znaczenie

 

Tu powiemy ci, jakie znaczenia mają interesujące cię słowa. Dowiesz się, których słów nie należy łączyć, a których nie powinno się używać w określonych sytuacjach lub kontekstach. A jeśli nie znasz jakiegoś słowa, pomożemy ci je znaleźć.

 • dzięki, przez i poprzez
  16.05.2002
  Czy w przypadku, gdy słówko dzięki, np. w zwrocie dzięki temu, jest używane w znaczeniu pozytywnym, a słówko przez, np. w zwrocie przez to w znaczeniu negatywnym (choć wielu ludzi używa go w znaczeniu pozytywnym, co mnie bardzo irytuje), to czy słówko poprzez można traktować jako neutralne, a tym samym poprawne w obu tych przypadkach? Czekam na odpowiedź.
 • inbred i hybryd
  26.04.2002
  Szanowni Państwo,
  Mam pytanie dotyczące słów inbred i hybryd. Czy mogę nimi (w tekście naukowym) zastąpić wyrażenia: linia wsobna i mieszaniec? Według niektórych opinii jest to stosowanie żargonu czy też propagowanie anglicyzmów, jednak wydaje mi się, że w długim tekście lepiej używać synonimów, a nie powtarzać za każdym razem: „Mieszaniec A okazał się lepszy od mieszańca B, jednak w porównaniu z mieszańcami C i D…”.
  Sprawdziłam, że obydwa słowa wystepują w słownikach języka polskiego i encyklopediach. Co ciekawe, słowo inbred jest traktowane jako synonim procesu chowu wsobnego, a nie jako równoważnik osobnika (osobników – w hodowli roślin – linii wsobnej) uzyskanego takimi właśnie metodami. Tymczasem hybryd oznacza roślinę lub zwierzę będące mieszańcem.
  Będę bardzo wdzięczna za rozstrzygnięcie tej kwestii.
  Z poważaniem –
  RBK
 • precedensowy i bezprecedensowy
  26.04.2002
  Nie rozumiem różnicy między słowami precedensowy i bezprecedensowy. Proszę o wyjaśnienie. Dziękuję i pozdrawiam.
 • pleonazm i tautologia
  16.04.2002
  Czym różni się pleonazm od tautologii?, bo wiem, że taka różnica istnieje.
  Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
 • wywnętrzać się i entropia
  10.04.2002
  Czy w j. polskim w jakichkolwiek warunkach istnieje słowo wywnętrzniać? Jakie (w użyciu codziennym) może mieć znaczenie słowo entropia?
 • kochać się poprawnie
  4.04.2002
  Mąż pyta: „Czy mnie kochasz?”
  Mąż pyta: „Czy ty mnie kochasz?”
  Która z tych dwóch wersji jest poprawna?
 • rabat, upust, opust
  3.04.2002
  Szanowni Państwo!
  Słownik poprawnej polszczyzny dopuszcza stosowanie słowa upust jako synonimu rabatu. Słownik języka polskiego takiego znaczenia tego słowa nie wymienia, utwierdzając swoich użytkowników w poglądzie, że rabat to inaczej opust. Ja jednak chciałabym wiedzieć, który z tych słownikow się myli (lub nie dopowiada). Bardzo proszę o jakieś rozstrzygnięcie RJP w tej sprawie.
  Z poważaniem
  Jolanta Śliwińska
 • reasumować
  3.04.2002
  Panie Profesorze,
  Serdecznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Moje dzisiejsze pytanie dotyczy słowa reasumując. Czy prefix re- nie czyni z tego słowa pleonazmu, wskazując tym samym na niepoprawność tego słowa?
 • indykacja
  15.03.2002
  Co znaczy słowo indykacja?
 • asertywność
  15.03.2002
  Proszę o definicję pojęcia asertywność. Co znaczy być asertywnym?
  Dziękuję za odpowiedź.
  Maciej Kaźmierczak
 • jużyna
  11.03.2002
  Jużyna (przez ż z kropka) – „Słownik ortograficzny”, hasło przed jw. – co to takiego? Pod ręką mam tylko Szymczaka – a w nim nie ma takiego hasła…
 • mechatronika
  6.03.2002
  Co to jest mechatronika?
 • coaching
  26.02.2002
  Ostatnio w firmie, gdzie pracuję, pojawiło się słowo coaching. Nigdzie w słownikach, które mam do dyspozycji, nie znalazłem takiego hasła – nie znam znaczenia tego wyrazu.
  Łączę pozdrowienia.
 • wzorzec i przykład
  22.02.2002
  Szanowni Państwo!
  Czy w wyrażeniu pozytywny wzorzec nie ma błędu logicznego (czy można dawać negatywny wzorzec?) i nie powinno się mówić tylko wzorzec?
  Dziękuję za odpowiedź.
 • odpis, duplikat, wypis itp.
  21.02.2002
  Witajcie! Mam malutki problem z prawidłowym zdefiniowaniem kilku wyrazów: odpis, duplikat, wypis, kserokopia. Interesuje mnie ich znaczenie w sensie dokumentu, a raczej subtelnych różnic między nimi. Jeśli potraficie je wskazać, będę bardzo wdzięczny!

  Pozdrawiam!
 • do akceptującej wiadomości
  18.02.2002
  Jak należy rozumieć sformułowanie, że coś zostało przyjęte, np. przez kierownika, do akceptującej wiadomości? Czy jest to równoznaczne z tym, że ktoś przyjął informację, sprawozdanie, został tylko poinformowany o jakimś fakcie itp., czy też zatwierdził jakiś dokument, podjął decyzję, wyraził zgodę?
 • tuka w tukę
  22.01.2002
  "Tuka w tukę” – czy istnieje takie przysłowie polskie i co to słowo oznacza?
  Dziękuję.
  Rafał Walczuk
 • op. cit. – ibidem
  22.01.2002
  Kiedy stosujemy w pracy skróty: op. cit, a kiedy ibidem?
 • łach i łachman
  21.01.2002
  Chciałbym się dowiedzieć, jaka jest różnica między słowami łach a łachman, ponieważ trzytomowy słownik języka polskiego definiuje oba tak samo, a moja pani profesor od języka polskiego twierdzi, że jednak jakaś jest.
 • pustacki
  18.01.2002
  Co oznacza słowo pustacki? Podobno istnieje, chociaż nie znalazłam go w żadnym z dostępnych mi słowników.

  Agata Gogołkiewicz
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego