wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • Akcent nazw i imion biblijnych
  6.07.2020
  Szanowni Państwo,
  szukam zasad dotyczących akcentowania nazw i imion biblijnych, teraz szczególnie interesuje mnie Jozue (JozUe czy JOzue?) oraz Kanaan (KAnaan, KaNAan czy KanaAN?). Z ciekawości sprawdzałam nagrania Biblii Audio i kazania dostępne online - i mam wrażenie, że każdy wymawia, jak chce. Które wersje akcentowania są uznane za poprawne w polszczyźnie? Gdzie szukać odpowiedzi na podobne dylematy?
  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
  Z wyrazami szacunku,
  M.N.
 • procesy niwalno-eoliczne
  6.07.2020
  Który z zapisów jest prawidłowy: procesy niweo-eoliczne czy procesy niwalno-eoliczne?
 • Związek restauracji z restaurowaniem
  6.07.2020
  Dzień dobry,
  nurtuje mnie jedna kwestia, a mianowicie dlaczego słowa restauracja zaczęto używać do nazwania lokalu gastronomicznego, skoro pochodzi od łacińskiego restaurare — ‘odnawiać, przywracać świetność’? Jaki ma związek restauracja w znaczeniu ‘lokal’ z restauracją w znaczeniu ‘odnawianie’?

  Pozdrawiam serdecznie
 • Nazwiska odmieniamy!
  6.07.2020
  Dzień dobry,
  chciałabym uzyskać poradę językową. Niestety w pracy występuje wiele sporów, wypadałoby je rozwiać. Przygotowujemy dyplomy dla dzieci. Moje pytanie brzmi: czy nazwiska męskie w języku polskim odmieniamy? Np Dyplom dla ... (Jana Misiaka, Jana Misiak? Karola Krekora czy Karola Krekory).
  Moim zdaniem nazwiska dzieci powinny zostać odmienione, tak jak imiona.

  Czy mogłabym prosić o pomoc?
  Z wyrazami szacunku
  Magdalena Matusiak
 • Czy urząd może zawiadamiać?
  6.07.2020
  Dzień dobry.
  Pracuję w Urzędzie Miasta. Z racji stanowiska bardzo często wysyłamy różnego rodzaju pisma, zawiadomienia itp. I tutaj pojawia się moja wątpliwość – czy prawidłowe jest sformułowanie Urząd Miasta ... zawiadamia, że..., czy jednak powinno się pisać Burmistrz Miasta ... zawiadamia, że...? Chodzi mi konkretnie o ów fakt, czy urząd jako urząd może informować, zawiadamiać itd.?

  Łączę wyrazy szacunku.
  Julia
 • Karczma, podeszwa
  3.07.2020
  Dzień dobry,

  intryguje mnie odmiana przez przypadki takich słów jak karczma czy podeszwy. Zgodnie ze słownikiem w dopełniaczu brzmi ona: karczem i podeszew. Czy to jakieś wyjątki? W słowach typu platforma czy oferma to e w odmianie jest już pomijane.

  Pozdrawiam
  Agnieszka
 • Gdybym był kobietą…
  3.07.2020
  Jestem mężczyzną. Teoretycznie myślę o tym, jak moja osoba zachowywałaby się w ciele i umyśle płci kobiecej w danych sytuacjach. Przychodzi mi na myśl jako pierwsze gdybym był kobietą... – odnoszę się do siebie w rodzaju męskim, co jest dla mnie naturalne. Ale... gdyby moja osoba przybrała ciało i umysł kobiety, trzeba by było od razu zmienić formę na gdybym była kobietą. Która z form będzie w takim przypadku poprawna?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • Państwo zdążą czy Państwo zdążycie?
  3.07.2020
  Jaka jest poprawna wypowiedź: Czy państwo zdążycie coś zrobić? Czy państwo zdążą coś zrobić?
  Dziękuję.
 • Socjalizm wolnościowy
  3.07.2020
  Szanowni Państwo,
  mój kolega stwierdził, że socjalizm wolnościowy jest oksymoronem. Czy ma rację? Czy można takie zestawienie słów uznać za oksymoron?

  Pozdrawiam serdecznie!
 • Zadanie ze słowotwórstwa
  3.07.2020
  Dzień dobry,
  mam pytanie, czy wyrazem pochodnym, utworzonym za pomocą formantu pełniącego tę samą funkcję, co w wyrazie przyjechać, jest wyraz: uderzać, skończyć, zdumiewać, przytakiwać?
  Z tym wiąże się kolejne, czy jest to wiedza na poziomie ósmej klasy szkoły podstawowej, skoro tzw. eksperci udzielają sprzecznych odpowiedzi? Odpowiedzi szukałam w publikacji file:///C:/Users/oem/SkyDrive/2015-03-12/Downloads/4_Acta%20Universitatis%20Lodziensis.%20Folia%20Ling

  Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • Napięcie a na pięcie
  2.07.2020
  Dzień dobry! Zastanawiałam się ostatnio, czy słowo napięcie i wyrażenie na pięcie mają ze sobą jakiś związek? Czy zbieżność między nimi jest przypadkowa?

  Pozdrawiam
  Agata
 • Pneumocystodoza czy pneumocystoza?
  2.07.2020
  Chciałam zapytać o prawidłową nazwę choroby wywoływaną przez patogen o łacińskiej nazwie pneumocystis jiroveci. W starszych publikacjach funkcjonuje pneumocystodoza, w nowszych pneumocystoza, co jest ewidentną kalką językową angielskiej pneumocystosis.
  Serdecznie dziękuję za odpowiedź!
 • Wulgarne ruchać
  2.07.2020
  Ostatnio w rozmowie ze znajomym pojawił nam się mało wdzięczny temat i zagwozdka à propos wulgaryzmu ruchać. Czy to słowo zakłada z góry, że podmiotem jest mężczyzna? Czy kobieta też może ruchać, a konkretniej ruchać kogoś, a nie się? Zagwozdka może mało istotna, ale wyszła z tego ciekawa rozmowa. :)
 • odmiana nazwisk
  2.07.2020
  1. Jak należy odmieniać nazwiska Márai (pisarz węgierski) oraz Molyneux (projektant gier)?
  2. Z jakich zasad dotyczących odmiany należy skorzystać, gdy dana osoba ma nazwisko pochodzące z innego języka niż jej ojczysty? Jeżeli Francuz ma węgierskie nazwisko, to odmieniamy je wg zasad mówiących o deklinacji nazwisk francuskich czy angielskich?
 • Dlaczego jeleń to daniel?
  2.07.2020
  Dzień dobry!
  Mam pytania odnośnie etymologii wyrazu daniel jako nazwy zwierzęcia.
  Skąd ten wyraz pochodzi? Czy ma jakikolwiek związek z imieniem Daniel? I czy należy doszukiwać się jego związku z nazwą naukową zwierzęcia (dama dama) ?
  Nigdzie nie potrafię znaleźć odpowiedzi na te pytania. Proszę o pomoc.
 • Na kontrze
  1.07.2020
  Szanowni Eksperci,
  czy wyrażenie: na kontrze (w znaczeniu ‘w opozycji do’) jest poprawne? Np. w zdaniu: Czy nauka jest na kontrze do mitu?

  Dziękuję,

  Magda
 • Millenials czy milenials?
  1.07.2020
  Dzień dobry, chciałabym zapytać o milenialsów. Najczęściej spotyka się zapis przez podwójne pierwsze i i podwójne n, choć słownik dopuszcza zapis milenium na równi z millennium. Czy są jakieś wskazania co do zapisu milenialsów i czy poprawna jest liczba pojedyncza milenials?

  Dziękuję i pozdrawiam

  Magdalena Weiss
 • Długi na 5 metrów, szeroki na 20 centymetrów
  1.07.2020
  Można zauważyć od jakiegoś czasu, że przy określaniu wymiarów obiektów dominuje forma: długi na, wysoki na, szeroki na. Rzadkie jest określanie wymiarów sformułowaniami typu o dwumetrowej długości. Wydaje się, ze forma ta jest poprawna, niemniej jej nadużywanie stanowi kalkę z języka angielskiego. Bardzo proszę o opinię.
 • Mieszać
  1.07.2020
  Zauważa się niekiedy użycie czasownika mieszać w znaczeniu ‘łączyć’. Przykładem – dział w Gazecie Wyborczej, zatytułowany Nie mieszaj i fantazyjnie rozwijany, np. Nie mieszaj... mokrej szczoteczki ze szczelnym pojemnikiem albo Nie mieszaj... biotyny z badaniami tarczycy. Jak rozumiem, jest to błędne?
 • Wynająć
  1.07.2020
  Chcę dać ogłoszenie o wynajmie budynku i mam wątpliwości jak napisać: wynajmę na działalność czy wynajmę pod działalność?
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego