wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • Zet z kreseczką
  12.03.2019
  Szanowna Poradnio,
  Czy zapisywanie „Ż” jako „z” przekreślone na środku (Ƶ) należy traktować jako błąd, czy jest to jeden z możliwych zapisów tej litery? Ten sposób zapisu spotykam często w piśmie odręcznym, dlatego zastanawia mnie jego poprawność.
 • Nietypowa paginacja
  12.03.2019
  W broszurze reklamowej grafik zaprojektował numerację stron 01, 02, 03 itd., bo tak mu wygodnie. Czy jest to dopuszczalne?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • Interpunkcja dopowiedzeń i wyliczeń
  12.03.2019
  Czy przed i należy postawić przecinek, gdy używamy dopowiedzenia i tak..., np. Kamila by mi żyć nie dała(,) i tak ostatnio nawaliłem?
  Czy przecinek należy też postawić przed rozpoczęciem wyliczenia takich jak, np. Aparat jest wyposażony w wiele przydatnych funkcji (,) takich jak zoom optyczny, kadrowanie itp.?
 • Logo
  11.03.2019
  Profesor Bańko w poradzie z 2003 roku informuje, że logo w języku potocznym jest jak najbardziej odmienne, tymczasem niemal 16 lat później słowniki dalej nie notują jego odmiany – nawet w polszczyźnie potocznej. Dlaczego? To słowo (jak właściwie prawie wszystkie) aż kusi, żeby je odmieniać.
 • Pachnieć
  11.03.2019
  Dzień dobry, jak należy powiedzieć: pachniało wszystkim czy pachniało dla wszystkich? Mieszkam na Mazurach, więc dużo ludzi nadużywa słowa dla i ja czasem też się gubię. Dziękuję za odpowiedź.
 • Ranczo
  11.03.2019
  W książce Na wschód od Edenu w tłumaczeniu p. Bronisława Zielińskiego słowo ranczo było używane przez tłumaczącego w formie rancz w mianowniku, natomiast w dopełniaczu ranczu. Nigdzie indziej nie spotkałem się z taką formą, również w internecie nic nie ma na ten temat. Czy może być ona używana?
 • Czym jest dość?
  11.03.2019
  Czy wyraz dość to przysłówek?
 • Zadanie matematyczne
  11.03.2019
  Dzień dobry,
  chciałbym poprosić o Państwa zdanie w odniesieniu do Barbary Radziwiłłówny.
  Czy poprawny jest napis znaleziony przy szczątkach Barbary podawany w książkach:
  Zmarła niedojrzała, rozpocząwszy trzeci dziesiątek lat...? W chwili śmierci Barbara miała 31 lat, a liczba 31 to pierwsza liczba z czwartej dziesiątki.
  Podobno, ten napis to tłumaczenie z łaciny: Immatura obiit decima trieteridi capta.

  Z ukłonami
  Ryszard Purski
 • Niech mu ziemia lekką będzie
  8.03.2019
  Spotykana w ceremoniach pogrzebowych fraza: Niech mu ziemia lekką będzie prawdopodobnie została przejęta z innej kultury i wbrew naszej intencji jest niczym innym jak przekleństwem w obliczu śmierci. Życzenie lekkiej ziemi ma umożliwić padlinożercom łatwiejszy dostęp do zwłok a tym samym ich pożarcie – nasza nieświadomość (niewiedza) pozwoliła na przejęcie tego „sloganu” w zupełnie odwrotnym znaczeniu ...
 • Zbroja
  8.03.2019
  Zwracam się z pytaniem, o odmianę nazwiska Zbroja. Idąc za wzorcem odmiany, jeśli chcę zaprosić panią i pana o tym nazwisku, to powinnam zaprosić państwa Zbrojów. Niestety, brzmi to dla mnie dość dziwnie, dlatego chciałam się upewnić, czy mój tok rozumowania jest poprawny.
  Będę wdzięczna za pomoc.
 • Gothic – Gothica, z Gothikiem
  8.03.2019
  Od jakiegoś czasu dyskutujemy nad poprawną deklinacją obcej nazwy własnej Gothic. Spór dotyczy tego czy zamieniać c na k tylko, gdy jest ono zmiękczane, tj. wyłącznie w narzędniku (Gothikiem), czy w każdym przypadku oprócz mianownika, tj. Gothic, Gothika, Gothikowi, etc.

  Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • Co otworzyliśmy – zamykamy, ale pieniędzy nie opieramy
  8.03.2019
  Szanowni Państwo,
  czy w zdaniu: Pieniądze, które przynoszą skutki i dają wam szczęście są oparte na fundamencie uczciwości i troski po wyrazie szczęście powinien stać przecinek?

  Z poważaniem
  Anna Pachocka
 • Dwikozy
  8.03.2019
  Zwracam się z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie, w jaki sposób należy odmieniać nazwę miejscowości Dwikozy. W rejonie Sandomierza większość mieszkańców powie,
  że pochodzi z Dwikóz. Z kolei odmiana np. w słownikach dostępnych w Internecie wskazuje,
  by stosować formę Dwikozów.
  Mam dylemat czy być poprawnym i narażać się na lekką śmieszność wśród mieszkańców, czy świadomie mówić oraz, co bardziej bolesne, pisać z błędem.

  Dziękuję za opinię.

  Z poważaniem
  Robert Piwko
 • Przymiotniki od rodzimowierstwo słowiańskie, rodzimowierstwo germańskie, rodzimowierstwo bałtyjskie
  7.03.2019
  Szanowni Państwo,
  od jakiegoś czasu nurtuje mnie, w jaki sposób powinno się konstruować przymiotnik od nazw religii etnicznych, takich jak rodzimowierstwo słowiańskie, w sytuacji gdy nie wystarczy samo rodzimowierczy – np. gdy mówimy o kilku religiach naraz. Czy prawidłowe będą formy słowiańskorodzimowierczy, germańskorodzimowierczy, bałtyjskorodzimowierczy itd.? A może lepiej będzie użyć form słowianowierczy, germanowierczy, bałtowierczy?

  Z wyrazami szacunku,
  W.B.
 • Iść na skuśki, na skuśkę
  7.03.2019
  Szanowni Państwo, jak należy napisać: iść na skuśki czy iść na skóśki?

  Pozdrawiam.
 • Kuźma
  7.03.2019
  Szanowni Państwo!
  W książce Tomek u źródeł Amazonki pojawia się wyraz kuźma. Tak autor określał ubiór noszony przez Indian. Słowo wygląda swojsko, ale nigdzie nie mogę nic znaleźć na temat kuźm. Proszę o informację, co to jest lub było.

  Dziękuję i pozdrawiam
  Marcin Nowak
 • Przestrzegać przepisów
  7.03.2019
  Czy zdanie Przestrzegam przepisy jest poprawne?
 • Naprawdę a na pewno
  7.03.2019
  Dzień dobry, dlaczego na pewno piszemy rozłącznie, a naprawdę razem?

  Dziękuję za odpowiedź
  Wojciech
 • Przecinek przed to
  6.03.2019
  Szanowni Państwo,
  czy w zdaniu: Powiedzieć „nie lubię zmian” to nic nie powiedzieć przed to należy postawić przecinek?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Łukasz
 • Tajemniczy wierdonek
  6.03.2019
  Proszę o podanie etymologii wyrazu wierdonek. Czy ma on coś wspólnego ze słowem wiardunk / wiardunek?
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego