wyrazy obce

 
Znajdziesz tu informacje o pisowni, wymowie, znaczeniu lub pochodzeniu słów, które zostały zapożyczone do polszczyzny. Dowiesz się, czy dane słowo weszło już do naszego języka, albo dlaczego wejść do niego nie może. Poznasz kalki językowe i sposoby zapożyczeń.
 • grand prix
  18.10.2011
  Dzień dobry.
  Czy grand prix jest letnia czy letnie?
  Zdzisław Wojciechowski
 • anti-love story
  13.10.2011
  Witam,
  jak prawidłowo zapisać anty love storyantylove story czy wyjątkowo w tym zestawieniu można użyć dywizu: anty-love story? Proszę o pomoc, pozdrawiam,
  Grażyna K.
 • polszczenie wyrazów
  10.10.2011
  Czy można mówić o prawidłowym i nieprawidłowym spolszczeniu? O ile transkrypcja czy transliteracja są ściśle opisane algorytmami i łatwo wskazać, gdzie i w jaki sposób dana reguła została naruszona, o tyle termin polszczenie wydaje się tylko stwierdzeniem, że coś było w innym języku, a teraz jest w naszym – przy takim rozumieniu tego słowa jedynym kryterium „poprawności” wydaje się być uzus.
 • helikopter
  8.10.2011
  Witam!
  Zastanawia mnie, czy w języku polskim występuje wyraz helikopter, czy powinno się mówić śmigłowiec?
 • deorbitacja czy dezorbitacja?
  2.10.2011
  Witam,
  Nurtuje mnie kwestia poprawnej pisowni tego terminu, nigdzie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Choć dezorbitacja wydaje mi się bliższa polskim normom, to deorbitacja jest nieporównywalnie częściej stosowana. Dziękuję za stworzenie tak znakomitej poradni i proszę o pomoc.
  Pozdrawiam,
  Sebastian
 • lokowanie produktu
  24.09.2011
  Od kilku dni widzę niepokojący komunikat na ekranie telewizora, wyświetlany na końcu oglądanych przeze mnie programów: „Audycja zawierała lokowanie produktu”. Domyślam się, że chodzi o reklamę produktu poprzez jego prezentację w serialu. Znalazłam też informację, że nadawcy telewizyjni są zobowiązani do oznakowania takiej audycji. Pytanie jednak, czy takie sformułowanie jest poprawne?
 • głównonurtowy czy mainstreamowy?
  10.09.2011
  Szanowni Państwo!
  Czy słowo głównonurtowy (w znaczeniu: 'należący do głównego nurtu') jest notowane przez jakieś słowniki języka polskiego? Mimo że często używane i – jak mi się wydaje – poprawnie skonstruowane, jest podkreślane przez wszystkie znane mi automatyczne korektory pisowni. Nie ma go również w słowniku online PWN-u. A doprawdy nie wiem, w czym ustępuje znajdującemu się w słownikach, obco brzmiącemu wyrazowi mainstreamowy.
  Z poważaniem,
  SW
 • college
  6.09.2011
  Jakiego rodzaju jest college? Sądzę, że męskiego (ten college). Tymczasem od lat z górą dziesięciu widzę w moim mieście plakat informujący, że college komputerowe ogłasza nabór na kolejny rok szkolny. Podejrzewam, że autorów nazwy szkoły zmyliła końcówka -e rzeczownika i dlatego traktują college jak pole czy zakole. Czy mam rację? Proszę o wyjaśnienie i komentarz.
 • wydaje się być
  24.06.2011
  Dzień dobry,
  chciałam zapytać o jedną rzecz – czy wyrażenie wydaje się być najlepszy to faktycznie, jak miałam okazję słyszeć, kalka niemieckiej konstrukcji nawiązująca do zwrotu es scheint zu sein, tym samym niepoprawna forma? A może uznaje się ją równie poprawną, co wydaje się najlepszy?
  Pozdrawiam,
  Angelika Dudek
 • jak raz
  24.06.2011
  Dzień dobry,
  Jaka jest kwalifikacja wyrażenia jak raz (w sensie 'akurat').Skąd sie wzięło? Czy jest po prostu niepoprawne, czy to regionalizm (i jaki region pochodzenia)? Stosował je taki mistrz słowa, jak Kaczmarski, ale dla mnie brzmi obco, w Poznaniu nikt tak nie mówi.
  Dziękuję za wskazówki
  Ł. Bielecki
 • favicon
  16.06.2011
  Szanowni Państwo!
  Jaki rodzaj ma Favicon (favicon.ico)?
  Pozdrawiam uprzejmie – Anna
 • kuklik, ale jaki?
  8.06.2011
  Chciałbym prosić o poradę z zakresu nazewnictwa. Chodzi o polską nazwę rośliny Geum urbanum. W języku polskim funkcjonują dwa tłumaczenia. Panuje zgoda co do pierwszego członu (kuklik), ale w tłumaczeniu drugiej części panują rozbieżności (pospolity lub zwykły). Według mnie słowo pospolity ma znaczenie pejoratywne. Będę wdzięczny za informację, czy używanie wyłącznie nazwy kuklik zwykły będzie w pełni zgodne z panującymi zasadami językowymi.
  Ta piękna roślina zasługuje na szacunek.
 • Konferencja Wschodnia, Konferencja Zachodnia
  31.05.2011
  Czy użycie słowa konferencja przy nazwach grup w NBA czy NHL (Western Conference, Eastern Conference) jest językowo poprawne? To powszechnie używane słowo, ale czasami słychać oburzenie.
 • mundial
  28.05.2011
  W ostatnich latach dziennikarze zajmujący się siatkówką powszechnie używają słowa mundial na określenie mistrzostw świata w tej dyscyplinie, wcześniej słowem tym określano jedynie mistrzostwa świata w piłce nożnej.Czy należy to traktować jako błędne użycie wyrazu, czy naturalne rozszerzenie jego znaczenia?
 • Es-Zett
  27.05.2011
  Szanowni Państwo,
  bardzo proszę o odpowiedź na następujące pytanie: czy w języku polskim stosujemy w zapisie nazwisk niemieckich literę ß (np. Rudolf Heß)? A jeśli tak, to czy w odmianie należy ją zamienić na ss (tzn. czy poprawny jest zapis Rudolfowi Heßowi)? Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Z wyrazami szacunku
  Patrycja Pieńkowska-Wiederkehr
 • kondycja
  27.05.2011
  Witam!
  Mam pytanie: czy zdanie „Przemysł wydobywczy jest w nie najlepszej kondycji” jest poprawne językowo?
 • spotu czy spota?
  26.05.2011
  Chciałem odmienić angielski spot, oznaczający miejsce. W słowniku ortograficznym znalazłem odmianę wyrazu spot, lecz oznaczającego spot reklamowy. Czy powinienem założyć, że mój spot odmienia się analogicznie, czy jego odmiana może być inna? I jeśli inna, to jaka? Chodzi o dopełniacz (końcówka -a czy końcówka -u), na temat którego opinie znanych mi osób są podzielone.
 • muffiny
  23.05.2011
  Mam pytanie dotyczące wyrazu muffin. Jak należy go używać? Czy wyraz ten wszedł już do słownika języka polskiego? Czy pozostaje zapis zgodny z oryginalnym w języku angielskim, czy może jest już spolszczona nazwa (np. mafinka). Co z jego odmianą?
 • rodzajnik al-
  28.04.2011
  Chodzi mi o pisownię arabskiego rodzajnika al‑ (i jego odmian) z nazwami własnymi. Pisze się go z wielkiej, np. Al‑Asad, jeśli jednak nazwa własna składa się z dwóch elementów, to rodzajnik przed drugim piszemy małą literą: Hafiz al‑Asad, Anwar as‑Sadat. Mamy więc z Anwarem as‑Sadatem, ale: z As‑Sadatem (tak piszą arabiści – choć też nie wszyscy; dziennikarze nieznający reguły piszą raz tak, raz siak). Dlaczego wielkość litery w wyrazie zmienia się w środku zdania?
 • konwencja
  27.04.2011
  Dzień dobry!
  Czy nazwanie spotkania pewnej grupy osób (miłośników określonej dziedziny) konwencją jest błędem? Słowo to funkcjonuje w owym środowisku w takim znaczeniu, będąc zapewne kalką z języka angielskiego, gdzie na określenie tego typu wydarzenia używa się słowa convention. W słowniku języka polskiego zaś jako jedno ze znaczeń słowa konwencja widnieje definicja: „przedwyborczy walny zjazd członków partii politycznej”, a więc również swego rodzaju spotkanie.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego