wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • Zaproszenia ślubne
  11.01.2019
  Witam serdecznie. W 2020 r wychodzę za mąż układam listę gości ale nie wiem, jak odmienić nazwiska na zaproszeniach. Czy mogę prosić o pomoc?
 • Kłopotliwi rodzice
  11.01.2019
  Które wersje w punkcie 1 i 2 są właściwe - w rodzaju męskim czy w nijakim:
  1) każdy z rodziców czy każde z rodziców?
  2) jeden z rodziców czy jedno z rodziców?
 • Lokować
  11.01.2019
  Dzień dobry,
  chciałabym się dowiedzieć jakiego przypadku należy używać ze sformułowaniem lokować pieniądze w: lokować pieniądze w aktywa siakie [...] czy raczej lokować pieniądze w aktywach siakich [...].

  Pozdrawiam
  Joanna
 • Trzy rodzaje aktywności
  10.01.2019
  Potrzebne mi są nazwy trzech poziomów aktywności. Na przykład, w ramach pracy są wykonywane czynności, a ramach każdej czynności – działania.
  Serdecznie pozdrawiam,
  Jan Borowiec
 • Czy orzeczenie?
  10.01.2019
  Dzień dobry,
  czy w zdaniu: …gdy weszła mama i kazała jej natychmiast przestać, bezokolicznik przestać traktujemy jako orzeczenie?
 • Niealkoholik
  10.01.2019
  Szanowni Państwo!
  Znalazłem w książce zdanie: Mamy nadzieję, że jasno pokazaliśmy różnicę pomiędzy alkoholikiem a niealkoholikiem. I dalej: Gdy patrzę wstecz na tamten okres, widzę prawdziwość stwierdzenia, że podstawowa różnica pomiędzy alkoholikami a niealkoholikami polega na tym... Jako że ten niealkoholik zdarza się w niej wiele razy, to zaczynam mieć wątpliwości, czy zapis ten jest poprawny. Moim zdaniem – nie, ale przecież język stale się zmienia, więc...

  Z poważaniem
  Witold D
 • Stewardesa
  10.01.2019
  Szanowni Państwo,
  piszę do Państwa z pytaniem o wymowę wyrazu stewardesa. Jestem zwolennikiem spolszczania słów z innych języków i wymawiam [stewardesa]. Jednakże ostatnio spotkałem się z wymową [stiuardesa]. W jaki sposób, my Polacy, powinniśmy wymawiać nazwę tego zawodu? Niestety nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie w żadnym ze słowników.

  Z wyrazami szacunku
  W.
 • Jam
  10.01.2019
  Szanowni Państwo,
  wyrażenie jam session jest nieodmienne, ale często gra się po prostu swojski jam (może swojskiego jama?) albo nie gra się jama (jamu?). No właśnie, jaki wzorzec odmiany proponowaliby Państwo?

  Z wyrazami szacunku i najlepszymi życzeniami świątecznymi!
  Czytelnik
 • Sałatka
  9.01.2019
  Dzień dobry!
  Jaka jest etymologia słowa sałatka? To słowo brzmi tak jak byłoby „małą sałatą”, a przecież nie każda sałatka składa się z sałaty.

  Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • Ile wideł?
  9.01.2019
  Witam, jak odmienić przez przypadki dziesięć wideł? W związku z tym, że wyraz widły odmienia się tylko w liczbie mnogiej, powinno być dziesięcioro wideł? Zwłaszcza bardzo proszę o rozwianie wątpliwości z narzędnikiem – dziesięciorgiem widłami czy wideł? Dziękuję.
 • Świat a ludzie!
  9.01.2019
  Szanowni Państwo,
  w moim domu posługujemy się często określeniem świat a ludzie. Oto kontekst: Na pewno się wyrobimy. Dwie godziny na dojazd tam to świat a ludzie!. Osobę spoza mojej rodziny zadziwiło to powiedzonko. Zastanawiam się, czy to jakiś nasz familiolekt.

  Z wyrazami szacunku i najlepszymi życzeniami świątecznymi!
  Czytelnik
 • Do 15 listopada…
  9.01.2019
  Szanowni Państwo,
  czy można założyć, że sformułowanie typu należy coś zrobić do 15 listopada niemal zawsze znaczy, że należy to zrobić do tej daty włącznie? Chyba nie spotykam się w praktyce z inną interpretacją.

  Z wyrazami szacunku i najlepszymi życzeniami świątecznymi!
  Czytelnik
 • Kiedy mnie, a kiedy mi?
  9.01.2019
  Szanowni Państwo,
  które zdanie jest poprawne: Czy tylko mi tego brakuje? czy Czy tylko mnie tego brakuje? Jednym słowem – czy wyraz tylko wymaga dłuższej formy zaimka? Słownik poprawnej polszczyzny podaje przykład Brakuje mi chleba, ale nie znalazłam w nim przykładów ze słowem tylko w połączeniu z zaimkami.

  Serdecznie dziękuję za pomoc.
 • Kupiłem Hyundaia Santa Fe i teraz jeżdżę Santa Fe.
  9.01.2019
  Szanowni Państwo!
  Mam pytanie dotyczące zapisu marek i ich produktów. Na poziomie podstawowym zasada ortograficzna jest bardzo prosta. Sprawa komplikuje mi się, gdy zaczynamy mówić o produkcji modelu hyundaia santa fe, nowym wcieleniu mercedesa-AMG A 45. Nie są to do końca pospolite nazwy, a są też używane w sensie dość ogólnym, nie tak jak jeżdżę fordem fiestą. Czy w takim użyciu nie jest to marka marki? Jak to zapisywać – wielką czy małą literą? Na portalach branżowych mamy tylko wielką.
 • Interpunkcja imiesłowów przysłówkowych
  8.01.2019
  Szanowna Poradnio,
  czy można nie zastosować się do reguły interpunkcyjnej zalecającej wydzielanie lub oddzielanie przecinkiem imiesłowów zakończonych na -ąc, -łszy, -wszy w przypadku następujących zdań: Każdy gość sprawia nam przyjemność: jeden wchodząc, a drugi wychodząc; Przy głównym wejściu tłoczyli się studenci, jedni wchodząc, drudzy zaś podążając w przeciwnym kierunku?
 • Przecinek przed a nie
  8.01.2019
  Dzień dobry,
  czy Państwa zdaniem należy użyć przecinka przed a w zdaniu „#together a nie #togheder.”?
 • Jeszcze o nazwisku Casey
  8.01.2019
  Szanowni Państwo,
  mocno mnie zdziwiła porada https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Nazwiska-Casey-Corey-Dudley;19072.html. Wspomniana reguła [243] c) ma jednoznaczne brzmienie. Czemu więc nie mamy jej stosować do nazwisk typu Casey, skoro „są zakończone w piśmie na -y po samogłosce”? Taką interpretację potwierdza np. obecne w WSO hasło Carrey — odmieniane rzeczownikowe mimo wymowy zbliżonej do [kari] (wg Encyklopedii internetowej PWN).
  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • biol-chem albo biol.-chem
  8.01.2019
  Dzień dobry,
  Jednym z najbardziej popularnych profili w liceum jest profil biologiczno-chemiczny. Zwracam się do Państwa z pytaniem, jak należy poprawnie napisać nazwę tego profilu w skrócie. Najczęściej mówi się bio-chem lub biol-chem, która forma jest jednak poprawna?
  Z poważaniem
  Czytelnik
 • Zapis dialogu i narracji
  8.01.2019
  Dzień dobry.
  Mam pytanie odnośnie zapisu dialogów. Mam wątpliwości co do poprawności fragmentu:
  – Wasz świat niby jest totalnym przeciwieństwem naszego – Marcin zawiesił głos na chwilę – ale w rzeczywistości jest taki sam.
  Jego autor posiłkuje się zasadą w poradniku Fantazmatów, ja natomiast nie spotkałem się z nią nigdzie indziej i do tej pory wydawało mi się, że „didaskalia” wtrącone w wypowiedź powinny być typu:
  – Przestań narzekać – powiedział Marcin – i daj mi to wreszcie.
 • Przymiotniki złożone, użyte jako zakres od… do…
  8.01.2019
  Szanowni Państwo,
  Jak zapisać słownie X-XII-wieczny:
  dziesięcio-dwunastowieczny?
  dziesięcio dwunastowieczny?
  dziesięcio- dwunastowieczny [dywiz spacja]?
  dziesięcio- – dwunastowieczny [tu: dywiz spacja myślnik]?
  Czy może jeszcze inaczej?
  Z poważaniem

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego