wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • Język popteologiczny
  17.01.2018
  Szanowni Państwo,
  czytając artykuły odnośnie do pisarstwa Szymona Hołowni, spotkałam się z dwoma określeniami języka, który w pewnym sensie stworzył i którym posługuje się publicysta – język pop-teologiczny oraz język popteologiczny. Proszę o rozstrzygnięcie, która z form jest poprawna.
  Z poważaniem
  Katarzyna Pietrzyk
 • Derywat: erdoganizm (choć Erdoğan)
  17.01.2018
  Szanowni Państwo,
  czy termin erdoganizm – utworzony od nazwiska Erdoğan – należałoby pisać ze znakiem diakrytycznym?
  Z poważaniem
  Beata Saracyn
 • W sprawie zapisu kopt, koptyjka, koptowie
  17.01.2018
  Szanowni Państwo,
  mam pytanie odnośnie do Koptów. We wszelkich słownikach jest podany zapis dużą literą, ale właściwie dlaczego? Czy to wynika z etymologii (grupa ludności zamieszkująca Egipt) i mimo że teraz określamy mianem Kopta wyznawcę z Kościoła koptyjskiego, to zostało Kopt dużą? Czy możemy ewentualnie zastosować tu zasadę jak przy żydzie/Żydzie? Przecież nie wszystkie osoby należące do Kościoła koptyjskiego są Koptami, tak jak nie wszyscy wyznawcy judaizmu są Żydami.
  Pozdrawiam
 • Obraz Vilhelma Hammershøia
  16.01.2018
  Szanowni Państwo,
  czy duńskie nazwisko Hammershøi można w polskim tekście odmieniać (jeśli tak – to jak?), czy jednak lepiej pozostawić je bez odmiany? A więc: obraz Vilhelma Hammershøia, obraz Vilhelma Hammershøiego czy obraz Vilhelma Hammershøi?
 • Na razie e-sport
  16.01.2018
  Witam serdecznie,
  mam wątpliwości dotyczące słowa e-sport/esport. Jestem niemal przekonany, że obowiązuje pierwsza wymieniona tu wersja, jednak, o ile to możliwe, chciałbym uzyskać potwierdzenie oraz uzasadnienie, które trudno mi było znaleźć. Wpadłem m.in. na taką definicję –https://dobryslownik.pl/slowo/e-sport/222634/0/236534/, jednak czy całkowicie wyklucza to niepoprawność łącznej pisowni tego słowa?
  Z wyrazami szacunku
  Jacek Pawlas
 • monetarny, walutowy
  16.01.2018
  Jaka jest różnica w znaczeniu słów monetarny i walutowy? Czy polityka monetarna to to samo co polityka walutowa?

  Z wyrazami szacunku
  Dorota
 • Z chrztu czy: ze chrztu?
  16.01.2018
  Przeczytałam pewne zdanie opisujące, co wynika z chrztu i mam wątpliwość... powinno być: ze chrztu jesteśmy uczniami Chrystusa czy z chrztu jesteśmy uczniami Chrystusa?

  Pozdrawiam serdecznie, życząc Szczęśliwego Nowego Roku!
 • Takie buty!
  16.01.2018
  Jak powinno się powiedzieć – buty z Geoxu czy buty z Geoxa?
  Dziękuję i pozdrawiam.
 • Z czym jeść dużo?
  15.01.2018
  Czy zdanie: Dużo miejsca, które zajmował sklep, pozostało niedostępne dla odwiedzających jest poprawne?
  Jak należy postępować przy odmianie przymiotników, kiedy używamy słowa dużo/wiele? Czy odmianę dostosować do słowa następującego po dużo/wiele, czy do samego dużo/wiele?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • Nie głupiam
  15.01.2018
  Szanowni Państwo!
  Zwracam się do Państwa z pytaniem, czy w stylizowanym „na staro” tekście można użyć zwrotu, tak jak bohaterka książki, Nie głupiam. Oczywiście rozumiem, co to zdanie oznacza, zastanawia mnie jednak ten zwrot, nie jestem pewna, czy takie słowotwórstwo można usprawiedliwić stylem archaicznym. 

  Z poważaniem
  Anna
 • Weterynarz
  15.01.2018
  Zaczęłam studia weterynaryjne i nieraz spotkałam się ze stwierdzeniem, że określenie weterynarz jest obraźliwe, a poprawną formą jest jedynie lekarz weterynarii lub lekarz medycyny weterynaryjnej. Czy ma to w ogóle sens?
 • Hashcode
  15.01.2018
  Jestem w trakcie pisania pracy dyplomowej z zakresu informatyki. Bardzo często muszę użyć pewnego terminu informatycznego, a mianowicie wyrazu hashcode. Problem pojawia się podczas odmiany tego wyrazu. Jaka powinna być jego właściwa forma? Obecnie mam:
  hashcodehashcode’ahashcode’owihashcode’ahashcode’emhashcodzie
  Czy może wariant z u jest lepszy, np.: generowanie hashcode’u?

  Z wyrazami szacunku
  Damian
 • Kebabek czy kebabik?
  15.01.2018
  Czy potrawa turecka niewielkich rozmiarów to palindromowy kebabek, czy jednak kebabik?

  Pozdrawiam,
  Tomasz Ordowski
 • Zagadkowy buchalteryjny
  12.01.2018
  Szanowni Państwo,
  W jednym z artykułów w Wikipedii dotyczącym chemii natrafiłem na następujące zdanie: „Przy rozpisywaniu reakcji redoks na poszczególne akty utleniania i redukcji, tradycyjnie stosuje się znak «=» dla podkreślenia, że akty te są tylko zapisem «buchalteryjnym» i nie symbolizują realnie występujących reakcji elementarnych”.
  Zastanawiam się, czy zasadne jest tutaj użycie przymiotnika buchalteryjny i czy można go uznać za synonim przymiotnika umowny.
  Z poważaniem
  DZ
 • Nowe zapożyczenie: zaadresować problem
  12.01.2018
  Ostatnio bardzo często słyszę wyrażenie zaadresować problem. Z kontekstu wynika, że osoba używająca tego wyrażenia ma na myśli: zdiagnozować, opisać, zrozumieć lub zrobić coś z nim. Jest to bezpośrednia kalka angielskiego wyrażenia to address a problem. Przykład z Internetu: Zgadzam się, że związki zawodowe nie powinny [...], ale na pewno trzeba zaadresować problem likwidowanych miejsc pracy. Czy z językowego punktu widzenia jest dopuszczalna?
 • Pracował w fabryce Wedla?
  12.01.2018
  Szanowni Państwo!
  Ostatnio pokłóciłem się o odmianę Wedel w poniższym zdaniu: Stefan pracuje obecnie w fabryce Wedla.
  Czy odmiana została przeprowadzona poprawnie? Jak poprawnie należałoby napisać? Czy na przykład bez odmiany fabryce Wedel? Czy zastosowanie odmiany wskazuje na przynależność fabryki do Karola Wedla, który nie jest de facto właścicielem, gdyż nie żyje od 1902 roku?
  Bardzo proszę o rozwiązanie powyższej zagwozdki.

  Z poważaniem, 
  Daniel
 • Popełnić wiersz
  12.01.2018
  Skąd się wziął popularny ostatnio błąd popełnić wpis/artykuł, zamiast napisać wpis/artykuł. Bo domyślam się, że jest to błąd, jeszcze kilka lat temu nie słyszałam takiego połączenia. Czy może jest to dopuszczalne? Dziękuję.
 • Ponownie zwyciężył, ale czy: ponownie zwycięski?
  12.01.2018
  Czy sformułowanie Kamil Stoch ponownie zwycięski lub Łomaczenko ponownie zwycięski jest poprawne?

  Dziękuję
 • Najbardziej rekordowy pleonazm
  12.01.2018
  Szanowna Poradnio, 
  czy można powiedzieć, że coś jest najbardziej rekordowe
 • Ton uczuciowy pytania
  12.01.2018
  Chciałbym się dowiedzieć, czy na końcu pytań o zabarwieniu emocjonalnym powinno się dawać pytajnik i wykrzyknik, czy też wystarczą dwa lub trzy pytajniki. Chodzi mi konkretnie o pytania w stylu: Co ty wyprawiasz?! (a może : Co ty wyprawiasz???), Coś ty powiedział?! (a może: Coś ty powiedział???), No i po co to zrobiłeś?! (a może: No i po co to zrobiłeś???), A odkąd to jesteś ekspertem w tym temacie?! (a może: A odkąd to jesteś ekspertem w tym temacie???), itp.

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego