• Na czasie
  Dolewać oliwy do ognia
  Czyli: pogarszać sytuację przez zaostrzanie konfliktu. Dolewanie oliwy to sposób na podsycanie ognia, czyli sporów, wylewanie jej na wzburzone fale to sposób na tych sporów łagodzenie.
  Jej ambiwalentne działanie może dziwić, a dodajmy, że obok tych dwóch funkcji ma oliwa trzecią jeszcze: wypływając na wierzch, jest jak prawda. Działa symbolicznie na rzecz konfliktu, pojednania i wyświetlenia prawdy. Czy to nie za wiele?
  Jerzy Bralczyk
 • Łatwo pomylić
  DLACZEGO
  Dlaczego dlaczego mamy pisać łącznie? Dlatego, że te słowa zrosły się w zrost (wzrost zrostem nie jest, pochodzi od wzrastać), który pozwala pytać o powód, przyczynę, nie wymagając w odpowiedzi konkretnego wskazywania na coś lub na kogoś.
  Gdy pytamy, dla kogo i dla czego ktoś się poświęca, rozdzielamy dla i czego, ale ogólnie o przyczynę pytamy „dlaczego?” (lub, by wątpliwości unikać, „czemu?”). Dla tego samego powodu (lub dlatego) piszemy łącznie dlatego.
  Jerzy Bralczyk
 • To ciekawe
  AUTONOMIA
  to samodzielność, niezależność. Decyzja autonomiczna nie jest wymuszona przez kogoś innego.
  Autonomia to przede wszystkim niezależność jakiejś ludzkiej zbiorowości: narodu, miasta, instytucji. Taka zbiorowość sama może rozstrzygać własne wewnętrzne sprawy. Ale autonomia to nie niepodległość: nie uprawnia do prowadzenia niezależnej polityki zewnętrznej.
  Jerzy Bralczyk
Słowo dnia: host
Sponsorowane

Zagraj z nami!

Chcesz sprawdzić swoją znajomość języka?

Zagraj teraz

Zasady pisowni

94.7. [416] Pytajnik na końcu i w środku zdania
Jeśli pytajnik występuje na końcu zdania, wyraz następujący po nim, jako rozpoczynający nowe zdanie, musi zaczynać się wielką literą; mała litera po pytajniku oznacza, że stoi on w miejscu innego znaku oddzielającego.
O Sienkiewiczu? słowami Sienkiewicza? Dobrze!
(A. Nowaczyński)
 
 
... >>

Zmieniają się czasy,
zmieniają się słowa

Zobacz w Słowniku języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego, jak przez pół wieku zmieniło się słowo gen
Więcej słów

Powiedz to inaczej

Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego