Wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko, co dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • Nadziewane cukierki są już nadziane
  6.06.2001
  Jaka jest prawidłowa forma: kadra wysoko kwalifikowana czy kadra wysoko wykwalifikowana?
  Z poważaniem,
  J.Kanikowski
 • się nie zawsze zwrotne
  6.06.2001
  Jak to jest z wyrażeniem pytać się kogoś? Czy nie wystarczy powiedzieć „Zapytaj go”, zamiast „Zapytaj się go"? Pytać się to pytanie własnej osoby, więc jednoznacznie wskazywałoby to na poprawną formę, jednak prawie wszyscy Polacy używają tej nielogicznej formuły. Co jest poprawne?
 • nie+określony
  31.05.2001
  Szanowny Panie Profesorze,
  Dlaczego w słowniku wyraz nieokreślony jest napisany łącznie, a Kodeksie Pracy oddzielnie?
 • nie z przymiotnikami
  31.05.2001
  Jeszcze jedno pytanie z serii nie-. Czy zawsze i bez wyjątku nie- piszemy łącznie z przymiotnikami, np. niedostarczone materiały, nieprzyjęci na studia kandydaci?
 • zajawka
  30.05.2001
  Czy poprawne jest słowo zajawka jako zwiastun czegoś… np. zajawka programu radiowego? Czy na antenie radia mogę używać tego słowa? Dodam, iż drukował je SUPER EXPRES i DZIENNIK RZECZPOSPOLITA, jednak moja słuchaczka była bardzo oburzona, że ja użyłem tego słowa… Proszę o odpowiedź. DZIĘKUJĘ !
 • online
  30.05.2001
  Bardzo proszę o skomentowanie pisowni online (tak znajduję w „Gazecie Wyborczej”, podczas gdy „Rzeczpospolita” optuje za wersją on line, a w Internecie spotykam jeszcze jedna wersje – on-line). Tymczasem ofert online na rynku pojawia sie coraz wiecej…
  Urszula Karczewska
 • masło maślane
  30.05.2001
  Czy zamiast bardzo rozpowszechnionego zwrotu tylko i wyłącznie nie wystarczy mówić np. tylko lub wyłącznie, lub jedynie? Uważam bowiem, że jest to takie samo przedobrzenie, jak: mocno i silnie, mało i niewiele itp. Jak mam rozumieć zwrot usłyszany z ust p. min. Lecha Kaczyńskiego; „nie tylko i wyłącznie będą rozpatrywane …, ale..”?
  Pozostaję z szacunkiem –
  Zdzisław Mrugalski
 • nie z rzeczownikami
  30.05.2001
  Wiem, że często odpowiadacie na tego rodzaju pytania, niemniej proszę o pomoc. Czy taki zapis jest poprawny: „Jego niepowołanie jest równoznaczne z niewypełnianiem prawa"?
 • stawiać wymagania
  30.05.2001
  Wiadomo, że określenie stawiać wymagania jest poprawne. Czy jednak nie jest tak, że wyrażenie to jest bardziej odpowiednie w odniesieniu do ludzi, a nie przedmiotów? Czy w związku z tym za poprawny można byłoby uznać np. tytuł publikacji „Wymagania jakościowe stawiane natryskiwaniu cieplnemu (tłuszczom, śrubom itd.)"?
 • menedżer
  30.05.2001
  Szanowny panie Profesorze!
  Piszemy poważny dyplom i nie wiemy, czy dopuszczalna jest polska forma menedżer. Bardzo prosimy o szybką pomoc. Z góry dziękujemy.
  JG i zespół
 • poszłem do Kościuszko?
  30.05.2001
  Dzień dobry!
  Moje pytania są następujące:
  1. Czy dopuszczalna jest forma poszłem? Sądziłem, że nie. W programie „Ojczyzna Polszczyzna”, którego nie oglądałem, a słyszałem od znajomych, profesor Miodek podał, że forma poszłem, podobnie jak poszedłem jest dopuszczalna w języku mówionym.
  2. Czy nazwiska kończące się na „o” w odmianie przez przypadki zmieniają końcówkę, podobnie jak w słowie radio, czy kakao?
  Pozdrawiam,
  Michał
 • jarzyny i warzywa
  30.05.2001
  Proszę o wyjaśnienie różnicy pomiędzy jarzynami a warzywami. W Encyklopedii i Kuchnni Polskiej brak wyrazu jarzyny.
  Z poważaniem. Janusz Warecki.
 • serek Danonki
  30.05.2001

  Jak odmieniamy przez przypadki nazwę produktu: serek (lub jogurt, lody) Danonki?
 • Kto żyje w Miastku?
  29.05.2001
  Jak powinniśmy nazywać mieszkańców miasta Miastko (Pomorskie)? Czy są to Miastkowianie, Miasteczczanie, a może Miastczanie? (…)
  Z poważaniem
  Anna Iszoro
 • sweter
  25.05.2001
  Czy poprawne są obie wersje: swetr i sweter?
 • hol i kontrola
  25.05.2001
  Dzień dobry!
  Proszę podać poprawną odmianę przez przypadki słowa hol w liczbie mnogiej.
  Jak należy poprawnie powiedzieć:
  1) remont dwóch holi czy remont dwóch holów?
  2) przyjdzie kontrol czy przyjdzie kontrola?
 • typografia w Internecie
  23.05.2001
  Chciałabym jeszcze dowiedzieć się, dlaczego na internetowych stronach WWW nie korzysta się z akapitów? Czy przy tworzeniu takich stron obowiązują jakieś specjalne zasady?
  Kłaniam się i pozdrawiam, Teresa Biała.
 • prehistoria czy prahistoria?
  23.05.2001
  Czy forma prahistoria jest także formą poprawną? Widziałam plakat mówiący, iż w muzeum można poznać prahistorię czegoś tam… Osobiście wolę prehistorię.
 • auditing, ale audytor
  23.05.2001
  Wątpliwość moja dotyczy tym razem zapożyczonego słowa audyt, audytor. W publikacjach spotykam się również z auditem (auditorem). Która z form jest poprawna?
  Dziekuję za odpowiedź, Emilia Maćczak
 • Nagroda Nobla
  23.05.2001
  Szanowna Redakcjo!
  W Nowym Słowniku Ortograficznym pod hasłem Nobel podane jest: Nagroda Nobla, zaś pod hasłem Pulitzer: nagroda Pulitzera. Czy to zwyczajne przeoczenie, czy jest jakaś różnica w pisaniu tych nagród (utworzonych chyba od nazwisk fundatorów)? Co z nagrodą (Nagrodą) Grammy?
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego