wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • język niemiecki
  20.05.2020
  Jaka jest poprawna forma? J. Niemieckiego czy J. niemieckiego?
 • W sklepie internetowym
  20.05.2020
  Szanowni Państwo,
  planuję założyć sklep internetowy. Na stronie chciałbym umieścić informacje o sposobach dostawy i płatności. I tu mam wątpliwość: na stronach widzą zamiennie stosowane pojęcia: sposoby dostawy, metody dostawy i formy dostawy i analogicznie sposoby płatności, metody płatności i formy płatności.

  Którą formę uznają Państwo na najbardziej naturalną i odpowiednią? Ja się skłaniam ku sposoby dostawy i sposoby płatności.
 • Podporządkować
  20.05.2020
  Szanowni Państwo,

  chciałbym spytać, czy słowo podporządkować zostało prawidłowo zastosowane w zdaniu: Dziś spróbujemy zapamiętać te wyrazy, których nie można podporządkować pod żadną z powyższych zasad, a nadal piszemy je przez RZ. Czy słowo nadal użyte w tym zdaniu nie powinno być zastąpione przez np. mimo tego?

  Będę wdzięczny za wyjaśnienie powyższych wątpliwości.

  Z poważaniem,
  Jerzy Grabowiecki
 • Brzmi wygodnie
  20.05.2020
  Od dłuższego czasu zastanawia mnie czy brzmi wygodnie (np. Zostań w domu, kupuj z domu! Brzmi wygodnie, prawda?) jest prawidłowym sformułowaniem?
 • Ukrywać się na widoku
  19.05.2020
  Spotkałem się ostatnio z takim sformułowaniem: Ukrywamy się na widoku. Autorowi chodzi o pozostawanie niewidocznym przy jednoczesnym przebywaniu w łatwo dostępnym dla szukających miejscu. Czy takie zdanie jest poprawne? Nigdy nie spotkałem się z takim określeniem i brzmi dla mnie nienaturalnie.

  Maciej
 • Zmiana klimatu
  19.05.2020
  Mam problem z oceną poprawności językowej terminu zmiana klimatu. W języku angielskim funkcjonuje on w liczbie pojedynczej climate change. W Polsce niestety rozwinęła się forma liczby mnogiej: zmiany klimatu, zmiany klimatyczne, która jest wg części specjalistów geografów niepoprawna, ponieważ nie ma wielu zmian – jest jedna, globalna zmiana klimatu. Ale czy w punktu widzenia językowego forma mnoga nie jest poprawna? Czy jest jakieś oficjalne stanowisko w tej kwestii?
  Pozdrawiam.
 • Mem
  19.05.2020
  Chciałbym spytać, jaka jest poprawna odmiana słowa mem (chodzi o internetowy obrazek) w bierniku: Stworzyć Mem czy Mema. Słownik podaje, że wyraz ten jest w bierniku nieodmienny, jednak spotykam się z formą mema.
 • Czasownik dokonany w czasie przeszłym
  19.05.2020
  Posiadając przykładowy czasownik zarezerwowano (czas przeszły, aspekt dokonany), czy poprawne są następujące opisy oraz czy któryś ze sposobów opisu jest preferowany:
  – czasownik dokonany w czasie przeszłym,
  – czasownik w aspekcie dokonanym czasu przeszłego,
  – czasownik w czasie przeszłym w aspekcie dokonanym?

  Pozdrawiam i dziękuję za wszystkie udzielane w poradni odpowiedzi
 • Tak długo, jak
  18.05.2020
  Dzień dobry,
  Chciałabym zapytać o poprawność wyrażenia tak długo, jak... . Czy poprawne będzie zdanie: Jest mi obojętne, gdzie będziemy mieszkać, tak długo, jak będziemy razem. Czy koniecznie jest dodanie drugiego długo, tzn. Jest mi obojętne, gdzie będziemy mieszkać, tak długo, jak długo będziemy razem.

  Pozdrawiam,
  Katarzyna K.
 • Tylko i chociaż
  18.05.2020
  Ostatnio przeczytałem zdanie, w którym zestawiono ze sobą słowa tylko i chociaż. Słowa wg mnie w tym zdaniu wzajemnie się wykluczają. Zdanie brzmiało: Tylko się nie pobrudź chociaż. Wygląda trochę jak pleonazm. Proszę o odpowiedź czy jest to zdanie poprawne.

  Dziękuję i pozdrawiam,
  Paweł Perlicki
 • Z mojego wieku
  18.05.2020
  Szanowni Państwo,

  od osoby pochodzącej z województwa lubelskiego usłyszałam z mojego wieku w miejscu, gdzie ja powiedziałabym w moim wieku. Czy jest to błąd? A może chodzi o regionalizm (osoba posługuje się np. konstrukcją kłamać kogoś)?

  Pozdrawiam serdecznie
  Małgorzata
 • Farfak
  18.05.2020
  W Łukowie (woj. lubelskie) jest ulica o nazwie Farfak. Czy ktoś potrafi wyjaśnić pochodzenie nazwy?
  Dziękuję
 • Pisownia nazw własnych firmowych
  15.05.2020
  Dzień dobry!
  Chciałabym zapytać o pisownię nazwy własnej firmy z dopiskiem i synowie, na przykład Nowak i synowie, Gabinet stomatologiczny Rakowski i synowie. Czy w takich konstrukcjach synowie należy zapisać dużą literą?
  Pozdrawiam
  Berenika
 • Kropka na końcu skrótowca
  15.05.2020
  „Skrótem wyrażenia pleno titulo jest P.T. Andrzej… Ponoć mądry, ale tego nie wie.”
  Dwie kropki (druga zamykająca zdanie), wyglądałyby dziwnie, choć z czasem oko by przywykło…
  Redagując, można lub należy takie miejsca zmienić na jednoznaczne. Ale co, jeśli to nie tekst do spr. przed drukiem przez innych, a np. szybki e-mail handlowy? Czy dop. jest kropka po „P.T.”, oznaczająca koniec całego zdania ort., jako wyjątek w takich miejscach? „Profesor to prof. Kowalski: ponoć mądry, ale tego nie wie”.
 • Legenda o poznańskich koziołkach
  15.05.2020
  Nurtuje mnie kwestia zapisu nazwy legend. Różnie w Internecie piszą – raz z wielkiej, raz z małej. Jak wiemy, wielką literę stosujemy przy nazwach własnych – i tak jak przy zapisie legendy „Wars i Sawa” nie ma problemu, tak przy legendach o koziołkach poznańskich wydaje się wątpliwa, choć słuszna, bo przecież to nie jest tytuł tej legendy, a może jednak jest i powinno być legenda „O koziołkach poznańskich”? Spotkałam się też z zapisem „Legenda o Koziołkach poznańskich”, „Legenda o Syrence”.
  Agats
 • historycznosztuczny
  15.05.2020
  Szanowni Państwo,
  ostatnio rozmawiałem z dyrektorem pewnego muzeum i z jego ust wielokrotnie padło sformułowanie historyczno-sztuczny. Z kontekstu można wywnioskować, że chodzi o coś związanego z historią sztuki. Ale czy taki przymiotnik istnieje i/lub czy jest on poprawny? Mnie osobiście „kłuje w uszy”, kiedy słyszę tego typu określenia.
  Z góry dziękuję serdecznie za odpowiedź i pozdrawiam,
  Sz.Sz.
 • Interpunkcja zdań wtrąconych
  15.05.2020
  Witam,
  Chciałam zapytać o zasady wstawienia przecinków w poniższym zdaniu: Było wiele mechanizmów które mam nadzieję pozwoliły Ci wystartować pracę. Mamy zasadę, która mówi, iż przed które stawiamy przecinek. Oraz taką, która każe oddzielać przecinkami zdania wtrącone. Czy w takim razie wersją poprawną będzie: Było wiele mechanizmów, które, mam nadzieję, pozwoliły Ci wystartować pracę? Czy przecinki w tej sytuacji powinny być jednak umiejscowione inaczej?
  Pozdrawiam,
  Magda
 • Plater, Broel-Plater, Plater-Zyberk
  14.05.2020
  Proszę o informację, czy i jak odmieniać męskie formy nazwisk: Plater, Plater-Zyberk, Broel-Plater.
 • Zapis cząstki e-
  14.05.2020
  Szanowni Państwo,
  w żadnym słowniku nie mogę znaleźć wskazówki, jak należy pisać popularne obecnie nazwy: e-windykacja, e-sąd, e-faktoring i tym podobne. Na zasadzie ustalonej już pisowni słowa e-mail piszę właśnie tak, jak w pierwszym zdaniu, ale nie wszystkim się to podoba. Proszę o jednoznaczną odpowiedź.
 • Białe Błota
  14.05.2020
  Szanowna Pani Profesor,
  mieszkam w miejscowości Białe Błota. Serdecznie Panią proszę o odpowiedź na pytanie, jak poprawnie używać tej nazwy w dopełniaczu: Białych Błot czy może Białych Błót.

  Z góry dziękuję za odpowiedź, życząc zdrowia w tych pandemicznych czasach.
  Łączę pozdrowienia,

  Marek Ejzenberg
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego