wszystkie

 
Można tu znaleźć wszystko cokolwiek dotyczy języka i interesuje Państwa. Od pisowni, odmiany, przez znaczenia, składnię, czy frazeologię, po pochodzenie i pragmatykę.
 • Odmiana nazw sądów i wydziałów
  8.04.2020
  Czy prawidłową praktyką jest dokonywanie odmiany przez przypadki nazw wydziałów sądów oraz oddzielanie od siebie oznaczenia sądu i jego wydziału przecinkiem? Które z poniższych form zapisu są poprawne?
  Wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie, I Wydział Cywilny z 17 marca 2020 r.
  Wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie I Wydział Cywilny z 17 marca 2020 r.
  Wyrok Sądu Okręgowego w Krakowie, I Wydziału Cywilnego z 17 marca 2020 r.
  Wyrok Sąd Okręgowego w Krakowie I Wydziału Cywilnego z 17 marca 2020 r.
 • Wymowa nazwiska Similak
  8.04.2020
  Dzień dobry!

  Nawiązując do porady odnośnie nazwiska Sidorowicz (https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Jak-wymawiac-nazwisko-Sidorowicz;19630.html) chciałbym zapytać o wymowę nazwiska Zygmunta Similaka. Chodzi o polskiego rysownika satyrycznego i komiksowego. Kupiłem nowy komiks [s-imilaka] czy [śimilaka]?

  Z poważaniem, Dariusz Sz.
 • Raczej nie wpływa na zapis
  7.04.2020
  Dzień dobry!
  Chciałabym zapytać o pisownię łączną i rozdzielną przymiotników z nie (np. niegrzeczny, nieśmiały, niestaranny) ze słowem raczej. Czy napiszemy raczej niestaranne pismo, czy raczej nie staranne pismo? Raczej nieśmiały chłopak czy raczej nie śmiały chłopak?

  Dziękuję bardzo za pomoc.
 • Rak
  7.04.2020
  Szanowni Państwo,
  zwracam się do Państwa w związku z wątpliwościami dotyczącymi etymologii raka jako choroby. Spotkałem się z cytatem wypowiedzi Hipokratesa, w której uczony porównywał wygląd zmian nowotworowych do kraba. Czy określenie rak stanowi pomyłkę tłumacza? Kto wówczas pomylił się? Czy znamy imię i nazwisko podejrzewanej osoby?

  Z wyrazami szacunku,
  Czytelnik
 • Podsumowując
  7.04.2020
  Czy w poniższym przypadku, kiedy występuje wyraz podsumowując, który nie jest częścią zdania, po zaimku ten również należy wstawić przecinek?
  Zdanie: Podsumowując, ten kto dużo czyta, lepiej pisze.
 • Jak polecamy?
  7.04.2020
  Dzień dobry,
  Czy w zdaniu Polecam nie szukać miłości daleko został poprawnie użyty bezokolicznik?

  Pozdrawiam
  Szukająca porady
 • Z czym łączymy adopcję?
  6.04.2020
  Bardzo proszę o odpowiedź na pytanie, czy prawidłowe jest używanie słowa adopcja w stosunku do istot innych niż dziecko. Mam na myśli adopcję psa, kota, pszczoły czy drzewa. Ostatnio spotkałam się z dużą ilością negatywnych reakcji na takie połączenie.
 • Kiedy skończę pracę?
  6.04.2020
  Dzień dobry,
  w poradzie „różności składniowe” poruszany jest temat konstrukcji typu póki nie, . Czy możliwe jest przy użyciu takich konstrukcji uzyskanie zdania o znaczeniu ‘będę pracował i skończę, gdy ta skrzynia nie będzie pełna’? Chciałoby się powiedzieć Będę pracował, aż ta skrzynia nie będzie pełna, ale w poradzie wskazano, że to konstrukcja błędna. Czy poprawnie będzie zatem Będę pracował, aż ta skrzynia będzie niepełna?

  Pozdrawiam
 • Przystanek na żądanie
  6.04.2020
  Jaki jest skrót wyrażenia na żądanie ? Czy . czy n/ż? Według zasad ortografii to pierwsze, jednak przystanek n/ż jest obecnie używany przez następujące instytucje: ZDMIKP Bydgoszcz, MZK Ełk, ZTM Gdańsk, MPK Legnica, ZTM Poznań (na przystankach), MZK Starachowice, ZKP Suchy Las, MZK Wejherowo, MPK Wrocław.
 • Czy istnieje interlokować?
  6.04.2020
  Dzień dobry,
  czy istnieje wyraz interlokować? Wiem, że istnieje słowo interlokutor. Szukałem go w Słownikach, ale nie znalazłem.

  Z wyrazami szacunku
  Kacper
 • Lemieszka
  6.04.2020
  Mam problem z odmianą nazwiska Lemieszka, czy powinno to być :
  Mianownik Lemieszka
  Dopełniacz Lemieszki
  Celownik Lemieszce
  Biernik Lemieszkę
  Narzędnik Lemieszką
  Miejscownik Lemieszce
  Wołacz Lemieszko

  W liczbie mnogiej mam problem.
 • Stujednoletni
  3.04.2020
  Czy jeżeli dana osoba ma 101 lat, to mówimy, że jest to sto jedno letnia osoba, czy też stu jedno letnia osoba? (zastanawia mnie też pisownia tych słów). W przypadku 100 lat sprawa jest jasna – dany budynek, bądź osoba jest stuletnia.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • Aby…
  3.04.2020
  Zastanawiam się, czy jeśli zdanie zaczyna się od spójnika aby (np. Aby wygrać rozgrywkę / musiał uciec się do podstępu), to czy w miejscu „/” powinien znaleźć się przecinek. Tak byłoby na pewno w przypadku, w którym człony byłyby odwrócone, tzn. Musiał uciec się do podstępu, aby wygrać rozgrywkę – tu obowiązuje zasada przecinka przed spójnikiem. Co jednak w przytoczonym przeze mnie przykładzie? Teoretycznie przecież orzeczenie jest jedno...
  Pozdrawiam
 • Wejść na Facebook czy na Facebooka?
  3.04.2020
  Jak się pisze poprawnie: wejść na Facebooka czy wejść na Facebook?
 • Nieistniejący słoń w salonie
  3.04.2020
  Czy w języku polskim funkcjonuje idom słoń w salonie na określenie drażliwego tematu, który się ignoruje, poruszając tematy zastępcze? Muszę przełożyć angielskie elephant in the room tak, żeby zachować słonia (albo chociaż jakieś zwierzę).

  Z góry dziękuję
  Dorota
 • Chrupki, rodzynki
  2.04.2020
  Jaka forma jest poprawna: rodzynek czy rodzynka, chrupek czy chrupka?

  Serdecznie pozdrawiam,
  Beata Różańska
 • Życie
  2.04.2020
  Jak powinno brzmieć poprawnie zdanie:
  Pracownicy często ulegają wypadkom, a nawet często tracą swoje życia.
  Pracownicy często ulegają wypadkom, a nawet często tracą swoje życie?

  Dziękuję z góry za odpowiedź.
 • Dać czy spuścić?
  2.04.2020
  Dzień dobry,
  chciałabym zapytać o wulgaryzm, który pojawia się w powieści. Czy powiemy dać wpierdol czy spuścić wpierdol?

  Pozdrawiam
  BW
 • Papużki nierozłączki
  2.04.2020
  Szanowna Poradnio,
  mam pytanie o poprawną formę zapisu frazy papużki nierozłączki. Wydaje się, że powinno się to pisać bez dywizu, ponieważ nie są to rzeczowniki równoległe, jednak bardzo często w tekstach spotykam realizację z dywizem. Czy obie formy są poprawne? Czy zapis zależy od znaczenia frazy? Nazwy gatunku czy określenia relacji.

  Dziękuję za odpowiedź,
  Martyna
 • Służewski a służewiecki
  2.04.2020
  Mieszkam w Warszawie na osiedlu Służew, znajdującym się w sąsiedztwie Służewca. Legendarne już problemy z odmianą Służewa były poruszane w Waszej poradni, lecz to nie koniec naszej udręki. Osiedle mieści się w malowniczej dolinie zwanej Dolinką Służewiecką (zwanej też Służewską). Przez dolinkę płynie Potok Służewiecki, nad którym dumnie wznosi się już Służewski Dom Kultury. Która z tych form jest poprawna? Czy może obie są, w zależności od tego, do którego osiedla się odnoszą?
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego