wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • Końmi, ale słoniami
  9.07.2019
  Nurtuje mnie zasada odmiany pewnej grupy wyrazów. Mamy wyraz koń, od którego narzędnik (z kim, z czym?) liczby mnogiej to końmi lub koniami. Natomiast dla wyrazu słoń, ów narzędnik to tylko słoniami.
  Jeśli chodzi o rodzaje żeńskie, to mamy wyraz broń, od którego narzędnik to tylko broniami, a już w wyrazie toń, jest to tylko tońmi.
  Analogicznie gość (gośćmi) i kość (kośćmi/kościami).
  Czy istnieje jakaś reguła, by móc wydedukować prawidłowość odmiany innych tego typu wyrazów?
 • Nazwisko Nadrzewia
  8.07.2019
  Czy powinniśmy odmieniać nazwisko Nadrzewia? Jeśli tak, to w jaki sposób ?
  Dziękuję za odpowiedź.
 • Nazwy zawodów sportowych
  8.07.2019
  Jak poprawnie należy pisać nazwy zawodów sportowych, np. powiatowe zawody w piłce ręcznej.
 • Co z się na końcu?
  8.07.2019
  Która z poniższych składni jest prawidłowa dla języka polskiego – Chce się zapisać czy Chce zapisać się?
 • Co znaczy kupić?
  8.07.2019
  Jeśli kolega kupił mi rzecz w sklepie, za którą zapłacił ze swoich pieniędzy a ja potem mu oddałem za to pieniądze, to właściwym będzie powiedzieć, że tą rzecz ja kupiłem w sklepie, skoro tak naprawdę kupił ją kolega? Czy język to rozróżnia?
 • Do czego odnosi się zaimek ich?
  8.07.2019
  Czy można napisać takie zdanie: Jesteś skinheadem czy ich przywódcą? Chodzi mi o niezgodność liczby i zaimka. Występuje tu liczba pojedyncza (skinhead), a zaimek jest w liczbie mnogiej (ich). Jest to zrozumiałe, ale czy poprawne?
 • płk pil. dr inż.
  26.06.2019
  Chciałem zapytać o prawidłową kolejność zapisu tytułów i stopni przed nazwiskiem ponieważ spotykam się z różną kolejności przy następującym zapisie: płk pil. dr inż. Kowalski i płk dr inż. pil. Kowalski (pil. – pilot)
  Który zapis jest prawidłowy?
 • Kolejność nazw funkcji i stanowisk w podpisie
  26.06.2019
  Szanowni Państwo,
  jak podpisywać się stanowiskiem w korespondencji formalnej Dyrektor Marketingu, Członek Zarządu czy na odwrót?
  Z poważaniem
 • Jeszcze raz o rozdzielnej pisowni wyrażenia super hiper
  26.06.2019
  Mam zastrzeżenia do wątpliwości p. dr. Malinowskiego z Krakowa co do pisowni wyrażeń typu super hiper korzystny. Pan Doktor zaleca tu pisownię rozłączną. Tymczasem w Dyktandzie Ogólnopolskim 2016 autorzy (i to jakże wysocy!) zastosowali autorytatywnie zapis superekstrawartościowe warzywa. Takie wyrażenia stosuje się bardzo rzadko, ale czy nie byłaby tu potrzebna wierność jednej zasadzie słownikowej i nieproponowanie wyjątków?
  Z szacunkiem
  Andrzej Dembowski Toruń
 • Nazwiska dwuczłonowe Milinković-Savić, Loftus-Cheek, Maitland-Niles
  26.06.2019
  Szanowni Państwo,
  w poradni językowej poruszano już wątek odmiany nazwisk dwuczłonowych, pisanych z dywizem (łącznikiem). Chciałbym jednak zapytać, jak należy postępować z nazwiskami obcojęzycznymi, choćby Milinković-Savić, Loftus-Cheek czy Maitland-Niles. To, że odmieniamy drugi człon, to jasne, ale jak należy postąpić z pierwszym? Pozostawić nieodmieniony czy wręcz przeciwnie?

  Pozdrawiam.
 • Fińskie imię i nazwisko Osku Palermaaa
  26.06.2019
  Jest oczywiste, że nazwiska męskie zakończone literą a podlegają prostej deklinacji. Bałdyga, Bałdygi, Bałdygą itd. Obce nazwiska takie jak Nakamura, Sinatra podobnie. Co się jednak dzieje wtedy, gdy w grę wchodzi taki fiński dziwoląg, jak Osku Palermaa? Dla ciekawych dodam, że to jeden z czołowych na świecie zawodników uprawiających bowling (grę pokrewną kręglom). Czy podwójne a spowoduje nieodmienność?

  Proszę o komentarz.
  Z poważaniem
  Jarosław Baranowski
 • Energa Operator
  25.06.2019
  W przypadku nazw firmowych składających się z dwóch członów, do którego z nich dopasowujemy czasownik? Energa Operator zrobił czy zrobiła?
  Dziękuję
 • Wizg
  25.06.2019
  Szanowni Państwo!
  Ostatnio spotkałem się ze słowem wizg. Brzmi jak typowa kalka z języka angielskiego, ale, sprawdziłem, notuje je nawet online’owy SJP PWN. Od dawna jest ono w polszczyźnie? Jego pozycja jest na tyle ugruntowana, że spokojnie można go używać w tekstach starannych?

  Pozdrawiam,
  Marcin Nowak
 • Skrót pp.
  25.06.2019
  Dzień dobry,
  uprzejmie proszę o wyjaśnienie znaczenia skrótu pp. (przykład użycia: pp. 15301533).
  Pozdrawiam
  Cezary
 • Ziemniak
  25.06.2019
  Czy w przepisach (młodego kucharza, więc język powinien brzmieć raczej naturalnie) należy używać dopełniaczy czy bierników np. obierz ziemniak/a, pokrój batat/a?
 • Rosół
  25.06.2019
  Czy połączenie rosół warzywny jest oksymoronem? Bulion warzywny brzmi naturalniej, ale całość ma brzmieć .... warzywny z makaronem, a bulion z makaronem się wykluczają.

  Z góry dziękuję
 • Skracanie tytułów
  24.06.2019
  Szanowni Państwo,
  zastanawia mnie, w jaki sposób skracać tytuły książek, gazet, filmów... Czy na przykład skrót tytułu „O psie, który jeździł koleją” zapiszemy (przy kolejnym wystąpieniu w tekście): „O psie...”, czy może: „O psie”...? (chodzi o miejsce wielokropka).
  Łukasz Herman
 • Czasownik niewłaściwy stać
  24.06.2019
  Zwracam się z zapytaniem dotyczącym użycia wyrazu stać w rozumieniu ‘być w stanie coś zrobić’ lub ‘móc pozwolić sobie na coś’. Powszechne są stwierdzenia: było nas na to stać, będzie mnie na to stać czy stać go na to. Jednak zastanawiam się nad zwrotem być stać. Jako przykład podam zdanie znalezione w internecie: Banki może nie być stać na odwalutowanie pseudo-kredytów? (Obstawiam, że powinno być napisane Banków). Jaką gramatyczną funkcję pełni wyrażenie być stać?
 • Niskopłatne (miejsce pracy)
  24.06.2019
  Dzień dobry! Jaka jest prawidłowa pisownia: niskopłatne czy nisko płatne miejsce pracy?
  Dziękuję bardzo za pomoc i łączę wyrazy szacunku.
 • Abu Bakr, Abu Bakra, Abu Bakrowi itd.
  24.06.2019
  Jaka będzie deklinacja takich nazwisk jak Bakr (dokładniej Abu Bakr).
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego