wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • Antarktydzianie?
  8.05.2019
  Szanowni Państwo,
  zachodzę w głowę, jak poprawnie nazwać hipotetycznych mieszkańców Antarktydy (np. w utworze z gatunku fantastyki) – Antarktyjczycy, Antarktydzi (przez analogię do Atlantydów) czy też może Antarktyd(i)anie? Czy miejscem ich zamieszkania byłby zatem kontynent antarktyczny, czy też może antarktydzki?

  Z poważaniem
  „Zocha”
 • Co powstało od czego?
  8.05.2019
  Szanowni Państwo,
  od jakiegoś czasu nurtuje mnie pewne zagadnienie, a mianowicie co jest wyrazem podstawowym, a co pochodnym w parach takich jak np. książka – księga, biel – biały.

  Z góry dziękuję
  Czytelnik
 • Powstawać – powstać
  7.05.2019
  Szanowni Państwo,
  często zdarza mi się zaglądać do Państwa Poradni, niejednokrotnie Państwa porady rozwiały moje wątpliwości językowe – za co bardzo dziękuję!
  Tym razem jednak wątpliwości budzi we jedna z porad (https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Co-powstalo-od-czego;18633.html), a konkretnie jej tytuł: Co powstało od czego?. Co powstało Z czego? albo Co pochodzi od czego? – byłoby jasne. Czy rekcja czasownika powstawać dopuszcza związek z przyimkiem od?

  Ukłony, Paweł Gierech
 • Greenpoint
  7.05.2019
  Proszę o wyjaśnienie odmiany dzielnicy polskiej w Nowym Jorku Greenpoint. Jak należy odmieniać w miejscowniku liczby pojedynczej. Dziękuję w imieniu amerykańskiej Polonii. Pozdrawiam!
 • W rudych małpach
  7.05.2019
  W książce z lat pięćdziesiątych przeczytałem taki zwrot: pani w rudych małpach. O co chodzi?
  Pozdrawiam serdecznie
  Paweł Nerkowski
 • Przymiotnik od nazwy Żółkiewka
  7.05.2019
  Szanowni Państwo,
  ostatnio w lekturze dotyczącej miejscowości Żółkiewka znalazłem odmianę żółkiewkowy. Zawsze używałem żółkiewski. Czy żółkiewkowy to poprawny termin?

  Serdecznie pozdrawiam wiosennie
  Andrzej Wac-Włodarczyk
 • Czy mogę od pana ogień?
  6.05.2019
  Dzień dobry,
  bardzo proszę o odpowiedź, dlaczego pytanie Czy mogę od pana ogień? jest „niegramatyczne” (pytanie dotyczy znanej piosenki zespołu Pablopavo i Ludziki: I podchodzi, dziewczyna, i pyta czy Mogę od pana ogień? A ty wiesz, że to niegramatycznie) Czy musi być ognia?
  Dziękuję za odpowiedź.
 • Etykieta przy kupowaniu przez internet
  6.05.2019
  Jak najlepiej rozpocząć i zakończyć e-mail adresowany do nieznajomej osoby, od której kupiliśmy coś na Allegro?
 • Imiona świętych i apostołów
  6.05.2019
  Szanowni Państwo,
  zastanawia mnie, czy imiona świętych i apostołów zawsze należy poprzedzać wyrazem święty lub skrótem św.; tzn. czy poprawny jest zapis np. Ewangelia wg. św. Jana czy Ewangelia wg. Jana?
 • Zbieg znaków interpunkcyjnych po raz kolejny
  6.05.2019
  Szanowni Państwo,
  mam pytanie dotyczące zapisu zdań w cudzysłowach, które kończą się pytajnikiem, wykrzyknikiem lub wielokropkiem. Czy zalecają Państwo, aby tych zdań nie kończyć już kropką? „Czy jesteś tego pewna?” „Odejdź od okna!” „Chciałam zapytać...”
  Jeśli takie zdanie występuje oddzielnie, jakoś to wygląda, ale gdy po nim występuje kolejne zdanie, lecz bez cudzysłowu, to jakby brakuje kropki.
  Bardzo proszę o rozstrzygnięcie tej kwestii.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
 • ASWoj
  6.05.2019
  Szanowni Państwo,
  proszę o odpowiedź na następujące pytanie: jak należy zapisywać w skrócie nazwę uczelni Akademia Sztuki WojennejASWoj czy ASzWoj?
  Z góry dziękuję za odpowiedź
  Anna Doraczyńska
 • Nauczyć się
  29.04.2019
  Jeśli chcemy zamieścić tytuł, który brzmi: Trzy rzeczy, ... drużyna może nauczyć się z Ligi Mistrzów, to poprawnie będzie użyć:
  a) które,
  b) których?
  Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź, ponieważ w sieci pojawiają się równie często obie formy.
 • Nie wystarczy
  29.04.2019
  Szanowni Państwo,
  czy poprawne jest sformułowanie: Nie wystarczy mieć marzeń? Tę frazę zobaczyłam na reklamach jednego z banków. Czasownik mieć łączy się z biernikiem, a więc powinno to brzmieć: Nie wystarczy mieć marzenia.

  Z wyrazami szacunku,
  Magdalena Mądrzak
 • Paczki ze śrubkami
  29.04.2019
  Szanowni Państwo,
  chciałabym wiedzieć, czy któreś ze zdań: Pięć tysięcy śrubek zmieści się w dwóch paczkach, Pięć tysięcy śrubek zmieści się do dwóch paczek jest językowo bardziej poprawne niż drugie.
 • Nomen omen
  29.04.2019
  Szanowni Państwo,
  zwracam się z pytaniem odnośnie użycia wyrażenia nomen omen. Jasne jest dla mnie, że używa się go w znaczeniu do cech związanych z nazwiskiem, bądź nazwą. Jednak zastanawia mnie jego występowanie w zdaniu: Bardzo dużo Ślązaków studiuje w Warszawie. Katarzyna nomen omen jest z Katowic. Czy tutaj mamy do czynienia z błędnym użyciem tego zwrotu?
  Dziękuję za odpowiedź.
 • Sens zdania
  29.04.2019
  Czy zdanie Nie jesteś winna temu, że jesteś dla twojego kochanka tym, czym były dla niego te chwile, kiedy, przed śmiercią babki, rozmawiał z nią tak, jak patrzy się na jabłka wiszące zimą na jabłonce? ma sens? Wątpliwości budzi głównie rozmawiał tak, jak patrzy się. Czy można rozmawiać tak jak się patrzy?
 • Przecinki
  26.04.2019
  Chodzi mi o interpunkcję w zdaniu: Kwota nadwyżki (pomniejszona o koszt opłaty za przelew 2,10 zł) została zwrócona na rachunek, z którego wpłynęła.
  Czy przed z którego powinien być przecinek? Jak poprawnie interpunkcyjnie, bez wszelkich wątpliwości, całe to zdanie powinno być zapisane? Wersja, która bardziej do mnie przemawia: Kwota nadwyżki, pomniejszona o koszt opłaty za przelew 2,10 zł, została zwrócona na rachunek, z którego wpłynęła.
  Będę wdzięczna za pomoc. Agnieszka
 • Nazwiska Kuźma, Kuźmiński
  26.04.2019
  Szanowni Państwo!
  Dziękuję za odpowiedź na pytanie o kuźmę. Nawiązując do niego, chciałbym zwrócić uwagę na nazwiska Kuźma, Kuźmiński itp. Skoro kuźma Szklarskiego jest przeróbką obcego słowa, to skąd się wzięły te nazwiska?

  Pozdrawiam,
  Marcin Nowak
 • Zapis didaskaliów w dialogach
  26.04.2019
  Szanowni Państwo,
  mam problem z zapisem didaskaliów w dialogach.
  Z porady „Zapis partii dialogowych” wynika, że reguła kolejności podmiotu i orzeczenia jest sztywna „mamy szyk podmiot + orzeczenie” dla czasowników nie oznaczających mówienia.
  Natomiast zetknąłem się z zapisami:
  "Nieprawda - tupnął nogą Kaziuk" - Konwicki „Dziura w niebie”
  "Jak ty sobie to wyobrażasz, Yennefer? - zmarszczył brwi Crach an Craite" - Sapkowski „Wieża Jaskółki”.
  To błędy, czy wyjątki od reguły? I czemu małą literą?
 • Różności pisowniowe
  26.04.2019
  Jak powinienem napisać słowo nieefektywny?
  Nie znam ligarury ee w języku polskim choć zdarzają się typowo polskie np. łł
  (Jagiełło).

  Wydaje mi się, że przy cytowaniu adresów tak URL/www jak i email na końcu nie piszemy kropki bezpośrednio ale z pewnym odstępem. Zatem cytuję np.: https://sjp.pwn.pl/poradnia/ . zamiast https://sjp.pwn.pl/poradnia/zapytaj.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego