słowotwórstwo

 
Znajdują się tu szczegółowe informacje o budowie wyrazów i sposobach ich tworzenia. Można tu poznać neologizmy i dowiedzieć się, jakie są powody ich powstawania.
 • przymiotniki od wielkich liczb
  15.01.2007
  W jaki sposób napisać o elektrowni, która ma moc 50.000 kilowatów? Czy będzie to eletrownia pięćdziesięciotysięczno-kilowatowa, czy pięćdziesięciutysięczno-kilowatowa? Czy w ogóle taki sposób zapisu jest poprawny, czy należy jednak użyć sformułowania o mocy pięćdziesięciu tysięcy kilowatów?
 • tabaczarz czy tabacznik?
  19.12.2006
  Czy na miłośnika tabaki można powiedzieć tabacznik, czy też jedynym poprawnym określeniem jest tabaczarz? Jak dotąd myślałem, że jedynym poprawnym określeniem jest słowo tabaczarz, ale w książce J. Zająca i E. Zimmermanna Tabaka na Kaszubach i Kociewiu występuję zwrot tabacznik. Przyznam się, że jestem w kłopocie i nie wiem, które określenie jest poprawne – czy jedno z nich, czy też może oba?
  Serdecznie dziękuję za każdą pomoc w rozwiązaniu tego problemu.
 • łysenkizm
  30.10.2006
  Dzień dobry!
  Łysenkoizm czy łysenkizm? Pierwszy wariant podaje m.in. WSO PWN, 2006. Drugi odnajduję np. tutaj: http://aneksy.pwn.pl/biologia/1472748_1.html oraz na wielu poważnych stronach internetowych (poprzez Google).
  Pozdrawiam.
 • topliwny czy topliwy?
  23.10.2006
  W firmie, gdzie pracuję, budowane są piece szklarskie. Każdy piec dzielony jest na części, a raczej strefy, gdzie następują etapy przemiany zasypanych komponentów w gotową masę szklaną. Strefę pieca, w której następuje topienie zasypanego zestawu szklarskiego, nazywamy częścią topliwną. Moje pytanie brzmi: czy jest to prawidłowa forma? Proszę o wyjaśnienie.
  Pozdrawiam
  Zbigniew Barzyk
 • 121-kilometrowy
  18.10.2006
  Dzień dobry. Jak należałoby poprawnie zapisać przymiotnik 121-kilometrowy: studwudziestojednokilometrowy, studwudziestojedenkilometrowy czy może jeszcze inaczej?
  Dziękuję.
 • betonaż
  18.10.2006
  Czy dla opisu czynności betonowania można zastosować rzeczownik betonaż lub betonarz?
 • erka i elka
  6.10.2006
  Na karetkę pogotowia od dawna mówi się potocznie erka – ale na tyle często, że funkcjonuje już słowo pisane tak, jak to zrobiłem. A co z pojazdami nauki jazdy? Czy można już w piśmie używać słowa elka? W języku mówionym używa się tego tak samo często i chętnie, jak erki.
 • połowica
  29.09.2006
  Żona to połowica. Czy było kiedykolwiek w użyciu analogiczne słowo określające męża, np. połowic? A jeśli nie było, to czy (potencjalnie) końcówka -ic byłaby właściwa dla utworzenia takiej formy?
 • bitlesi i bitelsi
  27.09.2006
  Dzień dobry!
  Jeśli o członkach zespołu The Beatles można powiedzieć bitlesi (słownik ortograficzny), to czy członków zespołu Pink Floyd można nazwać floydami, a Varius Manx – variusami?
  Pozdrawiam
  Katarzyna
 • wózkarnia i wózkownia
  14.09.2006
  W klatkach schodowych mieszkalnych bloków często znajduje się pomieszczenie na wózki i rowery, które przez jednych jest zwane wózkarnią, a przez innych wózkownią. Zauważyłem, że pierwszą formą posługują się ludzie starsi, a drugą młodsi. W jakimś słowniku znalazłem obydwa warianty, wnioskuję więc, że są one równie poprawne, ale interesuje mnie, który z nich jest tradycyjniejszy i lepszy z punktu widzenia morfologicznego.
 • forumowicz
  13.09.2006
  Szanowni Państwo,
  które formy są poprawne: forumowicz czy forowicz? Czy jestem użytkownikiem for czy forów?
 • słownikowanie
  11.09.2006
  Witam!
  W programie powstała nowa funkcja, której działanie polega na tworzeniu słownika na podstawie prowadzonych do bazy przez użytkownika nazw. Została ona nazwana Słownikowanie. Proszę powiedzieć, czy taki wyraz jest poprawnie utworzony i czy można go stosować. Według mnie jest on brzydki i zastąpiłbym go np. przez Tworzenie słownika.
  Pozdrawiam
  Ryszard
 • murarski czy murowy? cieplny czy ciepłowniczy?
  8.09.2006
  1. Czy można użyć określenia roboty murowe, czy poprawnie będzie roboty murarskie?
  2. Które poprawne jest określenie sieci cieplne czy ciepłownicze oraz węzły cieplne czy ciepłownicze?
  Dziękuje i pozdrawiam,
  S.H.
 • podgłośnić
  4.09.2006
  Dzień dobry!
  Jak się pisze (mówi): podgłosić czy podgłośnić? A może jeszcze inaczej? I jak brzmi odmiana tego czasownika?
  Dziękuję za odpowiedź
  Ewa Kowalska
 • jeźdźczyni?
  27.06.2006
  Szanowni Państwo,
  chciałabym dowiedzieć się, jak brzmi żeńska forma rzeczownika jeździec. Spotkałam się z formą jeźdźczyni, ale nie jestem pewna, czy to poprawna forma? Czy może powinno się mówić kobieta-jeździec?
  Dziękuję bardzo za odpowiedź i pozdrawiam,
  Joanna z Krakowa
 • Enerdówka z Enerdówka
  27.06.2006
  Mam pytanie o formy związane z dawnym określem Niemiec Wschodnich tj. NRD. Mówi się NRD-ówek, NRD-owiec, a jak będzie brzmieć i czy w ogóle istnieje żeńska forma? Czy w tym przypadku powinnam powiedzieć raczej Niemka z NRD-ówka?
  Dziękuję za odpowiedź,
  Joanna
 • kilkunastotysięczny
  26.06.2006
  Szanowni Państwo, moje pytanie dotyczy złożenia kilkunastotysięczny – czy jest to złożenie liczebnikowo-liczebnikowe, czy liczebnikowo-rzeczownikowe? Jeśli są możliwe obie interpretacje w zależności od przyjętego systemu gramatycznego, bardzo prosiłabym o oba wyjaśnienia. Dziękuję za pomoc.
 • przynależeć
  31.05.2006
  Szanowni Eksperci!
  Często spotykam się z użyciem czasownika przynależeć, zwłaszcza w tekstach filozoficznych i teologicznych. Czy ze względu na rozpowszechnienie można już uznać to słowo za poprawne?
  Z poważaniem
  Aleksandra Kowal
 • specjalista z zakresu komunikacji
  25.05.2006
  Witam. Dręczy mnie kwestia tworzenia nazw niektórych zawodów. Po ukończeniu informatyki człowiek zostaje informatykiem, po ukończeniu elektroniki zostaje elektronikiem..., a kim zostaje po ukończeniu kierunku telekomunikacja lub ogólnie komunikacja?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • kajakować
  25.05.2006
  Czy w języku polskim jest czasownik kajakowć? Natrafiłem na to słowo w kilku książkach o tematyce sportowej, jak również na kilku stronach internetowych. Nie ma go jednak w słowniku j. polskiego.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego