ładnieć

Wielki słownik ortograficzny PWN

ład•nieć -nieję, -nieją; -niał, -nieli

Słownik języka polskiego PWN

ładnieć «stawać się ładnym lub ładniejszym»

Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Porady językowe

Amica
7.07.2003
Dzień dobry.
Moje pytanie: jak wygląda pisownia wyrazu Amica w dopełniaczu? W prasie spotkałem się z formą, w której litera c zmieniała się w k. Nawet ładniej to wygląda, ale czy jest to poprawne?
Pozdrawiam.
Marek
Arletta
25.08.2003
Witam,
Po latach użytkowania swojego imienia napotkałam na problem – jak je odmienić? Czy ktoś coś powierza Arletcie czy Arlecie? To pierwsze wydaje mi się bardziej poprawne z punktu widzenia logiki, ale ta druga forma jest łatwiejsza do wymówienia i jakoś ładniej wygląda.
Pozdrawiam
Arletta Deniusz-Janik
bidulek i bidulka
6.02.2012
Dzień Dobry.
Chciałabym zapytać o słowo bidulek, bidulka. Co to słówko znaczy, co to jest za słowo? Mieszkam na Cyprze, zaczęłam używać tego słowa [w zwrotach] do mojego męża (Cypryjczyka), wydawało mi się, że to czułe określenie kogoś zmęczonego, smutnego itd. Mój mąż zapytał Polkę, koleżankę w pracy, co to słowo oznacza, i ona powiedziała, że takie słowo nie istnieje w języku polskim (???). Dlatego się zastanawiam, czy to słowo jest znane w całej Polsce.
Dziękuję i pozdrawiam
Kinga Dąbrowska

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... dokumenty! Nie wytrzymałem - z daleka zapytałem owego funkcjonariusza, czy nie ładniej byłoby wskazać po prostu właściwą drogę turyście. W odpowiedzi usłyszałem...
 • ... podkreślone U na dole okna
  dokładnie
  i?
  no chyba już
  ładniej

  , to blisko do mnie
  jestem z Gorzowa
  a wy skąd...
 • ... z butelki do karafki. Jednym chodziło o to, żeby było ładniej, estetyczniej (butelka - produkt fabryczny, sztampowy), drugim odwrotnie, żeby ukryć przed...
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego