wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • Kopia
  13.04.2018
  Czy poprawnym sformułowaniem jest dodać kogoś/ktoś jest na kopi wiadomości (e-maila) czy w kopii wiadomości

  Pozdrawiam
 • Loara
  13.04.2018
  Ostatnio ze znajomymi zastanawialiśmy się, nad podziałem na sylaby słowa Loara. Nie mogliśmy dojść do jednej wersji więc prosimy o pomoc.
  Dziękuję
 • Istria
  12.04.2018
  Szanowni Państwo,
  czy powinno się mówić na Istrii czy w Istrii? Jest to półwysep, więc bardziej pasuje mi na, jednak np. w Encyklopedii PWN pod hasłem „Słowenia. Historia” czy „Morosini” występuje wersja w Istrii.

  Dziękuję za pomoc,
  pozdrawiam
 • Teza
  12.04.2018
  Nauczycielka kwestionuje tezę która miała być napisana jako zdanie pojedyncze orzekające. Czy ta teza jest poprawna?
  Nie nad każdym człowiekiem wisi fatum.
 • Śmieci a dzieci
  12.04.2018
  Dlaczego w narzędniku słowo śmieci brzmi śmieciami, skoro podobnie brzmiące dzieci odmieniają się już inaczej? Czy obowiązuje tu jakaś zasada? 

  Z poważaniem,
  Agnieszka
 • W dniu siódmym kwietnia
  11.04.2018
  Szanowna Poradnio,
  jak poprawnie odmienić liczebniki w podanym zdaniu: W dniach 7 i 8 kwietnia przy zakupie okularów można skorzystać z darmowej porady lekarza? W dniach siódmym i ósmym kwietnia czy w dniach siódmego i ósmego kwietnia?
 • Podejmować postawę?
  11.04.2018
  W recenzji opublikowanej w pewnym periodyku znalazłem taki oto fragment:
  […] współcześnie najważniejsze postawy światopoglądowe nie mogą być podejmowane w sposób czarno-biały.
  Czy konstrukcję podejmować postawę można uznać za poprawną?
 • Przecinki, ach przecinki!
  11.04.2018
  Jak poprawnie powinna być użyta interpunkcja w zdaniu: Mimo że nie lubię kolorów cieszę się że dodałeś parę do mojego życia?

  Napisałem w ten sposób: Mimo że nie lubię kolorów, cieszę się, że dodałeś parę do mojego życia.

  Czy to jest poprawnie?
 • Pochodzenie anglo-celtycko/anglo-polskiego
  10.04.2018
  Mam pytanie w kwestii zapisu pochodzenia. Otóż opis dotyczy dziecka, którego rodzice są pochodzenia (w j. angielskim) Anglo-Celtic (ojciec) i Anglo-Polish (matka). Jak prawidłowo rozpisać takie pochodzenie w języku polskim? Czy odpowiednikiem jest pochodzenia angielsko-celtyckiego/angielsko-polskiego czy też funkcjonuje inne określenie na taką sytuację?
  Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź
 • Przymiotnik postapokaliptyczny
  10.04.2018
  Jestem ciekaw, jak powinno się pisać po polsku słowo, które w języku angielskim brzmi post apocalyptic czy też post-apocalyptic. Wszyscy piszą post apokaliptyczny albo post-apokaliptyczny. Natknąłem się jednak w Wikipedii, że: „W języku polskim jedyna poprawna pisownia przymiotnika to postapokaliptyczny. Będąca kalką z języka angielskiego pisownia post-apokaliptyczny czy post apokaliptyczny jest błędna”.
  Proszę o wyjaśnienie.

  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
 • Wolny Uniwersytet Ukraiński
  10.04.2018
  Witam serdecznie,
  Mam taki problem. W Monachium jest uczelnia, która w języku ukraińskim nazywa się Український Вільний Університет. W tłumaczeniu dosłownym na polski nazwa powinna brzmieć: Ukraiński Wolny Uniwersytet. Spotykam tłumaczenie: Wolny Uniwersytet Ukraiński.
  Jaka jest poprawna nazwa tej uczelni w języku polskim?

  Serdecznie pozdrawiam,
  Stefan Laszyn, USA
 • Fleksja nazwisk białoruskich
  9.04.2018
  Dzień dobry!
  Jak powinno się odmieniać białoruskie nazwiska z zakończeniem au (аў) lub ou (оў), takie jak np. Bykau (Быкаў)? Czy powinno to brzmieć Bykaua, Bykauowi, Bykauem, czy analogicznie do białoruskojęzycznej odmiany Bykawa, Bykawowi, Bykawem? Warto wspomnieć, że w języku rosyjskim, będącym drugim językiem urzędowym Białorusi, nazwisko brzmiałoby Bykow (Быков), a polska odmiana – Bykowa, Bykowowi, Bykowem.

  Pozdrawiam
  Paweł
 • Stadion Zawiszy Bydgoszcz
  9.04.2018
  Dzień dobry, chciałabym uzyskać odpowiedź na pytanie: czy nazwa własna stadionu piłkarskiego z Bydgoszczy została utworzona poprawnie? Nazwa brzmi: Stadion Zawisza lub Stadion Zawisza Bydgoszcz. Nazwa zespołu piłkarskiego to Zawisza Bydgoszcz. Czy w nazwach własnych nie powinno się odmieniać słów i poprawna forma nie powinna brzmieć: Stadion Zawiszy, Stadion Zawiszy Bydgoszcz?
 • Piszemy pałac Na Wodzie
  9.04.2018
  Szanowni Państwo,
  uprzejmie proszę o wskazanie, która pisownia nazwy pałacu w Łazienkach Królewskich w Warszawie jest poprawna:

  Pałac na Wodzie,

  pałac na Wodzie,

  pałac Na Wodzie.

  Dziękuję.
 • Świątkowatość
  6.04.2018
  Co znaczy wyraz świątkowatość?
 • Zapewnić
  6.04.2018
  Czy połączenie zapewnić, aby… jest dopuszczalne? Chodzi o tłumaczenie angielskiego ensure that w znaczeniu ‘zagwarantować, że coś na pewno się stanie’. Zapewnić, że ma chyba inne znaczenie, prawda?

  Pozdrawiam wielkanocnie
  Dorota
 • Kłopot z milionem nóg
  6.04.2018
  Jak poprawnie utworzyć przymiotnik określający hipotetyczne stworzenie mające milion nóg? Czy będzie to milionnożny, milionnogi, a może miliononożny lub miliononogi?
 • Liczenie dni
  6.04.2018
  Witam
  Mam taki problem, nie potrafię bez wątpliwości przełożyć ilości dni policzonych z kalendarza na rzeczywiste odzwierciedlenie. Policzony z kalendarza np. jeden dzień do czegoś, jak rozumieć od dnia, który już trwa. Jako 24 h od chwili mówienia, traktować cały trwający dzień jako jeden, czy ten jeden dzień, czy jako resztę trwającego dnia do północy?
  Pozdrawiam
 • Konsekrujący jako podmiot
  6.04.2018
  Witam serdecznie,
  chciałabym prosić o odpowiedź na pytanie, czy imiesłów przymiotnikowy czynny może występować w funkcji podmiotu. Mówię tutaj o sytuacji, gdy we wcześniejszej części wypowiedzi podmiot był wyrażony, przez co w zdaniu z imiesłowem, ten ostatni jasno można wiązać z podmiotem z wcześniejszych zdań. Na przykład cała wypowiedź dotyczy kapłana. W zdaniu o posłudze sakramentalnej użyłam słowa konsekrujący (w domyśle: kapłan). Czy taka konstrukcja jest poprawna?
 • Nazwisko Kobayashi
  5.04.2018
  Jak poprawnie należałoby odmienić nazwisko Kobayashi? Czy poprawnie będzie: dyplom dla Pana Kobayashiego, czy dyplom dla Pana Kobayashi?

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego