wyrazy obce

 
Znajdziesz tu informacje o pisowni, wymowie, znaczeniu lub pochodzeniu słów, które zostały zapożyczone do polszczyzny. Dowiesz się, czy dane słowo weszło już do naszego języka, albo dlaczego wejść do niego nie może. Poznasz kalki językowe i sposoby zapożyczeń.
 • helpdesk
  16.01.2003
  Czy w języku polskim istnieje słowo helpdesk? Nie znalazłam go w żadnym ze słowników PWN dostępnych przez Internet, natomiast tak właśnie przetłumaczono angielskie helpdesk w Wielkim słowniku angielsko-polskim PWN Oxford. Wolałabym użyć sformułowania stanowisko pomocy, proponowane na przykład przez btinfo... A może walczę z wiatrakami?
 • au pair
  10.01.2003
  Mam takie pytanie odnośnie wyrazu au pair. Co dokładnie znaczy ono po francusku i dlaczego tak łatwo przyjęło sie w języku polskim, a także kiedy pojawiło się ono po raz pierwszy w polszczyznie? Pozdrawiam.
 • cellulitis czy cellulit?
  10.01.2003
  Szanowny Panie Redaktorze,
  Schorzenie nazywa się po łacinie cellulitis. Ostatnio jednak częściej używa się formy spolszczonej – no właśnie: celulit czy cellulit? A może, skoro słownik ortograficzny nie notuje jeszcze (?) tego wyrazu w formie spolszczonej, należy używać tylko łacińskiej? I czy można ją odmieniać (cellulitis, cellulitisu, cellulitisem...)?
  Łączę serdeczne życzenia noworoczne
  Olga
 • bowling i curling
  23.12.2002
  Jak nazywamy graczy w curling? Czy forma curles jest poprawna? Czy gracz w bowling to bowlinger? Dziękuję za odpowiedź!
 • biznesplan
  19.12.2002
  Czy to poprawna forma: biznesplan, biznes-plan czy jeszcze inna? Bardzo mi się ten nowotwór językowy nie podoba, ale używany jest wśród ekonomistów.
 • e-mail
  17.12.2002
  W chwili obecnej nagminnie stosuje się określenie email (lub e-mail). Czy nie bardziej prawidłowa byłaby forma ePoczta (poczta elektroniczna w niektórych przypadkach jest zbyt długim zwrotem)?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Pozdrawiam,
  Andrzej Sobczak
 • kebab
  4.12.2002
  Proszę o wyjaśnienie pisowni słowa kebab w języku polskim. Słowo kebab jest pochodzenia tureckiego, a oryginalna pisownia to kepap. Dlaczego w języku polskim zapisujemy kebab?
 • akces czy akcesja?
  29.11.2002
  Dzień dobry!
  Mam pytanie związane z naszym akcesem do UE. No właśnie, akcesem czy akcesją? Nagminnie używana jest ta druga forma, mam jednak pewne wątpliwości... Która forma jest poprawna, a może obie?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
 • balejaż
  27.11.2002
  Piszę pracę z polskiego, mam ocenić (poprzez podane kryteria), czy słowo: balejaż (o polskiej pisowni, z polskim akcentem i odmianą) powninno zostaż zaakceptowane... Niestety tego słowa nie ma jeszcze w słownikach i nie mogę odnieść się do profesjonalnej opinii.
  Proszę o odpowiedź.
 • fitness club i fitness klub
  22.11.2002
  Witam,
  chciałabym się dowiedzieć, jak poprawnie zapisać wyraz fitness club. Czy poprawna jest wersja spolszczona, czyli fitnesklub?
  Z gory dziekuje i pozdrawiam
  Katarzyna Piotrowska
 • sport telegram i Język Poradnia
  15.10.2002
  Co to takiego jest np. auto salon, sport telegram i temu podobne zestawienia dwóch rzeczowników? Czyżbym nawet w tej chwili nie korespondował z Poradnią Językową, ale z Język Poradnią? Proszę to potępić...
 • redystrybucja
  15.10.2002
  Witam! Czy słowo redystrybucja, a tym bardziej czasownik redystrybuować jest poprawny w jęz. polskim? Jest ono dość często używane, a mój słownik jęz. polskiego go nie zawiera... Dziękuję za pomoc,
  M. Tomaszewska
 • cartridge
  9.10.2002
  Szanowni Państwo,
  Chciałabym sie dowiedzieć, jak zapisać poprawnie nazwę wymiennego elementu drukarek (zwłaszcza atramentowych), potocznie zwanego kartridż. Czy słowo to uległo już spolszczeniu?
  Dziękuję za wyjaśnienie i pozdrawiam
  Halina Herzog
 • native speaker i Muttersprachler
  3.10.2002
  Dzień dobry!
  Mam problem z niemieckim słowem Muttersprachler. Czy mogę w tekście dokonać jego deklinacji i napisać Muttersprachlerów? A jeśli nie, to jak poradzić sobie z tym problemem? Przy okazji: czy dozwolony jest zapis native speakerów?
  Z góry dziekuję i pozdrawiam
  Przemek
 • akwapark
  1.10.2002
  Witam,
  Jaka forma jest poprawna: aqua park czy aquapark? A może już akwapark...
  Pozdrawiam
  Maciek

  PS. Według mnie w formularzu do zadawania pytań powinno być „jedną rzecz naraz” a nie „na raz” :)
 • adaptacja wyrazów obcych
  30.09.2002
  Sporo mówi się o prawidłowej wymowie i pisowni wyrazów obcych. Mnie natomiast interesuje sam proces ich adaptacji. Jakie są tendencje i kolejność (wymowa, pisownia, gramatyka) w spolszczaniu zapożyczeń?
  Zbyszek
 • egzon czy ekson?
  27.09.2002
  W literaturze biologicznej pojawiają się dwie wersje jednej nazwy: egzon i ekson. Która jest poprawnie utworzona? Jaka jest zasada tłumaczenia cząstki ex- w wyrazach pochodzących z łaciny, a przyjmowanych za pośrednictwem j. angielskiego?
 • joystick i dżojstik
  17.09.2002
  Jak poprawnie w języku polskim pisać: dżojstik czy joystick?
 • rattan i ratan
  17.09.2002
  Proszę o wyjaśnienie pisowni przymiotnika: ratanowe czy rattanowe (np. meble)?
  Z powazaniem
  Artur Sobolewski
 • fizelina
  10.09.2002
  Jak poprawnie brzmi nazwa włókniny usztywniającej stosowanej m.in. w krawiectwie - flizelina czy fizelina? Nie znalazłam żadnej wersji tego słowa w dostępnych mi słownikach języka polskiego czy wyrazów obcych.
  Z góry dziękuję.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego