słowotwórstwo

 
Znajdują się tu szczegółowe informacje o budowie wyrazów i sposobach ich tworzenia. Można tu poznać neologizmy i dowiedzieć się, jakie są powody ich powstawania.
 • nazwiska panien
  20.12.2002
  Mamy z mężem odmienne zdanie co do odmiany mojego panieńskiego nazwiska. Z domu nazywam się Pakuła. Zawsze uparcie twierdziłam, że będąc panienką byłam - Pakulanką, zdaniem mojego męża byłam Pakułówną.
  Bardzo proszę o rozwiązanie tego rodzinnego sporu.
 • nacelowany?
  18.12.2002
  Czy można używać słowa nacelowany w znaczeniu 'skierowany na coś'? W powszechnym użyciu, a pachnie germanizmem (gezielt)!
 • balsamacja?
  10.12.2002
  Czy czynność wykonywana przez osobę balsamującą to balsamacja, czy balsamowanie? Żadnego z tych słów nie znalazłem w żadnym słowniku (zacząłem od sjp.pwn.pl, potem slowniki.onet.pl, potem papierowe słowniki języka polskiego i wyrazów obcych PWN – nic!). Szukanie słowa balsamacja w Internecie daje rezultaty i wydaje się, że nawet poważni naukowcy (jednak raczej nie związani z językiem polskim swoim wykształceniem) takowego używają od czasu do czasu. Znam jednak osobę twierdzącą uparcie, że słowa takiego nie ma i jest tylko efektem głupiej mody na tłumaczenie z angielskiego wszystkiego, co kończy się na -ation, jako „coś” z końcówką -acja. Mam nadzieję, że pytanie nie jest za głupie, a jeżeli nawet jest, byłbym bardzo wdzięczny za rozwianie wątpliwości. Z góry dziękuję za odpowiedź i polecam się pamięci.
 • terapia przez sztukę
  29.11.2002
  Jakie słowo oddające terapię poprzez sztukę jest poprawne: artterapia, artoterapia czy arteterapia?
 • wymyslić
  22.11.2002
  Powinno się mówić wymyślić czy wymyśleć?
 • gnostyczny i gnostycki
  7.11.2002
  Czy poprawne są wyrazy: gnostycki, kultyczny? Sądzę, że raczej gnostyczny, kultowy.
 • antyunionista
  29.10.2002
  Czy nie popełnię błędu, nazywając przeciwnika wstąpienia Polski do Unii Europejskiej antyunionistą?
 • podkoszulek i podkoszulka
  25.10.2002
  Która forma mianownika l.p. jest poprawna: podkoszulek czy podkoszulka? Jestem za podkoszulką (pochodzi od koszulki), a słowa koszulek (M.l.p.) nie ma. Bardzo proszę Pana o odpowiedź.
 • piątorzędny?
  15.10.2002
  Dzień dobry,
  Czy można powiedzieć pięciorzędny (analogicznie do pierwszorzędny, drugorzędny, trzeciorzędny, czwartorzędny)?
  Pozdrawiam serdecznie,
  MB
 • lata dwutysięczne?
  7.10.2002
  Czy poprawne jest określenie od początku lat dwutysięcznych? Z góry dziękuję za pomoc,
  Monika Tomaszewska
 • podświetlacz
  7.10.2002
  Czy wyrażenie podświetlacz mikroskopu jest prawidłowe? Obecnie mikroskopy posiadają oświetlenie pod stolikiem przedmiotowym.
  Pozdrawiam
  Remigiusz Błażewicz
 • zakańczać
  3.10.2002
  Zajmuję się umowami w telekomunikacji. Często używanym w nich terminem jest „opłata za zakańczanie połączeń w sieci operatora”. Wydaje mi się, że nie jest to forma poprawna, bo chodzi o połączenia zakończone, już zrealizowane. Poza tym jest to rusycyzm, który mi „źle brzmi”. Proszę o radę, czy forma, której ja używam w liczbie pojedynczej i w liczbie mnogiej w wyrażeniach: „opłata za kończenie połączeń”, „opłata za zakończenie połaczenia”, jest poprawna.
 • kosztorysant
  19.09.2002
  Droga Poradnio,
  Która z form (obie są w Waszym słowniku) jest poprawna (bardziej wskazana): kosztorysant czy kosztorysowiec? Nasza redakcja podzieliła się na dwa wrogie obozy. Jedni twierdzą, że kosztorysant to słowo żargonowe, lekceważące, a drudzy - że nigdy nie słyszeli słowa kosztorysowiec. Prosimy o rozstrzygnięcie sporu i pogodzenie zespołu.
 • słuchalność
  28.08.2002
  Czy słowo słuchalność (w kontekście: badania słuchalności Radia Zachód; Radio dba o wysoką słuchalność) może być zaakceptowane w pracy naukowej? Myślę, że jest ono zdecydowanie nieładne, ale nie wiem, czym je zastąpić.
  Pozdrowienia.
 • antonim do ściszyć
  5.08.2002
  Czy istnieje w języku polskim jakiś czasownik oznaczający zwiększenie głośności? Wiadomo, iż można powiedzieć „Ścisz muzykę”, ale czy można powiedzieć zgłośnij, podgłoś, zgłoś czy jakoś inaczej?
 • trójliterówka
  25.07.2002
  Jakie są reguły dodawania przedrostków trój- i trzy- do rzeczowników? Która z wersji nazwy dla wyrazu trzyliterowego (gwara scrabblowa) jest poprawna - trójliterówka czy trzyliterówka?
 • agent nieruchomości
  23.07.2002
  Czy osobę pośredniczącą w handlu nieruchomościami można krótko określić jako agenta nieruchomości?
 • hipokrytyczny
  22.07.2002
  Jak brzmi przymiotnik od słowa hipokryzja? Hipokrytyczny? Hipokryzyjny? :) Jeszcze inaczej?
 • węglarnia
  22.07.2002
  Dzień dobry,
  Usiłuję się dowiedzieć, jak nazywa się miejsce, w którym jest składowany węgiel. Czy jest to węglownia, czy też może węglarnia? Żaden z podanych wyrazów nie znajduje się w słowniku PWN, nie ma ich również w encyklopedii. W Internecie pojawia się wyraz węglownia, nie do końca sprecyzowany.

  Pozdrawiam serdecznie,
  Monika Czerny
 • płytkowy
  21.06.2002
  Czy artykuł o płytkach ceramicznych można zatytułować: „Płytkowe ABC”? Czy forma płytkowe jest dopuszczalna czy błędna?
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego