wyrazy obce

 
Znajdziesz tu informacje o pisowni, wymowie, znaczeniu lub pochodzeniu słów, które zostały zapożyczone do polszczyzny. Dowiesz się, czy dane słowo weszło już do naszego języka, albo dlaczego wejść do niego nie może. Poznasz kalki językowe i sposoby zapożyczeń.
 • Gutta fortunae...
  19.05.2003
  Mam takie małe pytanie. Mianowicie chciałabym sią dowiedzieć znaczenia tego oto wyrażenia: "guttafortunae prae dolio sapietiae". Co prawda, dziwnie brzmi, ale nawet nie wiem w jakim jest to języku napisane. Jeżeli mógłby pan mi chociaż podpowiedzieć, gdzie mam znaleźć wytłumaczenie tego zadania.
  Dziękuję i proszę o szybką odpowiedź.
 • pidżyn naukowy
  19.05.2003
  Infinitezymalnie – co to znaczy?
  Potrzebuję na cito!
 • Tu jest pies pogrzebany
  7.05.2003
  Moja polonistka twierdziła,że frazeologizm „Tu lezy pies pogrzebany” stanowi błędną kalkę z języka niemieckiego, jest niepoprawny, bo inaczej niż w oryginale stosowany. Na dowód podawała fakt, iż słownik frazeologiczny nie notuje takiego związku. Popularnośc i zakres używania udowadnia jednak co innego. Proszę o informacje, czy rzeczywiście jego stosowanie stanowi nadużycie.
  Dziękuję za odpowiedź.
 • lody zabaione
  30.04.2003
  Spotkałam się z różną pisownią nazwy smaku lodów zabaione, zabajone, zabalione i jeszcze innymi wersjami. Jakiej poprawnej formy powinno się używać?
 • inicjacja
  30.04.2003
  Tłumacze tekstów informatycznych z godną podziwu konsekwencją angielski termin initialization tłumaczą jako inicjalizacja zamiast np. inicjowanie (chyba lepiej) lub inicjacja. Będę wdzięczna za opinię na ten temat.
  Anna Mazik
 • skan
  30.04.2003
  Czy jest w języku polskim lepsze słowo niż skan na określenie rezultatu skanowania (dygitalizacji) tekstu, np. skan artykułu?
 • entourage
  23.04.2003
  Swego czasu usłyszałem w radiu wyrażenie [anturaż]. Piszę tak, jak usłyszałem, ponieważ nie udało mi się znaleźć tego słowa w żadnym polskim słowniku. Dlatego też nie znam jego prawidłowej pisowni. Jak sądzę, słowo to pochodzi z jęz. francuskiego. Co to słowo oznacza i jak powinno się je prawidłowo pisać? Z góry dziękuję i przepraszam za kłopot.
  D.K.
 • menedżer i menadżer
  16.04.2003
  W pewnej firmie postanowiono zamienić angielskie nazwy stanowisk na polskie (opierając sie na ustawie o jezyku polskim). Czy stanowisko Menadżer do spraw bezpieczeństwa produktu jest poprawne – chodzi mi w szczególności o słowo menadżer?
 • digitalizacja i dygitalizacja
  10.04.2003
  Która z form wyrazu opisującego zamianę danych analogowych na cyfrowe – poprzez np. skanowanie – jest, Państwa zdaniem, poprawna (lub bardziej poprawna): dygitalizacja czy też digitalizacja? Wyraz wcielony do polszczyzny z języka angielskiego (choć etymologicznie pochodzący, jak sądzę, z łaciny) ma tam wymowę oddaną przez dźwiek różny zarówno od polskiego y jak też i. Niemniej – moim skromnym zdaniem – forma dygitalizacja jest bardziej naturalna i bliższa może wymowie oryginalnej.
  Z góry dziekuję za odpowiedź!
 • lasagne
  8.04.2003
  Czy włoskie lasagne można spolszczyć w pisowni do postaci lazanie?
  L.
 • totalista
  7.04.2003
  Dzień dobry!
  Czy istnieje słowo totalitarysta, albowiem nie mogę go znaleźć w żadnym mi dostępnym źródle? Byłam przekonana, że powinno być, na zasadzie przykładów: militaryzm – militarysta czy nacjonalizm – nacjonalista. Jednak w słownikach, które przejrzałam (również na stronie internetowej PWN), nie występuje. Czy jeżeli nie ma takiego słowa w żadnym źródle, to można go używać na zasadzie przytoczonych analogii? Jeżeli jednak figuruje gdzieś, proszę o wskazanie owej publikacji.
  Z podziękowaniem i pozdrowieniami.
  Joanna
 • słownictwo mody
  21.03.2003
  Szanowny Panie Profesorze,
  w niemieckim języku mody występuje zatrzęsienie anglicyzmów: newcomer, trendsetter, styling, coloration, outfit, image, boom (nie w znaczeniu ożywienia gospodarczego). Czy używa się tych słów też w języku polskim? Spotkałam (w internecie) newcomera i trendsettera. Widziałam styling i koloryzację (zamiast starego banalnego farbowania). Chodziło o włosy, ale o coś bardziej wyszukanego niż farbowanie na jeden kolor. Od outfitów i image'ów aż się roi. Ale ponieważ strony internetowe są (zwykle) też tłumaczeniami, nie wiem, na ile mogę im ufać.
  I jeszcze: jak przetłumaczyć design i designer? Moja siostra mówi: „Ten dizajn jest teraz w modzie”. Ale czy to jest poprawnie? Czy jako tłumacz mogę też użyć takiego terminu? I czy można powiedzieć: „Mam nowy outfit”? „Zmieniłam sobie image”? Czy lepiej pozostać przy wizerunek. A co z topmodelkami? Można tak powiedzieć? Dziękuję z góry za odpowiedź.
 • wyrażenia-cytaty
  20.03.2003
  Czy zapisywanie nazw łacińskich kursywą jest obowiazkowe?
  Pozdrawiam
  DR
 • Parys i Paryż
  18.03.2003
  Szanowny Panie Profesorze,
  zainteresował mnie ostatnio następujący problem. Po angielsku i być może w innych językach także mityczny Parys brzmi tak jak miasto Paryż, czyli Paris, a po polsku istnieją dwa oddzielne słowa. Dlaczego?
  Pozdrawiam,
  MT
 • okej
  6.03.2003
  Szanowni Państwo,
  Czy w języku polskim dopuszczalna jest pisownia angielskiego O.K.? A jeżeli tak, to jak można to zapisywać? O.K.? OK.? Okej?
 • biznes lunch
  21.02.2003
  Witam,
  jaka jest poprawna pisownia: biznes lunch, biznes-lunch czy – wzorujac sie na biznesplaniebizneslunch?
  Dziękuję.
 • natywny
  18.02.2003
  Czy stwierdzenie rozdzielczość natywna jest poprawne wg zasad polskiej pisowni?
 • język ustaw
  17.02.2003
  Szanowny Panie Profesorze. Czy Pańskim zdaniem jest dopuszczalne, aby ustawodawca w treści ustawy używał słów, których nie ma w żadnym polskim słowniku, leksykonie, czy też encyklopedii? Takim słowem jest słowo adiacencka. Opłata adiacencka występuje w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Wielokrotnie prosiłem o wyjaśnienie znaczenia tego słowa urzędników, żądających od moich Klientów wniesienia owej opłaty, nigdy jednak nie otrzymałem żadnej odpowiedzi.
  Z wyrazami szacunku - Mieczysław Nowak
 • beneficjent czy beneficjant?
  16.02.2003
  Jakiej poprawnie powinno się używać formy: beneficjent czy beneficjant (w znaczeniu osoby korzystającej np. z określonej usługi, pomocy)? Jeżeli słowo pochodzi od beneficjum (w liczbie mnogiej beneficja), to poprawną formą wydają mi się nie stosowane potocznie: beneficjant – beneficjanci.
  Proszę o odpowiedź.
  Tamara Żegis
 • odrenować?
  20.01.2003
  Dzien dobry,
  Czy można powiedzieć odrenowane zabytki?
  kk
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego