wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • kreatorzy aplikacji i asystenci systemowi
  14.02.2002
  Szanowni Państwo,
  Jak powinno odmieniać się po polsku słowa z terminologii informatycznej: klient, agent, asystent? Nie chodzi tu oczywiście o osoby, ale o programy. Denerwuje mnie, kiedy często słyszę tu odmianę: klienci, agenci, asystenci, uzasadnianą terminologią Microsoftu. Czyżbyśmy mieli nową wyrocznię w dziedzinie języka polskiego?
  Pozdrawiam,
  Monika
 • transkrypcja alfabetu rosyjskiego
  14.02.2002
  W "Nowym słowniku ortograficznym PWN", w punkcie dotyczącym transkrypcji i transliteracji alfabetu rosyjskiego, można przeczytać, że rosyjską literę e w słowie [Czewiengur] powinniśmy oddać przez polskie e po [cz] oraz przez ie po [w]. To tytuł ksiażki Andrieja Platonowa, a jej polskie tłumaczenie ukazało sie w wydaniu białostockiego Luku. I tu zaczyna się problem, bo w polskim wydaniu jest to Czewengur, a nie Czewiengur. Której formy powinniśmy więc użyć, pisząc o tej książce?
  Serdecznie pozdrawiam,
  Jerzy Buczek
 • czas zaprzeszły
  12.02.2002
  W dawnych tekstach można spotkać się z takim czasem: on zrobił był, poszedl był itp. Jak to wyglądało w innych osobach? Np. w pierwszej l.poj. bedzie ja zrobił byłem, zrobiłem był czy jeszcze jakoś inaczej? Jak się taki czas nazywa?
  Serdecznie pozdrawiam,
  Jerzy Buczek
 • Instytut Matematyki - Instytut Matematyczny
  12.02.2002
  Instytut Matematyki czy Instytut Matematyczny? Która forma jest poprawna?
  Dziękuję i pozdrawiam
  Andrzej Korabik
 • za kierownicą - za kierownicę
  12.02.2002
  Tym razem interesuje mnie kierownica - można siąść za kierownicą (za czym, jak za biurkiem), a jak jest z wsiadaniem za kierownicę - czy można wsiąść do samochodu za kierownicę?
 • zaimplementować
  11.02.2002
  Zastanawiam się nad użyciem słowa zaimplementować, czy nie jest to czasem kalka angielskiego słowa? Szukam alternatywnego zastępstwa w języku polskim dla tego przykładu: "W rozdziale 12 znajdziesz szczegółowy opis interfejsów dbExpress, które możesz zaimplementować do stworzenia własnych sterowników dbExpres".
  Dziękuje za poprzednią odpowiedź i szybkość
 • Bogiem a prawdą
  11.02.2002
  Szanowni Państwo,
  Proszę o wyjaśnienie pochodzenia powiedzenia Bogiem a prawdą. Nie potrafię wyjaśnić znajomym, że użycie słowa między w tym powiedzeniu jest niewłaściwe. Słowniki, którymi dysponuję, podają jedynie w przykładach to powiedzenie bez dodatkowych wyjaśnień.
  Z wyrazami szacunku i podziękowaniem,
  Lesław Skwarski
 • bazoodanowy
  8.02.2002
  Witam i o radę prosze. Co sądzicie Państwo o takim złożeniu: "[aplikacje] bazodanowe"? Czy nie jest ono nieco sztuczne? A może w ogóle niepotrzebne? Zastanawiam się nad taką formą: "aplikacje baz danych". Proszę o [pomoc] w prawidłowym stworzeniu tego określenia. Za pomoc z góry dziękuję
  Marcin
 • tow. tow.
  8.02.2002
  Szanowni eksperci,

  Tym razem piszę jako tropicielka niekonsekwencji. Chodzi o pisownię skrótów typu tow.tow., prof.prof. itd. Nie jestem pewna, czy pisze się je ze spacją czy bez. W "Słowniku skrótów i skrótowców" Jerzego Podrackiego prof. prof. pisane jest ze spacjami, ale w zasadach do tego słownika (str. 21) bez spacji. Z kolei w "[Nowym] Słowniku ortograficznym" PWN (punkt 206) prof. prof. jest ze spacją, ale tow.tow. w słowniku właściwym bez spacji. I co z tym fantem zrobić? Czy są jakieś jednolite zasady pisowni takich skrótów?

  Agata Gogołkiewicz
 • panaadamowy
  8.02.2002
  Szanowni eksperci,
  Jak wygląda przymiotnik utworzony np. od pana Adama (tu akurat chodzi o gazetę Adama Michnika)?
  1. panaadamowa
  2. Panaadamowa
  3. pana-Adamowa
  A może zupełanie inaczej? Nie wiem, czy tego rodzaju przymiotniki pisze się wielką czy małą literą? Proszę również o podpowiedź, gdzie mogłabym znaleźć zasady tworzenia podobnych przymiotników.

  Agata Gogołkiewicz
 • niechżeż
  8.02.2002
  Jak się pisze: niechżeż czy niechżesz?
 • Czy to, czy tamto?
  8.02.2002
  Czy przecinek przed drugim czy w podanym zdaniu powinien być postawiony: "Określa, czy jako ogranicznik łańcuchów ma być stosowany znak pojedynczego cudzysłowu, czy podwójnego"?
 • przecinek zamykający
  8.02.2002
  Czy w poniższych przykładach można postawić przecinek przed oraz i lub?
  1. Wyrzuć uczniów, którzy spełniają wszelkie kryteria, oraz tych, którzy się spóźniają.
  2. Pójdę do doktora, który mi pomoże, lub do znachora, który może mi zaszkodzić.
  Z góry dziękuję za pomoc.
 • survival
  8.02.2002
  Czy powinnam napisać: survival, survivalowy czy surwiwal, surwiwalowy? Bardzo dziękuję za odpowiedź.
 • cywil
  8.02.2002
  Dzień dobry.
  Jaka jest poprawna forma dopełniacza l. mn. słowa cywil? W "Słowniku ortograficznym" pod red. E. Polańskiego jest forma cywili, w "Słowniku języka polskiego" pod red. M. Szymczaka - cywilów, z kolei w "Słowniku poprawnej polszczyzny" A. Markowskiego są obie formy, z tym że forma cywili uznana jest za środowiskową. Kto ma rację?
 • modułowy, modularny
  8.02.2002
  Budujemy w pracy skomplikowany system informatyczny składający się z wielu modułów (sprzętowych i programowych). Czy prawidłowe jest dla niego określenie: system modularny? Czy system modułowy?
 • rok 2002
  8.02.2002
  Czy poprawna jest forma: w roku dwutysięcznym drugim?
 • widzialność i widoczność
  8.02.2002
  Panie Profesorze,
  Jaka jest różnica między słowem widzialność a widoczność? Ostatnio usłyszałam w jednej ze stacji radiowych, ze „gęsta mgła utrudnia widzialność”. Zaniepokoiło mnie użycie tego słowa w takim kontekście. Czy słusznie?
 • piaty lutego
  5.02.2002
  Dzien dobry Panu!
  Jestem uczniem jednego z warszawskich liceów. Wszedłem z jednym z naszych nauczycieli w konflikt w kwestii poprawności pewnego wyrażenia. Nauczyciel ten za najbardziej wiarygodne dla niego źródło informacji dotyczące języka polskiego podał pańskie nazwisko. Zatem, aby rozwiązać nasz spór: czy w zdaniu „Dziś jest piąty luty” poprawna jest forma piąty luty? Czy może brzmieć ona powinna piąty lutego?
  Z poważaniem,
  Artur Kuzma
 • w Zachodniopomorskiem - raz jeszcze
  5.02.2002
  Odpowiedział Pan jednemu z internautów, że jest rzeczownik Zachodniopomorskie i przymiotnik zachodniopomorski. Ten pierwszy miałby oznaczać nazwę regionu. I tu mam wątpliwość: czy tego typu nazw regionów (odmienianych tak jak Zakopane) nie tworzy się jedynie od nazw miast: Krakowskie (w zn. 'Kraków i okolice'), Poznańskie etc.? Tutaj zaś nazwa regionu to Pomorze Zachodnie. Podobnie: mazowieckie // Mazowsze, wielkopolskie // Wielkopolska. Nie powiedziałabym więc: "W Mazowieckiem będzie jutro padać", tylko "Na Mazowszu..." albo "W województwie mazowieckim...".
  Ale być może się czepiam ;-)
  Serdecznie dziękuję za wyjaśnienie tej kwestii.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego