słowotwórstwo

 
Znajdują się tu szczegółowe informacje o budowie wyrazów i sposobach ich tworzenia. Można tu poznać neologizmy i dowiedzieć się, jakie są powody ich powstawania.
 • teoriogrowy?
  25.02.2003
  Czy poprawna jest łączna pisownia przymiotnika teoriogrowy (od teorii gier)?
 • prezydent
  21.02.2003
  Obecnie żona prezydenta to pani prezydentowa. A jeśli prezydentem byłaby kobieta, to jej mąż byłby.... prezydentowym? No bo chyba nie prezydentem. Z kolei kobieta-prezydent nie mogłaby być nazywana prezydentową, bo byłoby to mylące...
 • logistyk
  17.02.2003
  Jak powinna wyglądać poprawna forma: logista czy logistyk, logiści czy logistycy?
 • hrabski
  16.02.2003
  Prosze o wyjaśnienie, jak utworzyć przymiotnik od słowa hrabstwo w znaczeniu 'należący do hrabstwa'. Hrabski?
  Serdecznie pozdrawiam
  DR
 • włącznik
  14.02.2003
  Czy w języku polskim istnieje wyraz włącznik?
 • badania aprobacyjne?
  14.02.2003
  Szanowny Panie,
  W celu wydania aprobaty na stosowanie określonego produktu przeprowadzam badania właściwości tego produktu. Czy badania te można nazwać badaniami aprobacyjnymi, czy badaniami aprobatacyjnymi, czy też żadnego z tych słów nie można użyć?
  Z uszanowaniem,
  Stanisław Gorzkowski
 • komputer ubieralny? ubierany? ubraniowy?
  12.02.2003
  Angielskie określenie wearable computer oznacza komputer stanowiący integralną część ubrania, zakładany przez użytkownika w celu umożliwienia ciągłego stosowania go w dowolnej sytuacji. W polskiej prasie informatycznej na określenie takiego urządzenia stosowany jest termin komputer ubieralny. Czy nazwa taka jest poprawna z punktu widzenia języka polskiego?
  Z poważaniem.
 • lunatykować i wkasać
  11.02.2003
  Witam serdecznie!
  Chciałabym zapytać, czy w języku polskim występują czasowniki lunatykować (od słowa lunatyk) i wkasać. Czy można powiedzieć, że ktoś wkasał koszulę w spodnie?
  Pozdrawiam bardzo serdecznie
  Isabell
 • ekspertowy czy ekspercki?
  11.02.2003
  Uprzejmnie proszę o rozstrzygnięcie, czy poprawne jest wyrażenie system ekspertowy, czy może powinno ono brzmieć system ekspercki. Wyjaśniam, że chodzi o komputerową bazę danych, zawierającą opinie ekspertów. Program ten umożliwia uzyskanie odpowiedzi na postawione pytanie, np. o możliwość wystąpienia zagrożenia, na podstawie zgromadzonych danych.
 • rzymskokatolik czy rzymski katolik?
  6.02.2003
  Czy poprawną jest forma rzymskokatolicyzm (analogicznie do protestantyzm, prawosławie) oraz forma rzymskokatolik w znaczeniu 'członek Kościoła rzymskokatolickiego'?
 • patronażowy?
  5.02.2003
  Witam serdecznie,
  chciałabym dowiedzieć się, czy można użyć sformułowania wizyta patronażowa (będąca de facto wizytą w celu kontroli poprawnosci, a więc pełniąca funcję opiekuńczą nad klientem). Nie znalazłam takiego słowa w dostępnych mi słownikach i encyklopediach, ale słyszałam takie słowo w terminologii medycznej.
  Proszę o podpowiedź,
  Pozdrawiam
 • muzyczka
  20.01.2003
  Szanowni Państwo,
  Czy formą żeńską od słowa muzyk jest muzyczka?
  Anna M.
 • medialny czy mediowy?
  14.01.2003
  Witam!
  Chciałbym dowiedzieć się, czym różnią się słowa mediowy i medialny, kiedy należy ich używać i konkretnie którego z nich użyć w sformułowaniu „Informatyka w zarządzaniu produkcją medialną (mediową)” – chodzi o produkcję stron internetowych, płyt CD/DVD, filmów reklamowych itp.
  Z poważaniem
  Aleksander Pawlak
 • nazwiska panien
  20.12.2002
  Mamy z mężem odmienne zdanie co do odmiany mojego panieńskiego nazwiska. Z domu nazywam się Pakuła. Zawsze uparcie twierdziłam, że będąc panienką byłam - Pakulanką, zdaniem mojego męża byłam Pakułówną.
  Bardzo proszę o rozwiązanie tego rodzinnego sporu.
 • nacelowany?
  18.12.2002
  Czy można używać słowa nacelowany w znaczeniu 'skierowany na coś'? W powszechnym użyciu, a pachnie germanizmem (gezielt)!
 • balsamacja?
  10.12.2002
  Czy czynność wykonywana przez osobę balsamującą to balsamacja, czy balsamowanie? Żadnego z tych słów nie znalazłem w żadnym słowniku (zacząłem od sjp.pwn.pl, potem slowniki.onet.pl, potem papierowe słowniki języka polskiego i wyrazów obcych PWN – nic!). Szukanie słowa balsamacja w Internecie daje rezultaty i wydaje się, że nawet poważni naukowcy (jednak raczej nie związani z językiem polskim swoim wykształceniem) takowego używają od czasu do czasu. Znam jednak osobę twierdzącą uparcie, że słowa takiego nie ma i jest tylko efektem głupiej mody na tłumaczenie z angielskiego wszystkiego, co kończy się na -ation, jako „coś” z końcówką -acja. Mam nadzieję, że pytanie nie jest za głupie, a jeżeli nawet jest, byłbym bardzo wdzięczny za rozwianie wątpliwości. Z góry dziękuję za odpowiedź i polecam się pamięci.
 • terapia przez sztukę
  29.11.2002
  Jakie słowo oddające terapię poprzez sztukę jest poprawne: artterapia, artoterapia czy arteterapia?
 • wymyslić
  22.11.2002
  Powinno się mówić wymyślić czy wymyśleć?
 • gnostyczny i gnostycki
  7.11.2002
  Czy poprawne są wyrazy: gnostycki, kultyczny? Sądzę, że raczej gnostyczny, kultowy.
 • antyunionista
  29.10.2002
  Czy nie popełnię błędu, nazywając przeciwnika wstąpienia Polski do Unii Europejskiej antyunionistą?
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego