wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • teleniby-nauka
  21.04.2020
  Szanowni Państwo!
  W związku z pandemią dzieci uczą się teraz w domach, częściowo za pośrednictwem internetu. Chciałabym zapytać, czy ten stan można by opisać słowem teleniby-nauka. Wiem, że łatwiej i naturalniej byłoby napisać niby-telenauka, jednak jest w tym wypadku lekka zmiana znaczenia, a wydaje mi się, że zasady ortografii dopuszczają pierwszą zaproponowaną formę. Bardzo proszę o komentarz.
  Z poważaniem
  Agnieszka Buczkowska
 • Zdania i wyrażenia zaczynające się od ale
  21.04.2020
  Czy w zdaniach, w których ale występuje na początku, powinniśmy stawiać przecinek w zaznaczonych miejscach?
  Próby konstytucji własnego ja, ale i własnego świata bez przemocy, intryg i kłamstw wynikających z dorastania V są najlepiej pokazane w części pierwszej.
  Albo:
  Ale z punktu widzenia formy, narracji, sposobu kreowania przestrzeni V ta tradycyjna opowieść okazuje się tylko powtórzeniem.
  Dziękuję za odpowiedź.
 • toby / to by
  21.04.2020
  Czy w zdaniu Zrobiłam to specjalnie, bo inaczej toby pan nigdy na mnie uwagi nie zwrócił pisownia łączna toby jest właściwa?
 • Zwroty tytularne w powieściach
  20.04.2020
  Szanowni Państwo,
  Jak powinniśmy zapisywać w powieści sformułowania typu Wasza Wysokość / wasza wysokość, Wasza Książęca Mość / wasza książęca mość? Chodzi mi o to, czy używać małych, czy wielkich liter.
  Pozdrawiam
  Czytelniczka
 • Nazwa przystanku
  20.04.2020
  Jak poprawnie zapisać nazwę przystanku:
  Nowa Wieś-skrzyżowanie (z łącznikiem)
  Nowa Wieś–skrzyżowanie (z myślnikiem)
  Nowa Wieś – skrzyżowanie (z myślnikiem i odstępami)?
 • Lhotse
  20.04.2020
  Szanowna Poradnio!
  Czy da się ustalić rodzaj gramatyczny Lhotse, czwartego szczytu Ziemi? Będę wdzięczna za podpowiedź.
  Serdecznie pozdrawiam
  Mira Perlińska
 • Honor i litość
  17.04.2020
  Szanowna Redakcjo,
  bardzo proszę o wyjaśnienie, jaka powinna być poprawna forma czasownika nakazywać w zdaniu: Honor i litość nakazywać [cz. przeszły] mu udawać przywiązanie.

  Czy skoro honor jest rzeczownikiem rodzaju męskiego, a litość – żeńskiego, to czy czasownik będzie w liczbie pojedynczej czy mnogiej, w rodzaju męskoosobowym czy niemęskoosobowym? Co o tym decyduje?

  Z życzeniami zdrowia,

  Adam N.
 • Eks
  17.04.2020
  W Słowniku gramatycznym języka polskiego [http://sgjp.pl/leksemy/#81096/eks] rzeczownik eks jest rozbity na dwa hasła: żeńskie (nieodmienny) oraz męskie (odmienny). W Internecie naszych eksów też trochę się znajdzie. Tymczasem w słowniku PWN-u wciąż jest tylko eks – ndm. Czy odmiana znajdzie się już w najbliższych wydaniach?
 • Ci czterej mężczyźni czy tych czterech mężczyzn?
  17.04.2020
  Dzień dobry, jak będzie poprawnie: Ci czterej mężczyźni są dobrymi ojcami czy może Tych czterech mężczyzn jest dobrymi ojcami?
 • Część zdania
  16.04.2020
  W zdaniu Nie mam nic do powiedzenia jaką częścią zdania jest słowo nic? Z jednej strony Nic nie jest do powiedzenia przeze mnie brzmi głupio, więc raczej nie dopełnieniem bliższym, z drugiej strony czytam, że dopełnienie dalsze występuje w celowniku, narzędniku lub miejscowniku, więc też odpada.
 • Zbyt syty, zbyt bity
  16.04.2020
  Dzień dobry,

  od dłuższego czasu poszukuję bezskutecznie znaczenia wyrażenia zbyt syty, zbyt bity. Bardzo proszę o wyjaśnienie, jak należy je rozumieć.

  Z poważaniem,
  Jolanta van Holstein
 • Dopełniacz po negacji
  16.04.2020
  Chciałabym prosić o dopowiedzenie do mojego ostatniego pytania o biernik zmieniający się (lub nie) w dopełniacz przy negacji. Czy przy wszystkich czasownikach to obowiązuje, czy są jakieś ograniczenia? Nie wyobrażam sobie tego z lubić, kupować...
 • Odmiana wyrazu angielskiego w polskim tekście
  15.04.2020
  Szanowni Językoznawcy,

  czy jeśli w skład nazwy hipotetycznej firmy wchodzi angielskie słowo Project i chcielibyśmy je odmienić – w miejscowniku otrzymamy Projekcie czy jednak Projeccie?

  Pozdrawiam i serdecznie dziękuję za odpowiedź.

  Anna
 • Przecinek przed czy
  15.04.2020
  Szanowni Państwo,
  mimo że problem przecinka przed czy był już poruszany, to wciąż nie znajduję jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy powinniśmy postawić przecinek w następującym zdaniu: Nie zabił człowieka i nie wiedzieliśmy, co go bardziej dręczy: zgon przyjaciela(,) czy uśmiercenie tubylca. W oryginale przecinek się nie pojawia, jednak trudno byłoby wymienić go w tym zdaniu na lub. Moim zdaniem wspomniane czy raczej ma charakter pytajny i osobiście postawiłbym przed nim przecinek
 • Na profilu
  15.04.2020
  Dzień dobry,

  powiemy na profilu czy w profilu (internetowym, np. Facebook)?
 • Hasło z medykiem i kłamaniem
  15.04.2020
  Nie kłam medyka – czy to hasło jest poprawne sformułowanie? Czy nie powinno brzmieć: Nie okłamuj medyka lub Nie kłam medykowi?

  Pozdrawiam Poradnię
  Teresa
 • Ligota
  14.04.2020
  Która forma jest poprawa: Mieszkam w Ligocie, czy Mieszkam na Ligocie?
 • Nazwisko Gołąb
  14.04.2020
  Jak odmienić nazwisko Gołąb (tzn. Gołąba czy Gołębia)?
 • Wymowa czasownika pójść w 3. osobie czasu przeszłego, w rodzaju męskim
  14.04.2020
  Poszedł wymawia się poprawnie jako [poszet] czy [poszed]
 • Wżenić się
  14.04.2020
  Przychodzę z zapytaniem, czy wżenić się może być stosowane w stosunku do kobiet. W definicji jest, że to wejście do rodziny, ale ogólnopłciowe czy zarezerwowane dla kobiet?
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego