Tatry

Wielki słownik ortograficzny PWN

Tatry (góry) Tatr: Tatry Zachodnie ,
Tatra (marka samochodu) -rze, -rę
tatra (samochód marki Tatra) -rze, -rę; tatr

Porady językowe

Bieszczady
5.12.2002
Dzień Dobry!
Zwracam się z zapytaniem odnośnie odmiany nazwy Bieszczady. Winno być Bieszczadów czy Bieszczad? Słownik dopuszcza obie wersje, jednak ze względów historycznych wydaje się, że jedynie pierwsza jest właściwa.
Uprzejmie proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam,
Katarzyna K.
Gerlach czy Gierlach?
12.05.2003
Są dwie formy polskiej pisowni nazwy najwyższego szczytu Tatr: Gierlach i Gerlach. Ta pierwsza forma przez ostatnie stulecie była częściej używana (Taternik, Pamiętniki Tow. Tatrzańskiego, Wierchy, przewodniki). Słowniki języka polskiego podają różne formy jako poprawne (!), niektóre uznają nawet z pewnoscią błędną nazwę Garłuch. Ponieważ nazwa pochodzi z niemieckiej nazwy własnej Gerlach, jest też tak pisana w języku słowackim, czeskim i węgierskim, a równoczesnie „dobrze mi to brzmi” i dominuje w użyciu codziennym wsród turystów, nie widzę powodów, dlaczego wprowadzono formę Gierlach.
Ale z drugiej strony Kežmarok ma polską formę Kieżmark (a nie Keżmark), a Mengušovce mają formę Mięguszowce (też z ie zamiast e). Co prawda Kieżmark dla mnie brzmi równie dobrze jak Gerlach, ale powoduje moją konfuzję brak jednoznacznej reguły tworzenia polskiej formy obcej nazwy.
Po tym przydługim wstępie moje pytania są następujące:
1. Jaka forma (Gerlach vs. Gierlach) jest poprawna?
2. Jakie jest tego uzasadnienie?
Z góry dziękuję za odpowiedź,
Andrzej Górski
Kabaty
20.10.2009
Witam,
ostatnio ze znajomymi miałam dylemat dotyczący odmiany słowa Kabaty. Samo słowo kabat oznacza odmianę surduta, więc jeśli nazwa Kabaty wywodzi się od niego, co wydaje się logiczne, forma dopełniacza powinno brzmieć Kabatów. Na przykład „Nie mogę znaleźć Kabatów na planie”. Tymczasem większość osób używa w dopełniaczu formy Kabat. Moje pytanie: czy obie wariacje są prawidłowe? Czy też któraś z nich (która?) jest preferowana?

Korpus języka polskiego

Autentyczne przykłady użycia w piśmie i mowie zgromadzone w Korpusie
 • ... parafialnym.
  * W niedzielę, 20 czerwca odbędzie się na Grzesiu w
  Tatrach Zachodnich polsko-słowackie spotkanie kulturalne z udziałem zespołów folklorystycznych.  Plotki...
 • ... Polsce", zgadzając się na ewentualne rozegranie biegu zjazdowego w Niżnych Tatrach, gdyby Zakopane uzyskało prawo do organizowania Olimpiady w 2006 r...
 • ... Krakowie odbędzie się promocja dwóch książek Jana Majdy "Góralszczyzna i Tatry w twórczości Stanisława Witkiewicza" oraz "Młodopolskie Tatry literackie".
  Na uroczystość...

Encyklopedia PWN

najwyższa grupa górska w Karpatach (Centralne Karpaty Zachodnie), w środkowej i wschodniej części Łańcucha Tatrzańskiego, na pograniczu Polski i Słowacji;
astr. planetoida pasa głównego o numerze katalogowym 1989;
pasmo górskie na Słowacji, → Niżne Tatry.
Bielskie, Tatry, Belianske Tatry,
część Tatr Wschodnich, na Słowacji, między Jaworzyną a Tatrzańską Kotliną;
Niżne Tatry, Nízke Tatry,
pasmo górskie w Centralnych Karpatach Zachodnich, na Słowacji; od północy ograniczone kotlinami Liptowską i Spiską, od południa Bruzdą Hronu;
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego