słowotwórstwo

 
Znajdują się tu szczegółowe informacje o budowie wyrazów i sposobach ich tworzenia. Można tu poznać neologizmy i dowiedzieć się, jakie są powody ich powstawania.
 • pilotowy czy pilotażowy?
  28.03.2003
  Wdrożenie pilotowe czy wdrożenie pilotażowe? Instalacja pilotowa czy instalacja pilotażowa?
  Dziękuję
  L.
 • nazwiska kobiet
  26.03.2003
  Szanowni Państwo!
  Pragnę zapytać o odmianę nazwiska kobiety. Nazwisko to w mianowniku w rodzaju męskim brzmi Pług. Czy żona pana Pługa to Płużyna? czy Płużanka?
  Z góry dziękuję za pomoc.
  Z poważaniem,
  Joanna Szczęsna
 • mataczyć
  14.03.2003
  Szanowni Państwo,
  Czy poprawna jest forma rzeczownika odczasownikowego: mataczenie? Wydaje mi się, że powinno ono brzmieć: matactwo. Jakie jest Państwa zdanie na ten temat?
  Z poważaniem
  Dorota Markul
 • sprayowy
  5.03.2003
  Jak powinna brzmieć forma przymiotnikowa od wyrazu spray? Sprajowy, sprejowy czy sprayowy? Dziękuję.
 • modowy
  1.03.2003
  Czy istnieje w jezyku polskim przymiotnik modowy, utworzony od rzeczownika moda?
  Dziękuję.
 • Kto jeździ na skuterach?
  27.02.2003
  Witam serdecznie.
  Prowadzę duży serwis internetowy o tematyce skuterowej. Ostatnio na forum poruszyłem temat poprawnego określania osób jeżdżących na skuterach, ponieważ zdarzały się bardzo różne słowa wykorzystywane do tego celu. Docelowo stanęło na wyborze pomiędzy SKUTERZYŚCI a SKUTEROWCY. Prosze o fachową poradę, która z powyższych form jest bardziej poprawna.
 • -alny czy -arny?
  26.02.2003
  Jak powinien brzmieć polski przymiotnik od łacińskiego słowa hora (godzina) – horalny czy horarny? A może obie formy są poprawne?
 • teoriogrowy?
  25.02.2003
  Czy poprawna jest łączna pisownia przymiotnika teoriogrowy (od teorii gier)?
 • prezydent
  21.02.2003
  Obecnie żona prezydenta to pani prezydentowa. A jeśli prezydentem byłaby kobieta, to jej mąż byłby.... prezydentowym? No bo chyba nie prezydentem. Z kolei kobieta-prezydent nie mogłaby być nazywana prezydentową, bo byłoby to mylące...
 • logistyk
  17.02.2003
  Jak powinna wyglądać poprawna forma: logista czy logistyk, logiści czy logistycy?
 • hrabski
  16.02.2003
  Prosze o wyjaśnienie, jak utworzyć przymiotnik od słowa hrabstwo w znaczeniu 'należący do hrabstwa'. Hrabski?
  Serdecznie pozdrawiam
  DR
 • włącznik
  14.02.2003
  Czy w języku polskim istnieje wyraz włącznik?
 • badania aprobacyjne?
  14.02.2003
  Szanowny Panie,
  W celu wydania aprobaty na stosowanie określonego produktu przeprowadzam badania właściwości tego produktu. Czy badania te można nazwać badaniami aprobacyjnymi, czy badaniami aprobatacyjnymi, czy też żadnego z tych słów nie można użyć?
  Z uszanowaniem,
  Stanisław Gorzkowski
 • komputer ubieralny? ubierany? ubraniowy?
  12.02.2003
  Angielskie określenie wearable computer oznacza komputer stanowiący integralną część ubrania, zakładany przez użytkownika w celu umożliwienia ciągłego stosowania go w dowolnej sytuacji. W polskiej prasie informatycznej na określenie takiego urządzenia stosowany jest termin komputer ubieralny. Czy nazwa taka jest poprawna z punktu widzenia języka polskiego?
  Z poważaniem.
 • lunatykować i wkasać
  11.02.2003
  Witam serdecznie!
  Chciałabym zapytać, czy w języku polskim występują czasowniki lunatykować (od słowa lunatyk) i wkasać. Czy można powiedzieć, że ktoś wkasał koszulę w spodnie?
  Pozdrawiam bardzo serdecznie
  Isabell
 • ekspertowy czy ekspercki?
  11.02.2003
  Uprzejmnie proszę o rozstrzygnięcie, czy poprawne jest wyrażenie system ekspertowy, czy może powinno ono brzmieć system ekspercki. Wyjaśniam, że chodzi o komputerową bazę danych, zawierającą opinie ekspertów. Program ten umożliwia uzyskanie odpowiedzi na postawione pytanie, np. o możliwość wystąpienia zagrożenia, na podstawie zgromadzonych danych.
 • rzymskokatolik czy rzymski katolik?
  6.02.2003
  Czy poprawną jest forma rzymskokatolicyzm (analogicznie do protestantyzm, prawosławie) oraz forma rzymskokatolik w znaczeniu 'członek Kościoła rzymskokatolickiego'?
 • patronażowy?
  5.02.2003
  Witam serdecznie,
  chciałabym dowiedzieć się, czy można użyć sformułowania wizyta patronażowa (będąca de facto wizytą w celu kontroli poprawnosci, a więc pełniąca funcję opiekuńczą nad klientem). Nie znalazłam takiego słowa w dostępnych mi słownikach i encyklopediach, ale słyszałam takie słowo w terminologii medycznej.
  Proszę o podpowiedź,
  Pozdrawiam
 • muzyczka
  20.01.2003
  Szanowni Państwo,
  Czy formą żeńską od słowa muzyk jest muzyczka?
  Anna M.
 • medialny czy mediowy?
  14.01.2003
  Witam!
  Chciałbym dowiedzieć się, czym różnią się słowa mediowy i medialny, kiedy należy ich używać i konkretnie którego z nich użyć w sformułowaniu „Informatyka w zarządzaniu produkcją medialną (mediową)” – chodzi o produkcję stron internetowych, płyt CD/DVD, filmów reklamowych itp.
  Z poważaniem
  Aleksander Pawlak
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego