słowotwórstwo

 
Znajdują się tu szczegółowe informacje o budowie wyrazów i sposobach ich tworzenia. Można tu poznać neologizmy i dowiedzieć się, jakie są powody ich powstawania.
 • jeszcze raz nazwy żeńskie
  20.04.2014
  Mam pytanie dotyczące odmiany żeńskich zawodów. Odmieniamy: lekarzlekarka, farmaceutafarmaceutka, ekspedientekspedientka, kelnerkelnerka. Moje wątpliwości dotyczą odmian: strażakstrażaczka? górnikgórniczka? minister – ministra? psychologpsycholożka? adwokat – adwokatka? Trochę zbiłem się z tropu, wypowiadając te wszystkie odmiany. Z niecierpliwością czekam na odpowiedź.
  Kacper Andrzejewski
 • Co robi toster?
  18.04.2014
  Pytanie jest z pozoru błahe, jednakowoż stało się już tematem wielu kłótni. Przyjmując, że urządzenie kuchenne o nazwie toster „produkuje” tosta, to w takim razie co jest tworem tzw. opiekacza? Wiele osób skłania się do używania również słowa tost czy zapiekanka, co w mojej opinii wydaje się stwierdzeniem błędnym, źle opisującym rzeczywistość. Czy zatem zasadny byłby tutaj nowy twór językowy, dla przykładu opiekanka?
 • tyranka
  18.04.2014
  Czy istnieje słowo tyranka, będące żeńską formą słowa tyran?
 • skrzyście
  14.04.2014
  Czy istnieje słowo skrzyście pochodzące od skrzyć się, np. skrzyście zielona trawa.
 • migotnąć
  12.04.2014
  Czy istnieje słowo migotnięcie, pochodzące od słowa migotać?
 • wrosły paznokieć
  18.03.2014
  Czy poprawne jest wyrażenie: wrosły paznokieć? Mówi się przecież: „Paznokieć mi wrósł”.
 • miesięcznica
  17.03.2014
  Szanowni Państwo!
  Od pewnego czasu karierę w mediach robi słowo miesięcznica, używane do nazwania zgromadzeń pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Nie znalazłem tego słowa w słowniku języka polskiego ani w Korpusie Języka Polskiego. Czy zatem miesiącznica jest poprawna? Czy można tworzyć w analogiczny sposób nazwy wydarzeń odbywających się cyklicznie, np. półrocznica, półtorarocznica itd.? Brzmi to – moim zdaniem – dziwnie i sztucznie...
  Z pozdrowieniami,
  Krystian Gaik
 • romańskojęzyczny
  13.03.2014
  Czy można uznać za poprawny przymiotnik romańskojęzyczny?
 • przeprawić
  9.03.2014
  Jak powinien być zbudowany czasownik oznaczający 'za bardzo przyprawić' – przez analogię do przesłodzić i przesolić, a więc przeprzyprawić, czy jedynie przeprawić (jak doprawić na wzór dosolić)?
 • domniemywać
  6.03.2014
  Dlaczego w słowniku Doroszewskiego oraz w słowniku Szymczaka, a nawet w suplemencie do niego nie odnotowano wyrazu domniemywać w znaczeniu 'przypuszczać'? Trudno mi uwierzyć, aby to było znaczenie nowe. Czyżby więc przeoczenie?
 • formierka
  6.03.2014
  Witam,
  bardzo proszę o informację, która z nazw technicznych opisujących maszynę do formowania blistrów jest bardziej poprawna: formiarka do blistrów czy formierka do blistrów? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam
 • o pożytkach z tzw. form żeńskich
  4.03.2014
  Szanowni Państwo!
  Zawsze byłam przekonana, że mówi się dwie panie magister, trzy panie profesor itd. Ostatnio jednak spotkałam się z formą panie senatorzy. Czy nie należałoby jednak powiedzieć panie senator (chodzi oczywiście o mianownik l. mn. rodzaju żeńskiego)?
  Pozdrawiam
  Karolina Wichowska
 • woda pitna
  14.02.2014
  Studiowałem na wydziale Ochrony Środowiska, na którym to część kadry dydaktycznej dość restrykcyjnie sprzeciwiała się używaniu powszechnie stosowanego zarówno w przekazie masowym jak i w języku specjalistycznym zwrotu woda pitna. Według ww. osób analogicznie powinno się mówić/pisać woda mytna (przeznaczona do mycia/kąpieli). Czy faktycznie poprawniej byłoby zamiast wody pitnej napić się wody przeznaczonej do spożycia/picia?
 • żyrafica?
  10.02.2014
  Czy formantu tworzącego nazwy samic zwierząt (tygrysica, borsuczyca) można użyć również dla gatunków, których nazwa jest rodzaju żeńskiego, np. małpica, żyrafica?
 • winogronka
  26.01.2014
  Proszę o ocenę poprawności poniższych zdrobnień: winogronka czy winogronki? Nawet jeśli żadne nie jest poprawne, to proszę wskazać formę bliższą normie.
 • Afroamerykanin
  21.01.2014
  Słowo Afroamerykanin jest złożeniem czy zrostem?
 • urodowy
  20.01.2014
  Czy przymiotnik urodowy jest poprawny?
 • specjalista DTP
  18.01.2014
  Dzień dobry,
  mam pytanie dotyczące tworzenia nazw zawodów przez dodanie przyrostka do skrótu. Chodzi mi konkretnie o przypadek: DTP-ista czy DTP-owiec? Czy któraś z tych form jest bardziej poprawna? Być może obydwie są błędne i powinno być DTP-er albo jakoś inaczej? Co na ten temat mówią zasady? Dodam jeszcze, że pełne rozwinięcie skrótu DTP to Desktop Publishing (przygotowywanie publikacji do druku). Chciałbym wreszcie wiedzieć jak poprawnie nazywać swoje stanowisko. :)
  Pozdrawiam!
 • zysię
  18.01.2014
  Witam.
  Mam pytanie dotyczące słowa zys. Jak nazwać młodego zysa: zyszę czy zysię? W słownikach nie znajduję żadnej z tych form. Czy to oznacza, że w ogóle nie istnieją? Można oczywiście zadowolić się orlęciem jako odpowiednikiem, jednak to mnie nie przekonuje.
  Bardzo proszę o pomoc.
  Dorota Kowalska
 • wolontariacki, wolontaryjny, wolontarystyczny
  14.01.2014
  Dzień dobry,
  pracuję w jednej z placówek zajmujących się tematyką wolontariatu. Często pojawia się problem z utworzeniem przymiotnika od słowa wolontariat. Czy powinno mówić się np. działalność wolontaryjna czy wolontariacka?
  Z niecierpliwością czekamy na odpowiedź.
  Pozdrawiam,
  Katarzyna Jaśkiewicz
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego