wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • Gdzie kciuk, a gdzie serce?
  18.03.2020
  Witam

  Szybkie pytanko
  Poprawnie czy nie: trzymać kciuki z całego serca.

  Brakuje mi tutaj trochę logiki.
 • Busko-Zdrój
  18.03.2020
  Busko Zdrój czy Busko-Zdrój?
 • Buty założone a buty noszone
  17.03.2020
  Czy poprawne jest sformułowanie buty założone dwa razy w kontekście butów używanych, kiedy chcemy opisać ich stan aktualny? Są osoby, które twierdza, ze „Droga pani, buty piękne, ale do znudzenia będę wszystkich poprawiać w pisowni: buty noszone, a nie założone”.
  Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedz. DM
 • Bodo
  17.03.2020
  Dzień dobry, czy w języku polskim można w jakikolwiek sposób odmienić nazwisko Bodo (Eugeniusz Bodo)? Jeśli tak, jak wyglądałaby taka odmiana? Dokonać tego trzeba według wzorca męskiego czy żeńskiego? Jeśli nie, dlaczego nie można odmieniać tego nazwiska?

  Z poważaniem
  Agata Antoniewicz
 • Czym jest ten?
  17.03.2020
  Szanowni Państwo,
  czy zaimek ten w zdaniu: Ten patrzy w prawo, a tamten w lewo jest zaimkiem rzeczowym czy na zawsze przymiotnym?

  Z góry dziękuję za odpowiedź
  Karina Józefczyk
 • Gdzie podmiot, gdzie dopełnienie?
  17.03.2020
  Szanowni Państwo,
  chciałabym zapytać, czy stwierdzenie kwestie te regulują odrębne przepisy jest poprawne językowo? Czy nie powinno, dla jasności wywodu, być napisane kwestie te są regulowane przez odrębne przepisy? Czy akurat w tym przypadku można założyć, że odbiorca wie, iż tylko przepisy mają moc regulującą, więc zastosowanie strony czynnej i najpierw dopełnienia, później podmiotu, nie przeszkadza w zrozumieniu treści?

  Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.

  Z wyrazami szacunku
  NW
 • Go czy je?
  16.03.2020
  Szanowni Państwo,
  zwracam się z uprzejmym pytaniem, czy w następującym zdaniu: Czy jest takie słowo w języku polskim i jak go stosować? prawidłowo został użyty zaimek go?
  Czy powyższe zdanie nie powinno brzmieć Czy jest takie słowo w języku polskim i jak je stosować?
  Podobnie, jeżeli np. nauczyciel informuje uczniów, że wykonają wspólnie jakieś zadanie, powinien on powiedzieć zrobimy go czy zrobimy je?

  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

  Łączę wyrazy szacunku
  NW
 • Szyk przydawki
  16.03.2020
  Który z wariantów należałoby uznać za wzorcowy: mistrz polskiej ortografii czy mistrz ortografii polskiej? Czy szyk wyrazów ma w obydwu z nich jakiekolwiek znaczenie?
 • Zwrot
  16.03.2020
  Dzień dobry, moje pytanie dotyczy przysłów i ich klasyfikacji oraz zwrotu przysłowiowego. Ponieważ np. zwrot spływać jak po kaczce nie jest przysłowiem, to jak możemy go zakwalifikować? Czy jest to zwrot przysłowiowy?
 • Z czym łączymy adopcję?
  16.03.2020
  Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie, czy prawidłowe jest używanie słowa adopcja w stosunku do istot innych niż dziecko. Mam na myśli adopcję psa, kota, pszczoły czy drzewa. Ostatnio spotkałam się z dużą ilością negatywnych reakcji na takie połączenie.
 • Piszemy: superwtorek
  13.03.2020
  Dzień dobry,
  mam pytanie dotyczące wydarzenia w USA znanego jako Super Tuesday. Czy tłumacząc to jako superwtorek powinniśmy pisać je małą czy wielką literą?

  Pozdrawiam!
  Piotr
 • Z czym łączyć sto gier?
  13.03.2020
  Jak prawidło używać zaimków w połączeniu z liczebnikami? To/te sto gier, to/te czterdzieści złotych itd.?
 • PGE Obrót
  13.03.2020
  Zwracam się do Państwa z prośbą o wyjaśnienie następującej kwestii. Jaki powinien być rodzaj czasownika w czasie przeszłym stawiany po nazwie podmiotu gospodarczego. Przykład PGE Obrót S.A. (taka nazwa spółki widnieje w KRS): czy udzielił, udzieliła czy udzieliło? Czy zmieni się rodzaj jeżeli nie dodamy skrótu S.A. czyli spółka akcyjna. Nadmieniam, że spółka powyżej wskazana jest „spółką córką” podmiotu PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
 • Nic nie będzie panią boleć i Nic nie będzie pani boleć
  13.03.2020
  Która wersja jest poprawna, z dopełniaczem czy z biernikiem?
  - Obiecuję, że nic nie będzie panią boleć.
  - Obiecuję, że nic nie będzie pani boleć.
 • Data z rokiem czy bez?
  12.03.2020
  Dzień dobry, mam pytanie dotyczące zapisu daty na dyplomach, nagrodach książkowych. Czy wpisując informację, która brzmi: Pszczyna, 23 marca 2020 r., po przecinku muszę wpisywać słowo dnia? Czy poprawny jest jedynie zapis: Pszczyna, dnia 23 marca 2020 r.?

  Z góry dziękuję za odpowiedź, Ewelina
 • kod semantyczny w profesjolekcie informatycznym
  12.03.2020
  Dzień dobry!
  Mam pytanie do Państwa dotyczące pojęcia pochodzącego z dziedziny logiki, ale stale używanego w światku IT.
  Czy poprawne jest sformułowanie „kod semantyczny” w odniesieniu na przykład do kodu HTML? Jest to forma, która kompletnie przejęła kontrolę i już nikt nie używa innych. Toczę zacięty bój z przyjacielem, który twierdzi, że jest to w pełni poprawne określenie i podaje mi definicje, które ewidentnie wskazują na pojęcie „kod poprawny semantycznie”, nieważne z której strony na nie spojrzę. A mimo to dalej króluje „kod semantyczny”, który brzmi równie źle jak „to zdanie jest gramatyczne”.
  Kod semantyczny, według ludzi stosujących tę formę, to taki kod, w którym używa się znaczników dla elementów zgodnie z ustalonym wcześniej schematem/systemem/semantyką. Czyż nie jest to właśnie kod poprawny semantycznie?
 • Popiątnić
  12.03.2020
  Jeśli ktoś może coś podwoić lub potroić, a my osiągamy rezultaty jeszcze lepsze, to czy możemy powiedzieć, że udało nam się coś popiątnić (skoro wartością początkową było np. 1, a my osiągnęliśmy 5)?
 • gronować kontra klastrować
  12.03.2020
  Dzień dobry. Czy poprawnym słowotwórczo, byłby czasownik gronować – tworzyć ze zbioru, podzbiory wg podobieństwa czyli „grona”. Język angielski Clustering z rzeczownika Cluster. W opracowaniach z dziedziny statystyki nieliczni naukowcy stosują ten czasownik. W dziedzinie IT chciałbym użyć go w zastępstwie klastrowania.
 • „Najtrudniejsza sprawa ortograficzna”
  11.03.2020
  W ramach reformy pisowni w 1936 r. postanowiono, że wyrazy w rodzaju Maria należy pisać przez i, a nie przez j, jak wcześniej (Marja). Zamiana litery i na j nie objęła wyrazów, w których j występowało po literach po c, s, z – zapewne dlatego, aby ludzie nie czytali zbitek zi, ci oraz si jako [ż], [ć] i [ś]. W wyniku tej decyzji pisownia mniej odzwierciedla język mówiony. Dlaczego w takim razie ją wprowadzono i czy planuje się jej wycofanie?
 • Koronawirus
  11.03.2020
  W mediach słyszy się dwie wersje: koronowirus i koronawirus. Która jest poprawna?
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego