wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • kodeks i ustawa
  11.12.2001
  1. Jak należy pisać nazwę kodeks cywilny - wyraz kodeks z dużej czy z małej litery, jeżeli chodzi o konkretny kodeks z 1964 r.?
  2. Czy wyrażenie ustawa - Prawo o publicznym obrocie jest poprawne interpunkcyjnie - czy myślnik jest tu zbędny?

 • musząc
  11.12.2001
  Czy poprawny jest imiesłów musząc?
 • który
  10.12.2001
  Witam!
  Moje pytanie dotyczy konstrukcji zdań złożonych zawierajacych spójnik który. Czy który dotyczy zawsze rzeczownika poprzedzającego to słowo? Czy poniższe zdanie jest błędne: "Księga dżungli to bardzo ciekawa książka, przeznaczona głównie dla młodzieży, wydana przez Wydawnictwo ARKA, która wprowadza Cię w świat przyrody i fantazji"? Albo inny przykład: "Miała piekną zieloną spódnicę w czarne kropki, którą zakrywała rozbite kolano"?
  pozdrawiam dc
 • wielkie litery
  10.12.2001
  Jakie są zasady użycia dużych liter? Nazwy, początek zdania, skróty, to wszystko, co przychodzi mi do głowy.
  Pozdrawiam,
  Karolina
 • hospitować
  9.12.2001
  Jak się pisze słowo s(z)hospitować?
  Czy w słowniku multimedialnym znajdę na to odpowiedź?
 • palancista
  7.12.2001
  Palant - odcinek nr 2.

  Które znaczenie słowa palant wystąpiło w języku polskim jako pierwsze: palant jako gra, czy palant jako obraźliwe określenie człowieka?
  Jeśli chodzi o tzw. uzus językowy, to w sieci nie ma żadnych informacji na temat palanta, słyszeliśmy o kilku grupach grających w palanta w Poznaniu i w Wielkopolsce, ale jeszcze nikt nie podniósł kwestii słowa określającego gracza w palanta.

  pzdrw.
  Jacek Pawlak
 • szósty grudnia
  7.12.2001
  Czy mówi się szósty grudnia, czy szósty grudzień?
 • użycia metaforyczne
  6.12.2001
  1. Czy słowa klarowny używa się w języku polskim z zasady dla określenia własności substansji materialnej, na przykład soku, czy może być ono używane dla określenia własności tekstu lub idei?
  2. Czy słowo intymny ma w języku polskim znaczenie odnoszące się tylko do międzyludzkich związków zmysłowych albo seksualnych, czy może być użyte również dla określenia zażyłości duchowej albo intelektualnej pomiędzy ludźmi?
  3. Czy słowo wspinaczka w języku polskim używane może być jedynie na określenie zdobywania szczytów górskich, czy również jako przenośnia, w wyrażeniach wspinaczka po stopniach kariery, wspinaczka na wyżyny ducha?
  4.Czy słowo realność jest pseudopolskie, czy może być używane w języku polskim na równi z rzeczywistością?
  5. Czy słowo rozprawa oznacza tylko rozprawę sądową, czy można go używać na określenie omawiania czegoś, dyskusji, dysputy?

  Załączam wyrazy szacunku,
  Paul Jaworski
 • palant
  6.12.2001
  Szanowni Państwo,
  Reaktywowalem z kolegami starą grę w palanta i w związku z tym mam kilka pytań. W odnalezionych przepisach palant oznacza kij do wybijania zwany również bijakiem. W słownikach palant oznacza grę lub obraźliwe określenie człowieka. Jak nazywamy zawodników grających w palanta? Wg analogii do piłka - piłkarze, czyli palanciarze, czy tak jak lekkoatleci, czyli palanci (w słowniku liczba mnoga istnieje w formie: palanty).
  Czy jestem Palantem, czy Palanciarzem?
  I jak brzmi liczba mnoga. Palanty?
  Wszelakie wyjaśnienie związane z moim ukochanym palantem z radościa przyjmę.

  Pozdrawiam.
  Jacek Pawlak
 • o Krakowie
  6.12.2001
  Dzień Dobry,
  Mam problem z poprawnym napisaniem (jest to treść zaproszenia): ...w Stołecznym Królewskim Mieście Krakowie - w tym przypadku obowiązuje pisownia dużą lterą??? Bardzo proszę o odpowiedż, za co będę bardzo wdzięczna.
 • Anguilla
  6.12.2001
  Prosiłabym o wymowę państwa Anquilla.
  Dziękuję.
 • dni robocze i "soboty pracujące"
  6.12.2001
  Dzień roboczy czy dzień pracujący? Która forma jest poprawna?
 • Prezydent Miasta Krakowa
  6.12.2001
  Jak to jest z tą odmianą nazw miast? Mówi się Prezydent Miasta Rybnika lub ...Raciborza, ale co z innymi miastami?
  Prezydent Miasta Katowic czy ...Katowice? Prezydent Miasta Jastrzębie Zdrój czy ...Jastrzębia Zdroju? - tych miast, co do których mam wątpliwości, jest jeszcze kilka: Będzin, Ruda Śląska, Sosnowiec, Wodzisław Śląski, Bytom, Knurów, Rydułtowy. Jakie tu rządzą zasady pisowni? Dzięki za odpowiedź.
 • jedno- i dwudniowe
  5.12.2001
  Czy można napisać: "Znicze jedno-, dwu- i tygodniowe", czy też trzeba: "Znicze jedno- i dwudniowe, a także tygodniowe", na przykład? Zobaczyłem podobny napis na budzie kwiaciarsko-upominkowej i zaintrygował mnie ten problem...
  Wdzięczny będę za odpowiedź,
  Łukasz Kaleta
 • pieczeniarz
  5.12.2001
  Szukam wyjaśnienia słowa pieczeniarz. Proszę o pomoc.
  Pozdrawiam,
  Ziemowit
 • Ustawa z dn. ... i Dz. U.
  5.12.2001
  Jak prawidłowo - tzn. wielką czy małą literą - powinno się pisać poszczególne elementy nazwy ustawy: zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.97 o Ochronie Danych Osobowych, Dz.U. Nr 133, poz. 883 czy też zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dn. 29.08.97, Dz.U. Nr 133, poz. 883. A może jeszcze inaczej? I czy skrót Dz. U. jest prawidłowy? Widziałam już tyle wariantów pisowni, że jestem mocno zdezorientowana...

  Dziekuje za pomoc i pozdrawiam!
 • środki specjalne
  4.12.2001
  Dzień dobry, Panie Profesorze,
  od dawna borykam się z problemem: określenie środki specjalne jako forma organizacyjna kreślona w ustawie o finansach publicznych (poprzez którą gromadzone są i wydawane pieniądze). Czy mówi się: "Wydaję pieniądze ze środka specjalnego" , czy też "... ze środków specjalnych"? Publikacje, nawet rozporządzenia, wyroki sądowe, stosują liczbę pojedynczą - czy aby prawidłowo?

  Dziękuję za odpowiedź,
  z poważaniem Jolanta Skuczyńska
 • my i nasz problem
  3.12.2001
  Który zwrot jest poprawny: "Jan stanął przed problemem, wyzwaniem itd." czy "Przed Janem stanął problem"?
 • my i nasz problem
  3.12.2001
  Który zwrot jest poprawny: "Jan stanął przed problemem, wyzwaniem itd." czy "Przed Janem stanął problem"?
 • poszłam i poszedłem
  3.12.2001
  Ostatnio usłyszałam, że wyrazy poszłem i weszłem zostały zatwierdzone i znajdują sie w Słowniku Języka Polskiego. Czy to możliwe, że obie formy (poszłem i poszedłam) są poprawne?

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego