słowotwórstwo

 
Znajdują się tu szczegółowe informacje o budowie wyrazów i sposobach ich tworzenia. Można tu poznać neologizmy i dowiedzieć się, jakie są powody ich powstawania.
 • Łacina czy język łaciński?
  27.01.2005
  Dlaczego mówimy po polsku, po angielsku, po niemiecku, ale po łacinie? Czy poprawne jest mówienie po łacińsku albo językiem łacińskim?
 • ścieńczenie
  27.01.2005
  Czy poprawne jest słowo scieńczenie? Słowo to jest popularne w literaturze medycznej, również w witrynach internetowych w kontekście zmniejszenie grubości, np. scieńczenie rdzenia kręgowego, lub wypadanie, scieńczenie i przerzedzenie włosów. Jeżeli słowo to jest poprawne, to która ze spotykanych pisowni: scieńczanie czy ścieńczanie jest prawidłowa?
 • „anty-ściszyć”
  17.01.2005
  Stały problem, „anty-ściszyć”. Wszycy podawali różne przykłady, jak 'zrobić głosniej' wyrazić jednym słowem. Ja mam propozycje ROZGŁOSIĆ. Dlaczego jest to wyraz niepoprawny w stosunku do 'nastawienie głośniej', skoro mówi się: „Zegar rozgłośnie wybił północ”, „Ptak zaśpiewał rozgłośnie”. A do tego jak chcemy coś światu rozgłosić, można to robić głośno.
 • obłapiać, nie obłapywać
  6.10.2004
  Poprawna forma to obłapiać czy obłapywać?
 • fajowy
  24.09.2004
  Witam. Czy słowo fajowy (zawarte w słowniku ortograficznym pod red. E. Polańskiego) należy kojarzyć z przymiotnikiem od faja, czy raczej z potocznym określeniem czegoś fajnego?
 • deputat i deputant
  17.09.2004
  Witam. Czy deputat i deputant to określenia tej samej osoby? Dziękuję;)
 • grający na aulosie
  8.09.2004
  Czy kobieta grająca w starożytnej Grecji na aulosie to aulista czy aulecistka, a mężczyzna to aulista czu aulecista?
  Będę wdzięczna za rychłą odpowiedź, bo słowo to ma znaleźć się w druku. Serdecznie pozdrawiam
  ARIADNA
 • wintegrowany?
  30.06.2004
  Szanowny Panie, proszę o pomoc, jak należy pisać: „1.05.2004 r. Instytut został zintegrowany z Krajowym Urzędem” czy „Instytut został wintegrowany w Krajowy Urząd”, czy „Instytut został włączony do Krajowego Urzędu / w Krajowy Urząd”? A może ma Pan inną lepszą propozycją?
  Pozdrawiam serdecznie z Frankfurtu nad Odrą i pozostaję z poważaniem
  Anna-Halina Roehner
 • relikwiowy czy relikwijny?
  29.06.2004
  Spotkałem w literaturze poświęconej historii sztuki przymiotnik relikwiowy. Używany jest m.in. w wyrażeniu figura relikwiowa (rodzaj figuralnego relikwiarza). Słowniki nie notują jednak tej formy. Czy jest więc poprawna, czy też może istnieje inny przymiotnik odnoszący się do relikwii? Wyraz relikwiarzowy (np. krzyż relikwiarzowy) nie budzi moich wątpliwości, ale odnosi się on do relikwiarza, a nie relikwii.
  Z góry dziękuję za pomoc,
  Marek Machowski, Warszawa
 • wszawy
  29.06.2004
  Witam.
  Mówi się: wszawy charakter, ale co właściwie to znaczy? Nie znalazłem u was żadnego powiązania – próbowałem bowiem odnaleźć to, czego szukam, od słowa wesz – ale nie macie w słowniku odpowiedzi. Dlaczego wszawy – jak to się ma do wszy?
  Dziękuję!
  JAKOB
 • logistyk czy logista?
  24.06.2004
  Logistyka. Łatwo znaleźć i wiadomo co oznacza. Ale chciałbym teraz określić osobę zajmującą się logistyką lub studiującą logistykę. Kto to? Logista? Logistyk? Logiści? Logistycy?
  Pozdrawiam.
 • otrapianie miotu
  23.03.2004
  Jak wiadomo, myśliwi tropią. Jeżeli sprawdzili tropy wokół jakiegoś fragmentu lasu – w gwarze łowieckiej: miotu – to mówi się, że miot otropili. Instruując tropicieli przy liczeniu wilka, chciałem użyć konstrukcji: „mioty, które będziemy...”, no właśnie – otropiali czy otrapiali?
 • Im więcej nas chorób trapi, tym więcej potrzeba terapii...
  2.03.2004
  Czy w języku polskim istnieje termin etyko-terapia? Chodzi o szukanie przyczn choroby, wychodzi się z założenia że przyczyną powstania choroby jest niemoralne postępowanie – najpierw zachoruje dusza, a następnie ciało. Etyko-terapia szuka w życiu chorego miejsca, gdzie odchylił się on od porządku, harmonii świata, od prawa miłości. Nie chodzi tutaj o etiologię, np. o drobnoustroje, które są przyczyną choroby zakaźnej, chodzi o ducha. Z terminem tym spotkałam się w języku czeskim. Dziękuję.
 • dinozaurzątko
  18.02.2004
  Chciałabym zapytać, czy istnieje wyraz dinozaurątko lub dinozaurzątko.
 • marcówka
  18.02.2004
  Szanowni Państwo!
  Proszę o wyjaśnienie znaczenia słowa marcówka, niestety nie udało mi się znaleźć objaśnienia w żadnym dostępnym mi źródle.
  Z pozdrowieniami
  Joanna
 • mrem i mremka
  22.12.2003
  Szanowna Redakcjo,
  mam problem z żeńską formą pewnej fantastycznej rasy. Chodzi o rasę mremów. Jaka będzie żeńska forma tej rasy: mremka, mremijka, a może mremianka, gdy męska to mrem?
  Pozdrawiam
 • sprutenizowany?
  15.09.2003
  Czy prawidłowe są określenia: badania prusoznawcze, sprutenizowana nazwa, dotyczące Prusów?
 • bazodanowy
  18.07.2003
  Chciałam się zapytać, czy pisownia wyrażenia bazodanowych, pisanego w ten sposób, jest poprawna. Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.
  Z poważaniem,
  W. Szczerbicka
 • zadenuncjować czy zdenuncjować?
  14.07.2003
  Jak będzie brzmiał przymiotnik od słowa denuncjacja? Zadenuncjowana czy zdenuncjowana?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • rozochocać?
  14.07.2003
  Witam!
  Piszę w sprawie formy rozochocać. Można na przykład powiedzieć: „Nie rozochocaj się tak”?" Albo: „Jeśli się człowiek za często rozochoca, to...” Czy w ogóle istnieje coś podobnego?
  Dziękuję i pozdrawiam.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego