wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • Dopowiedzenie a przecinek
  10.06.2019
  Dzień dobry! Czy w tym zdaniu powinien być przecinek? Odpowiedzi ankietowanych na zagadnienie 1, zawarte w kwestionariuszu.
 • Miejscowość Gaj
  10.06.2019
  Szanowni Państwo!
  Pochodzę z małej wsi pod Krakowem o pięknej nazwie Gaj. Choć nazwa ta wydaje się być prosta i naturalna, to od lat budzi spory. Problem pojawia się w dopełniaczu. Zwyczajowa forma, której używają mieszkańcy to Jadę do Gaja, co budzi konsternację u osób, które wcześniej się z taką odmianą nie spotkały. Równocześnie forma Jadę do Gaju zyskuje na popularności. Czy odmianę do Gaja da się uzasadnić? Czy należy traktować ją jako anachronizm? Wreszcie, która forma jest poprawna?
 • Nazwisko Belfer i imię Giorgi
  7.06.2019
  Czy nazwisko Belfer odmieniamy tak samo jak rzeczownik pospolity belfer? Korzystając z okazji, proszę również o podanie odmiany gruzińskiego imienia Giorgi.
 • Acting out
  7.06.2019
  Dzień dobry, mam kłopot z terminem acting out. Czy można go odmieniać (acting outy, acting outów, acting outowe)?

  Pozdrawiam
  Anna
 • Dobrych kilka lat
  7.06.2019
  Szanowna Poradnio PWN,
  od jakiegoś czasu męczy mnie pewna reklama radiowa, w której pojawia się sformułowanie ubyło mi dobre kilka lat. Czy nie powinno być ubyło mi dobrych kilka lat?

  Z góry dziękuję za odpowiedź i łączę pozdrowienia,
  Czytelniczka
 • Tylko 1000-lecie
  7.06.2019
  Dzień dobry, czy poprawny jest zapis: 100 lecie – bez łącznika (-)?

  Dziękuję za pomoc.
 • Odmóżdżyć
  7.06.2019
  Wg sjp.pl odmóżdżenie to ogłupienie. Wg Wikipedii to śmierć mózgowa. Jak zatem rozumieć sformułowania typu Jest to książka, którą można przeczytać tylko dla odmóżdżenia czy lekka komedia dla odmóżdżenia? Z kontekstu można domniemywać, że chodzi o relaks, ale czy to nie za daleko idąca interpretacja?
 • Ankietować
  6.06.2019
  Czy istnieje dokonany odpowiednik czasownika ankietować? I jeśli nie, to czym można go zastąpić?
 • Piosenka wyznanie
  6.06.2019
  Dzień dobry!
  Chciałabym zadać jeszcze jedno pytanie dotyczące Dyktanda Warszawskiego. Otóż w tekście wzorcowym jest forma piosenka wyznanie. Chciałabym zapytać, czy jest to jedyna dopuszczalna pisownia i czy nie należałoby dopuścić jako równorzędnej formy piosenka-wyznanie, skoro nie ma przeszkód, żeby uznać równorzędność tych członów. Bez szkody dla treści można by przecież przestawić kolejność i napisać też wyznanie piosenka, czyli wyznanie w formie piosenki. Dziękuję za wyjaśnienie.
 • Polecać
  6.06.2019
  Czy sformułowania Polecam przeczytać tę książkę i Polecam książkę są równoważne pod względem znaczenia i czy różnią się stylistycznie?
 • Około godzinny, ale ponadgodzinny
  6.06.2019
  Dlaczego około godzinny pisze się rozdzielnie, a ponadgodzinny łącznie?
 • 8 marca
  6.06.2019
  Które zdanie jest poprawne?
  8 marca to święto wszystkich kobiet.
  czy
  Dzień 8 marca to to święto wszystkich kobiet?
 • Sporne zapisy w dyktandzie
  5.06.2019
  Dzień dobry! Bardzo proszę (najlepiej p. prof. Kłosińską, która była członkinią jury w Dyktandzie Warszawskim) o wyjaśnienie dotyczące fragmentów:
  1. ...wykoncypować, gdzieżby to umieścić... (dlaczego nie gdzież by?),
  2. Syreni Gród (dlaczego nie syreni gród, skoro w WSO jest gród Kraka, gród Kopernika i gród Neptuna?),
  3. niecała (dlaczego nie nie cała?),
  4. wspólnota europejska (dlaczego nie duże litery, skoro mowa o kontekście instytucjonalnym?)

  Pozdrawiam, A. Buczkowska
 • Pielgrzymka
  5.06.2019
  Jest pątnik i pątniczka, ale tylko pielgrzym. Jeśli zatem w pielgrzymce idzie wyłącznie płeć piękna, czy mogę, aby to jednoznacznie wyrazić, napisać: pielgrzymi szły? Pielgrzym, przekształcony w żeńską formę, to – pielgrzymka, ale ten wyraz, niestety jest już zajęty.
 • Mieszkanie czy mieszkania?
  5.06.2019
  Dzień dobry,
  czy adres ul. Krakowska 26 m. 5 należy odczytywać „26 mieszkania 5” czy „26 mieszkanie 5”? Jeśli obie wersje są poprawne, to która jest wersją oryginalną, wyjściową. Jaka zasada gramatyki tłumaczy prawidłową wersję.

  Pozdrawiam,
  Grzegorz Klich
 • czy aż nie?
  5.06.2019
  Dzień dobry,

  Jak jest poprawnie powiedzieć: schowaj to aż nie wylejesz czy schowaj to aż wylejesz?

  Pozdrawiam
 • Nazwisko Bochen
  4.06.2019
  Dzień dobry!

  Jak powinno się odmieniać nazwisko Bochen?

  Z poważaniem
  Agnieszka
 • Lek na erekcję czy na katar?
  4.06.2019
  Dzień dobry,
  w reklamach leków pojawia się wyrażenie „lek na... (i tutaj nazwa choroby czyli czegoś niechcianego)”, ale mamy też lek na erekcję zamiast leku na zaburzenia erekcji. Czy takie wyrażenie jest poprawne czy wbrew intencji reklamodawcy wskazuje na to, że erekcja jest czymś niechcianym (jak np. katar) i lek miałby ją zwalczać (a nie wywoływać)?

  Pozdrawiam!
 • Księstwo Słupskie, Hospodarstwo Mołdawskie, Chanat Krymski
  4.06.2019
  Szanowni Państwo,
  proszę o podanie poprawnego zapisu poniższego typu nazw (z nadzieją, że te rozstrzygnięcia pojawią się w SJP): księstwo słupskie, hospodarstwo mołdawskie, chanat krymski czy Księstwo Słupskie (z pewnością zapis dużymi literami jako byt państwowy: Księstwo Warszawskie, Księstwo Kijowskie), Hospodarstwo Mołdawskie, Chanat Krymski. Czy pisownia dużą lub małą literą zależy od stopnia niezależności danego terytorium? Dziękuję bardzo i pozdrawiam, A.B.
 • O yukacie, hakamie i matchy
  4.06.2019
  Witam serdecznie
  Pisałam ostatnio tekst, w którym użyłam transkrypcji japońskich wyrazów typu yukata, matcha czy hakama (części garderoby czy jedzenie). Znajoma zwróciła mi uwagę dotyczącą odmiany. Jak właściwie powinno się odmieniać takie wyrazy? Czy powinno się je najpierw spolszczyć w transkrypcji, zanim je odmieniamy?
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego