wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • Deeskalacja czy dezeskalacja?
  17.02.2020
  Jak do zasad stosowania przedrostków de- i dez- ma się występujący w słowniku i używany w mediach wyraz deeskalacja? Eskalacja zaczyna się od samogłoski. Dlaczego w słowniku nie ma zgodnego z ogólnymi zasadami wyrazu dezeskalacja? Gdy politycy i dziennikarze używali wyrazu deubekizacja, wyjaśniono im, że powinni pisać dezubekizacja. W przypadku deeskalacji nie widać podobnej reakcji. Czy można używać wyrazu dezeskalacja bez narażania się na zarzut nieznajomości norm językowych?
 • Taczka
  17.02.2020
  Jaka jest etymologia słowa taczka?

  Z góry dziękuję za odpowiedź
 • Chińskie imię Shishi
  17.02.2020
  Czy należy odmienić chińskie imię ShishiShishiego, Shisiemu itd.?
  Pozdrawiam Czytelniczka
 • Strona zeznała
  17.02.2020
  Chciałabym zapytać, jak należy pisać (i mówić) o przesłuchiwanym mężczyźnie w charakterze strony. Czy można napisać strona zeznał, wyjaśnił? Nie mogę znaleźć alternatywy, ale też nie jestem pewna, czy pisząc w ten sposób nie popełniam błędu.
 • zaimki osobowe w 3. osobie liczby mnogiej
  14.02.2020
  Szanowni Państwo,
  w języku słoweńskim i języku serbsko-chorwackim w 3. osobie liczby mnogiej oprócz zaimków osobowych oni (r.m.) i one (r.ż.) występuje też ona (r.n.). Czy w języku polskim również kiedyś tak było?
 • Imiesłowowe równoważniki zdań
  14.02.2020
  Które ze zdań jest niepoprawne?
  Wróciwszy ze szkoły zjadłem obiad.
  Idąc przez most, wiatr zerwał mi czapkę.
  Wychodząc w pośpiechu nie zapomnij, zamknąć drzwi.
 • Recyklowany czy recyklingowany?
  14.02.2020
  Dzień dobry,
  ostatnio spotkałam się z formą recyklowany zamiast recyklingowany. Czy jest ona poprawna?
 • Kredkować
  14.02.2020
  Szanowni Państwo,
  żona gani mnie za użycie czasownika kredkować (w znaczeniu: kolorować kredką). Czy ma rację? Czy takie słowo istnieje? Jeśli tak, jaki jest zakres jego użycia? Czy jest ono jakoś szczególnie nacechowane?

  Z pozdrowieniami
  czytelnik
 • Idę na tramwaj czy do tramwaju?
  13.02.2020
  Idę na tramwaj czy idę do tramwaju ? A co z pociągiem ? Do pociągu czy na pociąg?
 • Biernik czy dopełniacz?
  13.02.2020
  Moje pytanie dotyczy używania słów w bierniku w połączeniu z wyrazami, z którymi zdaje się łączyć forma dopełniacza, jak np.:
  1. użyć mikser (zamiast: użyć miksera)
  2. dotknąć ekran (zamiast: dotknąć ekranu)
  3. próbować wspinaczkę (zamiast: próbować wspinaczki).

  Zdarza się nawet użycie biernika z zaprzeczeniami (np. nie pamiętać datę)! Odnoszę niestety wrażenie, że przez osoby wypowiadające tego typu zwroty jest to traktowane jako przejaw starannego użycia języka. Która forma jest poprawna?
 • cudzysłowowe różności
  13.02.2020
  Szanowni Państwo,
  czy po tzw., zwany i nazywany należy/można stosować określenia w cudzysłowach czy bez? Przykładowo: Człowiek zwany sumieniem Europy czy też zwany „sumieniem Europy”. Inna kwestia to cudzysłów przy użyciu sformułowania żołnierze wyklęci – z cudzysłowami czy bez? (a może: Żołnierze Wyklęci, spotyka się i tak wariant). Czy „złoty wiek” czy też to metaforyczne określenie i: złoty wiek?
  Dziękuję serdecznie i pozdrawiam
  A.B.
 • czerwona księga
  13.02.2020
  Szanowni Państwo,
  czy w wyrażeniu czerwona księga (wykaz gatunków, np. zwierząt, zagrożonych wyginięciem) należy użyć wielkich liter? Czy napiszemy: Dla Polski Czerwoną Księgę zwierząt opracowuje Instytut Ochrony Przyrody PAN w Krakowie? I czy w związku z tym tytuł publikacji zawierającej ten wykaz powinien mieć postać np. : Polska Czerwona Księga zwierząt. Bezkręgowce?
  Z góry dziękuję za odpowiedź
  Z poważaniem
  Rafał Kostka
 • fontanna Neptuna
  12.02.2020
  Jak poprawnie zapisać: fontanna Neptuna czy Fontanna Neptuna?
 • Nazwy serbskich klubów sportowych
  12.02.2020
  Szanowni Państwo!
  Piszę pracę w języku polskim, w której porównuję przyśpiewki polskich i serbskich kibiców piłkarskich. Mam jednak problem z zapisem nazw klubów. W języku serbskim brzmią one: Crvena zvezda Beograd i Partizan Beograd. Czy zatem poprawnym zapisem w języku polskim będzie Crvena zvezda Belgrad? Czy raczej Crvena Zvezda Belgrad i Partizan Belgrad? A może nie powinnam tłumaczyć nazwy miasta i pozostawić Beograd?
  Z wyrazami szacunku,
  Elżbieta Benkowska
 • Nieśwież
  12.02.2020
  Skąd pochodzi nazwa miejscowości Nieśwież?
 • Gwarowe zaś
  12.02.2020
  Szanowni Państwo,

  na pewnej stronie internetowej popularyzującej nasz ojczysty język toczyła się kiedyś ciekawa dyskusja, w której jeden z interlokutorów zauważył, że na Śląsku powszechnie używa się słowa zaś w znaczeniu ‘znowu’, co jest oczywiście niepoprawne i takie „śląskie”. Czy ta osoba miała rację?

  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.

  Z poważaniem
  Czytelniczka Natalia
 • Myślnik czy dwukropek?
  11.02.2020
  Szanowni Eksperci,
  czy poprawne jest zdanie: I powiedział Jan do mnie – powiedział Piotr: „Nie prowadź z nimi wojny”? Czy może być z jednej strony zdania wtrąconego myślnik, a z drugiej dwukropek?
  Pozdrawiam.
  Maria
 • Tajna Rada Wielkiej Brytanii
  11.02.2020
  Witam,
  nurtuje mnie pytanie, czy nazwę Tajna Rada (chodzi o organ doradczy angielskich monarchów) powinno się zapisywać wielkimi literami czy może raczej małymi: tajna rada, jak np. gabinet (organ, który ją potem zastąpił).
 • Konrad mazowiecki czy Konrad Mazowiecki
  11.02.2020
  Dzień dobry. Studentka znanej uczelni donosi o wiedzy zyskanej w czasie wykładów. Oto poprawna jest pisownia: Konrad mazowiecki, a nie: Konrad Mazowiecki. Podobnie ma być z innymi przydomkami książąt. Czy to prawda?
  Dziękuję
 • Znaki nieliterowe na początku wypowiedzenia
  11.02.2020
  Droga Poradnio, chciałbym zapytać, jak należy zapisać na początku zdania rozszerzenie domeny zaczynające się od kropki lub hashtag zaczynający się hashem? Na przykład:
  „.com” najpopularniejszą domeną na świecie.
  .Com najpopularniejszą domeną na świecie.
  .com najpopularniejszą domeną na świecie.
  #poradnia jest bardzo pomocna.
  #Poradnia jest bardzo pomocna.
  Wiem, że można sobie z tym poradzić zmieniając szyk zdania, ale interesuje mnie taki przypadek. Dziękuję. – lumay
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego