wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • ...i na rzecz
  16.04.2002
  Moje pytanie dotyczy poprawności interpunkcyjnej. Czy w zdaniu: "Działając w imieniu i na rzecz firmy XXY..." powinienem potraktować i na rzecz jako wtrącenie?
 • deklaracja
  16.04.2002
  Która forma jest poprawna: "Deklaracja współpracy" czy "Deklaracja o współpracy"? Sprawa dotyczy nagłówka pisma.
 • Compaq
  16.04.2002
  Jak odmieniać nazwę firmy Compaq? Chodzi mi głównie o narzędnik: Compaqiem czy Compakiem? Dziękuję za odpowiedź.
 • średzki
  16.04.2002
  1. Dlaczego przymiotnikiem od Środy Śląskiej jest średzki?
  2. Czy istnieje różnica w powstawaniu nazw miejscowych wsi i miast?
 • pomontażowy
  15.04.2002
  Jak poprawnie pisać przymiotnik po montażowy, np techniczne badania po montażowe, czyli wykonywane po instalacji urzadzenia?
 • lekce sobie ważyć
  15.04.2002
  Panie Profesorze,
  Mam tym razem takie oto pytanie: skąd wzięło się "rozbicie" słowa lekceważyć na przykład w wyrażeniu lekce sobie ważyć? Z niecierpliwością czekam na odpowiedź.
 • wschód - po polsku i rosyjsku
  15.04.2002
  Dlaczego w języku polskim istnieje jedno słowo wschód, a język rosyjski ma dwa odpowiedniki vostok (strona swiata) i voshod (wschód słońca) i kiedy nastąpił ten semantyczny podział?
 • euro
  12.04.2002
  Czy euro pisze się wielką, czy małą literą?
 • USD i DEM
  12.04.2002
  Czy funkcjonują w jęz. polskim skróty typu USD, DEM na oznaczenie walut zachodnich?
 • gratis, gratisowy
  12.04.2002
  Czy można napisać, że egzemplarz np. wydawnictwa jest gratisowy, czy też, że został przekazany gratis ?
 • rząd czasowników
  12.04.2002
  Które bądź jakie czasowniki wymagają dopełniacza, np.: czego chcesz, czego słuchasz, a które biernika: co robisz??
 • rodzaj gramatyczny skrótowców
  11.04.2002
  Mam pytanie dotyczące rodzaju skrótów. Jeszcze kilka lat temu uczono, że skróty nazw mają rodzaj nijaki - np. PZU ogłosiło, PKO rozpoczęło, SLD wystąpiło etc. I dopiero przy pełnym rozwinięciu nazw używano rodzaju zgodnego z głównym rzeczownikiem - np. Powszechny Zakład Ubezpieczeń ogłosił, Powszechna Kasa Oszczędności rozpoczęła, Sojusz Lewicy Demokratycznej wystąpił. Od pewnego jednak czasu obserwuję w środkach masowego przekazu stosowanie czasownika w rodzaju odpowiadającym głównemu rzeczownikowi nawet przy skrótach - np. PZU ogłosił, PKO rozpoczęła, SLD wystąpił. Bardzo mnie to razi. Dlatego też pytam, czy jest to poprawne? Bardzo proszę też o podanie wiarygodnego źródła, gdzie mogłabym to sprawdzić. Pozdrawiam.
 • identyfikowalny
  11.04.2002
  Czy słowo identyfikowalny istnieje w języku polskim i jest w następującym zdaniu użyte prawidłowo? "Fotograf Oliviero Toscani z agencji Eldorado rozpoczyna współpracę z Benettonem. To dzięki jego koncepcjom marka szybko staje się identyfikowalna".
 • na raz tylko jeden pkt
  11.04.2002
  Szanowni Państwo,
  Oto moje pierwsze pytanie do Poradni, ale na pewno nie ostatnie. Mam bowiem mnóstwo różnorakich wątpliwości, a słowniki, niestety, nie radzą sobie z ich rozwiązywaniem. Ale zanim zadam to konkretne pytanie, proszę o jedno wstępne wyjaśnienie: dlaczego napisali Państwo powyżej, w "słowie wstępnym": "prosimy pytać tylko o jedną rzecz na raz" - chodzi mi o rozdzielną pisownię wyrażenia na raz. Azaliż nie stoi w słowniku (m.in. NSO PWN!), iż należy je pisać łącznie w znaczeniu 'jednocześnie'? A przecie właśnie taki sens ma tu owo wyrażenie. Uprzejmie proszę o pilną odpowiedź i - chyba - korektę.
  Pora na pytanie właściwe:
  Czy wyraz punkt należy uznać za pojęcie matematyczno-fizyczne i wobec tego jego skrót pkt w przypadkach zależnych pisać bez kropki, czy raczej traktować jak "zwykły" rzeczownik i stawiać kropkę w dopełniaczu itd., jak w skrótach mgr, dr, bp itp. Wydaje mi się, że słuszna, no i znacznie prostsza, jest ta pierwsza interpretacja. Tylko dlaczego słowniki (przeszukałem ich kilkanaście!) robią unik i podają hasło pkt wyłącznie w mianowniku? A może się mylę, może w którymś ze słowników określono ten "szczegół"?
  Serdecznie pozdrawiam Redaktorów Poradni, dziękując za tę cenną inicjatywę, jaką jest doradzanie via internet (Internet?).
  Krzysztof Szymczyk, Opole
 • jacuzzi i medley
  11.04.2002
  Szanowni Państwo,
  Chciałbym zastąpić słowo jacuzzi, znaczące tyle, co 'wanna do hydromasażu' wyrazem polskim, krótkim i jednoznacznym. Słowo jacuzzi to nazwa firmy założonej przez dwóch braci (pochodzących z Włoch) Jacuzzi. Wyraz ten ,mimo że zadomowił się już w mowie polskiej (prasa fachowa, program Big Brother), nie ma swojego polskiego odpowiednika. Czy można użyć zastępczo słowa dżakuzi?
  Druga moja wątpliwość to wyrażenie na płycie Krzysztofa Krawczyka Medley jubileuszowy. Czy jest ono poprawne i czy nie lepiej brzmiałoby wiązanka (przebojów) jubileuszowa?
  Zaznaczam iż obu słów nie ma w żadnym z posiadanych przeze mnie słowników.
  Proszę o odpowiedź.

  Pozdrawiam
  Janusz Gramse
  Gniezno
 • spakować (się)
  11.04.2002
  Skoro zwrot spakować się jest poprawny, czy można powiedzieć spakować kogoś (np. do podróży)?
 • padać z nóg
  10.04.2002
  Czy poprawny jest zwrot padać z nóg? Słowniki frazeologiczne podają jedynie lecieć z nóg.
 • yakuzowie
  10.04.2002
  Japońska mafia to yakuza (czy Yakuza?). Jak nazywany jej członków, jeżeli koniecznie chcemy ich nazwać bez omawiania i jeżeli taka nazwa istnieje: yakuzi, yakuzowie, jeden yakuz/yakuza, ci yakuza? Na członków mafii włoskiej mówi się po prostu mafiozi [raczej mafiosi - Red.], a nie cosanostrzy czy camorrowie (rzeczywiście wygląda to zabawnie), natomiast spotkałam się z określeniem yakuzowie.

  Dziękuję
  Agata Gogołkiewicz
 • średnio twardy
  10.04.2002
  Jak napisać poprawnie:
  1/ owoc średnio twardy?
  2/ owoc średniotwardy?
 • krajobraz
  10.04.2002
  Jaka jest etymologia - źródłosłów - słowa krajobraz? Z góry bardzo dziękuję.
  Paweł

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego