• Hejt
  26.11.2018
  Słowo hejt coraz częściej jest używane nie tylko w kontekście Internetu (i nie tylko w mediach, które je wręcz promują)? Mam wrażenie, że robi przy tym „piorunującą karierę”. Jak jest z tym hejtem?

  Pozdrawiam,
  SM
 • Szkarłat
  26.11.2018
  Szanowna Poradnio,
  Czy można powiedzieć, że szkarłat jest odpowiednikiem (na przykład) angielskiego scarlet, który jest opisywany jako kolor jasnoczerwony z odcieniem pomarańczu, podczas gdy polski szkarłat to barwa ciemnoczerwona, krwista? Ta pierwsza, jeśli wierzyć internetowi, odpowiada barwie u nas znanej kardynalską, a ta druga w anglojęzycznym świecie jest odcieniem kasztanowego. Czy jeśli mam rację, to do przejścia doszło u nas czy też tam?
  Pozdrawiam, Arkadiusz C.
 • Rzekomo
  23.11.2018
  Czy rzekomo zdecydowanie oznacza, że coś jest nieprawdą? Szukam polskiego odpowiednika angielskiego allegedly. Po angielsku słowo to nie rozstrzyga, czy treść jest prawdą, czy nie. Polskie rzekomo doświadczył dyskryminacji chyba jednak tak. Jak inaczej można ograniczyć odpowiedzialność autora, nie podważając prawdziwości twierdzeń zawartych w zdaniu?
 • Wszystko
  23.11.2018
  Na stronie internetowej jednej ze szkół pojawił się okolicznościowy plakat z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Na plakacie znajduje się zdanie:
  Po stu latach wszytsko układa się w jedną całość. Czy taki zapis jest poprawny? Sama stosuję zapis wszystko, spotkałam się również ze stosowanym w staropolszczyźnie wszytko. Czy wszytsko to błąd literowy przestawienia liter, czy może jakiś regionalizm.
  Dziękuję za wyjaśnienie wątpliwości.
 • Przeszukiwalność
  22.11.2018
  Dzień dobry. Chciałabym zapytać się, czy istnieje w języku polskim słowo przeszukiwalność. Czy poprawne jest użycie tego słowa w zdaniu np. Przeszukiwalność strony internetowej lub dokumentów...
 • Trawestacja
  19.11.2018
  Chciałabym użyć słowa trawestacja w temacie mojego projektu dyplomowego: Trawestacja procesu pozyskiwania nowego klienta w firmie TS.
  Słowo to ma wskazywać, że dokonują się zmiany, doskonalą procesy. Czy to prawidłowe słowo?

  Pozdrawiam
  Mirella Turzyńska
 • Słowiański mistrz
  15.11.2018
  Dzień dobry,
  chcę zapytać, czy istnieje w języku polskim słowo równe znaczeniowo słowu mistrz, ale mające pochodzenie słowiańskie? Mistrz pochodzi bodajże z łaciny, a zależy mi na odnajdywaniu i używaniu jak największej ilości słów słowiańskich. Jeśli takiego słowa nie ma, to jak mogłoby ono wyglądać, jak można by je stworzyć?

  Pozdrawiam,
  Filip Leon Opuk
 • Zaangażowanie
  8.11.2018
  Szanowni Państwo,
  ostatnio podczas dyskusji z moim ojcem narodziła się wątpliwość, pytanie: Czy można być w coś zaangażowanym, a nie wierzyć w skutek swoich działań? Czy angażowanie to tylko poświęcanie czasu lub pieniędzy na jakiś cel, czy wiara ma tu znaczenie?

  Z góry dziękuję za pomoc.
  Adam
 • Młodzieżowe dzban i jego pochodne
  6.11.2018
  Dzień dobry,
  wśród młodzieży popularność zyskuje ostatnio słowo dzban, jako obraźliwe i nieco humorystyczne określenie osoby głupiej. I tutaj rodzi się pewien kłopot z nazwaniem tego. Jeśli ktoś jest głupi, to swoim postępowaniem objawia swoją głupotę, a jeśli ktoś jest dzbanem, to dzbanizm czy dzbaniarstwo? A może jeszcze jakoś inaczej?

  Pozdrawiam,
  Czytelnik
 • Szczęście i nieszczęście
  5.11.2018
  Wiadomo mi, że wyrażenie na całe szczęście (a więc zapewne i na moje, jego, nasze itp.) to niezbyt akceptowalna kontaminacja. Mówię „niezbyt”, bo znane mi słowniki dość autorytatywnie klasyfikują je jako błąd, w przeciwieństwie jednak do niektórych językoznawców. A jak się ma sprawa, kiedy ktoś powie lub napisze na jego (twoje, wasze) nieszczęście? I czy można zacząć wypowiedź od Wasze (twoje, jego, ich) szczęście, że...” (tzn. bez początkowego na)?
 • Dowód małżeńskiej miłości
  2.11.2018
  Szanowni Państwo,
  Sprzeczam się z małżonką, która ma mi za złe jedno stwierdzenie. Poprosiła mnie, abym odwiózł ją do dentysty, na co ja stwierdziłem, iż nie ma problemu i wyświadczę jej tę przysługę.
  Jej zdaniem w rodzinie troszczymy się o siebie, a nie wyświadczamy sobie przysługi.
  Moim zdaniem przysługa bezinteresowna może zostać okazana z miłości i jest to stwierdzenie adekwatne.
  Wszystko skończyło się dobrze, acz z ciekawości pytamy, jakie jest Państwa zdanie.

  Z wyrazami szacunku
  Szymon
 • Komfortujący
  2.11.2018
  Dzień dobry,
  w słowniku języka polskiego nie znalazłem słowa komfortujący, choć często spotykam się z określeniem, że coś jest komfortujące. Czy takie określenie jest poprawne? Czy można go użyć w tekście literackim?

  Z góry dziękuję za odpowiedź,
  Z poważaniem,
  Bartosz Staniszewski.
 • Rzecznik prasowa czy rzecznik prasowy?
  29.10.2018
  Jak powinno się przedstawiać kobietę pełniącą funkcję rzecznika? Czy poprawne jest sformułowanie rzecznik prasowa?
 • Albo dylemat, albo brak pieniędzy
  29.10.2018
  Szanowni Państwo!
  Czy zdanie: Brak siły – to był nasz dylemat ma sens? Moim zdaniem – nie. Brak siły, podobnie jak brak pieniędzy, brak zdrowia, brak humoru itp., to nie są dylematy. Ale może się mylę?

  Z poważaniem – Witold M.
 • Proces rekrutacji v. proces rekrutacyjny
  23.10.2018
  Poprawne zdanie to: Proces rekrutacji odbywa się dwuetapowo czy Proces rekrutacyjny odbywa się dwuetapowo.
 • Minutes of meeting – minutki czy notatka?
  22.10.2018
  Szanowni Państwo,
  czy popularne spolszczenie angielskiego słowa minutes w znaczeniu utrwalonego podsumowania spotkania jako minutki jest w słownikach języka polskiego oficjalnie rozpoznawane, czy też funkcjonuje jako nieformalne tłumaczenie?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Pozdrawiam,
  J.B.
 • Jaka transakcja, czyli o przymiotniku kartowy
  22.10.2018
  Jak poprawnie określić transakcję, która została przeprowadzona przy wykorzystaniu karty płatniczej:
  transakcja kartowa
  transakcja płatnicza przeprowadzona kartą
  transakcja elektroniczna przeprowadzona kartą płatniczą
  transakcja płatnicza z wykorzystaniem karty płatniczej?
  Różne kombinacje powyższych słów? Być może kilka określeń jest prawidłowych? A może mają Państwo jakieś inne propozycje?
 • Dobrze rokować
  17.10.2018
  Szanowni Państwo!
  Czy dobrze rokować na przyszłość to pleonazm?

  Będę zobowiązana za odpowiedź
  Beata Ważyńska
 • Poduszka pod pupę
  9.10.2018
  Rzeczownik, rodzaj żeński – poduszka (pod uszka). A jak można nazwać poduszkę, na której się siada? Może (zamiast uszka) od pupapodpupka, podpupcia, podpupeczka, podpupeńka, podpupina, lub podpupsko. A może podddupka, poddupeczka, poddupeńka, poddupcia, poddupina, poddupinka. Kiedyś, na zimowy upadek na wiejskiej górce, mówiło się dupozjazd.
 • Cały a całkowity
  8.10.2018
  Szanowni Państwo,
  czy całkowity i cały to synonimy, które stosować można zawsze wymiennie? W tekście, który czytałem, znalazłem frazę: dodać całkowitą zawartość butelki. Czy nie powinna ona brzmieć dodać całą zawartość butelki?

  Z poważaniem,
  BR
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego