słowotwórstwo

 
Znajdują się tu szczegółowe informacje o budowie wyrazów i sposobach ich tworzenia. Można tu poznać neologizmy i dowiedzieć się, jakie są powody ich powstawania.
 • spytać czy zapytać?
  23.05.2006
  Witam.
  Od niedawna prowadzę z moją Mamą spór o czasownik pytać, a dokładniej o dwie jego formy. Moja Mama twierdzi, że czasownik spytać jest nieprawidłowy i powinno się używać jedynie słowa zapytać, gdyż isnieje zapytanie, a nie istnieje spytanie. Ja twierdzę, że spytać może być używane zamiennie z zapytać i jest to jedynie uproszczenie i skrócenie słowa, zaś oba wyrazy są poprawne. Która z nas ma rację?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • tygrys szablozęb(n)y
  12.05.2006
  Szanowni Eksperci,
  tygrys szablozęby czy szablozębny? W użyciu – jak zdążyłam zauważyć – są obie wersje. Ciekawi mnie, która jest prawidłowa.
  Pozdrawiam serdecznie.
 • tworzenie przymiotników i nazw mieszkańców
  10.05.2006
  Mam takie pytanie. Jaka jest główna zasada tworzenia przymiotników i nazw mieszakńców od nazw krajów, miast itp.?
 • wyprzedaż
  5.05.2006
  Mam problem odnośnie słów wyprzedaż i wysprzedaż. Czy obydwa słowa są poprawne? Gdyż zarówno z jednym, jak i drugim spotkałem się w czasie wiosennych wy.... no właśnie :).
  Z góry dziękuję za pomoc.
 • podwodnicy i podwodniacy
  5.05.2006
  Marynarze z okrętów podwodnych mówią o sobie podwodnicy. Za nazwanie ich podwodniakami czeka bura. Czy to językowo poprawnie? Znalazłem słowo podwodniak – potocznie okręt. Nie udało mi się znaleźć: podwodnik (nie licząc literatury fachowej, książek wspomnieniowych byłych podwodników czy tym podobnych). Czy istnieje tego niepodważalne uzasadnienie, czy też mamy do czynienia ze swoistą nadinterpretacją podwodników, którzy nie chcą być nazywani podwodniakami.
  Z poważaniem,
  PODWODNIK, G. CHOMICZ.
 • wietrzysko
  28.04.2006
  Czy poprawne jest słowo wiatrzysko? W słownikach znalazłem tylko wietrzysko, a moim zdaniem to pierwsze jest dużo częstsze.
 • szalbierzyć
  25.04.2006
  Witam!
  Czy można powiedzieć poprawnie szalbierzyć? W słowniku PWN jest tyklo słowo szalbierstwo. Czy mogę zatem użyć pytania do kolegi: „Czy znowu będziesz szalbierzył?”? I proszę jescze powiedzieć, czy można powiedzieć poprawnie „Mataczył klientów” – w tym sensie, że oszukiwał.
  J
 • żołądź
  14.04.2006
  Czy rzeczownik żołądź ma zdrobnienie? Jeśli tak, to jakie?
 • owatować
  14.04.2006
  Istnieje zgrabny czasownik oznaczający 'obłożyć podatkiem VAT'. Ale jak go zapisywać: ovatować czy owatować (tu niefortunna homonimia)? Ze względu na komunikatywność narzuca się też postać oVATować (oVAT-ować?) – trochę na bakier z ortografią, ale przecież dawniej iPod, CorelDRAW czy InterCity też były nie do pomyślenia...
  Pozdrawiam
  Michał Gniazdowski – Warszawa
 • po indyczemu
  31.03.2006
  Mówi się po polsku, po węgiersku, po łacinie. Czy forma mówić w języku polskim jest stylistycznie gorsza? Czy mówi się w esperanto czy po esperancku? W kongo i w suahili czy po kongijsku i po suahilijsku? A jak z językiem jidysz? Czy można mówić po migowemu?
 • sportsmenki
  6.03.2006
  Na stronie http://www.90minut.pl/news.php?id=313840 są piłkarki nożne. Samo piłkarki byłoby lepiej czy gorzej? Może skojarzenie z ręcznymi jest zbyt mocne?
  Jaka jest różnica stylistyczna między piłką nożną kobiet a kobiecą (damską, żeńską)?
  Czy w obronie grają obrończynie? Słowo to jest w tekstach internetowych, ale chyba częściej jest omijane.
  Jak brzmią damskie odpowiedniki oldboja i króla strzelców?
 • chojraczka i jej synonimy
  28.02.2006
  Czy istnieją jakieś żeńskie formy od śmiałek, chojrak? Czy może jakieś inne słowo podobne znaczeniowo, które posiadałoby zarówno męską, jak i żeńska formę?
 • sto jeden tysięczny?
  21.02.2006
  Liczebnik porządkowy od 100 000 to stutysięczny. A jaki będzie liczebnik porządkowy od 101 000, stojedentysięczny?
  Dziękuję i pozdrawiam,
  Marta Bartnicka.
 • drzewo wielopienne
  20.02.2006
  Witam,
  jaka forma jest poprawna – drzewo, które ma więcej niż jeden pień, to drzewo wielopienne czy wielopniowe? Bardzo serdecznie pozdrawiam.
  Nina H.
 • guzłać? guźlić?
  7.02.2006
  Witam,
  chciałbym się dowiedzieć, czy istnieje możliwość utworzenia od słowa guzeł czasownika guzłać lub guźlić.
  Dziękuję.
 • zdrabniamy łosia
  12.01.2006
  Dzień dobry,
  znajoma twierdzi, że słowo łosik jest zdrobnieniem od łosia. Mnie wydaje się to bzdurą. Kto ma rację? A jeśli ja, to co oznacza to słowo i skąd się wzięło? I jak właściwie zdrobnić łosia?
  Z góry dziękuję,
  Magda Charytończyk
 • wolontariacki
  12.12.2005
  Witam,
  jaki przymiotnik ma wolontariat? Pracuję wolontariacko, wolontarystycznie czy jako wolontariusz(ka)?
 • zdrobnienia
  7.12.2005
  Szanowni Państwo,
  w języku potocznym używa sie bardzo dużo zdrobnień. Czym jest to uwarunkowane? Mam wrażenie, że inne języki czynią to rzadziej.
  Dziękuje i pozdrawiam,
  Mest
 • przymiotniki od nazw zwierząt
  24.11.2005
  Jakie reguły rządzą tworzeniem przymiotników od nazw zwierząt? Większość podanych w słownikach kończy się na -i bądź -y (mewi, misi, rysi, żbiczy, muli, szakali, borsuczy, karpi, muszy...). Jednak zebrzy, nosorożczy, oceloci, dzięcioli, marabuci, karasi, ośmiorniczy, bączy, ćmi, turkuci, modliszczy – brzmią co najmniej podejrzanie. Które z nich są utworzone poprawnie i jakie cechy wyrazu wyjściowego o tym decydują?
 • cyfryzacja, ucyfrowienie
  24.10.2005
  Witam Państwa. Jak można jednym słowem nazwać rozpowszechnianie techniki cyfrowej, czy będzie to cyfracja, cyfryzacja, czy może coś innego? Drugie pytanie dotyczy poziomu nasycenia techniką cyfrową. Czy można powiedzieć, że „przekazy satelitarne zostały całkowicie ucyfrowione”?
  Przesyłam serdeczności,
  Jarek Gburczyk
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego