wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • Z rana
  6.06.2018
  Czy zwrot z rana jest poprawny językowo, a jeśli tak – czy jest to wyrażenie potoczne, którego nie warto używać w oficjalnych sytuacjach?
  Chodzi mi np. o zwrot Wysłałem do państwa pismo wczoraj z rana.
 • Jensen dla Anglików
  6.06.2018
  Szanowni Państwo,
  mam jeszcze jedno pytanie związane z Jensenem, tym razem Johanem Jensenem (matematykiem duńskim). Polska wymowa nie budzi wątpliwości, a czy zwracając się do anglojęzycznych słuchaczy, powiemy po prostu [jensen] czy jakoś inaczej?

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Chorwacja
  6.06.2018
  Jak piszemy na chorwację czy do chorwacji?
 • Przecinki
  6.06.2018
  Mam pytania o przecinki: Widziałem ten film, ale nie pamiętam(,) jaki to [był] tytuł, Nie wiem(,) jak bardzo [źle to wygląda], Zawsze pokazywał slajdy na wykładach, ale nie wiem(,) czy nadal [je pokazuje], A wiadomo(,) na jaki stopień [zaliczyłaś egzamin]?. Pytałem już o tego typu przykłady, ale nadal czuję się bezradny wobec rozstrzygania o samodzielności znaczeniowej quasi-zdań podrzędnych. Nadal też istnieją okoliczności, w których zdania takie (owszem, potoczne) trzeba zapisać.
 • Kłamać
  6.06.2018
  Na forum opisałem pewną sytuację, pisząc zdanie Powiedziałem, że mnie kłamie. Zwrócono mi dosadnie uwagę, że poprawnie jest że mnie okłamuje. W sieci wyszukałem, że kłamać kogoś jest typowe dla obszaru ziem dawnej Galicji. Czy to prawda? Można to uznać za normę dialektu małopolskiego? W moim odczuciu kłamać i okłamywać ma dla nas w Małopolsce i Podkarpaciu takie samo znaczenie i używamy obu form zamiennie. Czy kłamać i okłamywać to synonim?
 • Pomadka
  5.06.2018
  Czy używanie słowa pomadki w znaczeniu ‘bombonierki’ jest regionalizmem lub archaizmem? U mnie w domu pomadka to najpierw czekoladka, a dopiero potem szminka, ale koleżanka warszawianka kpi, że to nasz idiolekt.
 • Obchodzić
  5.06.2018
  Dzień dobry,
  proszę o informację, jaka jest etymologia wyrażenia to mnie nie obchodzi. Dlaczego coś ma nas obchodzić lub nie?

  Z góry dziękuję.
  Pozdrawiam,
  Urszula Szczepaniak
 • Wazówna
  5.06.2018
  Mam prośbę o dokładne wyjaśnienie zasady poprawnego odmieniania nazwiska Wazówna. Czy dopuszczalne są jakieś inne warianty odmiany; słyszałam nawet takie jak: komu/czemu? Wazównej!!!
 • Poniżej przeciętnej są postępy dydaktyczne
  5.06.2018
  Bardzo proszę o odpowiedź czy poprawne są formy: powyżej przeciętnej i poniżej przeciętnej oraz postępy dydaktyczne. Od dawna często używam tych wyrażeń w pisanych przeze mnie opiniach psychologicznych. Ostatnio jednak spotkałam się z twierdzeniem, że formy te są błędne. Moim zdaniem zarówno wyrażenie powyżej przeciętnej, jak i postępy dydaktyczne są poprawne.

  Bardzo dziękuję za pomoc.
  Maria Cieślak
 • Szukać za czymś
  5.06.2018
  Szanowni Państwo,
  zdarza mi się słyszeć połączenie szukać za czymś. Zastanawiam się, czy jest poprawne, czy to jakaś gwara i skąd się wzięło. Na Wikipedii można znaleźć informację, że to kalka z niemieckiego. Prosiłbym o wyjaśnienie.

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Na jednej nodze
  4.06.2018
  Szanowni Państwo,
  na pewne moje pytanie usłyszałem odpowiedź: w niedzielę to na jednej nodze!, co miało znaczyć: ‘w niedzielę z wielką chęcią!’ (choć autor tych słów zastrzegł, że na ogół ma się przez to na myśli: ‘zrobić coś szybko’). Chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej o tym frazeologizmie. Czy jest to regionalizm pochodzenia wiejskiego? (taka była sugestia mojego rozmówcy).

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Agresywny sprzedawca, czyli o tym, co może słownik
  4.06.2018
  Szanowni Państwo,
  w Słowniku wyrazów trudnych i kłopotliwych PWN omawiany jest m.in. problem używania przymiotnika agresywny jako określenia rzutkości, energiczności, czasem natarczywości, np. agresywna reklama, agresywna kampania. Tymczasem SJP PWN jako jedno ze znaczeń tego przymiotnika podaje: ‘pełen ekspresji, dynamiki’. Czy można stąd wnioskować, że nowe znaczenie zyskało akceptację językoznawców i nie powinno być uważane za błąd?

  Z wyrazami szacunku
  Czytelnik
 • Gossypiboma
  4.06.2018
  Czy w języku polskim odmieniamy rzeczownik gossypiboma (chusta chirurgiczna zostawiona przypadkowo wewnątrz ciała pacjenta po operacji)?
 • Tłumnie
  4.06.2018
  Przyszli tłumnie oznacza, że jakaś grupa osób zjawiła się w dużej ilości. A czy można to „odwrócić” i powiedzieć coś w stylu Zaproszeni goście nie przyszli tłumnie – w sensie, że mimo wielu wysłanych zaproszeń uczestników było bardzo mało?
 • Małoliterowy szef
  1.06.2018
  Często pisząc maila mam problem, jak napisać o swoim szefie. Jakoś ładniej wygląda mi pisanie go wielką literą (w stylu Przekazałem ofertę Szefowi, odezwie się w tej sprawie jutro), ale nie jestem pewien, czy to forma poprawna. Bo może przesadzam z grzecznością, a szef powinien być jednak „małoliterowy”).
 • Zbliżyć się na parę kroków
  1.06.2018
  Szanowni Państwo!
  Wciąż walczę z pewnym zdaniem, którego kłopotliwy fragment brzmi następująco: Dopiero zbliżenie się na parę kroków pozwalało dostrzec pewną zależność. No i właśnie coś mi podpowiada, że na parę kroków to nie jest poprawna forma... Czy jednak na pewno? Jeśli tak, to czym mogłabym te parę kroków zastąpić?
 • Jatka
  1.06.2018
  Szanowni Państwo,
  zainteresowała mnie etymologia słowa jatka, którego dawniej używano go w odniesieniu do sklepu rzeźnika. Czy jest możliwe, iż słowo to pochodzi od jhatka [tɺə̀ʈkɑ], słowa w języku hindi (i dalej, pochodzącego z sanskrytu)? Pojęcie to oznacza szybki ubój zwierząt, szczególnie dotyczy społeczności Sikhów, więc znaczenie jest bardzo bliskie. Czy jest możliwe, że to jest przypadkowa zbieżność słów i pojęć? Dziękuję bardzo za odpowiedź.
  Pozdrawiam serdecznie
 • Los a przeznaczenie
  1.06.2018
  Próbuję dowiedzieć się, czym różnią się słowa los od przeznaczenie, lecz nie mogę znaleźć dobrego źródła.
  Będę bardzo wdzięczy za pomoc.
  Pozdrawiam.
 • Spermacet a wielorybnicy
  1.06.2018
  Szanowni Państwo,
  proszę o etymologię wyrazu spermacet w kontekście opinii pierwszych wielorybników na temat tej substancji.

  Pozdrawiam
  Stratos Vasdekis
 • Nie śpieszy mi się nie cieszyć z chwil lepkich w suche łzy
  30.05.2018
  Witam, czy takie zdanie jest poprawne językowo?
  Nie śpieszy mi się nie cieszyć z chwil lepkich w suche łzy.

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego