wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • rz.-kat. lub rzym.-kat.
  19.03.2020
  Szanowni Państwo,
  na jednym z forów internetowych padło stwierdzenie, że skrótowiec KrK stosowany jako Kościół Rzymskokatolicki jest błędny, niestety, rozwinięcie znalazłam tylko w Wikipedii, która nie jest źródłem oficjalnym. Czy takie zastosowanie skrótowca jest poprawne?

  Z poważaniem
  Agnieszka
 • uakari i uistiti
  19.03.2020
  Jak wymawia się nazwy zwierząt uakari i uistiti? Chodzi o to, czy początkowe [u] jest oddzielną sylabą.
 • coraz kontra co raz
  19.03.2020
  Dzień dobry! Bardzo proszę o wyjaśnienie dotyczące pisowni co raz/ coraz w zestawieniach typu co()raz to wybuchają śmiechem. „Wielki słownik ortograficzny” odnotowuje zapis coraz to (czy chodzi o sytuację np. coraz to głośniej?), z drugiej strony jest też zapis co raz w znaczeniu ‘raz po raz’.
  Będę wdzięczna za rozstrzygnięcie wątpliwości.
 • Knizia
  19.03.2020
  Szanowni Państwo,
  chciałabym spytać, jak brzmi dopełniacz niemieckiego nazwiska Knizia (wym. knɪtsiə).
  Z wyrazami szacunku
 • Podróbka a zamiennik
  18.03.2020
  Dzień dobry.
  Chciałabym dowiedzieć się w sprawie, która była powodem kłótni z moim chłopakiem, mianowicie on jest zdania, że każda podróbka jest jednocześnie zamiennikiem ale nie każdy zamiennik jest podróbką. Ja natomiast uważam, że zamiennik to nie podróbka, tak samo jak podróbka nie jest zamiennikiem, ponieważ nie ma ona za zadanie zamieniać oryginalnego produktu tylko go naśladować. Kto ma rację?
 • Maresca
  18.03.2020
  Szanowni Państwo,

  W jaki sposób odmieniać nazwisko pochodzenia włoskiego Maresca? Czy zamiana „c” na „k” w przypadkach poza mianownikiem i celownikiem jest poprawna? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Z wyrazami szacunku,
  Mikołaj Kromka
 • Gdzie kciuk, a gdzie serce?
  18.03.2020
  Witam

  Szybkie pytanko
  Poprawnie czy nie: trzymać kciuki z całego serca.

  Brakuje mi tutaj trochę logiki.
 • Busko-Zdrój
  18.03.2020
  Busko Zdrój czy Busko-Zdrój?
 • Buty założone a buty noszone
  17.03.2020
  Czy poprawne jest sformułowanie buty założone dwa razy w kontekście butów używanych, kiedy chcemy opisać ich stan aktualny? Są osoby, które twierdza, ze „Droga pani, buty piękne, ale do znudzenia będę wszystkich poprawiać w pisowni: buty noszone, a nie założone”.
  Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedz. DM
 • Bodo
  17.03.2020
  Dzień dobry, czy w języku polskim można w jakikolwiek sposób odmienić nazwisko Bodo (Eugeniusz Bodo)? Jeśli tak, jak wyglądałaby taka odmiana? Dokonać tego trzeba według wzorca męskiego czy żeńskiego? Jeśli nie, dlaczego nie można odmieniać tego nazwiska?

  Z poważaniem
  Agata Antoniewicz
 • Czym jest ten?
  17.03.2020
  Szanowni Państwo,
  czy zaimek ten w zdaniu: Ten patrzy w prawo, a tamten w lewo jest zaimkiem rzeczowym czy na zawsze przymiotnym?

  Z góry dziękuję za odpowiedź
  Karina Józefczyk
 • Gdzie podmiot, gdzie dopełnienie?
  17.03.2020
  Szanowni Państwo,
  chciałabym zapytać, czy stwierdzenie kwestie te regulują odrębne przepisy jest poprawne językowo? Czy nie powinno, dla jasności wywodu, być napisane kwestie te są regulowane przez odrębne przepisy? Czy akurat w tym przypadku można założyć, że odbiorca wie, iż tylko przepisy mają moc regulującą, więc zastosowanie strony czynnej i najpierw dopełnienia, później podmiotu, nie przeszkadza w zrozumieniu treści?

  Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.

  Z wyrazami szacunku
  NW
 • Go czy je?
  16.03.2020
  Szanowni Państwo,
  zwracam się z uprzejmym pytaniem, czy w następującym zdaniu: Czy jest takie słowo w języku polskim i jak go stosować? prawidłowo został użyty zaimek go?
  Czy powyższe zdanie nie powinno brzmieć Czy jest takie słowo w języku polskim i jak je stosować?
  Podobnie, jeżeli np. nauczyciel informuje uczniów, że wykonają wspólnie jakieś zadanie, powinien on powiedzieć zrobimy go czy zrobimy je?

  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

  Łączę wyrazy szacunku
  NW
 • Szyk przydawki
  16.03.2020
  Który z wariantów należałoby uznać za wzorcowy: mistrz polskiej ortografii czy mistrz ortografii polskiej? Czy szyk wyrazów ma w obydwu z nich jakiekolwiek znaczenie?
 • Zwrot
  16.03.2020
  Dzień dobry, moje pytanie dotyczy przysłów i ich klasyfikacji oraz zwrotu przysłowiowego. Ponieważ np. zwrot spływać jak po kaczce nie jest przysłowiem, to jak możemy go zakwalifikować? Czy jest to zwrot przysłowiowy?
 • Z czym łączymy adopcję?
  16.03.2020
  Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie, czy prawidłowe jest używanie słowa adopcja w stosunku do istot innych niż dziecko. Mam na myśli adopcję psa, kota, pszczoły czy drzewa. Ostatnio spotkałam się z dużą ilością negatywnych reakcji na takie połączenie.
 • Piszemy: superwtorek
  13.03.2020
  Dzień dobry,
  mam pytanie dotyczące wydarzenia w USA znanego jako Super Tuesday. Czy tłumacząc to jako superwtorek powinniśmy pisać je małą czy wielką literą?

  Pozdrawiam!
  Piotr
 • Z czym łączyć sto gier?
  13.03.2020
  Jak prawidło używać zaimków w połączeniu z liczebnikami? To/te sto gier, to/te czterdzieści złotych itd.?
 • PGE Obrót
  13.03.2020
  Zwracam się do Państwa z prośbą o wyjaśnienie następującej kwestii. Jaki powinien być rodzaj czasownika w czasie przeszłym stawiany po nazwie podmiotu gospodarczego. Przykład PGE Obrót S.A. (taka nazwa spółki widnieje w KRS): czy udzielił, udzieliła czy udzieliło? Czy zmieni się rodzaj jeżeli nie dodamy skrótu S.A. czyli spółka akcyjna. Nadmieniam, że spółka powyżej wskazana jest „spółką córką” podmiotu PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
 • Nic nie będzie panią boleć i Nic nie będzie pani boleć
  13.03.2020
  Która wersja jest poprawna, z dopełniaczem czy z biernikiem?
  - Obiecuję, że nic nie będzie panią boleć.
  - Obiecuję, że nic nie będzie pani boleć.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego