ślad pamięciowy

Słownik języka polskiego PWN

Porady językowe

Co jest w słownikach?
23.06.2003
Moje pytanie jest w zasadzie uwagą. Nie rozumiem, dlaczego w słowniku znajdują się takie wyrazy jak: etan, propan, butan itd., a nie zamieszczono takich wyrazów jak: eten, propen, propin. Co ciekawe, w słowniku znajduje się słowo buten (zasłużyło sobie na to jakoś szczególnie?) i słowo propinacja (a po propinie ślad zaginął). Wyżej wspomniane, a nie pojawiające się w słowniku wyrazy można natomiast znaleźć w podręcznikach do chemii dla gimnazjum/liceum.
Pozdrawiam.

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
  • ... dla nas większość struktur mózgu związanych z zapamiętywaniem i przechowywaniem śladów pamięciowych jest dublowana, to znaczy występuje w obu półkulach. Dlatego uszkodzenia...
  • ... jedną niewiadomą, złowieszczą białą kartą. Jak to możliwe? Żadnych skojarzeń, śladów pamięciowych, wspomnienia odczuć - nic, absolutnie nic.
    Majaczy mi się jedynie obraz...
  • ... na obszary nerwów odgrywające ważną rolę w utrwalaniu i przywoływaniu śladów pamięciowych. Działo się to w układzie limbicznym, jednej z najgłębszych i...

Encyklopedia PWN

biol. używana często nazwa synonimiczna → engramu, pojęcia dotyczącego kodowania w ośrodkach nerwowych wszelkich informacji.
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego