wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • Liczymy czas…
  27.11.2018
  Dzień dobry,
  Szanowna Poradnio,
  To już ostatnie pytanie dla czasu. Od kiedy liczyć upływ, np. kończy się program tv i ktoś mówi za tydzień w programie to za tydzień potocznie od chwili mówienia, czy liczyć to od chwili rozpoczęcia programu, by był dokładnie tydzień? Podobnie mówię za tydzień w czwartek, jeśli jest poniedziałek, to liczyć czas potocznie od poniedziałku czy od czwartku itd.? Co do roku, to rocznikowo podaje się wiek auta ,przykładowo. I to jest raczej normatywne.
 • Powziąć informację
  26.11.2018
  Często w pismach urzędowych (co więcej, wytworzonych w centralnych organach administracji rządowej) spotykam wyrażenie powziąć informację. Czy jest ono poprawne? Prosiłbym o Państwa stanowisko w tej sprawie.

  Z poważaniem
  Piotr Michałowski
 • Hejt
  26.11.2018
  Słowo hejt coraz częściej jest używane nie tylko w kontekście Internetu (i nie tylko w mediach, które je wręcz promują)? Mam wrażenie, że robi przy tym „piorunującą karierę”. Jak jest z tym hejtem?

  Pozdrawiam,
  SM
 • Określanie godzin i minut
  26.11.2018
  Szanowni Państwo,
  mam pytanie związane z wypowiadaniem czasu.
  Czy tak samo, jak mówimy 20 minut po np. 17, to możemy powiedzieć 50 minut po 17?
  Czy może w takiej sytuacji bardziej wypada powiedzieć za 10 minut godzina 17?

  Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
 • Liczymy czas…
  26.11.2018
  Szanowna Poradnio,
  Dziękuję za pomoc. Rozumiem, że za rok to za około 12 miesięcy, jeśli mówię o innych okresach to jestem nieprecyzyjne, ok. Używa się natomiast określenia za rok, za dwa lata itd. liczbowo do określenia rocznika, prawda? Czy jest to poprawne? Bo nie myślę wtedy o znaczeniu 12-miesięcznym. I ostatecznie jeśli rozmówcy się rozumieją to kontekst z za rok, może zrobić znaczenie za rok liczbowo dla rocznika, albo po tym roku? Wiem, że rok to 12 miesięcy, dzień 24h.
 • Szkarłat
  26.11.2018
  Szanowna Poradnio,
  Czy można powiedzieć, że szkarłat jest odpowiednikiem (na przykład) angielskiego scarlet, który jest opisywany jako kolor jasnoczerwony z odcieniem pomarańczu, podczas gdy polski szkarłat to barwa ciemnoczerwona, krwista? Ta pierwsza, jeśli wierzyć internetowi, odpowiada barwie u nas znanej kardynalską, a ta druga w anglojęzycznym świecie jest odcieniem kasztanowego. Czy jeśli mam rację, to do przejścia doszło u nas czy też tam?
  Pozdrawiam, Arkadiusz C.
 • Zapis nazwisk kończących się w wymowie na -i po spółgłosce
  23.11.2018
  Szanowni Państwo,
  chciałam zapytać o niezrozumiałą dla mnie zasadę odmianę imion i nazwisk angielskich zakończonych w pisowni na -y, a w wymowie na -i, typu Eddy, Rocky czy Kennedy. Norma obliguje nas do form Eddy'ego, Rocky'ego i Kennedy'ego, co dla mnie w mowie omija element zmiękczający [edego, rokego, kenedego] – to sygnalizuje nam apostrof. Czy jeśli cały czas wymawiamy to [i], nie lepiej byłoby zapisywać Eddiego, Rockiego, Kennediego?
 • Jeszcze o zbiegu znaków
  23.11.2018
  Chciałem coś dodać w związku z poradą: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/zbieg-znakow-interpunkcyjnych;19005.html. Sądzę, że źródłem wątpliwości było przeoczenie prof. Bańki w: https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/zbieg-znakow-interpunkcyjnych;6463.html. Proszę zwrócić uwagę, że „Wystarczy” występuje w grupie przykładów, w których chodziło o samodzielne zdanie zakończone pytajnikiem, wykrzyknikiem lub wielokropkiem. Gdyby dostawić któryś z tych znaków, to wszystko będzie w porządku :)
  Czytelnik
 • Niskoli- on czy wysokoprocentowy?
  23.11.2018
  Dzień dobry!
  Czy mogę prosić o rozstrzygnięcie poniższego dylematu?
  Czy poprawny będzie zapis nisko-li on czy wysokoprocentowy (bo byłoby przecież niskoprocentowyli on czy wysokoprocentowy w wersji nieskróconej) czy też niskoli- on czy wysokoprocentowy?

  Z góry bardzo dziękuję. Z poważaniem
  Agnieszka Buczkowska
 • Rzekomo
  23.11.2018
  Czy rzekomo zdecydowanie oznacza, że coś jest nieprawdą? Szukam polskiego odpowiednika angielskiego allegedly. Po angielsku słowo to nie rozstrzyga, czy treść jest prawdą, czy nie. Polskie rzekomo doświadczył dyskryminacji chyba jednak tak. Jak inaczej można ograniczyć odpowiedzialność autora, nie podważając prawdziwości twierdzeń zawartych w zdaniu?
 • Wszystko
  23.11.2018
  Na stronie internetowej jednej ze szkół pojawił się okolicznościowy plakat z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Na plakacie znajduje się zdanie:
  Po stu latach wszytsko układa się w jedną całość. Czy taki zapis jest poprawny? Sama stosuję zapis wszystko, spotkałam się również ze stosowanym w staropolszczyźnie wszytko. Czy wszytsko to błąd literowy przestawienia liter, czy może jakiś regionalizm.
  Dziękuję za wyjaśnienie wątpliwości.
 • Przeszukiwalność
  22.11.2018
  Dzień dobry. Chciałabym zapytać się, czy istnieje w języku polskim słowo przeszukiwalność. Czy poprawne jest użycie tego słowa w zdaniu np. Przeszukiwalność strony internetowej lub dokumentów...
 • Od dwóch do czterech lat, ale 2–4 lata
  22.11.2018
  Dzień dobry!
  Mam pytanie o odmianę rzeczowników po zakresach liczbowych. Czy poprawny będzie np. zapis 22–34 lata, czy 22–34 lat (‘od dwudziestu dwóch do trzydziestu czterech lat’)? Intuicyjnie czuję, że w przypadku liczb, po których forma jest taka sama (3–4 lata), powinna ona pozostać, ale w przypadku liczb skutkujących dwiema różnymi formami już się gubię, zwłaszcza gdy pojawi się jeszcze jakieś słowo, np. przez 12–24 tygodni(e).
  Z góry dziękuję za przybliżenie zasad w tej kwestii.
 • Nazwy aplikacji na smartfony czy tablety jak tytuły książek
  22.11.2018
  Szanowni Państwo,
  zastanawiam się nad poprawnym zapisem nazw własnych aplikacji na smartfon lub tablet, których tytuły zostały przetłumaczone. Według mnie powinny być zapisywane tak jak tytuły piosenek czy utworów literackich, czyli z dużą literą tylko w pierwszym wyrazie (jeśli dalej nie ma nazw własnych), np. Na żywo zamiast Na Żywo. Czy moje przypuszczenia są słuszne?
 • Przecinek przed jeżeli, gdyby, skoro
  22.11.2018
  Czy w zdaniach typu:
  W takiej sytuacji [,] jeżeli pozwany...
  W okolicznościach niniejszej sprawy [,] gdyby wziąć pod uwagę...
  Ponadto [,] skoro zastosowanie wskazanego przepisu...
  we wskazanych miejscach należy postawić przecinek, czy też nie?

  Z wyrazami szacunku
  Łukasz Kapusta
 • Nazwy React, Angular, Mobix, Redux, jQuery
  21.11.2018
  Dzień dobry,
  piszę do Państwa, ponieważ od dłuższego czasu zastanawiam się nad poprawną formą odmiany nazw tzw. bibliotek programistycznych. Za przykład podam takie nazwy jak: React, Angular, Mobix, Redux, jQuery. Myślę, że temat jest ważny, ponieważ mamy w Polsce bardzo wielu blogerów, którzy opisując swoje przygody z wymienionymi narzędziami, popełniają takie kwiatki jak Reactcie, co już na zdrowy rozsądek wydaje się błędne.

  Będę wdzięczny za odpowiedź.

  Pozdrawiam
  Bartosz
 • Jakiego koloru są płatki róży?
  21.11.2018
  Dzień dobry, mam problem z opisaniem kwiatu róży. Jest on ogólnie koloru żółtego, a brzegi płatków mają kolor miedziany. Miedź przechodzi w żółć. Opis róży zawiera taki przymiotnik: miedziano-żółty. Czy jest to poprawny zapis. Wydaje mi się, że nie. Powinien być bez łącznika. Jednak wszędzie szkółkarze stosują taką formę zapisu. Może ja nie mam racji? Proszę o radę. Sprawa dotyczy róży „Moonlight”.

  Łączę pozdrowienia.
  Violetta Rzeszot
 • O apelowaniu
  21.11.2018
  Szanowni Państwo,
  mam pytanie, czy poprawne jest sformułowanie: apelować z prośbą.

  Z wyrazami szacunku
  Ela Kościelniak
 • Idąc chodnikiem…
  21.11.2018
  Szanowni Państwo!
  Na sprawdzianie z imiesłowów dla siódmoklasistów mamy pytanie: „Które połączenie tworzy poprawną składniowo całość z podanym zdaniem?”.
  Idąc chodnikiem,
  A. przypomniało mu się pewne zdarzenie.
  B. zrobiło mu się wesoło.
  C. zobaczył kolegę.

  Klucz podaje, że poprawna odpowiedź to B, choć wraz z osobami, które pokazały mi to pytanie, twierdzimy, że poprawna odpowiedź to C. Czy mamy rację?
 • Dawne formy słowa patriota
  20.11.2018
  Jak w XIX i na początku XX wieku pisano słowo patriota?

Zagraj z nami!

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego