiam,
  J.B.
 • Jaka transakcja, czyli o przymiotniku kartowy
  22.10.2018
  Jak poprawnie określić transakcję, która została przeprowadzona przy wykorzystaniu karty płatniczej:
  transakcja kartowa
  transakcja płatnicza przeprowadzona kartą
  transakcja elektroniczna przeprowadzona kartą płatniczą
  transakcja płatnicza z wykorzystaniem karty płatniczej?
  Różne kombinacje powyższych słów? Być może kilka określeń jest prawidłowych? A może mają Państwo jakieś inne propozycje?
 • Dobrze rokować
  17.10.2018
  Szanowni Państwo!
  Czy dobrze rokować na przyszłość to pleonazm?

  Będę zobowiązana za odpowiedź
  Beata Ważyńska
 • Poduszka pod pupę
  9.10.2018
  Rzeczownik, rodzaj żeński – poduszka (pod uszka). A jak można nazwać poduszkę, na której się siada? Może (zamiast uszka) od pupapodpupka, podpupcia, podpupeczka, podpupeńka, podpupina, lub podpupsko. A może podddupka, poddupeczka, poddupeńka, poddupcia, poddupina, poddupinka. Kiedyś, na zimowy upadek na wiejskiej górce, mówiło się dupozjazd.
 • Cały a całkowity
  8.10.2018
  Szanowni Państwo,
  czy całkowity i cały to synonimy, które stosować można zawsze wymiennie? W tekście, który czytałem, znalazłem frazę: dodać całkowitą zawartość butelki. Czy nie powinna ona brzmieć dodać całą zawartość butelki?

  Z poważaniem,
  BR
 • Odkrywacz
  5.10.2018
  Szanowni Państwo,
  coraz częściej w internecie napotykam wyraz odkrywacz. Ów wyraz znaleźć można w słowniku języka polskiego z roku 1809 pod redakcją Samuela Bogumiła Lindego.
  Proszę powiedzieć mi, czy to słowo mieści się w normie współczesnej polszczyzny.
  Z góry dziękuję za odpowiedź i łączę wyrazy szacunku
  Mario Jakub Kiliński
 • Synonim punktu
  5.10.2018
  Mam problem ze znalezieniem zamiennika słowa punkt w kontekście punktów w sporcie, tabeli wyników. Szukałem, ale nie mogę nic znaleźć, co mogłoby zamienić ten wyraz. Problem pojawia się, jak w wypowiedzi ciągle się używa tego słowa w każdym zdaniu.
 • Wariacja
  5.10.2018
  Spotkałem się z użyciem słowa wariacja w znaczeniu ‘odmiana’ obok wielu rzeczowników (wariacja ćwiczenia/potrawy). Tymczasem słowniki ograniczają możliwości użycia tego słowa do opisu sztuki (utworów muzycznych, obrazów) wzorowanej na danym motywie – występuje wtedy konstrukcja wariacja na temat.
  Czy poprawne jest poprzedzenie rzeczownika w dopełniaczu (niezwiązanego ze sztuką) słowem wariacja, aby opisać odmianę tej rzeczy? Mniemam, że nie powinno się wtedy wprowadzać członu na temat.
 • Ile to 4 lata?
  1.10.2018
  Szanowna Poradnio,
  Takie zdanie: Program pomocy był realizowany przez 4 lata od lutego 1948 do września 1952, to 4 lata odnośnie rocznika, bo co do znaczenia roku jako 365 to nie pasuje. Czy to zdanie jest poprawne?
 • Ława
  26.09.2018
  Od dziecka znałem słowo ława tylko w odniesieniu do mebla, na którym się siedzi. Tymczasem od jakiegoś czasu można zaobserwować że słowo ława jest używane w odniesieniu do niskiego mebla, na którym podaje się np. coś do jedzenia lub picia.

  Chciałem zapytać, skąd się wzięło to nowe znaczenie. Wszakże w polskim języku funkcjonuje stolik, więc nadanie temu meblowi nazwy ława, która od starożytności oznacza mebel do siedzenia (https://pl.wikipedia.org/wiki/ława), wydaje się chybionym pomysłem.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego